Soru Osgb'de Mesul Müdürün Görevi Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında isg_expert tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. fethiye

  fethiye TÜİSAG Üyesi  merhaba, bende sizinle aynı durumdayım .c sınıfı uzmanıyım ve ilk olarak çalışmaya başlayacağım yer sizinde dediğiniz gibi OSGB ve bana da mesul müdürlük teklif edildi anlaşma aşamasındayım fakat sorumluluklarımın neler olabileceğini araştırırken çekinmeye başladım işin doğrusu. siz ne yaptınız acaba , şu an çalışıyor musunuz mesul müdür olarak?


   
 2. fethiye

  fethiye TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar
  Ben c sınıfı uzmanım, ilk kez çalışmaya başlayacağım.Fakat yeni açılacak olan bir OSGB bana mesul müdürlük teklifinde bulundu,hala anlaşma aşamasındayız. Ancak işin sorumluluklarının farkında değilim şuan araştırmaya başladım ve çekinmeye de başladım işin doğrusu.Aramızda mesul müdürlük hakkında bilgisi olan var mı? önerir misiniz ? neler yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler... :)

   
 3. aydinisg

  aydinisg TÜİSAG Üyesi

  merhaba
  Aynı şekilde yeni açılacak bi OSGB de rica minnet aman idare edin diye bir süreliğine alınacak bir işyeri hekimine devretmek üzere bu görevi kabul ettim.Bunun için ücret bile alamadığım gibi (geçici olarak kabul ettim ya) bir sürü angarya ile uğraşmak zorunda kaldım .Herşeyi siz imzalayacaksınız.Bakanlık sizi tanıyor OSGB sistemine siz tanıtılıyorsunuz.sözleşmeleri siz imzalayacaksınız.OSGB nin sizinle yaptığı sözleşmeyi yine siz imzalayacaksınız komik ama öyle :) yani sözleşmenin her iki tarafında da sizin imzanız olacak .kendi kendinizle sözleşme yapacaksınız.OSGB nin ta kendisi olacaksınız. Hatta bakanlıktan OSGB yetki belgesi için denetlemeye geldiklerinde bile onay alırsanız belgeleri siz imzalayacaksınız.Bir sorun yaşanırsa muhatap siz olacaksınız.Ayrıca sekreter gibi tüm personelin (işyeri hekimleri de dahil) angaryası ile uğraşmak zorunda kalacaksınız.Her niyeyse bu iş hep uzmanların üzerine yıkılıyor.İşyeri hekimleri de sorumlu müdür olabiliyorken ..
  Ayrıca sürekli elinizde telefon bakanlığın açılmayan telefonlarını aramak zorunda kalacaksınız onaylar vs. ler için bilgi almak için.Durmadan üst yazı ,dilekçe v.s yazıp posta gönderip gitti mi aldılar mı yok evrak kaydı,yok onay dı v.s uğraşıp duracaksınız.şehir dışına gitseniz bir imza için apar topar döneceksiniz.
  Siz böyle koşuşturup dururken diğer personel sizi sekreter zannedip (işyeri hekimi -diğer uzmanlar) işyeri teklifleri dahil bilimum yazışmaları sizin yapmanızı isteyecek ve bütün bunları firmalara uzmanlık yaparken yapmak zorunda kalıp asıl işinizi yapmak için enerjinizin büyük kısmını alıp götürecek.Benim için kabus gibiydi belki de başından beri istemediğim için daha da çekilmez geldi.Bir avantajını da görmedim görsem onu da yazardım. Şu an bireysel çalışıyorum iyiki de öyle yapmışım şimdi sadece kendi kendimin sorumlu müdürüyüm kimseye de hesap vermek zorunda değilim .yaşasın özgürlük:)....(umarım içinizi karartmamışımdır.)

     

   
  idris kaya, ahmet çmn, sauyıldız ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. gkalp

  gkalp TÜİSAG Üyesi

  Bu isg işinde ne kadar tecrübe kazanırsan o kadar tedbirli davranırsın, ne kadar tecrübesiz olursan veya bu işten ne kadar az anlarsan o kadar fazla risk alır ve rahat davranırsın.

   
  idris kaya, ferhat dudu, ahmet çmn ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Önemli olan C sınıfı ve yeni mezun olmak değil. Önemli olan almış olduğunuz sorumluluk. OSGBnin herşeyinden sorumluysanız 1500-2000 tl olmaz herhalde maaş da.

     

   
  fethiye bu yazıya teşekkür etti.
 6. fethiye

  fethiye TÜİSAG Üyesi

  yazdıklarınız için çok teşekkürler,bende uzun zaman işsiz olduğum için zannedersem kabul edeceğim artık o kadr çok iş arayıpta bulamamanın verdiği psikolojiyle mecburen kabul edeceğim ama hala anlaşma aşamasındayız bakalım hayırlısı.çok tşkler :)

   
 7. Bayram ÇELİK

  Bayram ÇELİK TÜİSAG Üyesi

  Ortak sağlık birimini yönetmek için bir yazılım programı var mı?
   
 8. aydinisg

  aydinisg TÜİSAG Üyesi

  rica ederim .hayırlısı olsun inşallah..Herkes bunları yaşayacak diye bir durum yok.Uyumlu bir ekip çalışmasıyla her şey güzel olsun dilerim.Moralinizi bozmak istemedim ama aklınızın bir köşesinde bulunsun...   
  fethiye bu yazıya teşekkür etti.
 9. aydinisg

  aydinisg TÜİSAG Üyesi

  o kadar inanın 1500 TL maaş aldım.Şimdi bireysel çalışıyorum ve tek firmayla yaptığım sözleşmeyle zaten bu parayı alıyorum kafam da rahat...

     

   
  volkankim ve taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 10. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  Yaşadıklarımı ayna misali yansıtmışsınız.. Özgürlük demek için bile Özgür olmanız gerekir:)   
  aydinisg bu yazıya teşekkür etti.
 11. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  Bulursanız banada mail atarmısınız   
 12. karahell

  karahell TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar OSGB de mesul müdürlük görevi nedir ?

  yönetmeliklerde tam açıklaması yok görev tanımı yok. Sadece OSGB nin bakanlığa karşı sorumlu kişisidir diyor.

  Sorumlulukları nelerdir?
  Yasal Bağlayıcılığı nedir ?
  Altında çalışan bir isg uzmanının hatalarına karşıda sorumlumudur ?

  vb. soruların yanıtlarnı verebilecek arkadaşlar varmı acaba ?

  Not: Sadece aklama geldi söyledim demek için yorum yazmayın arkadaşlar.

   
  Elif BEĞEN bu yazıya teşekkür etti.
 13. karahell

  karahell TÜİSAG Üyesi

  bu konu hakkında hiç kimsenin bilgisi yok anlaşılan ?
   
 14. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Mesul müdürlük bakanlığa karşı müdürlük anlamına gelmektedir. Firmalarda uygulanan sistem şudur diğerlerine göre biraz daha fazla para alırlar ama en ufak bir eksiklikte veya firmanın yanlış işinde direkt sorumlu kişidir bundan dolayıda imza yetkisi vardır. Eğer mesul (sorumlu) müdürlük yapacaksan işverenlerini ve firmayı iyi araştır derim.

   
 15. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  mesul müdürlük OSGB de bakanlıkla direkt ilişkide olan kişidir bakanlık gerekli işlemler için mesul müdüre bir şifre verir bu şifre üzerinde OSGB işlerini elektronik ortamda halldersiniz. bu şifre sadece mesul müdüre verilir. OSGB ile ilgili eksiklikler sözleşmeler vs. bu şifreli sistem üzerinden halledilir.   
  Büşra Burçin ve mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 16. karahell

  karahell TÜİSAG Üyesi

  Tamam hocam ama sorumluluklarının ucu açık, yarın yanımda çalışan bir isg uzmanın görev yaptığı bir firmada ölümlü bir kaza oldu diyelim, ve kusurlu olarakda bu isg uzmanı görüldü diyelim ( kimse şaşırmasın zaten böyle oluyor) ozaman mesul müdürde ceza felan alıyormu ?

  Bakanlığa bildirimleri vs yapacak olan kişi olduğun tahmin edebiliyorum zaten, yanlış işler ne olabilir mesela, beyin jimlastiği yapalım arkadaşlar.

  Cevapları bekliyorum saygılar.

   
 17. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Emin misin ?

  Not: Sadece aklama geldi söyledim demek için yorum yazmayın arkadaşlar.

  yazmıştınız da...:)

  .

   
 18. karahell

  karahell TÜİSAG Üyesi

  ????

   
 19. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  OSGB lerle ilgili fazla bir bilgim yok fakat incelemiş olduğum yönetmelik taslağında "Sorumlu Müdür" hakkında bilgiler mevcut.

  Sorumlu müdür

  MADDE 18 (1) OSGB’lerin iş ve işlemlerinden Bakanlığa karşı sorumlu olmak üzere bir kişi sorumlu müdür olarak istihdam edilir veya görevlendirilir.

  (2) OSGB’de sorumlu müdür olarak görevlendirilen kişinin değişmesi veya ilgili kişinin görevinden ayrılması durumunda 15 iş günü içerisinde yeni sorumlu müdür ataması yapılarak Bakanlığa bildirilir.

  Sorumlu müdürün görev, yetki ve sorumlulukları

  MADDE 19 – (1) OSGB’de sorumlu müdür olarak atanan kişi;

  a) OSGB’nin bünyesinde görevlendirilen personelin görev organizasyonun takibinden,

  b) OSGB kayıtların tutulması, düzenli arşivlenmesinden,

  c) Bakanlık tarafından istenen belgelerin hazırlanmasından,

  ç) OSGB’lerin başvuru, yetkilendirme, vize ve yenileme işlemlerinin takibinden,

  sorumludur.

  (2) OSGB’lerde görevli işyeri hekimleri veya iş güvenliği uzmanları aynı zamanda sorumlu müdürlük görevini de yürütebilir.

   
 20. stoneage

  stoneage TÜİSAG Üyesi

  Sorumlu müdürün mali bir sorumluluğu var mı? Yani firmanın hertürlü borcundan da sorumlu mu?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica