Haber - Pazarlar Daha Hijyenik Olacak - Izmir | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Pazarlar Daha Hijyenik Olacak - Izmir

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Pazarlar Daha Hijyenik Olacak

  1.jpg

  Gıda, turizm ve hizmet gibi pek çok sektörde çalışanları yakından ilgilendiren Hijyen Eğitimi Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesi İzmir Pazarcılar Odası’nı harekete geçirdi.

  Pazarcıların da yönetmelik kapsamına girdiğini hatırlatan İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen, yönetmelik gereği, 5 Temmuz’a kadar hijyen eğitimini ve sertifikasını almayan pazarcı esnafının ağır cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalacağını belirtti.

  Üyelerinin mağdur durumda kalmamaları için üç ayrı sınıfta hijyen eğitimi vermeye başladıklarını kaydeden Erişen, ‘İzmir’de sadece pazartesi günleri Pazar kurulmamakta. Biz de pazartesi günleri 40 kişilik üç ayrı sınıf ile günde 120 kişiye hijyen eğitimi veriyoruz. Odamıza kayıtlı 3 bin üyemiz var. Bunların içinde ziraatla uğraşan ve gıda satan bin 800’e yakın üyemiz yönetmelik kapsamına giriyor. Temmuz ayına kadar tüm bu arkadaşlarımızın eğitimlerini tamamlamayı planlıyoruz’ dedi.

  Eğitimleri Konak Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği içinde gerçekleştirdiklerini ifade eden Erişen, ‘Tüm üyelerimizi bilgi sahibi yaparak eğitimlere yönlendiriyoruz. Eğitimler de Konak Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri tarafından veriliyor. Ben ve oda yönetici arkadaşlarımız da her eğitim sınıfına katılarak eğitimleri izliyor ve gerektiğinde konular hakkında gereken ayrıntılı açıklamaları da yapıyoruz. Üyelerimizin ileride mağdur durumda kalmalarını önlüyoruz’ şeklinde konuştu.

  İzmir Pazarcılar Odası’nın hijyen eğitimleri, günde 8 saat üzerinden düzenleniyor. Katılımcılara eğitim sonunda e-yaygın sistemi üzerinden kurs bitirme belgesi veriliyor. Kişi hizmet verdiği sürece geçerli olan belgeleri pazarcılar ve yanlarında çalışanların 5 Temmuz’a kadar edinmeleri zorunlu. Sertifika almayanlar 250 liradan bin liraya kadar para cezası ile karşı karşıya kalabilecek.

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica