Periyodik Kontrollerde Akreditasyon Şart Mı?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında theerkan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. theerkan

  theerkan TÜİSAG Üyesi  Basınçlı kaplar, kaldırma araçları, paratoner ve topraklama gibi periyodik kontrolleri Makine mühendisleri odasına kayıtlı Makine mühendisinin yapması yeterlimi? Yoksa Akreditasyona sahip firmalar şartı varmı? Özellikle Denetim geçirmiş arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.


   
  sailor84, SuİSG ve krisografi bu yazıya teşekkür etti.
 2. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Şimdilik yeterli ancak taslak yönetmelikten sonra akredite kurum zorunluluğu gelecek.

   
  theerkanweb bu yazıya teşekkür etti.
 3. theerkan

  theerkan TÜİSAG Üyesi

 4. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  topraklama ve elektrik tesisatı kontrollerini elektrik mühendisleri yapar

     

   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 6. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  sailor84 bu yazıya teşekkür etti.
 7. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  Yetkilendirme, eğitim ve denetim
  MADDE 14 (1) Periyodik kontrol yapacak kişi ve kuruluşlara akreditasyon, yetkilendirme ve eğitim zorunluluğu getirmeye Bakanlık yetkilidir.
  (2) Periyodik kontrolleri yapılmış iş ekipmanları ile ilgili olarak, periyodik kontrol raporunun gerçeğe aykırıdüzenlenmesi, bu Yönetmelikte yer alan kriterlere uygun olmayan kişilerce yapılması, uygun olmayan deney ve test yöntemleri kullanılarak yapılması gibi uygunsuzlukların Bakanlıkça tespit edilmesi durumunda, periyodik kontrol raporları geçersiz sayılır. Ayrıca düzenleyen kişiler hakkında 13 üncü maddenin üçüncü fıkrasına göre işlem yapılır.

  "zorunluluk getirmeye bakanlık yetkilidir " denilmekte
   
 8. isgici

  isgici TÜİSAG Üyesi

  Akreditasyon zorunlu değil gibi anlaşılıyor. Bakanlık bunu zorunlu hale getirirse ancak akreditasyon aranacak.
  Bence yönetmelik işleri çok karıştırdı. Periyodik kontrolü yapacak kişilerin bakanlığın web sitesine kayıt zorunluluğu getirilmiş.   
 9. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Yürürlük

  MADDE 16 (1) Bu Yönetmeliğin;

  a) 13 üncü maddesi yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,  MADDE 13 (1) Bu Yönetmelik kapsamında yapmaya yetkili kişiler, bilgilerini periyodik kontrolleri Bakanlığa elektronik ortamda kayıt yaptırır.

  a) Bakanlığa elektronik ortamda yapılacak kayıt, asgari aşağıdaki bilgileri içerir.

  1) Adı ve soyadı.

  2) T.C. kimlik numarası.

  3) Mezun olduğu okul, bölüm, tarihi ve diploma numarası.

  4) Hizmet zorunluluğu bulunması halinde çalıştığı kurum veya işletmenin sigorta sicil numarası.

  5) Periyodik kontrol yapacağı iş ekipmanı.

  (2) Bildirimde beyan esastır. Bu kişilere Bakanlıkça kayıt numarası verilir.

  (3) Bakanlıkça yapılan araştırma sonucu beyan edilen bilgilerin doğru olmadığı tespit edilenlerin kaydı silinir. Kaydı silinenler Bakanlığın internet sitesinde ilân edilir. Bu kişiler hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde işlem yapılır.

  (4) Kaydı silinenlerin silinme tarihinden itibaren üç yıl içerisinde yaptığı başvurular, üç yılın tamamlanmasına kadar askıya alınır.

  (5) Periyodik kontrol raporlarında kayıt numaralarının bulunması gerekir.

  (6) Beyan edilen bilgilerin doğru olmadığı tespit edilenler ile kayıt numarası almayanlar tarafından düzenlenen periyodik kontrol raporları geçersiz sayılır.  Daha önce düzenlenmiş olan periyodik kontrol raporları

  GEÇİCİ MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenmiş olan periyodik kontrol raporları süresince geçerlidir.

  (2) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren bir yıl boyunca periyodik kontrol raporunda kayıt numarası aranmaz.

  Ben uygulamayı beğendim süre de uygun ancak hazırlanıp yürürlüğe girer.

     

   
  Soran Adam Hasan ve SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
 10. Soran Adam Hasan

  Soran Adam Hasan TÜİSAG Üyesi

  Peki arkadaşlar bu periyodik kontroller için akredite olma işi nasıl olacak? nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?   
 11. ilkeryurtseven

  ilkeryurtseven TÜİSAG Üyesi

  Hasan Bey,
  Biz firma olarak akredite kuruluşlara yaptırmaktayız.   
 12. mt1450

  mt1450 TÜİSAG Üyesi

  Şuanlık akreditasyon şartı yok...Fakat bu şart istendiğinde öncelikle bu işi yapacak kişinin firma kurup akreditasyon başvurusu yapması lazım...Sonraki aşama akreditasyon kurumunun sizden istediklerini yerine getirmeniz...Sizden isteyecekleri hususlar hayli fazla... Dökümantasyondan, kullanılacak cihazlara, çalıştırılması istenen kişi sayısına kadar herşeyi düzenleyen bir kurum...(Kurum Türk-AK) tüm eksikler tamamlandıktan sonra ise akredite bir kurum olmuş oluyorsunuz...Tabi akreditasyonun içeriğide önemli hangi konularda akredite olmak istiyorsunuz...Kaldırma araçlarımı-Asansörler mi- basınçlı kaplar mı- baca gazı analizleri mi-ortam ölçümlerimi...Hepsi ayrı bir para...Sadece kaldırma-araçlarından akredite olmak yeni açılmış bir firmaya 50.000 liradan fazla bir ücret demektir...

   
 13. Soran Adam Hasan

  Soran Adam Hasan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim danışmanlık firmam var. Piyasa'da elektrik tesisatı ve topraklama ölçümleri'nin yanı sıra kaldırma araçları, basınçlı kaplar'ın şimdiye kadar hep ölçümlerini kendimiz yaptık. elektrik'le ilgili kullandığımız cihazların kalibrasyon belgeleri akredite olmuş kurumlardan kalibrasyon'unu yaptırıyoruz. Makina mühendisi olarak'ta odaya kayıtlı olmamızdan dolayı aldığımız yetki'den dolayı kurallara uygun olarak kontrolleri yapıyoruz. Peki bu aşamada nisan 2014'de yürürlüğe girecek olan bu madde'yle ilgili herhangi bir çalışma yapmamız gerekecek mi? yoksa bu düzende devam etmemizde bir sorun var mı?
   
 14. mt1450

  mt1450 TÜİSAG Üyesi

  Akreditasyon şartı gelirse, kaldırma araçlarından ve basınçlı kaplardan akredite olmanız lazım...Yani cihazlarınızın kalibreli olması ve odaya kayıtlı olmanız ayrı bir mevzu, Akreditasyon ayrı bir mevzu

   
 15. Soran Adam Hasan

  Soran Adam Hasan TÜİSAG Üyesi

  akreditasyon'la ilgili şu anda herhangi bir gelişme yok diyorsunuz doğru mu? Peki nisan 2014'te bakanlığa bildirimle ilgili çalışmayı nasıl yapmamız gerekiyor ve bu madde bize akredistasyon zorunluluğu getirmiyor mu?   
 16. erhan kuzdere

  erhan kuzdere TÜİSAG Üyesi

  Bakanlığı aradım onlarda isgüme havale etti konuyu, hala hazırda bildirim konusunda bir çalışması yokmuş, son günü bekliyorlar herhalde (25 nisan), akreditasyon konusunda zorunluluk isteyeceklerini ilk etapta düşünmüyorum sadece odaya bağlı olmak şartı isteyebilir diye düşünüyorum.Ben topraklama ölçümü için odayı aradım adamlar bi haber kayıt numarası falan ne? bizi ilgilendirmiyor falan diyorlar.

   
 17. Soran Adam Hasan

  Soran Adam Hasan TÜİSAG Üyesi

  aynı şekilde periyodik kontrollere devam yani.... iyi inş böyle birşey gündemde değilken 25 nisan'dan sonra hemen pat diye akredite değilseniz yapamazsınız geçerli değil derlerse ayvayı yedik.

   
 18. mt1450

  mt1450 TÜİSAG Üyesi

  Dediğiniz gibi ilk etapta akreditasyon istenmez büyük ihtimal...Çünkü bu konularda akredite firma sayısı çok az...Türkiye geneline vurduğunuzda yine iş güvenliğindeki uzman sıkıntısı gibi birşey olur...Bu konu adım adım 2-3 seneye ancak olur gibi geliyor...Odaya bağlı olma şartıda istenmez...zira yönetmelikte makine mühendisi ve yüksek makine teknikeri diyor...Oda zorunluluğu şuan yok...Sonradan gelir mi bilmem...

   
 19. Soran Adam Hasan

  Soran Adam Hasan TÜİSAG Üyesi

  herşeyin bu kadar belirsiz olması ve karşımızda bu konularla ilgili muhatap aradığımızda kimsenin tam olarak bilgi sahibi olmaması da çok ilginç biz çıkarsaydık bari yönetmelikleri belki daha iyi olurdu. :D :D :D

   
 20. Ahmet Çetin

  Ahmet Çetin TÜİSAG Üyesi

  TÜRKAK AÇIKLAMIŞ
  AKREDİTASYON ZORUNLU DEĞİL....


  http://www.turkak.org.tr/TURKAKSITE/SSorulanSorular.aspx

  Sık Sorulan Sorular

  Soru 1: Kalibrasyon ve deney laboratuvarları ile ürün/hizmet, sistem ve personel belgelendirmesi yapan kuruluşların akredite olma zorunluluğu var mıdır?

  Cevap 1: Akreditasyonla ilgili ulusal ve uluslararası düzenlemeler, bu konuda bir mecburiyet getirmemektedir. Akreditasyon, tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica