Osgb'lerde Iş Güvenliği Uzmanı Kuyruğu

stnblksr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bireysel çalışmadan bahsediyorsunuz.Tamam...Ancak işyeri hekimini nerden bulacaksınız.İşyeri sahibine "işyeri hekimini siz bulacaksınız" dediğiniz zaman "ben uğraşamam ,en iyisi hiç uğraşmadan OSGB ile anlaşırım " diyorlar
Fethi bey,
OSGB'ler ile çalışmak istemeyen bir çok iş yeri hekimi var. (Kendi istemleri dışında risk alacakları çok fazla yere gönderildikleri için.) internet ortamında böyle hekimlere ulaşmak mümkün. Zaten pazarlamacı İGU kavramı çıktı OSGB'lerde. Risk oranını sizin belirleyeceğiniz işletmeleri kendiniz için bularak bu hekim arkadaşlarla beraber çalışabilirsiniz.

Alkan Başol

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bir sorum olacaktı arkadaşalar.
Bir bir firmada tam zaman lı olarak çalışıyorum. C sınıfı uzmanlık belgemi bir OSGB ye verip çalıştırıa bilirmiyim. Bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlardan cevap beklıyorum.

Naim.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Osgb lerde çalışmak isteyenlerin çoğunluğunun sebebi tecrübe kazanmak ve kendilerine olan güven zayıflığı olsa gerek. Bu sektörde tecrübe denilen şey detaya inebilme seviyesine gelebilmektir bence. Bu da bir yerden işe girişmekle başlar. Öncelikle hiçbir tecrübesi olmayan arkadaşlar bence alanlarına veya yakın alanlara yönelip bir ya da iki firma bulsunlar. Bunun için çekinmek yersizdir, çünkü bu iş bu şekilde yürüyor. Ya bir firma kurup reklam yapacaksınız. Diğer bir yolsa randevu alıp ya da almadan işyerlerini ziyaret edeceksiniz. Şu var ki işyerleri osgblerle anlaşmış olsa da fiyat veyahut hizmet konusunda memnuniyetsizlikleri olmuş olabilir, daha iyi bir hizmet isteyebilir. Hatta zamanla osgblerin verebileceği kalitesiz hizmetten dolayı denetimlerde aldıkları uyarılar ve ödedikleri cezalardan rahatsız olan işverenler bireysel ve işini sağlam yapan uzman ve hekimlerle çalışmak isteyeceklerdir. Bundan dolayı bulunduğunuz bölgede piyasada duyulmak için bir yerlerden işe girişin. İşinizi sağlam yapın en önemlisi detaya girin, farklı olun ki isminiz duyulsun. Bu sayede kaliteli hizmet işverenler arasında yaygınlaşır ve aranan uzmanlardan olursunuz.

uzmannn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Osgb lerde çalışmak isteyenlerin çoğunluğunun sebebi tecrübe kazanmak ve kendilerine olan güven zayıflığı olsa gerek. Bu sektörde tecrübe denilen şey detaya inebilme seviyesine gelebilmektir bence. Bu da bir yerden işe girişmekle başlar. Öncelikle hiçbir tecrübesi olmayan arkadaşlar bence alanlarına veya yakın alanlara yönelip bir ya da iki firma bulsunlar. Bunun için çekinmek yersizdir, çünkü bu iş bu şekilde yürüyor. Ya bir firma kurup reklam yapacaksınız. Diğer bir yolsa randevu alıp ya da almadan işyerlerini ziyaret edeceksiniz. Şu var ki işyerleri osgblerle anlaşmış olsa da fiyat veyahut hizmet konusunda memnuniyetsizlikleri olmuş olabilir, daha iyi bir hizmet isteyebilir. Hatta zamanla osgblerin verebileceği kalitesiz hizmetten dolayı denetimlerde aldıkları uyarılar ve ödedikleri cezalardan rahatsız olan işverenler bireysel ve işini sağlam yapan uzman ve hekimlerle çalışmak isteyeceklerdir. Bundan dolayı bulunduğunuz bölgede piyasada duyulmak için bir yerlerden işe girişin. İşinizi sağlam yapın en önemlisi detaya girin, farklı olun ki isminiz duyulsun. Bu sayede kaliteli hizmet işverenler arasında yaygınlaşır ve aranan uzmanlardan olursunuz.

Naim bey,

Beni yanlış anlama ama işverenlerin kalite hizmet istediğini nerden çıkardın. Yasal boşluk kalmasın işverenler tamam diyor. Zaten bakan açıklama yapıyor bu sene ceza yok diye ceza yoksa işveren kalitesiz uzmanı nasıl anlayacak enaz 2-3 sene piyasa bu şekilde gider. Hatta dahada kötüye gidebilir uzman sayısı durmadan artıyor çünkü arz talep meselesi.

uzman

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Bir türlü anlayamıyorum,bu osgb bünyesinde çalışma meraklılarını.Arkadaşım Bakanlık kapı gibi sana belge vermiş,mevzuat da osgb de çalışma zorunluluğu da getirmemiş.Okumuş yazmış insanlarız.Mevzuatın yap dediklerini(noter defteri,isg kurulu,eğitimler,risk analizleri,eylem planları v.b) bireysel çalışıp yapamıyormusunuz?Gidip tecrube (nasıl bir tecrübeyse bu) yok diye osgb lerin kucağına düşüyorsunuz.Onlar ne yapıyorlar sanki?Ayda 3-4 defa gidip, fotoğraf çekip eksikler şunlar bunlar deyip bir de rapor yazıyorlar.(kaldıki bu hizmetlerinden görüştüğüm bir çok işveren de memnun değil).İsg farklı bir alan ve iştir.İmalat,üretim yapmıyorsunuz,metraj çıkarmıyorsunuz,harita okumuyorsunuz ...Yani çok da tecrübelik bir şey yok.
söylediklerinize bazı konularda katılıyorum.bu forumdaki kadaşlarımızın çoğu osgb den medet umar durumda ne yazıkki.kanunu bildikleri halde hala osgb diyorlar.bende gidin çalışın osgblerde ama sonra burda su parayı veriyorlar demeyin.sen kendini ona muhtaç hissediyorsan osgb ne yapsın.kullanır elbet seni.haksızmıyım.ayrıca marble kardeşim uzmanlıkta tecrübe önemlidir.Ancak biryerden de başlamak gerek.Bu da osgb değil.bireysel çalışmakta geçer.hepimiz biliyoruz osgblerin uzmana birseyler katmadığını ama yinede osgb kuyruklarındayız baksanıza.osgb sahibine de hak vermek gerek

Naim.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ceza bu sene firmalara kesilmeyecek dendi. Fakat önlemlerin yeterince alınmaması sonucu devam edecek olan kazalar işini iyi yapmayan uzman ve osgblere ceza kesilmesine sebep olacak, hapisteki sorumlu ve uzman sayısı artacak. Bu cezalara katlanamayan ve bu sektörü sadece para olarak görenlerin bir bir piyasadan düşmesini izleyeceğiz. Uzman sayısı ne kadar artarsa artsın piyasada kaliteli hizmet sunmayacak olanlar, işini ciddiye almayacak olanlar zaten sektöre girmeye çekingen olacaklardır, şuan önemli sayıda uzmanın piyasa karışıklığından dolayı uzak durması gibi. Bu sayede piyasada uzman sayısı düşünce fiyatlar da artacaktır. İşverenlerse mevcut kaliteli uzmandan hizmet almaya mecbur kalacak. Yüce devletimizin kervan yolda düzülür mantığıyla hareketi ne kadar hızlanırsa o kadar çabuk piyasa düzelir. Ne olacağı hiç belli olmaz burası Türkiye sürprizlerle dolu ülke, her şey her an gelişebilir, değişebilir. Bu ülkede bazı şeyleri kestirebilmek mümkün değil.

süperman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar, 1 yıldır B sınıfı uzmanlık yapıyorum biresel çalışan çok az arkadaşım var. Herkes birşeyler söylüyor ama totalde kim ne kadar kazandığını yada ne iş yaptığını dikkat ettiyseniz söyleyemiyor. Bireysel çalışma olayı bitti gibi birşey millet neye göre bireysel yapıyorum diyor ben anlayamıyorum. Şuan osgbde çalışıyorum gayette iyi kazanıyorum fakat bu benim eski olmamdan kaynaklı.

1-Bireyselde iş bulmak çok zor
2-İşveren sigortalı çalıştırmak istemiyor
3-Bireyselin maliyeti daha yüksek
4-Hadi işi buldun hekim ne olacak? Tanımadığın bilmediğin hekimi bu benim hekimim diye yediremiyorsun
5-Paranın takibini yapamıyorsun. Kimi paranı veriyor, kimi vermiyor.
6- Büyük firmaları bireysel bağladım diyen %100 yalancıdır. Böyle birşey yok.
7-Bireysel bağlayabilecekleri firmalar ufak yerlerdir. Bu firmalardanda çok fazla bulmak gerekiyor. Bu kadar firmayıda bağlayabilecen zaten bu işi yapmasın. :)))

a_erol

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
ben bireysel çalısıyorum gayette memnunum..

tuğçe kaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kaç firma ile çalışıyorsun, Kazanc nasıl OSGB ye göre..?
ben şu an 10 dan aşağıya firmalara risk ve eğitim veriyorum. osgb olunca işler daim oluyo serbest çalışmak biraz kritik yani kendin hep koşturup iş bağlaman lazım

Aras Kocatepe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bugün görüşmeye gittiğim osgb de görüşme sırası bekleyen 3 uzman daha vardı.İnanın utandım ve geri döndüm

Arkadasım bence konu sadece orada 3 uzmanın sırada beklemesi ise utanç duymaya gerek yok diger mesleklerde de aynı durum soz konusu olabilir ornek veriyorum bir sirket malimusavir avukat vs birini alırken en iyisini secmek ister bi dediğiniz tablo gun geçtikçe artacaktır çünkü uzman sayısı artması kuvvetle muhtemeldir olması gereken de budur olmaması için isg okullarının kapatılması mevcut uzmanların disinda kimsenin uzman olmasını istemek gerekir ki bu da doğru değildir sırada bekletilmek disinda birşey yaşanmamışsa çokta üzülmeyin mesleğinizi gerektiği gibi yapmaya niyetli olduktan sonra hersey istediğiniz gibi olacaktır

Aras Kocatepe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bir sorum olacaktı arkadaşalar.
Bir bir firmada tam zaman lı olarak çalışıyorum. C sınıfı uzmanlık belgemi bir OSGB ye verip çalıştırıa bilirmiyim. Bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlardan cevap beklıyorum.

Boyle birşeyi para icin yapmak en buyuk aptallik olur
Ayrıca olası kaza ve şikayet durumunda hapis cezası mahkeme para cezası belge iptali gibi bir sürü yaptirimla karşı karşıya kalırsınız
Illegal yollarla Uç kuruş fazla kazanayım derken mevcut isinizden de olup saglıgınızı huzurunuzu dahası tüm hayatınızı riske atmayın
Piyasada herkes yapıyor birşey olmuyor diye düşünmeyin baskasına birşey olmaz kör talih gelir sizin kapınızı çalar öylece kalakalirsiniz
Umarim boyle düşünen siz ve sizin gibi kişiler bu tur yasal olmayan girişimlerde bulunmamisstir bulunduysanizda bir an önce bu yanlıştan dönmeniz faydanıza olacaktır.

Osman bey.

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Boyle birşeyi para icin yapmak en buyuk aptallik olur
Ayrıca olası kaza ve şikayet durumunda hapis cezası mahkeme para cezası belge iptali gibi bir sürü yaptirimla karşı karşıya kalırsınız
Illegal yollarla Uç kuruş fazla kazanayım derken mevcut isinizden de olup saglıgınızı huzurunuzu dahası tüm hayatınızı riske atmayın
Piyasada herkes yapıyor birşey olmuyor diye düşünmeyin baskasına birşey olmaz kör talih gelir sizin kapınızı çalar öylece kalakalirsiniz
Umarim boyle düşünen siz ve sizin gibi kişiler bu tur yasal olmayan girişimlerde bulunmamisstir bulunduysanizda bir an önce bu yanlıştan dönmeniz faydanıza olacaktır.
bu şekilde çalışanları tespit ettiğimizde yada öyle olduğundan şüphelendiğimizde bizlerinde ihbar etmemiz hem vatandaşlık görevi hem vicdanen hemde mesleğe saygı anlamında mutlaka yapmamız gerekendir, şahsen ucu kime giderse gitsin yazarım raporu.

emrecyln

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Suanda uzmanlik yapan var mi maaslar ne kadar ?
C sinifi

İSG TEL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ceza bu sene firmalara kesilmeyecek dendi. Fakat önlemlerin yeterince alınmaması sonucu devam edecek olan kazalar işini iyi yapmayan uzman ve osgblere ceza kesilmesine sebep olacak, hapisteki sorumlu ve uzman sayısı artacak. Bu cezalara katlanamayan ve bu sektörü sadece para olarak görenlerin bir bir piyasadan düşmesini izleyeceğiz. Uzman sayısı ne kadar artarsa artsın piyasada kaliteli hizmet sunmayacak olanlar, işini ciddiye almayacak olanlar zaten sektöre girmeye çekingen olacaklardır, şuan önemli sayıda uzmanın piyasa karışıklığından dolayı uzak durması gibi. Bu sayede piyasada uzman sayısı düşünce fiyatlar da artacaktır. İşverenlerse mevcut kaliteli uzmandan hizmet almaya mecbur kalacak. Yüce devletimizin kervan yolda düzülür mantığıyla hareketi ne kadar hızlanırsa o kadar çabuk piyasa düzelir. Ne olacağı hiç belli olmaz burası Türkiye sürprizlerle dolu ülke, her şey her an gelişebilir, değişebilir. Bu ülkede bazı şeyleri kestirebilmek mümkün değil.
Konu dışı ama burada konusuldugu icin sormak istiyorum.
Hapiste ilan isg neden hangi fiili yapmaktan yada yapmamaktan hapiste bilen var mi.
Normalde ceza olarak uyari ve 6 ay belge dondurma var.
Hapis neden ve kime veriliyor.
Sadece biken arkafaslar cevaplasin lutfen tahmin istemiyorum

İSG TEL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Luten yanlis anlasilmasin.
Sadece bilgi kirligi olmasin diye bilenlerin paylasmasini istiyorum

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.