Part Time İş Güvenliği Uzmanına SGK Girişi Şartı

Konu, 'Yasalar' kısmında misg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. misg

  misg TÜİSAG Üyesi  Yeni kanunda "çalışanları arasından" veya "OSGB"den hizmet alımı tabirlerinden dolayı part time dahi olsa iş güvenliği uzmanının SGK girişi olması isteniyor. Yani şirket sahibi veya serbest meslek mensubu uzmanların sözleşme yaptıkları yerlere fatura/serbest meslek makbuzu kesmeleri söz konusu olmayacak. Bu şekilde çalışanların şirket bünyesine dahil olmaları için SGK girişi ve tehlike sınıfı + personel sayısına uygun prim ödemesi yapılması gerekiyor.

  Yeni kanunda uzman bulundurma zorunluluğu 50 kişi ve üzeri yerler için 6 ay geçiş süresi tanıdığına göre 1 Ocak itibari ile böyle yapmamız gerekecek anlaşılan.

  Konu ile ilgili yorum ve yaşadıklarınızı paylaşırsanız sevinirim.


   
  sailor84, Halka Sigorta ve buketdemir bu yazıya teşekkür etti.
 2. Zeyni

  Zeyni TÜİSAG Üyesi

  peki birkaç yere birden hizmet(danışmanlık) veren yarı zamanlı uzmanlar nasıl çalışacak o zaman?

   
 3. Zeyni

  Zeyni TÜİSAG Üyesi

  yarı zamanlı çalışırken adıma ssk yatırılması zorunlu mu? galiba değil... tabiki b grubu olma şartını sağlamak istemiyorsam.. doğru mu?
  peki yarı zamanlı hizmet verirken, hizmet alıcıları neden bireysel isg uzmanı danışmanla çalışsın? yani adam nie OSGB ile değil de benimle çalışsın?? benle çalışırken bi de İS uzmanı ile çalışamk zorunda kalmayacak mı?
  teşekkürler

     

   
 4. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık nezdinde işyerinin iş güvenliği uzmanı çalıştırrması için, ssk primi yatırması mecburi. Sorunuzu tam anlayamamakla birlikte, cevap vermeye çalışayim. Eğer, yasal mevzuata göre, mevcut işyeri 3 gün iş güvenliği uzmanı çalıştırmak mecburiyetindeyse, ve siz orada 3 gün iş güvenliği uzmanı olarak hizmet verecekseniz, işyeri, her ay 3 günlük SGK priminizi yatırmak zorunda.

  Eğer SGK primini yatırmadan iş güvenliği uzmanlığı yaparsanız, sadece çalışma bakanlığı ile değil, aynı zamanda SGK ile sorun yaşar işyeri. Sigortasız işçi çalıştırma olayı yani..

  Bunun yanı sıra, söylediğiniz şekilde yani danışmanlıkda yapılabilir elbette ancak bakanlık nezdinde danışmanlığın herhangi bir geçerliliği yoktur..

   
 5. lanope

  lanope TÜİSAG Üyesi

  Bunu ben de merak çok ediyorum,konuyu dikkatle takip ediyorum...

     

   
 6. erkanersoy

  erkanersoy TÜİSAG Üyesi

  Peki 1 Ocak 2013 itibari ile bu şekilde kendi bünyesinde veya OSGB lerden işgüvenliği uzmanı ve hekim bulundurmayanlar 5000TL ceza ödeyecek. Bu cezalarda geriye dönük tespitlerde de ödenmesi zorunlu mu yoksa tespit edildiği zamandan itibaren mi ceza ödenmesi gerekecek.
  Yani kanun 1 Ocak 2013 itibari ile olmalı diyor. Fakat firma mart ayında anlaşma yapıyor geriye dönük 2 - 3 aylık ceza ödemesi gerekir mi?

   
 7. fiigeen

  fiigeen TÜİSAG Üyesi

  dışarıdan hizmet veren isg uzmanı 3 yerde yarı zamanlı çalışıyorsa onun sgksını hangisi ödeyecek acaba....
   
 8. oguzzhann

  oguzzhann TÜİSAG Üyesi

  OSGB den değilde sizden hizmet alma sebebi ,eş dost tanıdık oluyor tek kişi olunca fiyatı aşağı çektiriyor ,bir arkadaşıma piyasası 500 falan sana 300 e yaparm demiştim isg yi, 1 senelik mi toplam 300 lira mı vericem demişti böylede cahil bir piyasa var   
 9. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Eğer 3 terde yarı zamanlı hizmet veriyorso bu 3 işyeride çalıştığı zaman kadar ssk sını yatırmak zorunda. Kısacası 3 yerde birde sigortalı görünecek.

     

   
  fiigeen bu yazıya teşekkür etti.
 10. semih_serin

  semih_serin TÜİSAG Üyesi

  kısmi süreli iş sözleşmesi yaparsın vede ssk nı da bu 3 firma da yatırabilir..ayda toplam 30 gün SGK yatarsa toplamda aylık SGK da da açığın olmaz...   
  fiigeen bu yazıya teşekkür etti.
 11. alpbey

  alpbey TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben bir firma ortağı olarak gözüküyorum ve bağkurumu yatırıyorum. kısmi süreli söz. Yaparsam problem olurmu...
  Bilen varmı

  GT-N7000 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi   
 12. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Yapabilirsiniz, bir problem olmaz.

  Kısmi süreli sözleşme yaptığınız yerden, sözleşme günü kadar ssk yatırılacak. Geri kalanını kendi firmanızdan tamamlayacaksınız.

   
 13. semih_serin

  semih_serin TÜİSAG Üyesi

  hicbir problem olmaz hatta 30 günü dolduracak gibi ssk yatarsa bagkur unu da yatırmana gerek kalmaz...ama dikkat et ayda 30 gün tam ve kesintisiz ssk yatmalı bagkur ödememen için... ve de muhasebecine söyle ssk lı işe başladım diye söyle oda bagkura bıldırım yapsın...
   
 14. Aditya

  Aditya TÜİSAG Üyesi

  Tam zamanli bir isyerinde calisirken part time baska bir is yerine hizmet verilebilir mi. SGK nin 30. gunden fazla yatmasi yasal olarak problem olusturur mu.

   
 15. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  SGK'nın 30 günden fazla olması sorun olmaz bence.Çünkü SGK ne kadar çok işveren ,ne kadar çok para alırsa memnun kalacaktır.Bir kişinin 150 gün priminin yatması SGK için istediği bir şeydir.   
 16. JOKER

  JOKER TÜİSAG Üyesi

  MERHABA ARKADAŞLAR;
  YAZDIKLARINIZDAN ANLADIĞIM KADARIYLA BİR FİRMAYA UZMAN ATANMANIZ İÇİN VE FİİLEN ÇALIŞMA SÜRENİZİN BAŞLAMASI İÇİN O FİRMANIN SİZİN SSK PRİMİNİZİ YATIRMASI GEREKİYOR ;
  PEKİ OSGB'DE ÇALIŞILIYORSA VE OSGB SİZİN SSK PRİMİNİZİ YATIRIYORSA AYNI DURUM GEÇERLİ Mİ?
  BAZI BÜYÜK FİRMALARIN TAŞERON HİZMET ANLAYIŞINDA ; BEN TAŞERONA ( BURADA OSGB OLUYOR ) PARAYI VERİRİM ETLİYE SÜTLÜYE SİGORTAYA KARIŞMAM DİYOR, BU DURUMDA BU BÜYÜK FİRMALARIN ALAYI CEZA YİYECEK???

  BİR DİĞER KONU ,BAKANLIK ŞUAN İÇİN ATAMA YAPAMIYOR BİLDİĞİM KADARIYLA;

  YUKARIDAKİ KONULAR HAKKINDA BİLDİKLERİNİZİ PAYLAŞABİLİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM...

   
 17. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
  MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.

  OSGB'den hizmet alması durumunda, ceza yiyecek diye bir şey yok.

   
 18. JOKER

  JOKER TÜİSAG Üyesi

  OSGB bünyesinden bir personelden hizmet alınsa da atanmaması halinde, OSGB o firmaya danışmanlık hizmeti vermiş oluyor ve danışmanlık hizmeti alan firma fiilen çalışan bir uzman bulundurmuş sayılmıyor. Bu konuda yanıldığınızı ya da benim sorumu net soramadığımı düşünüyorum.

   
 19. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Sorunuzdan anladığım şey şuydu; "Osgbden hizmet alınca, iş güvenliği uzmanı ssk primi yatırılmıyor. Bu durumda geçersiz mi sayılıyor?"

  Benimde kanun maddesini göstererek vermek istediğim cevap şuydu: "Hayır, taşeron hizmet alıyorsunuz. İstesenizde ssk primi yatıramazsınız. Aldığınız hizmet, geçerlidir, ceza yenecek bir durum yok."

  Eğer kendi bünyenizde uzman çalıştırıyorsanız atama yazısı olacak ama dışarıdan bu hizmeti alıyorsanız yani OSGB'den alıyorsanız, atama yapmanızı gerektirecek bir durum olacağını sanmıyorum. OSGB ile yaptığınız sözleşme yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Yine de yanıltmayim sizi, çünkü hiç OSGB ile çalışmadım.

   
 20. JOKER

  JOKER TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim;
  Ben OSGB çalışanıyım, fakat şuan atamalar durmuş vaziyette, çalıştığımız firmaya yalnızca danışmanlık hizmeti verebiliyoruz ki zaten kurumsal firmalar taşeron hizmeti alırken ssk primi yatırmaya sıcak bakmıyor, ceza konusunu buradan yola çıkarak belirttim çünkü kanundaki madde net değil, bu durum geçerli iken atmam olabilir mi onu merak ettiğim için sordum.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica