Haber - Patrondan İşçilere Adımsayarlı Mobbing! | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Patrondan İşçilere Adımsayarlı Mobbing!

Konu, 'Mobbing Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  İstanbul'da Beyoğlu'nda bulunan bir işletmenin patronu çalışanlarının telefonlarına zorla 'adımsayar' uygulaması yüklettirerek mobbing uyguluyor.

  0.jpg


  İstanbul Beyoğlu'nun Cihangir semtindeki "Rose Marine" isimli mekanın sahibi, çalışanlarını telefonlarına insanların spor yaparken kullandığı "adımsayar" uygulamasını indirmeye zorladı. İşçilerin gün sonunda kaç adım attığını kontrol eden patron, işçilere bununla baskı yapıyor.

  Ayrıca patron ya da müdür mekanda olmadığı zaman da güvenlik kameralarından işçileri takip ediyor, mesajlarla taciz ediyor.

  KAMERADAN EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALIYOR
  Patronun özel işleri de işçilere yaptırılıyor. Bu durumun yönetim tarafından "Bize iş, ekmek veriyor. Yapmalısınız" ifadeleriyle savunulması da cabası.

  Restoranda olmadığı zamanlarda patron ve işletme müdürü güvenlik kameralarından düzenli olarak personeli izliyor. Bununla da yetinmeyip kamera kayıtlarından ekran görüntüsü alarak çalışanları tehdit ediyor, aşağılıyorlar.

  1.jpg

  'ADIM SAYAR' UYGULAMASI
  Bu yöntemleri en başından beri kullanan mekan sahibi, insanların spor faaliyetlerinde kullandığı "adımsayar" uygulamasını çalışanların telefonlarına indirterek gün sonlarında çalışanların adımlarını denetliyor. Çalışanlardan günsonu adım raporu isteyen patron, az adım attığını düşündüğü çalışanlarını uyarıyor.

  2.jpg

  Patron işçilere adeta kölesiymiş gibi yaklaşarak, hakkını arayanları bu sektörde çalıştırmamayla tehdit ediyor. İşçilere "Başka yerde işe girseniz de mekanın sahibiyle konuşur sizi oradan da attırırım" tehditleri savuruyor.

  Kaynak: Sadece Haber


   
  ezgi çevik ve Emrah Akkaya bu yazıya teşekkür etti.
 2. Nurten Kaya

  Nurten Kaya TÜİSAG Üyesi

  Aynı uygulama bir ilimizde temizlik görevlilerine yapılmıştı,işçiye kendini 2. sınıf insan hissetmesine neden olup psikolojik rahatsızlıklar parametrelerini etkileyecek bir sistem olarak görüyorum.

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica