Osgb Ve Bazı Iş Güvenliği Uzmanlarına!

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Burak HEKİM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi  Sayın meslektaşlarım;

  yaklaşık 4 senedir bu işin içerisindeyim. bu iş hep firmaların kamburu yükü olarak görüldü. fakat aslına bakıldığında bu iş ciddiyet gerektiren hassas ve bir o kadarda riskli bir iş. bizim mesleğimizde riskin karşılığı para olmasına rağmen artık maalesef bazı rezil OSGB tabir edilen taşeronlaşmış kurumlar ve bazı kendini bilmeyen geleceğini düşünmeyen anını sadece bir kaç yıllık plan üzerine kurmuş iş ahlakı olmayan kendilerine uzman diyen ki ben onlara copypaste uzman diyorum bazı şahıslar piyasada özellikle istanbul piyasasında fiyatları o kadar dip yaptırmış ki fiyatlar 20 tl/saat' e kadar düşmüş durumda. sizlere soruyorum bu nedir ya aldığınız riskin karşısında saatliğine 20 tlye çalışmak nedir? sitemizde olupta bu yazıyı okuyacak o ahlaksızlara sesleniyorum yakın zamanda umarım işleriniz yerle bir olur çünkü siz yaptığınız işlerin ne kalitesine bakıyorsunuz ne de içeride çalışan ve asgari ücrete geçinmeye çalışan insanların yararına bir şey yapıyorsunuz. siz sadece günü geçirmeye çalışan, yarınını ve geleceğini düşünmeyen insanlar ve kuruluşlarsınız. aldığınız ve kazandığınız 3 kuruş paranın yaptığınız bir yanlış yaptığınız veya yazdığınız bir şey yüzünden içeride yatabileceğiniz yıllardan daha önemli olduğunu sanıyorsunuz.

  ayrıca biz iş güvenliği uzmanları eğer hekimler gibi TTB gibi bir kurumumuz olmadığı sürece bu işide mahvedeceğimize eminim dediğim gibi içimizde şarlatanlar var ve bu işi sürekli olarak kötüye ve daha kötüye götürmeye yemin edermişçesine davranıyorlar.

  İşe yeni başlayan arkadaşlar ücretlerinizi belirlerken lütfen risk/fiyat skalanızı uygun seviyede ve piyasayı dip yaptırmadan fiyat söyleyin çünkü bu iş bazılarımızın geleceği, bu işi eğer severek yapacaksanız girişin bu iş vur kaç yapılacak bir iş değil sonra bir bakmışsınız bir kazadan dolayı polisler kapınızda sizi mahkemeye götürüyor olurlar.

  biraz içimi döktüm. herkese iyi çalışmalar.


   
  sersem, seniso, volkankim ve 37 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Elinizee dilinize sağlık. Sanırım işini önemseyen ve aldığı sorumluluğu bilen tüm uzmanlar sizinle aynı düşünceler içerisindedir. Allah sonumuzu hayır etsin.

   
  abdulkadiröztürk, Burak HEKİM ve SERKAN ÜLKER bu yazıya teşekkür etti.
 3. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ederim öyle olmalarını dilerim yoksa başlarına çok büyük dertler açılacak.

     

   
 4. Dr.Süleyman Yelken

  Dr.Süleyman Yelken TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler.güzel yazmışsınız.ama yanlışınız var.hekim arkadaşlar da bireysel yada OSGB üzerinden aynı kırımı fazlasıyla yapıyorlar.hatta adı çantacı hekime çıkanlar var.ayağa düştük anlayacağınız

   
  seniso ve Acarali bu yazıya teşekkür etti.
 5. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Valla arkadaşlar biraz ters olcak ama ben size katılmıyorum. Burda daha önce de bir kaç kere yazdım iş sağlığı ve güvenliği büyük bir havuz ve herkes bu havuzdan payına en fazla düşürerek kapmaya çalışıyor. Herkes ekmeğinin peşinde yani. Ayrıca kapitalist bir sistemde yaşıyoruz. Yani kısaca fiyat kıranlara bence birşey diyemeyiz. herkes yaptığın işin riskini de sorumluluğunu da çok iyi biliyor. Hep kullandığım bir cümle var piyasada Vakko gömlek de satılıyor, tezgahta markasız gömlek de satılıyor ve ikisinin de alıcısı var. Önemli olan yaptığın işi iyi pazarlayabilmekte. Ki zaten bu hızla giderse 2 sene sonra Türkiye'nin yarısı İSG uzmanı olduğunda sadece işini iyi yapanlar ayakta kalabilecek kalan kısım elenip gidecek. O yüzden fiyatları düşünmeden işinizi iyi ve düzgün kolaya kaçmadan yapmaya çalışın gerisi zaten gelir.

  Not: Bu forumda fiyatlardan yakınan çoğu arkadaş, bireysel İSG uzmanlığı yapınca fatura vermesek (kısaca vergi vermesek) oluyor mu ya da illa şirket mi kurmak lazım diye soran arkadaşlar. O yüzden onların yakınma şansları da yok bence bu zihniyetle.....

     

   
  Acarali ve EEK bu yazıya teşekkür etti.
 6. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  O Zaman bu yanlışlık için özür diliyorum arkadaşlar Dr. Süleyman Yelken bey'in açıkladığı gibi bir durumda söz konusuymuş yani İşyeri hekimleri içinde aynı durum geçerli.

   
 7. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  herkesin kendi görüşü ama ben halen fiyatların bu kadar dibe çekilmesini doğru bulmuyorum. sayın ediko bence kapitalist düzen vs farketmez bizim yapmamız gereken idealist olmak bu iş sadece idealist düzen ile yürür ama şu görüşünüze çok hak veriyorum en sonunda bu işi sadece iyi yapan insanlar piyasada kalacak. yorumunuz için teşekkürler.
   
  Acarali ve haticeerbil bu yazıya teşekkür etti.
 8. seyhan8303

  seyhan8303 TÜİSAG Üyesi

  ben hep kızıyorum insanlar neye imza attıklarını bilmiyorlar sadece rant saglamak degil işini layikiyle yapmak banada diyorlar kopyala yapiştir yap hayatta yapmam fiyat politikam bellidir. aşağisinada calısanaa yazıklar olsun bazıları sigara parasina calısıyor. yeterki belgem işlesin hep medyatik oldugu icin simdi kurslar rant saglıyor sonra 2 3 sene sonra her yer iş güvenliği uzmanı olacak   
  Burak HEKİM bu yazıya teşekkür etti.
 9. Nefesinize sağlık. 30 TL ye risk analizi yapan OSGB biliyorum ben.

     

   
  volkankim, serdarpala ve chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 10. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
 11. çok fahiş fiyat verenlere yukarıdaki yazı yazılmaz bence. kabul eden yaptırır. Ama çok düşük fiyat vermek gerçekten çokçokçokçooook büyük problem bence :)   
 12. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,
  Daha önce başka bir platformda da buna benzer bir konu hakkında düşüncelerimi paylaşmıştım. Aynı düşüncelerimi burada da paylaşmak istedim.

  "Kiralık" kelimesinin anlamı nedir? Türk dil kurumu şunu söyler; Kiraya verilecek olan.
  Kira nedir? Herhangi bir şeyin belli bir bedel karşılığında, bir süre için sahibi tarafından başkasına verilmesi.
  İnsan kiraya verilebilir mi?
  Bugün OSGB mantığı kimine göre kısmen bana göre tamamen bunun üzerinedir, özellikle uzmanlık. Çoğu OSGB'lerde doktorlar gittiği yer başına ücret almaktadırlar. Uzmanlar ise sabit maaşlıdır. TDK'nın kira kelimesinin tanımına tekrardan bakmak gerek. İyi sindirmek gerek.

  İnsan kiralık olamaz. Bu kabul edilemez. Bugün maalesef bir çok danışmanlık hizmet grubunda "inspector" sıfatıyla bu felsefe benimsenmiştir. Bunun iş güvenliğine bulaşması da OSGB'ler ile kaçınılmaz oldu. Diğer danışmanlık hizmet grupları ile aradaki tek fark şu; uzmanlar çok daha ucuza çalışmaktadırlar. Rakam veriyorum, ortalama 1500 TL'ye 8 ayrı firmaya kiralanan meslektaşlarımızdan bahsediyorum. Bazı firmalar Doktorları da kiralamaya başladı onlar ise ortalama 5.000 TL'ye kiralanıyorlar 10-15 firmaya. İnsanın her anlamda kiralanmasına karşıyım. İsterse 10.000 alsın.

  Bugün uzmanlar ortalama bir hesap yapılırsa tehlikeli sınıfta yer alan 8-10 işyerine kiralanabiliyor. Bu mevzuata göre uygun. İş yeri hekimleri de öyle fakat iş yeri hekimleri genelde sadece poliklinik hizmeti verdikleri için çok sıkıntı yaşamıyorlar. Zaten iş güvenliği uzmanını iş yeri hekimi gibi sandıkları için böyle bir mevzuat hazırladıkları anlaşılıyor. Ama içlerinden biri de sormamış, "10 iş yerinin ayda 10'ar, 20'şer saatten neresini kontrol altına alır, bu iş güvenliği uzmanı ?" diye.

  Böyle iş yapılmamalı. Zaten böyle fiyatların ortaya çıkmasının nedenlerinden biri de böyle iş yapılmasından. Hadi bir şekilde bunu sineye çektik, yapılıyor diyelim.
  Taban fiyat uygulaması var mı? Yok?
  Taban fiyat uygulaması olsa bile, insanlarımızda etik var mı?
  Şunu da unutmayın ki, şu sıralar risk değerlendirmeler revaçta. OSGB'ler risk değerlendirmeleri uzmanlarına yaptırıyor, hem de bedavaya. Kırtasiye masrafı %4. KDV ve gelir vergisi zaten ücretin dışında. Verilen teklifler 40 TL..


  Bir gün tüm uzmanlar birlik olup OSGB'lerde çalışmayı ret ederse o zaman bu işler biraz rayına girer. Tüm Türkiye'de iş güvenliği uzmanları bir kaç aylığına OSGB'lerde çalışmama kararı alsa, o zaman neler değişiyor görülür.

  OSGB'lerden G(üvenlik) çekilmelidir. Sağlık birimi olarak hizmet yapmalılardır. Çünkü yapabilecekleri en iyi hizmet budur. İki üç fuara seminere (o da reklam olsun diye) uzmanını göndermekten başka uzmanına birşeyler katan OSGB'ler var mıdır? Uzmanlarına aylık eğitimler veren veya yılda en az 40 saat olmak üzere eğitimlere gönderen OSGB'ler var mıdır? Forumların dahi uzmanlara kattığının %5'i kadarını uzmanına katabilen OSGB'ler var mı, sanmıyorum. Bugün inanın OSGB sahibi olan iş güvenliği uzmanları bu durumdan, en azından benim tanıdığım OSGB sahibi bir çok değerli abim memnun değil. "Sistem böyle" diyorlar. Serbest piyasa ekonomisi hemen iş güvenliğinden elini çekmelidir.

  Küçük bir örnek,6331, 8. Madde, 2. bent:
  İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir.

  Bu maddeyi uygulayabilen bir uzman var mıdır sizce? Bu uzmanı koruyan değil, işvereni savunan bir maddedir aslında. Yönetmelikleri de okudukça işvereni düşünen bir yapı olduğunu anlıyorsunuz.

  Bu madde ne zaman uygulanabilir?
  Bireysel olarak iş güvenliği uzmanları çalışır ve bakanlığın atadığı personellere yetkilendirme sağlanırsa. Sağlanmalıdır da. İş güvenliği uzmanlığında yeteri kadar kadro bu yıl sonunda sağlanacağından, en az 2 yıllık stajyerlik dönemi neden başlamasın. Sınavı kazandıktan sonra SGK'sında İş güvenliği uzmanı olarak en az iki yıl çalıştığını belgeleyenlerin sınavla C sınıfı uzman neden olmasın. Mesleki tecrübe ile de tebliğ edilen sınıflara da bakılabilir. Ve çalışma saatleri kesinlikle şu anki gibi olmamalıdır, özellikle tehlikeli sınıf ve çok tehlikeli sınıflar. Maaşlar da tehlike sınıfına göre ve çalışan sayısına göre kişi başına ödenen SGK primlerinden ayrılacak fonlarla mümkün olabilir veya iş yeri hekimleri gibi meslek odasının belirlediği ücret fiyatlarıyla. Daha birçok mantıklı varyasyonlar da mümkün tabi ki.

  Bunu veya buna benzer bir uygulamayı yaparlar mı?
  Yapmazlar. İşverenlerin işlerine gelmez. Zaten devlet de aldığı vergiye bakıyor sanki. Eğer bu sistemde devam edilirse bunun bir rant haline gelmesi de kaçınılmazdır. Ben bunu bakkallara benzetiyorum. Şuanda küçük esnaf gibi açılan OSGB'ler ağırlıkta. Yarın bir gün büyük hastane kuruluşları bu işe el attığında hiper marketler yanında açılmış bakkal esnaflar gibi kalacağını sanıyorum.

  Bugün düşük ücretlere çalışılmasının nedeni ne sadece OSGB'ler, ne de sadece iş güvenliği uzmanlarıdır. Neden analizleri bile yetersizdir bugünkü durumu kavrayabilmek için. Tabi ki kendimize de sormamız gerekir, bu mesleği yapabilmek için, bu meslekte söz sahibi olabilmek için hangi donanımlarımız mevcut. Mevzuat bilgisinden tutun da, iş güvenliği ile ilgili yönetim sistemlerini uygulamada hem pratikte hem teoride ne kadar donanımlıyız. Kaçımız kaynak için öncelikli bir başkasına sormak yerine mevzuat okumayı yeğliyor. Şuan ki duruma bir faydası var mı bilemem ama problemin neresindeyiz anlamında hepimizin konuyu enine boyuna değerlendirmesinde fayda vardır.

  Saygılarımla.
  Berkay Yalçın

   
 13. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  ben aslında o az paralara kiralananların bazılarına acımıyorum.hatta hak ediyorlar bile.

  üniversite 2.sınıfta laboratuvar dersine girdiğimizde lab.dan önce yapılacak olan deneye hazırlığımızın kontrolü için küçük bir "quiz" yapardı asistanlar.her zaman bu sınavlara hazır gitmişimdir.daha doğrusu deneye.bir defa hazırlanamadım ve quiz den kötü not aldım.sınıfta oldukça kötü durumdaydı.bir asistan; "hep böyle yapıyorsunuz, çalışmıyorsunuz okuldayken, sonra üniversite bitince dışarıda iş bulamıyorsunuz gelip burada asistan oluyorsunuz...!!!" bende şalter attı bi defa.sınıfın önde öğrencilerinden olmama rağmen bir defa çalışamadığımız için aldığımız eleştiriye bakın.bende ;"demek ki siz öyle bir durumda sınız dedim.sınıftan çıktı ve bir daha gelmedi benim sınıfıma."

  şimdi bakıyorumda buradaki durumda aynı.sertifika eğitimi için gittiğim kursta hiç dolmayan sandalyeler vardı.kurs yönetimi nasılsa !!! bir şekilde yoklama işini hallediyordu.hatta online eğitime bile katılmayanlar vardı. şimdi bu insanlar sınavı kazanıyor bir şekilde sonra uzman oluyor. büyük firmalarda iş için görüşmeye gittiklerinde adam anlıyor birşey bilmediğini.yönetmeliğe bön bön baktığını.sonra işe almıyor.o arkadaşlarda gidip OSGB nin avcuna düşüyor yani.ALAN RAZI SATAN RAZI...bunların sayısı hiç azımsanmayacak kadar az değil.bence.görmüyormusunuz, forumda her gün; "umumi tuvalette risk analizi varmı, kuaförde risk analizi varmı, bakkalda..manavda..." bu insanlar iş te onlar. ya ben sormaya utanıyorum.2 saat araştırıyorum.adamlar hazırcı.bu hazırcılar işte o iş bilmeyen insanlar. uzmancıklar.....uzman müsfetteleri. bence...zamanını kiraya vermek sorun değil.insanlar akıllarını kiralıyor. düşünmüyorlar bile.düşünmekten aciz insanlar.

  kusura bakmayın biraz acı oldu, yaralıyım bende ama.
   
  ozlembarsan, serdarpala, Mustafa ULUSOY ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  ben aslında o az paralara kiralananların bazılarına acımıyorum.hatta hak ediyorlar bile.

  üniversite 2.sınıfta laboratuvar dersine girdiğimizde lab.dan önce yapılacak olan deneye hazırlığımızın kontrolü için küçük bir "quiz" yapardı asistanlar.her zaman bu sınavlara hazır gitmişimdir.daha doğrusu deneye.bir defa hazırlanamadım ve quiz den kötü not aldım.sınıfta oldukça kötü durumdaydı.bir asistan; "hep böyle yapıyorsunuz, çalışmıyorsunuz okuldayken, sonra üniversite bitince dışarıda iş bulamıyorsunuz gelip burada asistan oluyorsunuz...!!!" bende şalter attı bi defa.sınıfın önde öğrencilerinden olmama rağmen bir defa çalışamadığımız için aldığımız eleştiriye bakın.bende ;"demek ki siz öyle bir durumda sınız dedim.sınıftan çıktı ve bir daha gelmedi benim sınıfıma."

  şimdi bakıyorumda buradaki durumda aynı.sertifika eğitimi için gittiğim kursta hiç dolmayan sandalyeler vardı.kurs yönetimi nasılsa !!! bir şekilde yoklama işini hallediyordu.hatta online eğitime bile katılmayanlar vardı. şimdi bu insanlar sınavı kazanıyor bir şekilde sonra uzman oluyor. büyük firmalarda iş için görüşmeye gittiklerinde adam anlıyor birşey bilmediğini.yönetmeliğe bön bön baktığını.sonra işe almıyor.o arkadaşlarda gidip OSGB nin avcuna düşüyor yani.ALAN RAZI SATAN RAZI...bunların sayısı hiç azımsanmayacak kadar az değil.bence.görmüyormusunuz, forumda her gün; "umumi tuvalette risk analizi varmı, kuaförde risk analizi varmı, bakkalda..manavda..." bu insanlar iş te onlar. ya ben sormaya utanıyorum.2 saat araştırıyorum.adamlar hazırcı.bu hazırcılar işte o iş bilmeyen insanlar. uzmancıklar.....uzman müsfetteleri. bence...zamanını kiraya vermek sorun değil.insanlar akıllarını kiralıyor. düşünmüyorlar bile.düşünmekten aciz insanlar.

  kusura bakmayın biraz acı oldu, yaralıyım bende ama.

   
  mukadderr ve Burak HEKİM bu yazıya teşekkür etti.
 15. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  ekran alıntısını lütfen inceleyin sarı işaretli alanlardaki tezatlara bakınız arkadaşlar.   

  Ekli Dosyalar:

  S.Güler, Mustafa Ulusoy ve chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 16. SS001

  SS001 TÜİSAG Üyesi

  "...iş yeri hekimleri genelde sadece poliklinik hizmeti verdikleri için ..." nereden çıkardınız siz bunu? İSG Kanununda, 4857 İş Kanununda ya da ilgili Yönetmeliklerin hangisinde işyeri hekimlerinin görevleri içinde poliklinik hizmeti vardır, hiç okudunuz mu böyle bir şey? Okuyamazsınız zira yok. İşyeri Hekimleri poliklinik hizmetini, sözleşmeye ek madde olarak konulursa yaparlar ve bu asıl görevleri olan koruyucu hekimlik görevlerinin aksatılmasına sebep olmamalıdır. 6331i lütfen bir daha okuyun. Risk değerlendirmesinde, acil durum planlarının hazırlanmasında, eğitimlerde... Uzmanlarla kol kola çalışmak zorunda değiller mi? Bunların haricinde tıbbi görevleri de bi dünya kadar. Şimdiye kadar üç kağıtçı, dinazor kılıklı hekimler gidip 2 hasta bakıp, çay kahve içip bu işin hakkını vermedilerse de bu böyle gidebilecek anlamına gelmiyor. Günümüzde işyeri hekimi reçete yazsın mı yazmasın mı tartışması yapılıyor. Bunun anlamı, hekim poliklinik yaparsa çalışanlar hekimin zaten çok kısıtlı verilmiş zamanını tüketir mi, tüketmez mi noktasında. İşyeri hekimlerinin her çalışan için açtığı sağlık dosyalarını 15yıl saklamaları gerektiğini biliyor musunuz? Hekimlerin işi kolaymış ve risk almıyorlarmış havası yaratarak bir başka deyişle başka meslek grubunun üstüne basarak kendiniz yükselmeye çalışmayın. Daha önce de yaptığım yorumlarda "Uzman risk alma açısından işyerlerinde çoğu zaman hekimden bir adım öndedir aman 4000tl.den az maaşı kabul etmeyin" şeklinde fikrimi belirtmiştim. Ne açıdan 1 adım öndedir, çok kabaca; iş kazalarının genel sebebi teknik açıdan ihmallerdir ve bu da Uzmanın görevidir. Ama kazalar çalışanın sağlık sorunu nedeniyle olmuşsa hekim bu sefer 1 adım öndedir ama bu durum nadir görülür. Meslek hastalığında hekim değil 1 adım 5 adım öndedir. Madem ki herşeyin başı sağlıktır, sağlığın başındaki adam da (en) iyi ücreti almalıdır. Ücretleri sadece yapılan iş değil o işi yapacakların piyasadaki sayısı da belirler. Hekimlik unvanı sadece tıptan mezun olanlara veriliyor. İG Uzmanı ise pek çok mühendislik ve diğer bölümlerden mezunlara verilen bir unvan. 2014e kadar ihtiyaç 15000uzman, mayısta sınava gireceklerin sayısı şimdiden 25000kişi. Bunda hekimlerin bir rolü yok.

   
  abdulkadiröztürk ve H. Berkay Yalçın bu yazıya teşekkür etti.
 17. Hasan_k

  Hasan_k TÜİSAG Üyesi

  Herkes ekmeğintin peşinde arkadaşlar fiyatları kendileri düsürmüyor.işveren onlara o fiyatı teklif ediyor.Ya da uzman arkadas yüksek bir fiyat veriyor işverende yüksek bulunca mecburen fiyatı düşürmek zorunda kalıyolar.

   
 18. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Sayın S S001,

  Bahsettiğim konu teori değil, belirttiğim gibi genel pratikte uygulananlardır. Konuyu farklı yerlere taşımışsınız. Meslek hastalığında ülkenin durumu ortadır. Keza eğer bu ülkede sadece poliklinik hizmeti vermeyen, gerçekten risk değerlendirmeye katılan, daha doğrusu İşyeri Hekimi Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkındaki Yönetmeliğe göre görevlerini harfiyen uygulayan veya uygulama fırsatı olabilen iş yeri hekimleri sınırlı sayıda olmasaydı, bugün bırakın tedaviyi, kayıt altına alınabilen meslek hastalığı sayısı için bir hedef de konulmazdı Bu sebeple kaç 5 adım geride olunduğu da ortadadır. Bunda ise sadece iş yeri hekimlerinin değil, tüm iş sağlığı ve güvenliği personellerinin payı işverenlerle beraber mevcuttur. Bu anlamda 5 adım önde olmak kelimesi koordineli çalışılmadıktan sonra pratikte anlamsız kalır. Bu anlamda Türkiye’de Meslek Hastalıkları Konusunda Tespit, Tanı ve İSG Profesyonellerinin Duyarlılığının Arttırılması Projesi göz atmanızı öneririm.

  Ne bir meslek grubunun işinin kolay olmadığını, ne de üste basarak bir grubu yükseltme eğilimi gibi niyetimin olmadığını belirtirim. Aslında sizlerle benzer konudan bahsetmek istemiştim, eğer yanlış anlaşıldıysam kusuruma bakmayın. Bahsettiğim konu tehlikeli sınıftaki 8-10 iş yerine bir iş güvenliği uzmanının kiralanmasının sağlanmasıdır. Yalnız hekim bir adım öndedir, uzman bir adım öndedir ifadeleri gereksiz bir kıyaslamaya neden olabilir. Ki bu kıyaslamadan iş yeri hekiminin ücretine bir kanaat getirmişsiniz. Bu kanaatinizle sanırım hiç bir meslektaşım da ilgilenmiyordur. Burada bir kıyaslama yapmak yerine bahsettiğiniz "kol kola" çalışma tespitlerinize daha da ihtiyaç vardır.

  Saygılarımla.

   
  abdulkadiröztürk ve Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
 19. Berkay bey,
  Bir fan sayfası açarsanız yemin ederim 1.sırada ben olmak isterim :)

   
 20. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  herkes ekmeğinin peşinde gibi klişe bir laf böyle bir yazıya cevap olarak verilebilecek en son yorumdur. verilen emeğin ve alınan risklerin karşılığında eğerki böyle bir yorum yazıyorsanız lütfen sertifikanızı yırtın siz işverene değil işveren size gebe bu konuda bunu unutmayın. işyeri hekimleri ile ilgili konuda ise pek yorum yapmıyorum sizin gibi düşünende (iş güvenliği uzmanı ile birlikte çalışan)var ki ben böyle bir işyeri hekimi ile çalıştım çok mutluyum ama çoğunluğu dediğiniz tarzda sadece oturmaya geliyorlar.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica