Soru - Patlamaya Karşı Dayanıklı Bölme Hakkında | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Patlamaya Karşı Dayanıklı Bölme Hakkında

Konu, 'İş Ekipmanlarında Emniyet' kısmında ekinkıran tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. aysezekiye

  aysezekiye TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar Merhaba,

  Pistonlu hava kompresörünün (Hava depolar› üzerine monte edilmiş)olduğu bir firmada kompresör üretim alanın içerisinde. Bu kompresörün patlamaya karşı dayanıklı bir bölmede üretim alanının dışarısında olmasına yönelik yasal dayanağım nedir?( İşçi Sağlığı ve İş güvenliği tüzüğü 30.12.2012 tarihi itibari ile dayanağı kalmadığı için)
  Konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.


   
 2. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bence biraz fazla detayına kaçmışsınız olayın. Evet kompresörler tehlikeli cihazlardır ve patlamasına karşı önlem alınması gerekir ve bence dört duvar arası ulaşılabilir bir yere konması yeterli çünkü asıl amaç patlama anında şarapnel şeklinde küçük parçaların dağılmaması yoksa ana kompresör duvarı delip geçip sıkıntı yaratabilir, ama duvarın ne cinsten olacağı ne kalınlıkta olacağı gibi detaylı bilgi istiyorsanız oraya statik hesap kitabı iyi bilen bir mühendis getirir kompresörü gösterirsiniz markası modeli düşündüğünüz yer gibi bilgiler sonunda statik olarak bir hesap ve proje çıkartır. Yoksa bu standart olarak bu olacak diye kimse söyleyemez hiç bi yerde de yazmaz kompresörden kompresöre bile değişiklik gösterecektir çünkü.

   
 3. Mustafa ULUSOY

  Mustafa ULUSOY TÜİSAG Üyesi

  ben de anlayamadım. Mevcut tank veya kompresörün ürettiği veya sahip olduğu basınç, çıkabileceği en yüksek basınç, ölçüleri, v.b. özellikleri biliniyor ise patlayacağı zaman ortaya çıkacak enerji/basınç ve güç te hesaplanabilir. Bu şartlara dayanım gösterebilecek dayanım ne ise o o dayanımda çevreleme yapılır.
  Zaten odada bir mekanik havalandırma, ışıklandırma veya doğal havalandırma için pencere yok ise, ayrıca oda kapısının altında da hiç açıklık yok ise bunun da hesaba katılması gerekir. Ayrıca patlamanın şartları ne ise, başka bir ifadeyle patlamaya sebep olacak unsurlar ne ise onlara yönelik tedbirler, unsurların oluşmaya başladığı anda olabilecek algılayıcılar/ihbar sistemleri ve de otomatik devreye girecek müdahele veya emniyet sistemleri üzerinde konuşmadan bu patlayacak diye oraya zırh oluşturmak ta bana biraz sonu başa almak gibi geldi.

     

   
 4. karbon

  karbon TÜİSAG Üyesi

  merhaba kompresör hakkında ben size bildiklerimi sizinlepaylaşayım
  kullandığınız kompresörün fabrika işletme basıncı ve cıhazın imalat çelik sacın kalınlığı ön plana çıkarılarak
  cıhaz bulunduğu binada çalışanlara uzakta hatta varsa birkaç duvar arkası daha emnıyetlı olur.
  varsa açık bina yanı yoksa bına boşluk ve merdiven aralığı insan yoğunluğunun en az olduğu yer
  cihazın imal edildiği sac kalınlığından 2 mm fazlası ile üç tarafı en az 10 cm çelik çelik hasırlı beton arma yapılır
  bu duvarların birisinin alt tarafı cıhazın alacağı hava yı emmesi için filitreler konsun diye boşluk bırakılır betonda
  kapıda ç ift tarafı çelik saçlı içeri doğru açılacak biçimde yapılır
  tavan cıhazın egzoz ve ısı üretiği için en az 15 cm aralıkla hafif malzemedenkapatılır
  cıhaz yere lastik takozlarla ayakları ile beraber çelik dubel ile tuturulur
  cıhazın kendi ısıssını atması için odanın serin alan tarafından fan ile soğutulur gerekirse

   
 5. karbon

  karbon TÜİSAG Üyesi

  merhaba bildiğim kadarı ile sıze yardımcı olayım
  o cıhazı varsa ust tavan arası ve çatı açıksa çatıya çıkartsınlar kompesöre orada güvenli bir oda yapsınlar
  bunlarda olmuyorsa bulunduğu yerde bir güvenli oda yapılır betonarme ve kapısı insanların geçmediği tarafta olur duvarlardan dışa bakan tarafı yapılan odanın tek boyutunnda 20 cm eninde kırılıp boşaltılır yine odanın en iyi hava aldığı yerden tabandan filitre konacak yerler yapılır
  cihaz bulunduğu tabana lastik takozlar üstüne çelik dubellerle zapddedilir.yine cihazın kendi ısısını atması için dişarı doğru fan konur

     

   
 6. akpinar

  akpinar TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bir makine mühendisi bu basınçlı kapların kontrolünü yapmak için nasıl tecrübe kazanabilir elinde eğitim veya video olan var mı sektör de hep tırı vırı kontrol ediliyor.

   
 7. pınar ayd

  pınar ayd TÜİSAG Üyesi

  herkese kolay gelsin,seyyar kompresörlerin çalışma alanı içersinden uzaklaştırmak yeterli diye biliyorum doğrumudur? ayrıca bir odaya gerek yok?
   
 8. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  Dayanıklı bölmenin bir standartı yok, zaten içinde 7.5 bar olan bir tankın patlaması facia demek.Ancak müfettiş üstü açık kalacak şekilde 5mm sacdan 4 tarafı korunaklı bir duvarı kabul etti.   
 9. zaferarisoy

  zaferarisoy TÜİSAG Üyesi

  Basınçlı tank için patlamaya karşı korunmuş odanın; 2 m. yüksekliğinde, beton perde duvar ile veya en az 6 mm. et kalınlığında saç duvar ile çevrilmelidir.Üstü hafif malzemeyle kapatılması yeterlidir.

     

   
 10. Murat Gündüz

  Murat Gündüz TÜİSAG Üyesi

  Merhaba konuyu hortlatıyorum 8-) Biz de hava tanklarımızın etrafını kapatacağız. Tanklar fabrika dışında bitişikte. Sadece 6 mm sac yeterli mi yoksa sac ile takviyeli betonarme yapı mı olması gerekli ? Net bişey de bilmiyoruz ki arkadaş işveren bize soruyo biz de forumlara :k_karışık:   
 11. Murat Gündüz

  Murat Gündüz TÜİSAG Üyesi

  Bir de örnek uygulama var mıdır? Firmasına yaptıran ya da bir yerde gören eden var mı nasıl yapmış yapanlar?   
 12. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Biz şöyle yaptık; Bahçe korkuluklarımız vardı yanılmıyorsam 5 mm kalınlıkta demirdendi. Böyle bildiğimiz düz 1 m yükseklikteydi.
  Onları ölçtük biçtik tankın etrafını çevirdik, zemine tij çakıp flanşları geçirip çift somun attık. Çatısını da trapez sacla kapattık oldu bitti.
  Sac kapatırsanız tank özellikle yazın fazla ısınır içinde su yoğuşur hava kurutucunuz yorulur tankın manometresini göremeyebilirsiniz onu dışarı çıkarmak zorunda kalırsınız falan filan. Bizim yöntem gayet güzel, denetimden de geçti, yine de siz bilirsiniz ama ben sac yapmam, gerek yok.

   
  Last edited by a moderator: 24 Ekim 2018
  Murat Gündüz bu yazıya teşekkür etti.
 13. Murat Gündüz

  Murat Gündüz TÜİSAG Üyesi

  Yok mudur arkadaşlar böyle bir uygulama yaptıran ? Denetimde herkese uygundur mu dendi nedir :D
  Hani perde beton mu yaptınız, et kalınlığı ne kadar, çelik sac ile kapattınız, sandwich panel mi kullandınız yok mudur bilgisi olan.
  Bizde 3 metre yüksekliğinde tank da var 2 metre de var büyük hepsi.
   
 14. DUYGU GÖKTAŞ

  DUYGU GÖKTAŞ TÜİSAG Üyesi

  merhaba,
  Benim firmamda da resimdeki gibi basıncı 7 Bar olan işletme içerisinde bir hava tankı var. Ben de bunu 5mm et kalınlığında saç ile üstü açık bir şekilde kapattırsam olur mu ya da önerebileceğiniz farklı bir çözüm var mıdır?

   

  Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica