Osgb'lerin Ve Osgb Kurmayı Planlayanların Dikkatine

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Volkan ERDEM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Volkan ERDEM

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi  Değerli Arkadaşlarım,

  Sağlık Bakanlığı'na Bağlı Toplum Sağlığı Merkezleri'nde aşağıdaki linktede görüldüğü üzere İş Sağlığı konusunda hizmet verilmektedir. Bu durum sadece Turgutlu'da değil Türkiye'deki bütün Toplum Sağlığı merkezlerinde geçerlidir. Bu da demektir ki işverenler isterse OSGB biriminden hizmet alır istersede Toplum Sağlığı merkezlerinden hizmet alabilir. Ekli dosyada da bu merkezlerde uygulanan fiyat listesi yer almaktadır. Bu rakamlara göre hepimiz tarafından beklenen birim fiyatlar konusunda da aşağı yukarı bir öngörü sağlanabilir. Bu merkezler yaygınlaştıkça ve işverenler buralardan sağlık hizmetini ve şu anda tartışma konusu olan sağlık raporlarını da alabileceklerini öğrenince sanırım OSGB'lerin pabucu dama atılabilir.

  Herkese iyi pazarlar ve saygı ile.


   

  Ekli Dosyalar:

  er kal, hsank ve Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
 2. Volkan ERDEM

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  LİNK : http://www.turgutlutsm.saglik.gov.t...ticle&id=66:isg&catid=9:tsuygulama&Itemid=162

   
 3. Volkan Bey, hem ben yanlış anlamamak hem de diğer arkadaşlarımın yanlış anlamaması üzerine bazı konulara dikkat çekmek isterim. Buna göre;
  • ilk evvela OSGB'lerin pabucunu dama atmak gibi bu sitenin bir misyonu olmamakla beraber başkalrının da olmaması gerekir diye düşünüyorum,
  • Toplum sağlık merkezleri bildiğim kadarıyla sadece sağlık hizmeti vermektedirler,
  • Yayımladığınız fiyat listesinde 50 ve üzeri personelden başlayan bir alt limit var.
  • 6331 sayılı yasada ve ilgili yönetmeliklerde; işe giriş sağlık raporlarının sadece İş yeri hekimleri tarafından verileceğine işaret edilmektedir.
  • Mevcut yasalara ve mevzuata tabi işletmelerin "sağlık" hizmetini alabilecekleri kişi veya kurumun ancak "iş yeri hekimi" veya "OSGB" olabileceğine işaret edilmektedir.
  Benim bilgilerim bu düzeydedir.
  Saygı ve sevgilerimle

     

   
  lanope bu yazıya teşekkür etti.
 4. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  osgbler aradıkları zaman direk 2000 vereyim gel başla diyorlar bizi daha görmeden alacağımız riskleri konuşmadan.uzmanlar yavaş yavaş bilinçlendi artık .işin riskinden dolayı her kez yaklaşmıyor bu işe.ben olsam OSGB açmam kesinlikle OSGB açacağına emlakcı dükkanı aç aynı mantık.en fazla bir uzmandan %10 falan kar etmeliler.niçin biz işletmenin sorumluluğunu alıp az bir maaş alalım kaymağını OSGB sahibi yesin.yok öyle yağma.arkadaşlar osgblere girmeyin hayatınızı riske atmayın.artık işverenlerde uyandı osgbden kaliteli hizmet alamadıkları için bireyselleri tercih ediyorlar.osgbde çalışacağınıza benim gibi risk analizi yapın sadece gene ayda 3000-4000 tlyi bulursunuz.osgblerin sonu karanlık.kazanan kazandı artık kazanamayacaklar.

   
  nigarcinar, gaktuylu, madenci63 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  nasıl yapıyorsunuz risk analizi?nerden buluyorsunuz müşteriyi size nasıl güveniyorlar?

     

   
 6. semih BAŞTÜRK

  semih BAŞTÜRK TÜİSAG Üyesi

  risk analizi yapmak........ İş Güvenliği, yasa, mevzuat, tüzük derken bireysel çalışarak eğer kendi şirketiniz var ise o zaman yapabilirsiniz, fakat yok ise şirket sizden hizmet alıyor karşılığında para ödüyor.. Kayıt dışı ve vergisiz çalışarak bu aslında mesleğe, yeni arkadaşlara ve dahası firmalara yanlış hizmet olmuyormu? yarın bir denetimde müfettişin önüne koyulan risk analizinin hizmet faturasını istese o zaman devlet tarafından açılacak davaların sonu ne olur? asıl bireysel çalışarak faturasal karşılığı olmayan bir imza atmak ve altına İSG uzmanı yazmak daha büyük mesleksel hata olarak düşünüyorum. Benim düşüncem şudurki OSGB ler bu şekilde çalışan uzmanlar sayesinde daha fazla pirim yapacaklar...

   
 7. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  risk analizi ile 3000-4000 ayda nasıl oluyo hakkaten kuyuya taş attınız bulandırdınız madem açında konuyu anlayalım. İşkembei kübradan olmadığını anlamak istiyorum açıkcası.
   
 8. İGUcumhur

  İGUcumhur TÜİSAG Üyesi

  750-800t iş güvenliği uzmanı çalıştırmayı heves eden OSGBler iş güvenliği uzmanlarını bitirmiyormu sanki. şimdi bir iş güvenliği uzmanı OSGBye laf etti diye olurmu öyle şey deniliyor. unutulmaması gereken birşey var . OSGB olsun firma olsun iş yeri olsun..vb. hepsi iş güvenliği uzmanı çalıştırmaya mecbur. kanunlarda açıkca yazıyor. o yüzden kimse iş güvenliği uzmanına laf etmesin saygı göstersin.....   
  Gülsüm KALAMAN YILDIZ ve TURAN AKKAN bu yazıya teşekkür etti.
 9. semih BAŞTÜRK

  semih BAŞTÜRK TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlara laf etmek değil kaldı ki herkes ya uzman ya uzman adayı burada.... Önemli olan doğru yolu hepberaber bulabilmek. İSG uzmanı arkadaşların sanayide, çarşıda pazarda fatura kesmeden yaptıkları risk analizleri belki anlık fayda sağlıyor olabilir fakat bence Mühendis yada uzman bir arkadaşın herhangi bir fatura düzenlemeden risk analizi yapması kariyeri açısından büyük risk alması demek. Denetimler artınca bunların (-) yönde karşılığını görecekler. UNUTMAMAK GEREKİRKİ çsgb nin asıl denetimleri kayıt dışı istihdamı önlemek üzerinedir. İSG denetimlerinden kurtulmak isteyen işyeri sahipleri bu sefer kayıt dışına takılacaklar.

  Maaş konusuna gelince, bence tabiki iyi fiyatlara çalışılmalı, 80 milyonluk ülkede 15 bin gibi bir oranda bulunan uzman sayısı düşünüldüğünde bahsi geçen rakamlarında üzerinde maaşlara çalışılmalı. hesap basit (işgüvenliği uzmanı/işyeri sayısı) 1 den küçük ise rağbet olmalı.

     

   
 10. gaktuylu

  gaktuylu TÜİSAG Üyesi

  Başından beri OSGB mantığını anlamış değilim zaten.Tamamen birilerinin para kazanması için yapılmış bir uygulama.ILO nun bu konuya ayrıca müdahil olması gerektiğini düşünüyorum.Türkiye'de herşey ranta dönüştü artık.Böylesine önemli bir konuda bile birilerine nasıl para kazandırılır bunun hesabı yapılıyor bu ülkede.Dikkat edin bu kanun çıkmış çıkalı konuşulan tek konu para.İş kazalarını önlemeye dair kimsenin bilimsel bir çalışma ortaya koyduğu yok.Bence uzmanlar artık bireysel çalışmalı ve OSGB ler kapatılmalıdır.OSGB lerin tek amacı mevzuatta yazan iki tane evrağı işverenin gözünü boyamak için yalan yanlış kopyala-yapıştır mantığıyla teslim edip parasını almak.Çalışma bakanlığının bu konuya hakettiği ciddiyetle yaklaşmasının zamanı geldi ve geçiyor.   
  daktuylu, GökayAydogan, TURAN AKKAN ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. cnskrsln

  cnskrsln TÜİSAG Üyesi

  Ocak ayından itibaren 1ile 9 kişi arasında çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler , ilçelerdeki kurulu olan toplum sağlık merkezlerinden hizmet alabileceklerdir.Ayrıca hizmet ücretsiz verilecektir. Bununla ilgili bilgisi olan arkadaş var mı acaba?   
 12. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

  Kesin dille siz yazmışsınız siz bizi bilgilendirin

   
 13. cnskrsln

  cnskrsln TÜİSAG Üyesi

  Ben bunu bir iş yeri hekiminden duydum.İnternette araştırdım, bakanlık tarafından yazılı bir açıklamaya ulaşamadım . sizlerden de duyan var mı diye sormak istedim.
   
 14. Görkem DEMİRÖRS

  Görkem DEMİRÖRS TÜİSAG Üyesi

  valla çok doğru söylüyorsun sana katılıyorum ...

   
 15. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Yazının altına bende imzamı atıyorum. Gayet net olmuş.   
 16. polat1980

  polat1980 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba evet duyumunuz doğru. Çalışma Bakanlığı Sağlık Bakanlığı ile bir protokol yaptı. 1 ocaktan itibaren 1-10 işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerine yetkilendirilmiş Toplum Sağlığı Merkezleri vasıtasıyla ücretsiz olarak hizmet verilecek. İstanbulda Maltepe Toplum Sağlığı Merkezinde ilk olarak açılacak. Yetki belgesi gelmek üzere. Bende oranın iş güvenliği uzmanı oldum. Bir hocamızda İşyeri hekimi olarak görev yapacak. 1 Ocaktan itibaren çalışmalara başlıyoruzç

   
 17. cnskrsln

  cnskrsln TÜİSAG Üyesi

  bu merkezlerde çalışabilmek için memur kadrosunda mı olmak gerekiyor peki? yani kpss puanı ile mi giriliyor bilginiz var mı ?

   
 18. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  sanırım devlet memurusunuz değil mi??

   
 19. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

 20. polat1980

  polat1980 TÜİSAG Üyesi

  evet şu anda memur olmanız gerekiyor daha sonra kurum sizi görevlendiriyor.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica