Osgb'lerde Iş Güvenliği Uzmanı Kuyruğu | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Osgb'lerde Iş Güvenliği Uzmanı Kuyruğu

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında HÜSEYİN AĞAÇLI tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. HÜSEYİN AĞAÇLI

  HÜSEYİN AĞAÇLI TÜİSAG Üyesi  Bugün görüşmeye gittiğim OSGB de görüşme sırası bekleyen 3 uzman daha vardı.İnanın utandım ve geri döndüm


   
 2. yenibirdost

  yenibirdost TÜİSAG Üyesi

  Niye utandınız mühendis olarak başvurularınızda kaç kişi vardı bir düşünün bence minumum 10 katı bu işi bu kadarda kötülemeyin diğer kişiler önemli değil önce kendinize.

   
  uzman bu yazıya teşekkür etti.
 3. tuğçe kaya

  tuğçe kaya TÜİSAG Üyesi

  her alanda başvuru ve mülakatlar olacaktır ben geçende 6 kişilik kont. olan yere 110 kişinin başvurduğunu gördüm :D

     

   
 4. tonay

  tonay TÜİSAG Üyesi

  Vay be git fabrikada işçi olarak çalış neredeyse aynı para alınacak ve girme oranı aynı
  Mesleği bireysel icra etmek lazım.

   
 5. hcakir48

  hcakir48 TÜİSAG Üyesi

  Ama Devlet OSGB sistemine yönlendiriyor çaktırmadan..

     

   
 6. BUL

  BUL TÜİSAG Üyesi

  sonra sen ne yaptın??

   
 7. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Maaşallah diyelim
   
 8. ismailemrem

  ismailemrem TÜİSAG Üyesi

  Bence de en güzeli bireysel yapmak. OSGB'lere yedirmemek lazım. OSGB'lerin önerdiği fiyatlara bir mühendis çok rahat iş bulabilir diye düşünüyorum. En azından riski olmaz.   
 9. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  sen kendini anlatabilirsen durum başka.OSGB ile çalışan işverenler sonra yaka silkeliyor diye duyuyorum müfettişler kanadından

     

   
 10. tuğçe kaya

  tuğçe kaya TÜİSAG Üyesi

  istanbula geri döndüm :D   
  Last edited by a moderator: 7 Mart 2014
 11. Gökçen SERÇE

  Gökçen SERÇE TÜİSAG Üyesi

  OSGB ler bunu fırsat bılıyor....bızden tecrübe istiyorlar ama kendilerinin de tecrübesi yok....fırsatı kazanç yoluna çeviriyorlar...baska harcamadan kısamıyorlar ısg uzmanın alacağı paradan kısıyorlar.   
 12. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Bir türlü anlayamıyorum,bu OSGB bünyesinde çalışma meraklılarını.Arkadaşım Bakanlık kapı gibi sana belge vermiş,mevzuat da OSGB de çalışma zorunluluğu da getirmemiş.Okumuş yazmış insanlarız.Mevzuatın yap dediklerini(noter defteri,isg kurulu,eğitimler,risk analizleri,eylem planları v.b) bireysel çalışıp yapamıyormusunuz?Gidip tecrube (nasıl bir tecrübeyse bu) yok diye OSGB lerin kucağına düşüyorsunuz.Onlar ne yapıyorlar sanki?Ayda 3-4 defa gidip, fotoğraf çekip eksikler şunlar bunlar deyip bir de rapor yazıyorlar.(kaldıki bu hizmetlerinden görüştüğüm bir çok işveren de memnun değil).İsg farklı bir alan ve iştir.İmalat,üretim yapmıyorsunuz,metraj çıkarmıyorsunuz,harita okumuyorsunuz ...Yani çok da tecrübelik bir şey yok.

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 13. ÖMER ŞAHİN

  ÖMER ŞAHİN TÜİSAG Üyesi

  ayda 3-4 kere gelmelerine şaşırdım,

  ayda bir uğrayanlar var, o da yemek saatinde. hayırlısı inşallah...
   
  Last edited by a moderator: 7 Mart 2014
  YAŞAR SALUR bu yazıya teşekkür etti.
 14. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Ben bireysel çalışıyorum. Tecrübe lafını da anlamıyorum. Biraz araştırdığınızda üstesinden gelinmeyecek konu yok. Her şey hazır bekleniyorsa yapılacak bir durum yok. Şu ana kadar anlaştığım en ucuz yerin tehlikeli sınıf için saati 100 Tl/saat. O da arkadaşımın iş yeri olduğu için. OSGB kapılarında beklerseniz, her gün daha düşük ücrete daha riskli işleri yapmanız beklenir. Bir de bu iş gerçekten olması gerektiği gibi yapılacaksa ve vicdanınız rahat edecekse, isg katip te çıkan sürenin en az 2-3 katı o işyerine zaman ayırmanız gerekiyor. OSGB lerde çalışan arkadaşların 30 -40 civarı işyerine gönderildiklerini duyuyorum. Bu sayılar , inanılmaz. Bir uzman bir kişilik bir işyerine bile baksa, bu kadar çok yere yetişip düzgün iş çıkaramaz. Benim bu işte naçizane gözlemim, her işte olduğu gibi kendinize en uygun sektörü belirleyip o sektörde yoğunlaşmaktır. Ne iş olursa yaparım yaklaşımı , aslında hiç bir şey yapmayacağım demektir. Tek gerekli olan uzman arkadaşlara, kendilerine güvendir. Özellikle yükseltme ile A alanların, geçmiş deneyimlerini iyi tartıp, bu yaştan sonra , iş öğrenme gibi bir yanılgıya girmemeleridir. Siz A sınız, sadece kendinize güvenin ve bir işyerinde gittiğinizde ne yapmanız gerektiğini araştırın. Elinizin altında internet gibi bir olanak var, faydalanın. MMO nun eğitimlerini takip edin ve kendinize biraz güvenin. OSGB leri boşverin. Ama kendinizi kullandıracaksanız ve yüksek risk olup ne kadar şanlı birisi olup olmadığınızı test etmek istiyorsanız, tercih sizindir. Hayatınızı, sadece ve sadece kendi vereceğiniz kararlar ve yapacağınız tercihler belirleyecektir.

   
  canfidan, huner46, paryosa ve 9 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. ÖMER ŞAHİN

  ÖMER ŞAHİN TÜİSAG Üyesi

  Yükseltme ile A olan uzmanların tecrübeleri doğrultusunda en uygun sektörü, iş alanını belirlemeleri ve o alanda çalışmalarıdır. Fikirlerinize katılıyorum Sayın Ayal. Siz hangi sektördesiniz ?   
 16. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  İşte sayın marble sizin gibi düşünenler ve patronlar da sizin gibi düşündükleri için para vermek istemiyorlar. Kendi adıma konuşiyim Metraj çıkarıyoruz, proje okuyoruz, projenin İSG bütçesini çıkarıyoruz kalem kalem, kaç adam saatle İSG birimi çalışcak proje döneminin planlamasını yapıyoruz. Yani çok da tecrübelik bişey yok derken gidip denetleyip deftere yazı yazmayı 5 slide eğitim vermeyi kopyala yapıştır risk analizi yapmayı İSG uzmanlığı sananlar katipten 2 atama yapanlar ya da metraj cıkarmıyosun harita okumuyosun diyenler bana niye para vermiolar piyasayı niye düşürüyorlar demesin boşuna. Çünkü piyasada şuan 200000 adam bu risk analizi, denetim yok kurul vb. sadece yönetmeliklerde yazan şeyleri yapabilio önemli olan sizin zaten gerek yok yapmıoruz tecrübe neye lazım dediğiniz şeyleri yaparak üstüne koymak.

   
  Last edited by a moderator: 7 Mart 2014
  su-na bu yazıya teşekkür etti.
 17. BUL

  BUL TÜİSAG Üyesi

  Başvurmadın yani..İstanbul da çalışıyor musun ISG ile ilgili??

   
 18. stnblksr

  stnblksr TÜİSAG Üyesi

  çok haklısın. şu anda osgbler ne kadar çok adama (çalışan kişi) bakarlarsa o kadar kar sayıyorlar. Kitaba uygun (isg-katip) saatleri doldurup ezbere risk analizi yapıp aman periyodik muayeneleri ihmal etmeyelim diyerek geçiştiriyorlar. yakında düzelecek tabi ve gerçek uzmanlık hekimlik o zaman başlayacak

   
 19. stnblksr

  stnblksr TÜİSAG Üyesi

  hocam katılıyorum, şu andaki sıkıntı sanki hazır beklemekten kaynaklanıyor. böyle düşünmeyen arkadaşlarımı tenzih ederek söylüyorum.

   
 20. fethi toprak

  fethi toprak TÜİSAG Üyesi

  Bireysel çalışmadan bahsediyorsunuz.Tamam...Ancak işyeri hekimini nerden bulacaksınız.İşyeri sahibine "işyeri hekimini siz bulacaksınız" dediğiniz zaman "ben uğraşamam ,en iyisi hiç uğraşmadan OSGB ile anlaşırım " diyorlar

   
  uzman ist, Onn ALTIN ve nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica