Osgb Ve Isg Eğitim Kurumu (isg Uzman Sayısı) Hakkında... | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Osgb Ve Isg Eğitim Kurumu (isg Uzman Sayısı) Hakkında...

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında artik tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. artik

  artik TÜİSAG Üyesi  Değerli forum üyeleri,
  Hem ig ve is uzmanı arkadaşlarla hem olmaya hazırlananlarla bu durumu konuşuyoruz günlerdir. Burada paylaşmak istedim. Takdir edersiniz ki, her gün yeni bir OSGB ve yeni bir isg eğitim kurumu kurulmakta. Bazı şehirlerde ve Türkiye'deki toplam sayıya bakıldığında bu artışın aynı seyirde devam etmesi halinde arz-talep dengesinin bozulacağı açıkça görülmektedir.
  Yani bazı şehirlerdeki OSGB sayısında o denli bir artış varki, bir süre sonra mevcut arz, OSGB2ye olan talebi geçecektir.
  Bunun yerine; bu yepı-denetim şirketlerinde vb. diğer işletmelerin sayısına getirilen sınırlama gibi bir düzenleme getirilmesi iyi olacaktır. Yani ilin mevcut sanayi ve kurum arzına göre Bakanlık tarafında bir ilde kurulabilecek optimum veya maksimum OSGB sayısı belirlenir. Noter huzurunda yapılacak kura ile başvurmaya hak kazanan asil ve yedekler belirlenir, böylece işler bir düzene girer.

  Gene İSG eğitim kurumu sayısı, OSGB sayısı kadar hızlı olmasa da, artmakta; bu durum da ileride ve hatta daha şimdiden piyasa doygunluğa ulaşacağı için gereksiz İS uzmanı oluşturacak. Bakanlık bu konulara eğilir mi? İS-İG uzmanları olarak Bakanlık a talepte bulunulabilir mi? Evetse, münferit mi toplu halde mi ulaşılmalı? Bu ve bunun gibi sorunlar kapıda.. Yaptığımız bu yatırım elimizde patlamaz ama süreç böyle devam ederse ileride canımızı sıkabilir...


   
  Nail unver bu yazıya teşekkür etti.
 2. artik

  artik TÜİSAG Üyesi

  bu konuda fikir beyan edilmemesi çok garip.. gene bir yararlanıcı topluluğu söz konusu :)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica