Peki Periyodik Kontroller Ne Olucak?

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Evet arkadaşlar iş ekipmanları konusunda beklenilen yönetmelik açıklandı fakat eklerde verilen tablolar pek iç açıcı değil ayrıca neredeyse her maddede standartta belirtilmemişse diye bir ibare var peki biz bu kadar standartı nereden bulucaz. dünya kadar standart sıralamışlar fakat açıklama sadece standartta belirtilmişse bu konuda nasıl bir çözüm bulunakacak çok merak ediyorum makine mühendisleri odası ve elektrik mühendisleri odası bu konuda nasıl bir açıklama yapacaklar bu işte nasıl bir yol izleyecekler çok merak ediyorum umarım kolay bir çözüm bulunur bu konuda. herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Cüneyt Karaşahin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba,
yayınlanan bu yönetmelikle birlikte özellikle periyodik muayeneler konusunda ciddi değişiklikler söz konusu.. öncelikle muayenelerde tüzük mü yoksa yönetmelik mi baz alınacak bunun netleşmesi sağlanmalıdır. tüzükte yük kaldırma araçlarının 3 ayda bir ve en fazla kaldırma kapasitesinin 1,5 katı ile yapılması gerekirken yönetmelik ek III-1.4 te risk analizine bağlı olarak 1 yılı aşmaması istenmektedir. yük kaldırma araçlarından örneğin vinçler için tanımlanmış olan ts 10116- kaldırma ve taşıma makinaları-vinçler- muayene ve deney metodları ve ts ıso 4309 vinçler-tel halatlar- muayene ve hizmet dışı bırakmak için uygulama kuralları standartlarında her hangi bir zaman aralığı belirlenmemiştir. kullanım sıklığı, kullanım süresi ve iş yeri ortam koşulları ifadeleriyle risk analizini hazırlayan iş güvenliği uzmanları ateşe atılmıştır. bir vince yada forklifte 1 yıllık rapor alınması çok büyük bir tehlikedir. bu yönetmelik ile periyodik muayene yapan kişiler denetim altına alınacaktır. ülkemizde telefon ile kazan raporu veren meslektaşlarım için üzücü bir uygulamadır. ayrıca periyodik muayenelerde tekniker arkadaşlarımızın da önü açılmıştır. keşke ts en ıso/ıec 17020 a tipi muayene kuruluşu akreditasyon şartı da gelmiş olsaydı. muayene personelinin yeterlilikleri de kayıt altına alınmış olurdu.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.