Haber - Özerk Fon Gündemde | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Özerk Fon Gündemde

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Cem Erol tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Cem Erol

  Cem Erol TÜİSAG Üyesi  http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2014/05/21/hukumetten-iki-buyuk-adim


  Soma faciasının ardından hükümetten 2 kritik adım geliyor. Şirketten maaş alan denetçiler tarih olacak. Taşeron taktiği bitecek

  1- TAM BAĞIMSIZ DENETÇİ
  Soma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği facianın ardından iş güvenliği sistemi mercek altına alındı. Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, madencilik mevzuatını her yönüyle masaya yatırdı. Çalıştığı yerden maaş alan iş güvenliği uzmanlarının bağımsızlığının garanti altına alınması için özerk bir fon oluşturulması gündeme getirildi. Böylece, incelediği şirketten maaş alan ve atılma kaygısı taşıyan iş güvenliği uzmanları bağımsız hareket edebilecek. Soma'daki maden ocağında, 9 iş güvenliği uzmanı çalışmasına karşın gerek emniyet gerekse bakanlık onaylı rapor defterlerinde "üretimde risk vardır" tespiti olmaması İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nü de harekete geçirdi. Kurum, iş güvenliği konusunda kapsamlı bir çalışma başlattı.

  ILO SÖZLEŞMESİ İMZALANACAK Öte yandan, Türkiye, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) sözleşmesini de en kısa zamanda imzalayacak.

  ÖZERK FON GÜNDEMDE
  Soma'daki madende örgütlü Maden-İş Sendikası'nda 22 yıldır eğitim uzmanı olarak çalışan Dr. Fikret Sazak, iş güvenliği uzmanlarının (fenni nezaretçi) tarafsız rapor verebilmesi için maaşını şirketten almaması gerektiğini söyledi. Bugüne kadar yüzlerce maden işçisine iş sağlığı ve güvenliği seminerleri veren Sazak, bunun için özerk bir fon oluşturulması gerektiğini ifade etti. Sazak, "İş durdurma yetkisi de olan iş güvenliği uzmanları maaşını görev yaptığı şirketten değil buradan almalı. Özerk bir yapıda görev yaptıkları zaman hazırlayacakları raporlar da tarafsız olacaktır. Temel sorun bu uzmanların iş akdi ve maaşının işverenin elinde olması" dedi.

  2- TAŞERON MADENE İNMEYECEK
  Hükümet, Soma faciasının ardından madencilik sektörü başta olmak üzere riskli iş kollarında taşeron yasağı için de düğmeye bastı. Madenlerdeki "taşeron taktiği'ne karşı yasal düzenleme yapılıyor. Kayıtlarda ana işverene bağlı göründüğü halde, hiçbir eğitim verilmeden, toplama usulü asgari ücretle işçi çalıştırılmasına son verilecek.

  HİZMET ALIMI SÜRECEK

  Mevcut yasaya göre, ana çalışma konularında taşeron işçi çalıştırılması yasak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SABAH'a yaptığı açıklamada, taşeron sistemine neşter vuracaklarını bildirdi. Bakan Çelik, Meclis'e gönderilecek tasarıda hangilerinin asıl iş olacağının tasnifini yaptıklarını belirterek, "Bazı alanlarda hizmet alımı devam edecek. Ancak bazılarında da taşeron çalıştırılamayacak" dedi.   
 2. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  özerk fonun yanında uzman maaşlarınıda ele almalılar ,
  tam zamanlı 1000-1300 tl alan uzman ne kadar verimli olabilir?
  ne kadar özveriyle çalışabilir?
  böylesine hayati risk taşıyan işin hakkıda belirlenmelidir?

   
  ayçe bu yazıya teşekkür etti.
 3. srsr51

  srsr51 TÜİSAG Üyesi

  Aynı şirkette hem isg uzmanı hemde farklı bir iş yapanlar ne olacak ??? bir kısmını patrondan bir kısmını devlettenmi alacak ?

     

   
 4. Zafer B.

  Zafer B. TÜİSAG Üyesi

  Yönetmeliğe göre İş Güvenliği Uzmanları başka işlerde çalıştırılamazlar.
  İş Sözleşmende görev tanımının İGU olarak revize ettirmelisin bu 1.
  Hem İGU hemde başka işler için çalıştırılıyorsan İK uyanana kadar canın istediğinde yönetmelik maddesi gereğince haklı sebeple tazminatını alarak ayrılabilirsin bu da 2.

   
  OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
 5. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Zafer bey,
  Bahsetmeye çalıştığınız iş güvenliği uzmanları başka işlerde çalıştırılamaz diye bir hüküm hiçbir yönetmelik maddesinde yok. Yönetmelik şunu der; "İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez." bu da demek oluyorki görevlendirildikleri saat haricinde başka görev verilebilir. Bu 1.
  Kulaktan duyma cümleler ile mevzuat hakkında kesin hüküm varmış gibi yaparak yetişmekte olan uzman kardeşlerimizi yanıltmamak lazım derim ben. Bu da 2.

     

   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 6. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzmanı çalışma süreleri de çok kısa bir an önce uzatılmalıdır.3-5 dakika ile nasıl riskleri belirleyeceksin
  patronları merkeze alarak iş güvenliği olmaz

   
  Cem Erol bu yazıya teşekkür etti.
 7. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  bu konuyla ilgili kimsenin yorumu yok :düşünceli:
   
 8. izmir35

  izmir35 TÜİSAG Üyesi

  yorum yapacak hal mi kaldı artık bizlerde arkadaslar. 1 yıldır bu işi yaıyorum 2 farklı OSGB de calıstım. artık bırakmayı dusunuyorum mesleği. sürekli değişiklik sürekli revize yasalarla ne olabilir ki....   
 9. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  O kadar uzak geliyor ki....

     

   
  Funda Gürsoy Özkocacık bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica