Patlamadan Korunma Dokümanı

Erdem Öz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Patlamadan korunma dökumanı hazırlanırken Bakanlığın yayınladığı formatta dediğiniz bilgiler sadece istenmekte. Bu bilgileri kimyasalların MSDS formlarından temin edebilirsiniz. Cevap dediğiniz gibi doğrudur.

recepöndercoban

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
patlamadan korunma dökümanı ne sıklıkta yapılmalı bilen arkadaşlar varmı ?

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bir kere hazırlandıktan sonra, patlayıcı ortamda ,madde,kullanılan ekipmanlarda,personel çalışma şeklinde değişiklik olduğunda, kısaca patlama ortamında patlama riskine etki edecek her değişimde gözden geçirilmeli,yada güncellenmeli benim kişisel fikrim,daha deneyimli arkadaşlarında fikirlerini almak lazım

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Patlamadan korunma dökümanı firmanın güncel durumu ele alınarak yapılır ve proseste dökümana konu olan noktalarda oluşan değişikliklerde tekrar gözden geçirilerek düzenlemeler yapılır. ilgili standartlara uygun şekilde düzenlenmesi çok önemlidir. 60079-10-1, 60079-10-2 standartları kullanılmalıdır.

Erdem Öz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Örnek , havalandırma sistemlerinin değişmesi , kullanılan kimyasal ve miktarların değişmesi , ortam fiziksel faktörler , proses değişmesi vb..

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Patlamdan korunma dokümanı hazırlama konusunda bir çok İSG Uzmanının tecrübesiz olduğu gözükmektedir. bunlara ben de dahilim. bu işi bilenler haklı olarak armut düş ağzıma düş düşüncesideki kişilere yardım etmek istemiyorlar. kamuoyunun bu bilgiye , dokümana ihtiyacı var. bu konuda belli başlı illerde eğitim veya seminerler düzenlemek gerekli olduğunu düşünüyorum. buradan bu konu hakkındaki uzmanlara sesleniyorum.

neslihanari

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Patlamdan korunma dokümanı hazırlama konusunda bir çok İSG Uzmanının tecrübesiz olduğu gözükmektedir. bunlara ben de dahilim. bu işi bilenler haklı olarak armut düş ağzıma düş düşüncesideki kişilere yardım etmek istemiyorlar. kamuoyunun bu bilgiye , dokümana ihtiyacı var. bu konuda belli başlı illerde eğitim veya seminerler düzenlemek gerekli olduğunu düşünüyorum. buradan bu konu hakkındaki uzmanlara sesleniyorum.

böyle eğitimler düzenleniyor patlamadan koruma dokümanı hazırlanması ile ilgili ama fiyatları biraz fazla olduğu için herkes yanaşamıyor...

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
2000 tl bildiğim kadarıyla ve bence çok çok fazla bir ücret bu.

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
makul bir ücreti olasa bende gidecektim. bence bakanlık bu konularda uygun eğitimler açmalı ama sadece ankadara olmamalı istanbul da da yapılmalı

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bakanlık bu eğitimleri düzenlemeli . İstanbul ve Ankara 'da olsa en azından. yakın illerden de katılmamız kolay olur.

Brolin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
valla B olacam diye 10.000 + ödeyen kişiler bu konuda düzenlenen 2000 TL lik eğitime burun kıvırmamalı.

erkanersoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
7 Eylül Cumartesi günü MMO istanbul Tuzla şubesinde eğitim var ücret 100-130TL benim özel bir işim olduğu için gidemiyorum. Uygun olan arkadaşlar gidebilirler. Ayrıca burda bize de yardımcı olurlar.

okancaliskan1984

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar patlamadan korunma dökümanı hazırlanırken artık hesaplama kısmınıda istiyorlar ben bi denetimden geçtim hesaplamalarıda soruyorlar artık 6331 de de belirtildiği üzere denetlemeler de risk analizi kadar önemli bir yeri var. ben 2-3 ay ugrasdım hazırladım bakanlıktan geçtik ama sıkıntılı hazırlaması. baya bi vakit ve araştırma istiyor

Erdem Öz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Patlamadan Korunma Dökümanında yapılan hesaplamalar ve kullanılan kimyasalların listeleri dökümanda olması gerekir. Müfettiş geldiğinde bir kimyasaldan yola çıkarak , yapılan hesaplamalarda Zone bölgesinin hesaplanıp hesaplanmadığını kontrol eder. Yaptığınız hesaplamalarırda tek tek müfettişe göstermeniz gerekmektedir.

Ersin

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
7 Eylül Cumartesi günü MMO istanbul Tuzla şubesinde eğitim var ücret 100-130TL benim özel bir işim olduğu için gidemiyorum. Uygun olan arkadaşlar gidebilirler. Ayrıca burda bize de yardımcı olurlar.
giden oldu mu?

murat aytekin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hesaplama eğitimi aldım , 4 yıl Kimya Müh okuyarak .

Tebrik ederim erdem bey hesaplamada yada pat kor. Dök. Hazırlamada bir sorun yok ben sadece meraktan katıldım ayrıca standarttaki bir kaç hesaplama örneğindeki belirsizlikle ilgili sorularım vardı cevaplarını da aldım saygılar

Erdem Öz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Bende sizi Tebrik ediyorum Murat Bey , Türkiye 'nin hazır kalıp düşüncede olmayan insanlara ihtiyacı var. Merak edip gitmişsiniz ve cevabınızı almışsınız ne mutlu size. Takıldığınız yerlerde yardımcı olurum .

farfara76

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
erdem bey örnek pat koruma dökümanı yayınlarsanız bizde incelem fırstaı buluruz

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.