Toolbox Palet Güvenliği Hakkında Iş Başı Konuşması

Konu, 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  PALET GÜVENLİĞİ
  Webster Ansiklopedisindeki tanımı ile palet, yük taşımada yardımcı bir "navlun desteğidir". Taşımada bir destek olarak kullanıldığından, bir çok kötüye kullanma, suistimal edilme potansiyeline sahiptir. Birçok palet eskimiş olmalarına rağmen nedense asla atılmaz. Bir köşeye yığılı olarak bırakılır ve elde iyi görünen palet kalmadığında son çare olarak tekrar kullanılırlar. Birçok defa, bir paletin kırılmasıyla, üzerindeki yükün yerlere saçıldığını duyarız. Bu durum, sadece yükün değil, ekipmanların da zarar görmesine, daha kötüsü çalışanların yaralanmalarına ve hatta ölümlere neden olabilir. Bu nedenle, lütfen aşağıda sıralanan paletli yüklerle çalışma hakkındaki güvenlik tavsiyeleri için biraz zaman ayırınız: ​

  • Mutlaka bir palet denetim programı geliştirerek uygulayınız. Bir paleti kullanmadan önce, çatlaklarını, zayıflıklarını ve diğer hasarlarını kontrol ediniz. Eğer hasar tespit ederseniz, "kullanımı güvenli değildir" şeklinde işaretleyerek, ya tamir ediniz, ya da o paleti atınız. Bu önlem ile bir çok potansiyel sorunu önleyebilirsiniz.
  • Bir paleti yüklerken, ağırlığın merkezde, yükün dengeli olduğundan emin olunuz.
  • Palet üzerinde birden fazla gevşek öğelerin olması halinde, yükün tamamını büzülebilen bir folyo veya bantlarla emniyet altına alınız.
  • Paletlerin üst üste istiflenmesi durumunda bilhassa dikkatli olunuz. Palet yığının, paletlerin zayıf veya kırık bölümleri nedeni ile eğimli durmadığından emin olunuz ki devrilmesin!
  • Her zaman, kullandığınız mekanik palet kaldırma ve taşıma araçları veya forkliftlerin yükleme sınırını biliniz. Ne paletlerin, ne de kaldırma araçlarının yükleme sınırları aşılmamalıdır.
  • Depoların zeminlerinin, yüksek raflarının ve yük balkonlarının taşıma sınırları belirlenmiş ve işaretlenmiş olmalı ve bu verilere kesinlikle riayet edilmelidir.
  • Forkliftlerinizin, yığılı yükler taşırken, sürücünün üzerine düşmesini önleyecek bir kafes ile donatılmış olduğundan emin olunuz.

  Unutmayınız - ileri dönük düşünmek, oluşabilecek bir sürü sorunu halleder. Düşen bir palet, onun yeniden yüklenmesi, bir yığın üretim saatinin kaybına sebeptir. Ama daha da önemlisi, palet ve depolardaki etkili bir güvenlik planı yaralanmaları önleyebilir ve hayat kurtarabilir!​


  PALLET SAFETY


  Webster defines a pallet as a "support for freight." As a support, it has the potential to take a lot of abuse. A lot of old pallets are never discarded when they should be. They are stacked in a corner and not used except as a last resort when there are no good ones left. Too many times we hear that a pallet has broken and the freight has fallen to the floor. This not only causes freight damage but can also result in equipment damage--or worse yet, in employee injury or death. Please take a moment to review the following safety tips for working around palletized loads:​
  • Develop a pallet inspection program. Before you use a pallet, inspect it for cracks, weaknesses and other damage. If you find damage, mark it unsafe for use until it is either fixed or thrown away. This can prevent a lot of potential problems.
  • When loading a pallet, make sure the load is centered and not out of balance.
  • If the pallet is holding several loose items, make sure the entire load is secured with shrink wrap or banding.
  • Exercise caution when stacking several pallets high. Make sure the stack is not leaning, because of weak or broken segments, which may cause the whole pile to fall over.
  • Always know the load limit of the pallet jack or forklift you are using. Neither the pallets nor mechanical lifting devices should ever be overloaded.
  • Load limits should also established and marked on warehouse floors--balconies, mezzanines, etc. Always comply with these.
  • Make sure your forklift has an overhead cage or screen to protect the driver from falling objects when merchandise is being stacked overhead.
  Remember--thinking ahead can save a lot of trouble. It is a waste of production time and effort to reload a pallet that has fallen. But, more importantly, an effective pallet/warehouse safety plan can prevent injuries and save lives!​

  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır.http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica