Patlamadan Korunma Dokümanı

Konu, 'Diğer İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları' kısmında krisografi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar Patlamadan Korunma Dökümanı her sektör için hazırlanmak zorunda mı?
  Mesela Geçici Gıda Depolama faaliyeti yapılan az tehlikeli işletmelerde bu yapılmak zorunda mı?


   
 2. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

  Patlama riskinin değerlendirilmesi


  MADDE 6 – (1) İşveren, 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğine uygun risk değerlendirmesi çalışmalarını yaparken, patlayıcı ortamdan kaynaklanan özel risklerin değerlendirmesinde aşağıdaki hususları da dikkate alır:

  a) Patlayıcı ortam oluşma ihtimali ve bu ortamın kalıcılığı,

  b) Statik elektrik de dâhil tutuşturucu kaynakların bulunma, aktif ve etkili hale gelme ihtimalleri,

  c) İşyerinde bulunan tesis, kullanılan maddeler, prosesler ile bunların muhtemel karşılıklı etkileşimleri,

  ç) Olabilecek patlama etkisinin büyüklüğü.

  (2) Parlama veya patlama riski değerlendirilirken patlayıcı ortamların oluşabileceği yerlere açık olan veya açılabilen yerler de dikkate alınarak bir bütün olarak değerlendirilir.

   
 3. Serhat Selim YILMAZ

  Serhat Selim YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  bir kozmetik fabrikası için patlamadan korunma dökümanı hazırlayacaktım ki, şunu gördüm;

  c) Patlayıcı maddelerin ve kimyasal olarak kararsız halde bulunan maddelerin üretilmesi, işlemlerden geçmesi, kullanımı, depolanması ve nakledilmesi,
  bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.

  getirilebilecek herhangi bir açıklaması olan var mı? yapmamalı mıyız şimdi?

     

   
 4. nouma25

  nouma25 Guest

  patlamadan korunma dökümanı nasıl hazırlanır?

   
 5. Ulaş Devrim YURDABAL

  Ulaş Devrim YURDABAL TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Yanlış değerlendiriyorsunuz.İlgili yönetmeliğe göre kapsam dışı olan konu patlayıcı maddelerin üretilmesi ve işlenmesi ile ilgili ki; Kimyasallarla Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğindeki Madde4 Tanımlar kısmına bakarsanız Patlayıcı Madde şı şekilde tanımlanmıştır.
  m) Patlayıcı madde: Atmosferik oksijen olmadan da ani gaz yayılımı ile ekzotermik reaksiyon verebilen ve/veya kısmen kapatıldığında ısınma ile kendiliğinden patlayan veya belirlenmiş test koşullarında patlayan, çabucak parlayan katı, sıvı, macunumsu, jelatinimsi haldeki maddeleri,
  şeklinde tanımlanmıştır.
  Oysaki Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hk. Yönetmelikte yükümlülü olarak getirilen Patlamadan Korunma Dökümanının Hazırlanması Patlayıcı Ortamların değerlendirilmesi üzerinden yapılmaktadır.
  Siz Kozmetik Fabrikasında emisyonlardan ve sızıntılardan kaynaklanabilecek patalayıcı ortamların sınıflandırmasını ve kontrol tedbirlerini risk değerlendirmesi ile birlikte yapacaksınız.Patlayıcı ortamın tanımı yine ilgili yönetmeliğe göre aşağıdadır.
  c) Patlayıcı ortam: Yanıcı maddelerin gaz, buhar, sis ve tozlarının atmosferik şartlar altında hava ile oluşturduğu ve herhangi bir tutuşturucu kaynakla temasında tümüyle yanabilen karışımı,

  Saygılarımla,

     

   
  nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
 6. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Lupazzoli size önerim , uzmanlık yaptığınız firmalarda bütün kullanılan kimyasalların MSDS lerini temin edin ve listesini çıkarın. MSDS formlarında R10 ,R11,R12 harflendirmeleri varsa parlayıcı patlayıcı karışım olduğunu belirtir. Herşey de yönetmelik kanun aramayın . Eğer ki MSDS'lerde bu dediğim ifadeler var ise fazla miktarlarda kullanılıyor ise patlamadan korunma dökümanı hazırlamanız gerekmektedir.

   
 7. Serhat Selim YILMAZ

  Serhat Selim YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. peki patlamadan korunma dökümanını her bölüm için ayrı ayrı oluşturup birer dosya haline mi getireceğiz. yoksa hepsini risk değerlendirmesi ya da adep gibi bir dosya halinde mi toparlamamız lazım?
   
 8. Tokat

  Tokat TÜİSAG Üyesi

  Erdem Bey;

  Yem fabrikasının ham madde alım bunkerinde toz patlamasına karşı patlamadan korunma dökümanı hazırlanmasında toza karşı hammaddeyi nasıl tanımlarız.(MSDS' lerine ulaşabilmek için) Çavdar, Arpa vb. hammaddeler bunkere alınıyor ve ayrı ayrı silolarda depolanıyor.   
 9. Muharrem HORUZ

  Muharrem HORUZ TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar tüm yazılanları okudum. Maşallah herkez asmış, kesmiş, PKD'yı yalamış yutmuş hazır hale getirmiş ama nedense kimse tek bir örnek bile paylaşmamış. Silersin firma antetinle adını soyadını, sonra da rahatça paylaşırsın, paylaşırsın ki konuya hakim olmayanlara da yol gösterici olsun. Burdaki örnek doküman sadece yol gösterici olacaktır, kopyala yapıştırla kimse kendi firmasına uyarlayamaz zaten bu örneği. Bilgi paylaştıkça güzeldir unutmayalım.

     

   
  Fevkiye Uzel, Alev82, incilay83 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. Serhat Selim YILMAZ

  Serhat Selim YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  tamamen katılıyorum şöyle bi görebilsem içeriğini örnekte eksiklerimi tamalayıp yaptığım işe güvenebileceğim. yoksa birşeyi eksik yaptığımın farkına varıp işi baştan almakta var.   
 11. Serhat Selim YILMAZ

  Serhat Selim YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  bu eğitim, PKD hazırlamamız için bizi 'işin eğitimini almış' kategorisine sokar mı? Bilgisi olan var mı?   
 12. Cevre5559

  Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

  bu iş gerçektende zor. En zor kısmıda boşalma hızı gibi verilerin bulunması. Hadi verilerik bulduk ve doğru şekilde Patlayıcı ortamın hacmini bulduk. Bu hacim konik şekildemi, yatay olarak nekadar dikey olarak ne kadar kaç metre, bunlarda önemli değil mi bunları nasıl hesaplayacağız?

   
 13. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu tür eğitimleri almanız size ışık tutacaktır. Çevre5559 herhangi bir cismin hacmini hacim formüllerinden hesaplayabilirsin. Belirsiz bir şekil ise integral uygularsın . Boşalma hızını bulmak için günlik kullanım miktarı ve birim zamanı dikkate almalısın.
   
  Agacsakal ve kübraeraslan bu yazıya teşekkür etti.
 14. doğa34

  doğa34 TÜİSAG Üyesi

  Çalıştığım yerde mazot tankı ve yemekhane tarafından kullanılan 4 adet sanayi tipi lpg tüpü var bunlar için patlamadan korunma dökümanı gerekli midir?Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

   
 15. Levent ACAR

  Levent ACAR TÜİSAG Üyesi

  eğitimin ücreti makul ama hafta içi olması kötü olmuş.   
 16. murat78

  murat78 TÜİSAG Üyesi

  ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Madde 2-b'de der ki "1/4/2011 tarihli ve 27892 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (2009/142/AT) kapsamında yer alan cihazların kullanılması bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.

  Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (2009/142/AT) Madde 4-c ise "Bu Yönetmelikte geçen
  Cihazlar: Yemek pişirme, ısınma, sıcak su elde etme, soğutma, aydınlatma veya yıkama amacıyla kullanılan ve gerektiğinde, normal su sıcaklığı 105°C’yi aşmayan su elde etmek gibi amaçlarla kullanılan gaz yakan cihazları, cebri üflemeli brülörleri ve bu brülörler ile teçhiz edilen ısıtma elemanlarını ifade eder." der.

  Yani kısaca yukarıda adı geçen cihazlar ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK kapsamı dışındadır diye anlıyorum ben. Yani bir doğalgaz kazanı bu yönetmelik kapsamı içerisine girmiyor.

   
 17. murat907

  murat907 TÜİSAG Üyesi

  Çasgem in verdiği eğitim tam anlamıyla fiyasko.Geçen hafta ankaradaydım.Bakanlığa bi sorun kaç tane şikayet almışlar eğitimle ilgili..İşin eğitimin almadan bir iş olmuyor arkadaşlar.Eğitimini almanızı öneririm.Çok eğitim var ama bununda faydalı olanına araştırmak bulmak gerekir.Ben kaç aydır uğraşıyorum bunun için.Sizlerde lütfen emek ve vakit harcayın....

   
 18. Mehmet Arslanbaba

  Mehmet Arslanbaba TÜİSAG Üyesi

  Evet yapmak zordasın. İşletmelerde kullanılan maddelerden MSDS inde alt patlama limiti tanımlı her madde için patlamdan korunma dökümanı hazırlanmalıdır. Yapılan hesaplamaya göre zone sınıfları belirlenmelidir.

   
 19. murat907

  murat907 TÜİSAG Üyesi

  Ahmet Bey merhaba.Bende bu eğitimi almak istiyorum uzun zamandır.Özlem hoca ve Şerif hocayı takip etmekteyim sürekli.Özlem hocaya döküman hazırlarken takıldığınız yerde dönüp sorabiliyormusunuz?eğitimler sonunda döküman hazırlama kısmı ne kadar oturuyor acaba?Bir de ümraniye deki kurumdanmı aldınız eğitimi?Teşekkürler,iyi çalışmalar...

   
 20. Ahmet Baran Hakan

  Ahmet Baran Hakan TÜİSAG Üyesi

  Murat Bey iyi günler,

  Özlem Hanım'a eğitim boyunca - hatta molalarda dahil- her soruyu sorabiliyorsunuz. Yaptığı örnekler ve paylaştığı bilgiler çok faydalı. Mail adresini de veriyor zaten eğitimden sonra da destek oluyor kendisi...
  Amma patlamadan korunma dokümanı hazırlamak o kadar kolay değil bunu eğitimde ve eğitimden sonra görüyorsunuz, çünkü hesapların dışında kimya bilginizin ve yorum yeteneğinizin iyi olması şart. Eğitimden sonra, hemen dokümanı birkaç gün içinde hazırlarım, beklentiniz olmasın. Bu dokümanı hazırlamak ayrıca tecrübe istemektedir.

  Eğitimi Ümraniye'de aldım.

  İyi Çalışmalar

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica