Form Patlamadan Korunma Dokümanı ( Akaryakıt Ve Lpg Satış İstasyonu )

Konu, 'Akaryakıt Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Recep GÜLER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. Örnek patlamadan korunma dökümanı


   

  Ekli Dosyalar:

  Ahmet ARTUR, bahar ertem, sevgay ve 11 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. süzer34

  süzer34 TÜİSAG Üyesi  recep bey
  size ait olmayan bir patlamadan koruma dökumanı basınız agrıyabılır
  firma bilgilerini silerseniz,sizin aleyhinize olabilir
  İyi Çalışmalar
  recep bey
  size ait olmayan bir patlamadan koruma dökumanı basınız agrıyabılır
  firma bilgilerini silerseniz,sizin aleyhinize olabilir
  İyi Çalışmalar

   
 3. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Patlamadan Korunma dökümanı hazırlanmasında kullanılan hesaplamalara giriş formülleri; devam edecek

     

   

  Ekli Dosyalar:

 4. Efari

  Efari TÜİSAG Üyesi

  Değerli Meslektaşlarım,

  Bu patlamadan korunma dokümanının hesaplama kısmı sadece başlangıç kısımı, işin devamı var. O devamı yapamazsanız sizin çalışmakta olduğunuz firma bir ATEX patlaması ile karşılaşmaması içten bile değildir.

   
 5. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Patlamadan Korunma dökümanı başlangıç hesapları için gerekli tüm hesaplamalar ekteki dosyada mevcuttur. Hatta bir çok dökümanda bulunmayan , herşeye rağmen patlama olursa bu patlamanın etkisinin hesaplanması ve gerekli zayıf alanların oluşturulmasına ilişkin tüm bilgiler ekteki dosyada toplanmıştır. bir örnek Umarım faydalı olur. Paylaşmak güzeldir. Bilgi paylaştıkça büyür. Paranızı boşuna ortalığa saçmayın. Buradaki paylaşımların çoğunu verilen eğitimlerde bulamayabilirsiniz.
  Bu paylaşım, umarım birazda bilerek tabu haline getirilen bir konunun rant aracı olarak kullanılmasının önüne bir nebze de olsa geçilmesine katkıda bulunur.
  Sizlerle daha sonra konuyla ilgili NFPA standartlarını da paylaşacağım.
  Bilginin saklanmasına son.

     

   

  Ekli Dosyalar:

  Gökhan Kaynak, pınarkaba01, cc76 ve 24 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. Efari

  Efari TÜİSAG Üyesi

  Değerli Meslektaşım,

  Paylaşımınız için çok teşekkürler.
  TNT'ler ATEX kapsamında değil. Bu nedenle paylaşım kafa karıştırabilir. Yine aynı şekilde Y Gama değeri nasıl bulunduğu konusunda en ufak bir bilgi bile yok. Arkadaşların en fazla sıkıntı çektiği nokta burasıdır. Aynı zamanda alev hızı nedir? Kimyasalların buharı, sisi veya gaz hali 1 mikron saniyede yanma olayını gerçekleştirmektedir.
  Biraz daha derlemekte yarar var.

   
 7. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Hocam, eksik kısımları siz ilave edebilirsiniz, çalışma biraz daha olgun Lasir.Y Gama değerinden kasıt izotropik indeks ise, bunun hesabını paylaşımda var. Buradaki TNT hesabı, doğrudan nitrogliserin maddesi ile ilgili değildir. Patlayıcı atmosfer herseye rağmen patlarsa , etrafına ne etki yapacağını belirlemek ve binada olması gereken yumuşak cephe alanını bulmak için kullanılan bir modeldir.Bu olmadan bu dokuman tam olmaz, Çünkü etki azaltma nin hesabı buradan geçiyor diye biliyorum.
   
  pınarkaba01, Hacer KAHRAMAN ve ksm bu yazıya teşekkür etti.
 8. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  Ne kadar teşekkür etsem az. Sağol olun var olun.   
 9. Efari

  Efari TÜİSAG Üyesi

  ATEX patlamaları yaklaşık 10 bar lık bir etki yapar çeperlere. yırtılma yüzeyi ise tuğla vb malzemeleri alır atar. cam falan bırakmaz. Ancak perde beton ve kirişler sağlam kalır. her M küp için 0,2 M kare lik bir yırtılma yüzeyi olursa yeterlidir.

     

   
  ksm bu yazıya teşekkür etti.
 10. ilkeryurtseven

  ilkeryurtseven TÜİSAG Üyesi

  Sayın meslektaşım,
  Oldukça emek vermişsiniz elinize sağlık.Doğal olarak bazı eksiklikler olabilir , ama bu konu üstünde araştırma yapmışsınız.Şahsım adına teşekkür ederim.   
 11. engineer_x

  engineer_x TÜİSAG Üyesi

  güzel bir paylaşım ,elinize emeğinize sağlık   
 12. Efari

  Efari TÜİSAG Üyesi

  Değerli Meslektaşlarım,

  Abdurrahman Hocamızla ÇASGEM'de eğitim verdiğimiz sırada asgari kriterleri belirlemek adına ekteki çalışmayı yapmıştık. Genel anlamda bir çok kişi hesap kısmına boğulmuş kalmış. Diyelim ki tüm işlemler bitti. Sonra bu çalışmayı sürekli denetleyen bir kişi olması gerekmiyor mu?
  Bu dokümanı hazırlayan kişi aynı zamanda ayda 1 veya 3 ayda bir, (Her gittiğinde hizmet faturası) kurmuş olduğu düzenin aynı şekilde devam ettiğini sürekli riskleri kontrol altında tutuğunu belirtmelidir. Yangın tüpü doldurma firmaları nasıl ki en az yılda 1 defa gelip denetim yapıyor. Aynı şekilde bu dokümanı hazırlayan kişilerde dokümanın (kurmuş olduğu sistemin) aynı şekilde devam ettiğini de raporlamalıdır. Mevzuata göre; İşveren/işveren vekili izler, denetler /uygunsuzluğun giderilmesini sağlar. Peki işverenler bu tehlikenin varlığı konusunda ne kadar bilgi sahibi? Kendileri bu denetimleri hangi ölçüde gerçekleştirebilir.
  Gerçekleştiremezler. Bu nedenle bu konuda İş Güvenliği Uzmanları görev almalılar. Ayda 1 veya 3 ayda bir o işletmenin riskine göre kendilerinin belirlediği süre doğrultusunda bu çalışmayı yapmalıdırlar. Patlamadan Korunma Dokümanı Hazırlama Eğitimi almış kişiler bu çalışmayı yapabilir.

  Ekte yer alan çalışmayı inceledikten sonra görüş ve önerilerinizle değerlendirelim.

   

  Ekli Dosyalar:

  nigarcinar, Fatih YEDİC, Murat Elçi ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. AHMETKILIÇ

  AHMETKILIÇ TÜİSAG Üyesi

  Sayın Ayal,
  Değerli paylaşımınız için çok teşekkürler, piyasada çok doküman hazırlayan, en iyisini kendinin yaptığını düşünen, çok şey bilen ama bildiginin zekatını vermeyen, tamamen ticari düşünenler var. Her ne kadar hesaplamalar konusunda eksikler de olsa paylaşımınız için teşekkür ederim. Bu işin doktorasını yapan kişilerden aldığım bilgiye göre piyasada çok yanlış bilgiler ve hesaplamalar var.
  İş en iyi yaparak öğrenilir, bu işi yapan kişi zaten hesaplara bakacaktır, zamanla yanlışlarını görecektir ancak türkçe kaynak çok az atex, nfpa ve diğer kaynakların çevirisinin yapılması gerekiyor. Bence grup olarak bu konuya eğilmek gerekiyor.
   
 14. halil Özen

  halil Özen TÜİSAG Üyesi

  bir çok uzman için pkd tam bir muamma , bu tartışma sonucunda para verip kurs almadan pkd hazırlayabilirsek ne mutlu bizlere.
  bilgi paylaşımınız için teşekkürler

   
 15. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Konuyla ilgilene arkadaşlar için mevcut elimdeki standartalrı ekledim. Elinde konuyla ilgili farklı döküman olanlarda varsa ekleyebilirse, en azından kaynakçamızı tamalayabiliriz.   

  Ekli Dosyalar:

  EMEL ODABAŞI, ksm, sevgay ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Alev hızı ve yanma hızı konusunda merakı olanlar için ekteki dosya faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

   

  Ekli Dosyalar:

 17. Murat Elçi

  Murat Elçi TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar
  Elinize emeğinize sağlık bence yol gösterici bir çalışma olmuş. örnekteki form da çalışma bakanlığının taslak çalışmasıydı sanıyorum.

   
 18. NURAY AYGÜN

  NURAY AYGÜN TÜİSAG Üyesi

  EN 15967:2011 Maksimum patlama basıncının belirlenmesi ve gazların ve buharların basınç artışı maksimum hızı
  Standardı elinizde var mı?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica