Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi İçin Risk Analizi

Seda EMEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba sayın iş güvenlik uzmanı arkadaşlar... Ben de henüz çiçeği burnunda bir C sınıfı iş güvenlik uzmanı oldum ve bireysel olarak ilk kez bir risk analizi hazırlayacağım, özel eğitim merkezi / okulu için... Fakat hiçbir tecrübem yok, bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Çok çok teşekkürler...

Seda EMEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Kurslarda risk değerlendirme raporlarına dair hiçbir şey anlatmıyorlar bunu herkes biliyor. Osgb lerde çalışabilmek için ise tecrübe istiyorlar. Bu başlıkta açtığım risk değerlendirmesini sadece bir arkadaşıma yardımcı olmak için ve zaten tecrübe için yapmaya çalışacağım. İnternette bununla ilgili çok fazla bilgi kirliliği var ve güncel hiçbir şey yok. Özel eğitim merkezleri için nasıl bir yol izlemeliyim kaba taslak yardımcı olabilecek kimse yok mudur :(

Uzmanhanim

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba sayın iş güvenlik uzmanı arkadaşlar... Ben de henüz çiçeği burnunda bir C sınıfı iş güvenlik uzmanı oldum ve bireysel olarak ilk kez bir risk analizi hazırlayacağım, özel eğitim merkezi / okulu için... Fakat hiçbir tecrübem yok, bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Çok çok teşekkürler...
bir şey bulabildinz mi

Aykut Gümüş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar öncelikle risk analizi yapılacak yeri gezmenizi öneririm. Risk analizi yapmak işin kolay kısmı. İlk etapta hangi makine ekipmanlar var bunları çıkarın. Bunların kontrolleri yapılmış mı değerlendirin. Yapılmadıysa alın size madde madde risk analizi çıkar zaten.
Mesela benim yaptığım risk analizinde sahayı gezdiğimde aşağıdaki ekipmanlar ve durumlar vardı;
1- Yüzme havuzu ve tehlike önlemleri, (En önemlileri arasında)
2- Havuz varsa hidroforda vardır, periyodik bakım kontrolleri,
2- Çocukların düşmesini sağlayacak ortamlar var mı ?
3- Elektrik tehlikeleri
4- Asansör, yük asansörü varsa tehlikeleri
5- Çay ocağı mutfak tehlikeleri,
6- Benim baktığım bir yerde evcil hayvanlar vardı. Kedi köpek, kaz vs diye bunların mevcut durumlarının değerlendirilmesi,
7- Kaygan zeminler düşme tehlikesi,
8- Genelde dolaplar ve raflar sabit olup olmaması,
9- Pencerelerde parmaklık, korkuluk olmaması gibi durumlar,
10- İş Ekipmanlarının periyodik kontrolleri,
11- Noter onaylı defteri var mı ?
12- Bu tür yerlerde yeterli sayıda ilkyardımcı bulunması,
13- Yangın kaçış merdivenlerinin durumları,
14- Oyun alanlarında, talimatlar ve güvenlik koşulları var mı ?
15- Çim ve bahçe alanlar için böcek, yılan ısırmasına karşı haşere mücadele durumları,
16- İşaret levhaları, uyarı levhaları,
17- Elektrik panolarının her daim kilitli ve yetkili personelce açılması gibi
18- bahçe ve oyun alanlarında zemin yüzeyinde oluşan kot farklılıkları,
19- Engelli, ve kronik rahatsızlığı öğrenciler için gerekli durumların kontrolü,
20- Lavabo ve tuvalletlerin çocukların boyutlarına rahat erişebileceği mesafede olması, bu tür zeminlerin kaygan olamaması,
21- Yangın alarm sistemi kontrolleri,
21- Yangın söndürme sistemlerinin kontrolü bakımı,
22- Çocukların kimyasal maddelere rahat erişemeyeceği kilitli dolaplarda olması,
23- sınıflarda kapaklı prizlerin olması,
24- merdivenlerde kaydırmaz bant olması,
25- Sivri köşeli mobilyalar yerine yuvarlak köşeli veya koruyuculu mobilyaların tedariği,
26- Engelli rampası var mı ?
27- Öğretmenlerin sınıflarını terk etmemeleri,
28- Özel politika gerektiren engelli gibi öğrencilerin priskolojik durumları değerlendirebilir. Bazen bu tür öğrencilerde ani kızma, tepki verme, öfke patlamaları yaşanabiliyor. bu gibi durumları hakkında işyeri hekimleriyle ortak çalışılabilir.

gibi durumları değerlendirebilirsiniz. Bu durumlar daha da arttırılabilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.