Paris: Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Église De La Madeleine, Şanzelize

Konu, 'Avrupa Kıtası Gezi Rehberi' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Paris’in Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

  Paris’e gidecek olan Paris’in nereleri gezilir diye merak ediyorlar ise şimdi size gezmeniz gereken yerleri anlatacağız. Paris’e gidip de gezip görmeden gelmemeniz gereke çok önemli mekanlar bulunuyor. Dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olan Fransa’nın başkenti Paris’in hem tarihi hemde turistik bir çok önemli noktası bulunuyor.

  Alışverişe, modaya meraklı olanlar kadar sevdiğiyle eşsiz bir romantik tatil hayali kuranlar, Avrupa tarihine, mimariye ilgi duyanlar… Bu şehir her turiste unutulmaz bir anı vaat ediyor.

  Paris’e ayak bastıysanız, şarkılara konu olan Champs-Elysées Bulvarı’nda bir yürüyüş yapmanız şart. Alışveriş sevenlerdenseniz buradaki sayısız mağazaya girip çıkarak, yoruldukça seçeceğiniz bir kafede dinlenerek tüm günü burada geçirebilirsiniz.

  Dünyanın sayılı mimari örneklerinden Eyfel Kulesi’ne mutlaka çıkmalısınız. Kule size görebileceğiniz en geniş Paris manzarasını sunuyor.

  Sanata meraklıysanız elbette Louvre Müzesi ilk durağınız olmalı. Hakkıyla gezmek için 1 tam gün ayırmanız gerekebilir, uzun koridorlarında ilerlerken Leonardo Da Vinci’nin ‘Mona Lisa’sını gözden kaçırmayın.

  Klasik eserler için Musée d’Orsay’ı da ziyaret edebilirsiniz. Modern sanatla ilgiliyseniz Pompidou Kültür Merkezi’ne de mutlaka uğramalısınız.

  Notre Dame Katedrali Paris’te görülmesi gereken eserlerden biri. Bohem yaşantının sürdüğü bir yer görmek isterseniz Montmartre’a gidin. Burada Sacré Cœur Kilisesi enfes manzarasıyla sizi büyüleyecektir.

  Paris’te yürüyüş için mekan sınırı yok. Seine nehri üzerindeki sayısız köprüden dilediklerinizi seçin, rotanızı kendiniz belirleyin. Akşam üzeri nehrin üzerinde oluşan günbatımı manzarasını sakın kaçırmayın.

  Eyfel Kulesi
  İsmini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel’den alır. Kule tüm dünyaya kendini Fransa’nın sembolü olarak tanıtmıştır. Muhteşem bir mühendislik eseri ve estetik bir kuledir. Fransız Devrimi’nin kutlamaları için düzenlenen Paris fuarına kapı olarak yapılmıştır. Kule sadece 20 yıl kalması için inşa edilmişti. 1909′da yıkılması gereken kule Atlantik ötesi haberleşmeye imkan tanıdığından kalmasına izin verildi.

  Eyfel-Kulesi.jpg

  Notre Dame Katedrali
  Meryem Ana’ya adanarak yapılan bu gotik katedral, Sein Nehri’nin ortasında ki Île de la Cité’nin doğu kısmında bulunur.Bu katedral Paris’in sembollerinden biri haline gelmiştir.19. yüzyılın başlarında yıkılma kararı alınan katedralin kurtarılması için ünlü Fransız yazar Victor Hugo “Notre Dame’ın Kamburu” adlı romanı yazmıştır.Halkın da desteğiyle yıkılmaktan kurtulmuştur.

  Notre-Dame-Katedrali.jpg

  Louvre Müzesi
  1793′te açılan ve müze yapılan bina aynı zamanda Fransa’nın ilk devlet müzesidir.Koleksiyonunda La liberté guidant le peuple,Mona Lisa, Winged Victory of Samothrace ve Venus de Milo gibi birçok şaheser görülebilir.Sadece dış görünüşü bile insana bu sarayın harikuladeliğini gösterir.Mimarinin en muhteşem örneklerinden biridir ve Fransız usulü dik çatıları da dikkat çekicidir.

  Louvre-Müzesi.jpg

  Église de la Madeleine
  İnşasını Napoleon’un emrettiği kilise, Fransız Ordusu’nun ululuğuna ve görkemliliğine yaraşır bir zafer tapınağı olması için yapılmıştır. 1806′da Pierre-Alexandre Vignon tarafından tasarlanmıştır. Korint tarzı sütunlarla çevrelenmiş tapınak, Boubonlar’ın yönetimi ele geçirmesiyle Hristiyan kilisesine dönüştürülmüştür.

  Eglise-de-la-Madeleine.jpg

  Champs-Élysées (Şanzelize)

  Adını Yunan mitolojisinde cennet olarak gösterilen Elysion ovalarından almıştır. Paris’in en güzel caddesi olarak bilinir. Cadde, yukarı doğru çıkarsanız sizi Zafer Takı’na, aşağı doğru inerseniz sizi Concorde Meydanı’na çıkarır. Daha ilerde ise Jardin des Tuileries ve Louvre Müzesi vardır. Birçok gösterinin yapıldığı bu cadde adeta Paris’in kalbidir.

  Champs-elysees-Şanzelize.jpg   
  uzmancan, Ayşe Bekoğlu ve Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
 2. Ayşe Bekoğlu

  Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Üyesi

  Paris :) ömrümce merak etmediğim yegane şehir :D :D :D

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica