Soru Periyodik Sağlık Kontrolü

Konu, 'Prosedür, Talimat, Form vb. Hakkında' kısmında İSGezgi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. İSGezgi

  İSGezgi TÜİSAG Üyesi  merhaba
  6331 sayışı İş Sağlığı ve Güvenli Kanunu 15. Maddesinde Sağlık gözetimi şeklinde şu şekilde açıklanmıştır.

  MADDE 15 – (1) İşveren;

  a) Çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.

  b) Aşağıdaki hallerde çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlamak zorundadır:

  1) İşe girişlerinde.

  2) İş değişikliğinde.

  3) İş kazası, meslek hastalığı veya sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde talep etmeleri hâlinde.

  4) İşin devamı süresince, çalışanın ve işin niteliği ile işyerinin tehlike sınıfına göre Bakanlıkça belirlenen düzenli aralıklarla.

  (2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.

  burada bahsedilen iş değişikliği aynı işi yapan personelin sadece bordolamasında bir değişiklik olması durumunu da kapsıyor mu , yani tehlikeli sınıfta A firmasına bağlı çalışan bir işçi için B firmasına bordosu geçtiyse ve hala aynı işi yapıyorsa periyodik muayene tarihi gene 3 sene de 1 mi olacak

  teşkkürler


   
 2. şen

  şen TÜİSAG Üyesi

  iş değişikliğindeki kasıt,işçi torna tezgahı kullanırken yeterli belgesi varsa kaynak işi de yapacaksa bu durumda da sağlık muayenesi olması gerekir.

   
 3. şen

  şen TÜİSAG Üyesi

  benim de bir sorum olacak,şöyle ki:biliyorsunuz kamu kurumlarında isg hizmetleri 2016 yılına ertelendi.Ancak çalışanların periyodik sağlık muayenesi yapılması gerekiyor.Bu muayene işlerini OSGB lerde çalışan işyeri hekimleri yapabilir mi?yapabilmesi için OSGB ile sözleşme imzalama şartı varmı?

     

   
 4. gurolcay

  gurolcay TÜİSAG Üyesi

  bazı OSGB ler periyodik sağlık kontrollerini yapar. ama onlar da özel laboratuvarlarda yaptırırlar, kendine ait yoksa tabi. iş yeri hekimi sağlık kontrolünü yapar ancak işin tehlike sınıfına göre istenecek tahliller, filmler olabilir. bunları görmeden de onay vermez. yine onları da dışardan yaptırman gerekecek. devlet hastanesinde de yaptırabilirler. sonuçta akciğer filmidir solunum testidir kan idrar tahlilidir bunlar ve doktorun gerekli gördüğü tahliller lazım. size ait olmayan bir iş yeri hekimi bunu yapamaz ama. sözleşmeniz lazım. hiç uğraşmaya gerek yok. tahlilleri yaptırın. devlet hastanesinde onay alsınlar dosyalarına koyun..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica