Part Time İş Güvenliği Uzmanına SGK Girişi Şartı | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Part Time İş Güvenliği Uzmanına SGK Girişi Şartı

Konu, 'Yasalar' kısmında misg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mine38

  mine38 TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar bana yardımcı olursanız sevinirim. öncelikle acemilikten doğan cehaletim içinşimdiden özür dilerim. ben inş. müh. ve 18 mayıs sınavına girdim. sınavı kaza bela olmazsa geçerim. sınavdan sonra bireysel olarak çalışmayı düşünüyorum. şimdiden bu konuda araştırma yapmaya başladım. iş yeri tehlike sınıfına göre ve çalışan sayısına göre ayda belli bir saat hizmet vereceğimi ve bu saat üzerinde o iş yerinde ssk pirimimin yatmasını gerektiğini anlamış bulunuyorum. benim sıkıntım işyeri benimle beraber iş yeri hekimininden de aynı hizmeti almak zorunda ve diğer sağlık personelindende değilmi? ikinci sıkıntım işyerlerini nasıl ikna ediyorsunuz? cezaları söylüyoruz ama bildiğim kadarıyla henüz denetim yok. aslında bireysel çalışan arkadaşların hangi fiyatlara çalıştığınıda merak ediyorum ama sanırım fiyatta bir çok etken var. arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.


   
 2. chemistanbul

  chemistanbul Banned


  işyeri sizin dışınızda aynı zamanda bir işyeri hekiminden de hizmet almak durumundadır.Bu tip hizmet alımlarında haliyle iki hizmetin bir arada daha ucuza alınacağı düşünülmekte ve işverenler osgblere yönelmekteler maalesef.
  ikna etme ye gelince bu tamamen sizin kabiliyetinize kalmış bir nokta. tabi birde ikna etmeye çalıştığınız kişinin basiretine.birçok noktada çok düzgün kararlar vveren,ince eleyip sık dokuyan bir işveren bu konuda nasıl oluyorsa oluyor daha uygun olarak bireysel hizmet satın alması söz konusu iken daha fazla parayı firmaya veriyor. dediğim gibi kısmet.fiyatlara gelince çalışacağınız sektöre firmaya ve bu işe nasıl baktığına göre değişir.bunun bir kalıbı yoktur.buda tamamen kısmet.ben bildiğim örnekleri sıralıyorum.siz hesabınızı yapın.
  450 kişinin çalıştığı aztehlikeli sınıfta aylık 12 güne karşılık 4500 tl (firma)
  80 kişinin çalıştığı tehlikeli sınıfta ayda 4 güne karşılık 2000 tl (firma)
  ayda 4 gün çalışan tehlikeli sınıftaki firma için 1000 tl (bireysel)
  tam zamanlı bir holdingin teklif ettiği tehlikeli sınıfta 4000 tl (tam zamanlı teklif edildi)
  osgbde yeni başlıyorsanız 1750 tl den başlıyor
  *****başak OSGB-1750
  *****tez medikal-2000
  *****uzman-2500
  diye uzar gider.

   
  myxoma, sefers, ENES SAKARYA ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  ben serbest isg uzmanı olarak çalışmaya başlayacağım. Şu an çalıştığım işyerinde isg uzmanı olarak başlayacağım. 30 günlü primim yatacak patronum kısmi süreli sözleşmeyi de sağolsun kabul etti hatta başka işyerleri de buldum. Toplamda 5 iş yeriyle kısmi süreli sözleşme imzalayacağım inşallah. Ancak kafama takılan şu oldu sözleşme imzaladığı diğer 4 işyeri (esas çalıştığım yer değil.) sözleşme süresi kadar SGK mı yatıracak. Benim fatura kesmeme gerek yok değil mi? Zatn mesela kanuna göre3 iş günü hizmet vermem gerekiyorsa o kadar günlük sigortam yatacak aslında vergim işveren tarafından ödenmiş sayılacak.Bilen bir arkadaşımız var mı acaba??? Yanlış birey yapmak istemiyorum !

     

   
 4. coşkun acar

  coşkun acar TÜİSAG Üyesi

  dışardan hızmet veren ısg(c sınıfı)uzmanı 3 yerde yarı zamanlı(kısmi surelı)olarak calışabılrmı?calıştıgı gunlerın ssk sını bu 3 fırma ayrı ayrı odeyebılrmı?ayrıca 3 fırmanın toplamı 30gunluk ssk ıle tamamlandıgın da b sınıfı ıcın gecerlımı?b ıcın tek bır fırmada mı 3 sene calışmak gerekıo yoksa onemlı olan sadece ssk mı?

   
 5. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  İş güvenlik uzmanı olarak cumartesi günleri de çalıştığımızı kabul edersek 25 günlük sözleşme yapabiliyoruz. 3 ayrı yerde de ancak şu koşullar olursa çalışabiliriz.
  çok tehlikeli sınıfta işçi başına ayda 20 dakika tehlikeli sınıfta işçi başına 15 dakika az tehlikeli sınıfta ise işçi başına ayda 10 dakika.
  Şimdi diyelimki 100 işçinin çalıştığı çok tehlikeli bir sınıfta uzman olacağız. 100*20dakika =2000 dakika oda 33 saat küsur eder. Günlük çalışmamız 7,5 saat 4,4 gün yani 5 gün eder. biz bu iş yeriyle minumum 5 günlük sözleşme imzalayabiliriz. Geriye 20 günümüz boş kalır.Bu şekilde çalışan işçi sayısı ve tehlike sınıfını dikkate alarak gün sayımız var ise 4 belki de 5 yada 6 iş yeriyle sözleşme imzalayabiliriz. Ve her bir iş yeri 30 günlük ssk mızı yatırabilir sıkıntı yok aksine daha fazla para yattığı için memnun oluyorlar. Ve bu durum sadece biz uzmanlar için değil herkes için geçerli.VE B sınıfı olmak için tek bir işyeriyle sözleşme yapmamız yeterli ama sözleşmemiz 365 gün yani 1 yıllık olacak. Az tehlikeli sınıfta bir iş yeriyle diyelim 1 çalışanı olsun aylık 1 gün üzerinden sözleşme imzaladık ama 1 yıl boyunca o sözleşme geçerli olacak. Bakanlık evet 1 yıl uzman olarak çalıştı kabul ediyor. Bu şekilde 3 yılımızı yıllık yaptığımız sözleşmelerle yada tek bir sözleşmeyle ispatlarsak B sınıfı uzmanlık için hak kazanıyoruz. Prim gün sayınızın 30 gnlük yatması gerekmez. SSK prim gün sayınızın uzmanlık adı altında 30 gün yatmasına gerek yok. hatta ssk primi asgari ücret bile gözükebilir.genelde de öyle gözüküyor zaten. İşveren 1 günlük bile priminizi yatırsa 29 günlük priminiz yatmasa bile olur.
  Sadece 1 günlük sözleşmeniz kapsamında ssknızın bile yatması yeterlidir. İLLAki 30 günlük prim yatrtmanız önemli değil.
  SAYGILAR

     

   
  Feride ediz, myxoma ve sefers bu yazıya teşekkür etti.
 6. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  uzmanda haftasonu çalışılıyor mu acaba

   
 7. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  ne güzel anlatmışsınız sagolun ,şimdi ben kuzenlerin dükkanda (1-2 kişi çalışıyor) kendime 3 yıllık sözleşme yaptırsam yeterli o zaman
   
 8. coşkun acar

  coşkun acar TÜİSAG Üyesi

  cok teş ederım...c sınıfı iş guvenlıgı uzmanı mecburi olan işyerleri nerelerdır?lokanta kasap pastane gıbı kucuk ışletmeler pek oralı olmuo ama zorunlularmı?   
 9. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  tabi yeterli ama bence yıllık yapın baklarsınız şansınız açılır başka iş kapıları da çıkar.Bol kazasız günler dilerim.

     

   
 10. CREMA NOUVA

  CREMA NOUVA TÜİSAG Üyesi

  İSG C SINIFI UZMANININ
  SSK GİRİŞİNİ YAPARKEN DİKKATE ALINACAKLAR
  AYDA 1 GÜN GÖSTERİLECEK
  1 GÜN İÇİN 140 TL DEN UYGULANACAK
  VE MESLEKİ TEKNİK KISMINA : C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLARAK BELİRTİLECEK
  BUNLARIN DIŞINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KISIM VARMIDIR
  VE HER AY GİRİŞ ÇIKIŞ YAPILMADAN 1 GÜN GÖSTERME İMKANI VARMIDIR (KISAYOL)   
 11. Eda35

  Eda35 TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar ben c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.Çalıştığım firmada uzmanlık yapmıyorum ancak 30 günlük sigortam yatıyor. Başka bir firmayla anlaşırsam ve bana 2 günlük sigorta yatırsalar bir sorun olur mu? çünkü 30 günlük sigortam var zaten. Bu işin işinden çıkamadım   
 12. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi


  3 yıllık sözleşmenin garantisi mi var ki bakanlık kabul edip bir üst sınıfa çıkmanız için onay veriyor?
  bir yanlışlık olmasın didem hanım?

   
 13. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  3 YIL çalıştığımızı bir sözleşmeyle belgeleyemezsek bakanlık B sınıfı için bizi yeterli görmüyor. Sadece 1 tek iş yeri ile sözleşme yapmak zorunda değilsiniz ki aynı anda birden çok yerle sözleşme imzalayın biri eğer fesh olursa diğeri işler ben bunu demek istedim. Sözleşmeler genelde yıllık ama anlaşamazsanız eğer önceden her 2 tarafında fesih hakkı saklı biliyorsunuz.
   
 14. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  SGK prim gün sayısı ne kadar çok yatarsa SGK o kadar çok para alıyor dolayısıyla sadece biz uzmanlara özel olmamakla birlikte birden fazla işyeri kabul ettirebilirseniz 30 günlük priminizi yatırabilir. En ufak sakıncası yok içiniz rahat olsun.

   
  Veysel Doğan ÖZKAN, Eda35 ve alix bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica