Parkomatlar Ve Dış Temizlik Yapanlarda Nasıl Bir Iş Güvenliği Uygulanır

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında aysunk86 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. aysunk86

  aysunk86 TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar parkomatlarda ve belediyenin temizlik işlerinde nasıl bir iş güvenliği uygulanır


   
 2. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Çevre temizlik işinden sorumlu taşeronlar iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurmak zorundadır. Çalışanların tümüne iş güvenliği eğitimleri verilmeli, işe giriş sağlık raporları ve periyodik sağlık kontrolleri yapılmalı. Mesleki eğitim sertifikaları aldırılmalı. Sık sık saha denetimleri yapılmalı. Eldiven, maske, iş ayakkabısı, iş kıyafeti kullanımı denetlenmeli. risk analizi ve acil durum eylem planları şantiyeler için ayrı, toplama- ayırma tesisi için ayrı, çöp araçları vb motorlu taşıtlar için ayrı, tıbbi atık için ayrı, süpürme işçileri için ayrı hazırlanmalı. Söylenecek o kadar çok şey var ki :)
  Siz hangi konuda bilgi almak istiyorsunuz?

   
 3. aysunk86

  aysunk86 TÜİSAG Üyesi

  benim söylediğim belediyenin iştiraki üzerimize sadece bir büro kayıtlı sadece belediyenin bünyesinde olan işlere eleman sağlıyoruz yani asıl iş veren belediye şantiyelerin rd sini yapmıycaz sanırım mesleki eğitim sertifikaları dediniz bunu nerden aldırabiliriz ? ayrıca kullanılan kkd leri bile biz sağlamıyoruz ama çalışanlar bizim çalışanımız olduğundan eğitimlerini biz vermeliyiz değil mi

     

   
 4. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Sadece büro kayıtlı derken çalışanlar nerede sigortalı görünüyor. Sizin şirketinizde sigortalı ise sorumlulukların tümü size ait. Belediye ile yaptığınız sözleşmede iş güvenliği ile ilgili maddeler mevcut mu? Mevcutsa bile sorumluluktan kaçamazsınız. İşçi temin ediyorsanız taşeron olarak çalışıyorsunuz demektir. Bu tür durumlarda asıl işveren ve alt işveren birlikte sorumludur. Tüm tedbirleri almanızı tavsiye ederim. Mesleki eğitim için TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK inceleyebilirsiniz. Eğer benim anladığım gibi taşeronsanız ve işçiler sizin firmanızda sigortalı ise işçilerinizin çalıştığı tüm lokasyonlarda risk değerlendirmesi yapmalısınız. Taşeron değilseniz bile işçileri siz temin ediyorsanız ve bu herhangi bir sözleşmeyle yazılı veya sözlü yapılmışsa yine sorumlusunuz. Şantiyelerimizden birinde çalışan proje müdürü 4-5 kişilik temizlik ekibini arkadaşının ricası üzerine farklı bir yere gönderiyor. Kaza oluyor ve işçilerden biri vefat ediyor. Proje müdürü mahkeme tarafından asli kusurlu olarak görüldü.

  İyi çalışmalar dilerim...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica