otomotiv sektöründe alınacak önlemler nelerdir? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

otomotiv sektöründe alınacak önlemler nelerdir?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında ssseyma tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ssseyma

  ssseyma TÜİSAG Üyesi  merhaba,
  ben mayıs ayı sınavını geçen yeni C sınıfı uzmanıyım ve ilk işim olarak tehlikeli sınıfa giren bir otomotiv firmasının servisinde haftanın iki günü uzman olarak çalışmaya başlayacağım. Ancak işyeri 1 ayda 4 kere iş kazası gelmiş bir yer ve ben de tecrübesiz bir uzmanım ayrıca otomotiv iyi bildiğim bir sektör değil, kimya mezunuyum. Nereden nasıl başlayacağım konusunda ve kendimi koruyabilmem konusunda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim... Şimdiden teşekkür ederim.


   
 2. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  ssseyma bu yazıya teşekkür etti.
 3. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle hayırlı olsun size tavsiyem;mevzuata uymak için uzun bir süre harcayacaksınız bu süre zarfında bir yandanda iş kazalarını inceleyip en kısa zamanda kaza olma olasılığı bulunan durumlara acil müdahale etmeniz..

     

   
 4. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  umarım işi öğrenene kadar başınıza kötü bir olay gelmez.

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 5. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Ben de umarım ki işi öğrenenlerin bile yani hiç kimsenin başına kötü birşeyler gelmesin :)

     

   
  ERSİN ÇATALTEPE, ATURAN ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 6. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  hayorlı olsun . size ilk tavsiyem o bahsettiğiniz 4 iş kazasını analiz edin. neden olmuş. işçimi kusurlu, tedbirmi yok. vs gibi. ayrıca olan 4 iş kazasıda aynı yerdemi? veya benzer bi kazamı. hemen bunlara acil çözüm bulun. ayrıca bu 4 iş kazasından önce ki varsa iş kazalarını da aynı şekilde irdeleyin. ve varsa onlarada yönelik tedbirlerle başlayın. çünkü bu olmuş olan kazalar bir sebepten ötürü oluyor tekrar olmaları muhtemeldir. bunları önlerseniz en azından bunların tekrarından kurtulursunuz.

  ayrıca oto servislerindeki en büyük tehlike kaynaklatından biride araçların kaldırıldığı liftlerdir. bunların bakımlarının tam, havada iken emniyetlerinin sürekli takılı ve sağlam olduklarından emin olun. altında çalışan usta varken hidrolik boşalması denen olay olursa yada hidrolik boru patlarsa feci neticeleri olur.
  bir diğer tehlike kaynağıda egzos gazlarıdır. birçok serviste bu iş içintasarlanmış özel bir hava emiş sistemi vardır. araç çalıştırılacağı zaman bu sistemin hortumu egzosa takılrı ve egzos gazı direkt havaya karışmadan dışarı atılır. bu sistem varmı yokmu bakın. varsa mutlaka çalışır olduğundan emin olun. yoksa da yapılmasını sağlayın.

  ilk olarak aklıma gelenler bunlar. allah kolaylık varsin.

   
  ssseyma bu yazıya teşekkür etti.
 7. ssseyma

  ssseyma TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ederim önerileriniz için.
  farklı bir sektör, bunları dikkate alarak çalışacağım.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica