Patlamadan Korunma Dokümanı

Erdem Öz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Sayın mahircem toz patlaması içinde PKD hazırlanması gerekmektedir. TSE standartlarında yapılan hesaplamalar gaz, sis ve buhar için örnek verilmiştir. Fakat siz bu hesaplamaları kullanarak toz patlamadan korunma dökumanı hazırlayabilirsiniz. Sadece zone bölge rakamları değişir. ZONE 20 21 22 vs. Sadece hangi toz kullanılıyor hangi toz mevcut onun alt patlama limitini araştırarak işinizi halledebilirsiniz.

Erdem Öz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Son olarak TS EN 60079 standartı ve bakanlığın yayınladığı patlamadan korunma dökumanını karma yaparak çok güzel bir çalışma ortaya koyabilirsiniz.Bu iki döküman sizler için yeterli.

fuat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar %5 gibi bir sınırlama yok öncelikle onu belirtmeliyim sistemde bir kalorifer kazanı, fuel oil tankı mazot deposu şarj alanı dahi olsa bu hazırlanmak zorunda bilginiz olsun. müfettişlerin görüşü bu şekildedir.

Gaz yakan cihazlara dair yönetmelik kapsamına girenler hariç tutulmuştur.

Gökhan EMİNOĞLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Son olarak TS EN 60079 standartı ve bakanlığın yayınladığı patlamadan korunma dökumanını karma yaparak çok güzel bir çalışma ortaya koyabilirsiniz.Bu iki döküman sizler için yeterli.
Merhaba,
Kaynak için teşekkürler, fakat TS EN 60079 sanırım birkaç (yaklaşık 30-35) bölümden oluşuyor. Bahse konu standart hakkında bilgi sahibi değilim. Her bölümü farklı bir ekipman türü için sanırım, konuyu biraz daha açar mısınız?

Erdem Öz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Konuyu baştan okursanız , PKD hazırlama basamaklarını belirttim. Size belirttim TSE içindeki bilgiler PKD hazırlamanız için yeterlidir. Biraz araştıralım emek harcayalım lütfen. Takıldığınız yerleri tam olarak belirtin ona göre yardımcı olalım .Mesaj atabilirsiniz.

Ulaş Devrim YURDABAL

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar,
Patlamadan Korunma Dökümanı konusunda bir dönem yoğun çalışmalarımız oldu.İşyerinin büyüklüğü ve niteliğine göre zorluk derecesi değişebilen bu konuda özellikle kimyasal depolama ve elleçleme / üretim tesislerinde çalışmanın bir takım ve uzmanlık çalışması olması gerektiğini vurgulamam gerekir.Öncelikle patlayıcı oratmaların oluşma olasılığını ve kaynaklarını tespit etmeniz gerekir.Patlayıcı ortam tespiti sonrasında patlayıcı ortamın sınırlarını ve sınıflarını belirlemeniz gerekmektedir.Patlamanın önlenmesi için o bölgedeki prosesin niteliği ve kullanılacak elektrikli/eşektriksiz ekipman ve cihazların ATEX direktifine göre Exproof tipleri ve kategorileri belirlenmelidir.Patlama oluştuğunda da olaı etkilerini hesplayabilmek patlamanın gerçekleştiğinde ortaya çıkaribeleceği şiddetin büyüklüğünün ve sınırlarının belirlenmesi gerekmektedir.Bu çalışma ciddi bir risk değerlendirmesi gerektirmekte ve bunun üzerinden şekillenmelidir.Eğer Ex Zone sınıflandırmasını hesaplayarak yapamıyorsanız Binaların Yangından Korunması Hk. Yönetmelikte patlayıcı ortam sınıflandırmaları depolamanın gaz+sis+buhar çıkış kaynaklarından emniyet+güvenlik mesafeleri verilerek referans olabilmektedir.Faaliyet konusu kimyasal olmayan işyerleri için bu yönetmeliği dayanak gösterebilirsiniz.Aşağıda ilgili yönetmeliğin tehlikeli bölgelerin belirlenmesi ile ilgili maddelerini bulabilirsiniz.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HK. YÖNETMELİK

Tehlike bölgelerinin tanımları
MADDE 116-

(1) İlgili yönetmelik ve standartlara uygun olmak şartıyla, tehlike bölgeleri üçe ayrılır:
a) 0. Bölge: Patlayıcı gaz

-
hava karışımının devamlı surette veya uzun süre mevcut olduğu boru ve kap içleri gibi
bölgelerdir.
b) 1. Bölge: Patlayıcı gaz

-
hava karışımının normal çalışma sırasında oluşma ihtimalinin olduğu dolum borusu civarı
ve armatürler gibi bölgelerdir.
c) 2. Bölge: Patlayıcı gaz

-
hava karışımının normal çalışma sırasında oluşma ihtimalinin olmadığı ve fakat olması
hâlinde yalnız kısa bir süre için mevcut olduğu, tankların yakın çevresi gibi bölgelerd

ir.

Tehlike bölgelerindeki sınırlamalar
MADDE 117-

(1) Tehlike bölgelerindeki sınırlamalar aşağıda belirtildiği şekilde olur:
a) 0. Tehlike Bölgesinde, beklenen yüksek işletme tehlikesi sebebiyle yalnız bu Bölgede kullanılmasına müsaade
edilmiş ve var ise Türk Standartları Enstitüsü sertifikalı veya uygunluk belgeli olan cihazların kullanılması mecburidir.
b) 1. Tehlike Bölgesinde, yalnız patlama ve kıvılcım güvenlikli cihaz ve sistemler kullanılır. Bu bölgeye taşıma
araçlarının girmesine, ancak patlayıcı karışımların oluşmasını önleyecek tedbirlerin alınmış olması hâlinde müsaade edilir.
c) 2. Tehlike Bölgesinde, sadece kıvılcım oluşturmayan ve buhar hava karışımının tutuşma sıcaklığının 4/5
sıcaklığına erişmeyen cihaz ve sistemler kullanılabilir. Bu Bölgede basınçlı, sıvılaştırılmış veya basınç altında çözünmüş
gazlar, yanmayan ve sağlığa zararlı olmayan gazlar ve söndürme cihazları hariç olmak üzere, sadece yangına en az 120
dakika dayanıklı kapalı hacimlerde depolanabilir.

Depo binası içinde dep
olama
MADDE 118-
(4) Depo hacimleri 1. Tehlike Bölgesidir. Depo hacminden dışarıya açılan kapılardan ve pencerelerden ve diğer
açıklıklardan itibaren 5 m yarıçapındaki bölge, döşemeden 0.8 m yüksekliğe kadar 2. Tehlike Bölgeleridir.

Açıkta yerüstü de
polama
MADDE 119
(4) Tehlike bölgeleri:
a) Aşağıdaki maddelerde aksi belirtilmediği sürece tank cidarından itibaren 5 m'lik bir uzaklık, zeminden 0.8 m
yüksekliğine kadar 2. Tehlike Bölgesidir.
b) Yanıcı sıvılar bir havuzlama bölgesi içinde depolanmış ise, bu bölge havuz setinin üst kenarının 0.8 m üstüne
kadar 1

. Tehlike Bölgesidir.
c) Yanıcı sıvıların yerüstünde açıkta depolandığı arazinin, genel trafik akışına açık olmaması gerekir.
ç) Depolama sahasına işi olmayanların girişinin yasaklanması ve bu yasağın uygun bir levha ile gösterilmesi gerekir.

(4) Taşınabilir kapların doldurulduğu ve boşaltıldığı yerler:
c) Dolum yapılan yerlerin 15 m yarıçapa ve zeminden 0.8 m yüksekliğe kadar ve dolum ağzından itibaren 5 m
yarıçapa ve ağızdan 3 m yüksekliğe kadar olan civarı, 1. Tehlike Bölgesidir.
ç) Boşaltma yapılan yerlerden ve boşaltma sırasında açılan hava tahliye ağzından (buhar haznesinden) yanıcı
buharların çıkabileceği açıklıkların 5 m yarıçapa ve zeminden 0.8 m yüksekliğe kadar olan civarı, 2. Tehlike Bölgesidir.

Bu bölümdeki hükümlerin uygulanmayacağı alanlar
MADDE 123-

(1) Bu Bölümde yer alan hükümler;
a) Herhangi bir ticari veya endüstriyel faaliyet için yapılmayan, ısıtma merkezi kazan daireleri ve yakıt depoları gibi
depolama ve doldurma işleri hakkında,
b) Araç depoları, yer değiştirebilen tesisler ve 300 litreye kadar depo hacmi olan sabit tesisler ile söz konusu araç ve
tesislerin ayrılmaz parçası olan yakıt kapları hakkında,
c) İşletmelerde, herhangi bir yanıcı sıvının, üretimde işlenmesi veya ürün veya ara ürün olarak kısa süre için
depolanması hâlinde,
uygulanmaz.
Selam ve Sevgilerimle,
İtfaiyeci
Yangın Güvenliği Teknikeri
İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri
İş Güvenliği Uzmanı ( C )
Ulaş Devrim YURDABAL
.

Gökhan EMİNOĞLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Konuyu baştan okursanız , PKD hazırlama basamaklarını belirttim. Size belirttim TSE içindeki bilgiler PKD hazırlamanız için yeterlidir. Biraz araştıralım emek harcayalım lütfen. Takıldığınız yerleri tam olarak belirtin ona göre yardımcı olalım .Mesaj atabilirsiniz.
Erdem Bey cevap bana mıydı bilemiyorum, benim mesajımdan sonra...
Ben sizden doküman istemedim, bahsettiğiniz TS EN 60079 standardını verdiğiniz tavsiye üzerine bir rehber doküman olarak kullanmak için aradığımda, TS EN 60079-25 "Patlayıcı Gaz Ortamlarında Kullanılan Elektrikli Cihazlar / Bölüm 25: Kendinden Güvenlikli Sistemler" diye bir standart buldum. Haliyle en az 24 tane daha bölümü olduğunu düşünüyorum. Bu konuda yardıma ihtiyacım var; bu standart kaç bölümden oluşuyor ve bize rehberlik edecek olan/olanlar hangileri.

murat aytekin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
PDK hazırlanması ıcın yol gosterecek bır dokuman

bu dökümanda örnek hesaplama var ancak dG/dt değerinin nasıl bulunduğu,c değerinin nasıl hesaplandığı konusunda bilgi yok tse nin standardı olan 60079-10 da da bu bilgiler yok orjinal metin EN 60079-10 2009 standardında var . ben de bu standardı temin etmeye çalışıyorum 140tl fiyatı var. tse de türkçeye henüz çevirmemiş...

Erdem Öz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Murat Aytekin emin misin ? Bir daha standardı incelemenizi tavsiye ederim.

krisografi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba;
bakanlığın yayınlamış olduğu bir taslak buldum, sizlerle de paylaşmak istedim.
İyi çalışmalar, güvenli günler :)

Ekli dosyalar

• patlamadan korunma dök. taslak.pdf
    556.2 KB · Görüntüleme: 3,149

Ali Rıza Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
İngilizce olanı incelemek isteyen varsa buyrun. Türkçeye çevrimi fiyatını merak ettiğimde gördüğüm etiket ile çok oldum. İngilizcesini dışarıdan tercüme ettirirseniz daha ucuza maledersiniz kesinlikle :) Piyasada çok fazla baştan sağma yapmaya çalışan var arkadaşlar. Bu konuda ki durum o kadar vahimdir ki a sınıfı yüksek kimya mühendisi olan arkadaşlar bile olayı sadece risk analizi gibi değerlendirip birçoğumuzun başını ağrıtan kopyala yapıştır risk analizi tarzında gerçekleştirmekteler. Kendi bünyenizde eğer bunu gerçekleştirecekseniz, kimya, elektrik ve makine mühendisiniz ile ve ölçümler ile birlikte bütün ekipmanların ve alanın projeleriyle baya bir haşır neşir olmanız gerekmektedir. Şahsen bizi denetleyen müfettişlerden örnek talep ettiğimde daha kendilerininde sahada hazırlanmış olanı ile karşılaşmadıklarını belirttiler :)

Ekli dosyalar

• 60079.10.1-2009 Explosive atmospheres - Classification of areas.pdf
    3.4 MB · Görüntüleme: 2,943

Ali Rıza Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu arada paylaştığım doküman Avusturalya / Yeni Zellanda standardı ama içeriği aynıdır. Hesaplamalarda umarım yardımcı olur.

neslihanari

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İngilizce olanı incelemek isteyen varsa buyrun. Türkçeye çevrimi fiyatını merak ettiğimde gördüğüm etiket ile çok oldum. İngilizcesini dışarıdan tercüme ettirirseniz daha ucuza maledersiniz kesinlikle :) Piyasada çok fazla baştan sağma yapmaya çalışan var arkadaşlar. Bu konuda ki durum o kadar vahimdir ki a sınıfı yüksek kimya mühendisi olan arkadaşlar bile olayı sadece risk analizi gibi değerlendirip birçoğumuzun başını ağrıtan kopyala yapıştır risk analizi tarzında gerçekleştirmekteler. Kendi bünyenizde eğer bunu gerçekleştirecekseniz, kimya, elektrik ve makine mühendisiniz ile ve ölçümler ile birlikte bütün ekipmanların ve alanın projeleriyle baya bir haşır neşir olmanız gerekmektedir. Şahsen bizi denetleyen müfettişlerden örnek talep ettiğimde daha kendilerininde sahada hazırlanmış olanı ile karşılaşmadıklarını belirttiler :)

çok çok güzel bir paylaşım uzun zamandan beri buradaki parametrelere kafa yoruyordum

nkursun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba. bakanlığın taslağında tablo 3.4'te yanıcı sıvı ve gazları sıralarken maddenin en yüksek patlama basıncı (bar) ve alev hızı (m/s) bilgileri istenmekte. Bunlar hakkında bilgisi olan varmı acaba?

Erdem Öz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
bu bilgileri hesaplama yaparken kullanmıyorsunuz . size alt patlama limit bilgileri yeterli.

nkursun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu bilgileri hesaplama yaparken kullanmıyorsunuz . size alt patlama limit bilgileri yeterli.

Cevabınız için teşekkürler Erdem Bey;

Peki ne oldukları hakkında bilgi verebilirmisiniz. Patlama sırasında oluşan yayılma hızı ve o andaki basınç mı acaba?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.