Osgb'ler Iş Güvenliği Uzmanlarının Maaşlarını Düşürmeyin ! | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Osgb'ler Iş Güvenliği Uzmanlarının Maaşlarını Düşürmeyin !

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında karahell tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. karahell

  karahell TÜİSAG Üyesi  OSGB sahibi arkadaşlar , bu işi bilen bilmeyen herkes paranın cazibesine kapılarak OSGB açıyor, yasa yürürlüğe girdi, firmalar ne yapacaklarını bilmiyorlar, piyasada bir kafa karışıklığı var ve medyanın bizim lehimize haberleri var ( uzman bulundurmayan 5000 , doktor bulundurmayan 5000 , risk analizi yaptırmayana 4500 , vb) haberler varken , iş verenlerin algısı bu denli yüksekken siz hangi mantıkla gidip dip fiyatlarda teklif veriyorsunuz.


  Size soruyorum bir işletmeniz var ve bu cezaları görüyorsunuz , en iyi ihtimalle ayda 12500 tl ceza ödemek mi ? istersiniz yoksa, bir OSGB ile anlaşıp 10000 tl gibi bir rakam ödeyim hem yükümlülüklerinizi yerine getirip hemde "güvenli bir işyeri" olmak mı istersiniz.

  Lütfen aklınızı başınıza alın adam gibi fiyatlar ile bu işi yapın, bu işin asıl emekçileri olan isg uzmanlarıda hak ettiği ücretlere çalışsın.

  her sınav dönemimde binlerce isg uzmanı ve işyeri hekiminin belgesini alıp bu işe soyunduğunu düşündüğünüz zaman ilerde olabilecekleri görmek için alim olmaya gerek yok.

  Zaten iş güvenliği uzmanı olan arkadaşların büyük bir oranı hiç bir iş bulamamış bir yerlerden duymuş olduğu isg uzamanı ol çok iyi para var sözleri ile bu işe girmiş arkadaşlar. ( işsizlik çok kötü bir şey Allah kimsenin başına vermesin ) bu arkadaşlarda piyasayı bilmiyorlar ( bana günde 50 telefon geliyor abi isg uzmanı olmak istiyorum, iş durumu nasıl ne kadar para veriyorlar diye
  durum hiç iç açıcı değil arkadaşlar...

  Son bir söz bana göre acilen eğitim kurumlarının kapanması gerekiyor, bu kadar çok isg uzamanı yetiştirirsen bu işinde suyu çıkar.


  MESLEĞİMİZİN KIYMETİNİN BİLİNMESİ GEREKİYOR BU DEĞERİNDE BİZE VERİLMESİNİ ANCAK BİZ SAĞLARIZ KENDİNİZİ KOMİK DURUMA DÜŞÜRMEYİN HERKES FİYATINI KENDİ BELİRLER....


   
  spider, uzman, Hakan ÖZTÜRK ve 14 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. nokia6270

  nokia6270 TÜİSAG Üyesi

  Maalesef bakkal dükkanı gibi OSGB açılmaya başlandı.

   
  okkakaka bu yazıya teşekkür etti.
 3. her zamanki gibi aynı şey... yani üniversite mezunumuz milyonlarca ama atama desen 1000 i bulmuyor her dönemde. şimdi aynı tehlike bu sektörü bekliyor onlarca isg uzmanı ve patlama ile beraber sektörün çöküşü.. karahell arkadaşın dediği gibi bunların olacağını tahmin etmek zor değil. böyle bi durumda piyasa tamamı ile ölecek çünkü işveren bir firma ile anlaşıp veya uzman ile anlaşıp çalışacağına bünyesine alacak bir mühendis isg uzmanı olan çalışsın dursun 1000 lira gibi rakamlara. dikkat edelim arkadaşlar herkes birlik olursa ancak bu sorun çözülür. tek tip düşünce ve tek tip fiyatlandırma olsun esnek şekilde ama 500-1000 hatta 2000 bile yaptığımız iş için düşük rakamlar herşeyden önce kendi üzerinize aldığınız riski düşünün. NASILSA BURDA BİRŞEY OLMAZ! düşüncesi ile sakın ha sakın hareket etmeyin.

     

   
  Semra Topçu bu yazıya teşekkür etti.
 4. oezguel

  oezguel TÜİSAG Üyesi

  karahell, Allah senden razı olsun

  arkadaşlar bizler birbirimizi tutmazsak, ayaklar altında çiğnenir gider bu iş!
  hele ki beni en çok üzen nokta, İSG gibi çok önemli bir işin baştan savma yapılmasına neden olur ucuza iş yapmanız

   
 5. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız. Sektör ayağa düşmek üzere. Ayrıca Bakanlığın Uzman ve Hekim sayısına müdahale etmesi gerekiyor. Örneğin 2 yıl mesleki tecrübe istenebilir. OSGB'ler konusu ticari bir yarışa dönüştüğünde bu filimin bu şekilde kopacağı belliydi. Küçük bir il için bile 5 - 6 tane OSGB yetkisi verilmesi ne kadar doğru? Bu hususta bakanlık hata yapıyor bence. OSGB sayısı artınca, ticari rekabet ve haliyle fiyat düşüşü de kaçınılmaz oluyor. Milli Piyango idaresi nufusa göre bayilik veriyor. Bakanlık da ticaret odasına kayıtlı firma sayısına ve nüfusa göre bir oran belirleyip, bu tip bir uygulama yapabilir bence.

  Uzman arkadaşlar, en nihayetinde bu işin olmazsa olmazıdır. İşsizlik gerçeği var fakat, ortada bir sorun var ve bunu çözmek yine bizim elimizde diye düşünüyorum. Ama önce bakanlık uzman, hekim ve OSGB sayılarına müdahale etmelidir.

     

   
  nigarcinar, BİLGİN OSGB ve oezguel bu yazıya teşekkür etti.
 6. oezguel

  oezguel TÜİSAG Üyesi

  ve ayrıca ücret tarifesine de Mert Bey.

   
 7. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  sayın oezguel,

  Bakanlık sözünü ettiğim rakamlara müdahale ettiğinde, fiyat konusu da bir otokontrol içinde dengeye oturacaktır. Piyasa arz talep dengesi üzerine kuruludur. Siz arzı arttırırsanız, mutlaka fiyat düşecektir. Arzı sabit tutarsanız, kalite belirleyici unsur olacaktır. Ama maalesef ülkemizde kalite unsurunun yerini hangi çevreye mensup olduğunuz aldığı için bir çok prensip ülkemizde uygulanamamaktadır. Sistem tamamıyla arızalıdır.

  Bakın ukalalık yapmak istemem ama "Noter onaylı defter, nereye onaylatılır?" sorusunu soran bir arkadaşımız bu memlekette mühendis sıfatıyla geziyorsa, başka bir arkadaşımız 6331 sayılı kanunda açıkça tanımı yapılmış bir konuda hızlıca "Al bi hemşire olur" diyebiliyorsa... Aslında bizler biraz kendimizi sorgulamalıyız diye düşünüyorum. Sizler kendinizi geliştirdiğinizde, kalite belirleyici unsur olacaktır. Aslında sizinle çalışmaya mecbur kalacaklardır. Eğitim sistemimiz, yasalarımız, yönetmeliklerimiz ve bu mevzuya bakış açımızla tamamen arızalıyız. Yani sistemi toptan yıkıp yeniden yapacak vaktimiz yok. O halde biraz revizyon yapmalıyız. Buna da kendimizden başlamalıyız. İyi çalışın ve kendinizi geliştirin. Bunun tek yolu bu...
   
  Tokat, Ayenign ve unsalun bu yazıya teşekkür etti.
 8. rahmica

  rahmica TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar İş güvenliğ uzmanı hizmet bedeli konusunda tam bir kaos yaşanmakta aynı iş yeri için 200 lirada 1.500 lirada teklif edilmekte inanılır gibi değil böyle bir ortamda iş güvenliği meselesini sadece yasal zorunluluk olduğu için ve gereksiz bir külfet olduğuna inanan iş veren iş güvenliği uzmanına saygı duyarmı ? tabiki ücret önemli ancak saygın ve önemli bir sorumluluk yüklendiğimizi unutmamalıyız   
  FİLİZ FİYCİ bu yazıya teşekkür etti.
 9. karahell

  karahell TÜİSAG Üyesi

  Bence fiyat belirleyici unsurdur, ucuza hizmet alırsan beklentin de düşük olur ( ucuz etin yahnisi ) İş veren bu işin ciddiyetini fiyat ile mukayese eder...

     

   
  ersin_0041 bu yazıya teşekkür etti.
 10. karahell

  karahell TÜİSAG Üyesi

  Bu arada yazılar neden moderatör onayı bekliyor. Nasıl bir forum burası kendi üyelerinizin yazdığı yorumları bile denetime tabi tutuyorsunuz. O zaman sitenin altına Bütün mesajların sorumluluğu yazarlarına aittir. uyarısını kaldırın bütün mesajların sorumluluğu moderatöre aittir yazın. Nede olsa o onaylıyor...


  Bu yazımı muhtemelen yayımlamazsınız. Kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz nasılsa...
  saygılar.   
  Deniz Devrim, Görkem DEMİRÖRS ve imsorryimlate bu yazıya teşekkür etti.
 11. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Sayın karahell siteye üye yaklaşık 20 bin kişi bulunmakta (inşallah dahada büyüyeceğiz) burası bilgi alışverişinin yapıldığı bir site, üye olan kişiler tüm bilgilere ulaşmakta ve sorular sorup diğer üyeler yardımıyla cevaplarını almakta. Bütün yazılanları kontroletmek için böyle bir denetim mekanizması olmak zorunda, burada amaç uygun olamayan yazıları engellemek, Sizin dediğiniz gibi olsa isteyen istedği kişiye herşeyi yazabilir yanlış anlamayınız ben sizi kast etmemekteyim.
  Yazınızın son cümlelerinde uygunsuz kelimeler kullanmışınız, siteyi daha çok ziyaret ettiğinizde bu yazdıklarınızdan sizinde pişman olacağınızı düşünmekteyim.   
 12. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  biz onayladığımız halde çoğu zaman tartışmalar çıkabiliyor sayın Karahell... yada ağır ithamlar... eğer denetleme olmazsa çok daha şiddetli konuşmalar olur kanaatindeyim...

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
 13. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  Sektörü bilen arkadaşlarımız bilir bundan 3-4 sene evvelde çevre görevlisi furyası vardı. Millet gitti Antalayada 5 yıldızlı otellerde eğitime girdi. Alt yapısı olmayan bir yönetmelikti şimdide yönetmelik bence hakkıyla hizmet edemiyor. Yeni mezun 3 çevre mühendisi gidip büro kuruyor yada sınavı gecen çevre mevzuatından bi haber kişiler büro kuruyor. Al sana çevre görevlisi bürosu sonra komik ücretlere bu işler yapılmaya başlandı.

  Bu kanunda yeni mezun olmuş kendimühendislik dalın bile hiç çalışmamış sadece sınavı kazanmakla İş Güvenliği Uzmanı oldum diyen kendini yetiştirmemiş insanlarla dolmaya başladı. Sen koca üniversite bitirmişsin mühendis olmuşsun iş bulamamımışsın sonra gelip sadece bir sınavla uzman oldum hani bana iş diyorsun.

  Bu sınava girebilmek için en az 5 sene kendi mühendislik alanında iş tecrübesi şartı getirilmelidir. Bu şart getirilmedikten sonra daha çok OSGB kurulur üç kuruşa bu işi yapan insanlarla dolar.
   
  Musa Kıransoy ve nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
 14. fcaral

  fcaral TÜİSAG Üyesi  Neden acaba bu özellikle Mühendislik üzerinde duruyorsunuz?
  Forumda sizin gibi düşünen birkaç kişiye daha rastladım.Bu meslekte Fizik,Kimya mezunu olup,Bu işi layıkıyla yapan/yapacak olan onlarca İSG uzmanı olduğunu düşünüyorum.

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ, bilgesena ve c.g bu yazıya teşekkür etti.
 15. Elif BEĞEN

  Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi

  Sayın fcaral, bence ''mühendislik'' kavramına pek takılmayın. Ben kimyagerim, 6 yıldır da mesleğimi icra ediyorum.Uzmanlığı da layıkıyla yerine getirebilecek mesleki tecrübeye ulaştım. '' mühendislik'' kavramı buradaki yazışmalarda, uzmanların sahip olduğu genel bi ifade oldu neredeyse...Yazışmalarda kullanılan bu ifadenin özellikle bi noktayı hedef göstererek yazılmış olabileceğini düşünmüyorum.
  Naçizane düşüncemi de sizinle paylaşmak istedim.   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve cagatay060606 bu yazıya teşekkür etti.
 16. nokia6270

  nokia6270 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar şu cezai yaptırımlardan bahsedelim biraz *iş güvenliği uzmanı bulundurmama 5000 tl;
  *İSG eğitimleri verilmeyen her çalışan için ayrı ayrı 1000 tl

   
 17. karahell

  karahell TÜİSAG Üyesi

  Ne kadar meraklısınız bir otorite sahibi olmaya, buradaki arkadaşların %90 belirli bir seviyeden geçmiş nerede ne konuşacağını bilen insanlar, tartışmadan neden korkuyorsunuz onuda anlamış değilim, zaten tartışmalar olmasa ortada bir sorun var demektir, aksi halde herkesin her söylediği doğru kabul edilirdi haksızmıyım.

  Bu konunun çok önemli olduğu kanaatindeyim, şimdi bu konuya önem vermeyen arkadaşlar gündemi takip edemeyen arkadaşlardır, yarın başlarına geldiği zaman bir arkadaş zamanında bizi uyarmıştı diyecekler.

  Neyse her koyun kendi bacağından asılır diye bir atasözü var bu ülkede nasılsa...

   
 18. tuncay

  tuncay TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar OSGB acar tabi.Firmayı kuran kişilerin hiçbir yasal zorunluluğu yok.Hersey iş güv.uzmanının ve hekimin üstünde en fazla OSGB kapatılıyor.Biz ise hapise kadar gidiyoruz.Mevzuatı açın okuyun sahiplerine bir tek karşı madde var mı?.Bende OSGB çalısıyorum ama üç kurusa çalışmam simit satarım su satarım.3 kuruş için kendimi ateşe atmam arkadaş.burdan OSGB lere sesleniyorum:işe sadece para için bakıyorsanız cekin gidin.bu firmalarda iş güv.uzmanları arkadaşlar çalışmasın.

   
  Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
 19. civiluzman

  civiluzman Guest

  arkadaşlar keisnlikle OSGB 'de çalışmayı önermiyorum. Sadece sizi sömürüyorlar. Emeğinizin karşılığınıda alamıyorsunuz. Ben 1 yıl kadar Bursa da Ahsen OSGB de çalıştım. Çalıştığıma bin pişmanım kesinlikle OSGBlerde çalışmayın hakkınızı yedirmeyin.

   
  Musa Kıransoy ve nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
 20. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi


  Mühendislik ne alaka ? Bu kursa gidip eğitimi almadan iş güvenliğinin nesini biliyor mühendisler ?
  Mühendislerin % 80 i zaten işi iş yerinde öğreniyor . ülkemizin gerçeği bu.

  Gerçekten milletde bir mühendis takıntısı var kendilerini çok ayrı tutuyorlar nedense .
  Benim tanıdıgım işini 10 numara yapan 10 larca mühendis arkadasım var. Ama isg nin zerresini bilmezler kulakdan dolma bi kaç sey kkd falan.

  Mühendislik fakültelerinde isg eğitimi veriliodu bu zamana kadar da biz mi bilmiyoruz ?

  Mühendis olmayıp da bu işi hakkıyla yapacak bir çok insan biliyorum.
  Bu iş mühendislik işi değil sadece . Her şeyi mühendisliğe vurmanın bir anlamı yok...

  Şu an isg uzmanı olanların büyük bir telaş içinde olduklarını düşünmeye başladım bu forumu takip ettikten sonra.
  Çok fazla gelen insan oldugundan sanki kendilerini güvensiz görmeye mi başladılar osgbler artınca işverenler onları çıkarıp daha ucuza başkalarıyla anlaşırlar diye mi korku var anlamadım bu gereksiz takıntıyı...

  Bu sektörde işler yeni yeni şekillenmeye başlıyor . Daha Kanun 1 yıllık bir çok yönetmelik kaldırılıp yeniden düzenleniyor. Tüzüğün bile değişmesi gündemde haliyle bu kadar bilinmezin olması doğal.

   
  Ali KÖKSAL ve icould1907 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica