Osgb Sahipleri Bu Yazımı Okuyun Lütfen

Haksımıyız?

• Kullanılan toplam oy
    208

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
AYAL yazdıklarınıza tamamen katılıyorum.İş güv. uzmanlığı artık ayaklar altındadır . makine imal eden firmamda 100 kişi çalışıyor ve burada uzmanlık yapmam için 300 tl verdiler gülermisin ağlarmısın aylık 300 tl.heryer uzman olmuş her gün fabrikanın kapısına en az 3 uzman iş için geliyor .anlayacağınız bu iş başlamadan bitmiştir.

uzmannn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
AYAL yazdıklarınıza tamamen katılıyorum.İş güv. uzmanlığı artık ayaklar altındadır . makine imal eden firmamda 100 kişi çalışıyor ve burada uzmanlık yapmam için 300 tl verdiler gülermisin ağlarmısın aylık 300 tl.heryer uzman olmuş her gün fabrikanın kapısına en az 3 uzman iş için geliyor .anlayacağınız bu iş başlamadan bitmiştir.

malesef dediğiniz gibi balon şişti şişti ve sonunda boom

zionbarmen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Hocam güzel diyorsun ama Tabipler odasının beyni olmadan hazırlanmış ve hala geçerliliğinde ısrar etmeye çalıştığı abuk bir fiyat politikası var. ister 50 kişi olsun isterse 150 kişi aynı parayı istiyor doktoru için. doktor kısmı (işini iyi yapanları tabii ki tenzih ediyorum) zaten alışmış haftada 2-4 saat gidip ayda 2000TL gibi rakam almaya, arkasına da almış tabipler odasını, 3 tane işyeri bağlayıp haftada 10 saat bile işyeri hekimliği yapmadan para kazanıyorlar. Tabipler odası bu aptal rakamı dayatırken, yeni yayınlanan hekim süreleri ile ilgili tebliğ işi tam terse çekiyor. 50 kişilik yere 4 ile 7 saat veriyor, hekim ücreti Türkiye'nin heryerinde farklı da olsa 80 ila 110 TL arasında değişiyor, o zamanda hem yönetmelik gereği artık bu saatin tümünü gitmek zorunda kalan hem de 800TL'den fazla alamayan hekim kısmı da arızaya bağlıyor. En azından burada (Denizli) böyle.

Dediğinize katılıyorum fakat bizler için asıl gerekli olan sabit aylık ücret değil sabit saat ücreti olmalıdır.
Fakat ben şimdiden size şunu da garanti edeyim, siz, ben, bizim oğlan, teyze kızı vs... bu ücrete tabi olarak iş yapmaya çalışırken bir sürü aptal da devreye girip bu fiyatı kıracaktır, ve uğraştığımızla kalıp mevcut fiyatlara geri döneceğizdir.

Kötümser olarak düşünmenizi istemem benim hakkımda, sadece gerçekçiyim, özellikle bulunduğum il olan Denizli'de iş güvenliği ve işyeri hekimliği konusunda o kadar ahlak ve akıl dışı çalışan insanlar var ki buraya "insan" sıfatını yazarken bile birkaç kez düşünmeme sebep oluyorlar.

Ama en azından dediğiniz gibi bir fiyat belirleyip hiç olmazsa fiyatların gezeceği aralığı sabitlemiş olabiliriz. Bu da iyi bir adım olur bizler için.

Saygılar...
Ahmet bey öncelikle bende iş güveliği uzmanıyım sonuna kadar katılıyorum. peki OSGB lere ne demek lazım özellikle denizlide 70 tl iş yerleri için risk değerlendirme fiyatı veriyorlar. bunun için ne dersiniz. hekimlik ikinci planda kalır.

zionbarmen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
şuan itibari ile denizlide iş yri hekimliği fiyatları saatlik 100-150 arası değişmektedir. biraz gercekci olalım.

zionbarmen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
şuan itibari ile denizlide iş yri hekimliği fiyatları saatlik 100-150 tl arası değişmektedir. biraz gercekci olalım.

dogan7

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu iş deki en büyük sorun uzman sayısı ile açılan iş yeri hızı doğru orantılı değil uzman sayısı çığ gibi büyüyor ama işyeri sayısı artmıyor içişleri bakanlığı bu duruma bi dur demeli sürekli kurs sürekli sınav olucaksa bu sertifakanın hiç bi önemi kalmaz

ISGurusu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ACİLEN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ADI ALTINDA BİR ODA KURMAMIZ GEREKİYOR VE TABAN BİR FİYAT BELİRLEMEMİZ GEREKİYOR.YOKSA BU İŞİN SONU HİÇ DE İYİ OLMACAK..
Hiç bir işe yaramaz. Bizim menfaatlerimiz dışında her işi yapan ve garip ideolojiler içinde olan İMO nun mühendislik hizmetleri için açıkladığı rakam 2700 tl / ay. 2 katlı 400 m2 ye kadar binalar için 200 TL ye imza atan maalesef meslektaşlarım var. Üstelik aylık değil, bir kereye mahsus. Şantiye şefleri 4857 nin 81. maddesine göre iş güvenliği tedbirlerini almak zorundadır. Yani İSGU nın sorumluluk ortağıdır.

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Levent Bey,

Bu mesajı yazdığınız andan bugüne oldukça fazla zaman geçmiş. OSGB' lerle ilgili ne gibi çalışmalar yürüttünüz?
İGU'na ön görülen düşük ücretler konusunda Bakanlık yetkilileri ile çalışmalarınız oluyor mu?
Mesut Bey Merhaba,
TÜİSAG topluluğu adıan görüşme yapmaya çalıştığımızda Bakanlık yetkililerinin dediği şey resmi bir örgütmüsünüz.Sadece Bakanlık değil ,görüşmeye çalıştığımız herkes bunu söyledi.Bizde burdan yola çıkarak İSAG derneğini kurduk.İ,SAG derneği kurulalı henüz bir kaç ay oldu.Heryere duyuru yaptık ve İSG adına profesyonel olarak ve tüzel kişilik olarak üye kayıtlatı yapabiliyoruz.Sanıyorum siz duyuruyu henüz almadınız.Sİzden ricam en kısa zamanda İSAG derneğine üye olun ve bize katkı verinki sesisimiz kalabalık olarak duyuralım.O zaman sanıyorum bakanlıkla bu tarz görüşmeleri yapabiliriz. www.isag.org .tr üzerinde online kayıt yapabiliyorsunuz.O zmana bu tür çalışmalarda ortak hareket edebiliriz.Saygılar
Levent KAVLAK
TÜİSAG-BAŞKAN
leventkavlak@*****
Gsm:532 232 91 05
www.isag.org.tr

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Değerli Meslektaşlarım,
Herkes aynı şeyleri söylüyor.Haydi oda olalım,haydi oda kuralım.Değerli meslektaşlarım İSAG derneği ,İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonellerinin odası olmak için kuruldu.Şayet sözlerinizde samimi iseniz derneğimiz için gayret gösterirsiniz.Oda kurmak için Bakanlar kurulu kararı gerekiyor.Kararı çıkarttırmak için dernek sayımızı en az 10 bin sayısına çıkarmalıyız.İSAG derneğine üye sayısını hızla artırmazsak asla başarıya ulaşamayız.
Levent KAVLAK
TÜİSAG-BAŞKAN

Ayal

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu oda işi gerçekçi değil . Hatta anlamsız. Çünkü zaten TMMBO var. Bence sorun, artık çok geç olmakla birlikte, tıpkı hekimlikte olduğu gibi İş güvenliği Uzmanlığı yapabilme kriterlerini temel mühendisliklerle ile sınırlandırmaktır. Bu alanlarda; inşaat mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, kimya mühendisliği ,maden mühendisliği ve makina mühendislikleri olmalıdır. Biliyorum bu önerim bir çok kişiyede söylediğim mühendisliklerin dışında oldukları için kızdıracaktır. Ama bu işe bir kalite gelmesi ve çalışanların aldıkları sorumluluklara orantılı kazançlar sağlaması için böyle olmalıdır. Aksi halde, " bu iş başlamadan bitti", " uzmanlık ayaklar altında", " önerilen ücretler çok komik, " , " elini sallasan uzmana çarpıyor", " doktorların sorumluluğu fazla olmamasına rağmen ücretleri uzmana göre çok yüksek" v.s gibi serzenişleri daha çok duyarız. Bu iş bu şekilde teknik bir mantık çerçevesinde sınırlandırılmazsa, hiç kimsenin yakında işletme, iktisat ve hukuk mezunlarına da bu hakkın verilmesi durumunda sesini çıkartmaya bir nedeni olamaz.
Bir kere daha söylüyorum, saygınlık isteniyorsa, işten kalite bekleniyorsa, ücretler tatminkar olmalı deniyorsa, İGU uzmanı olabilme kriterleri temel mühendislik formasyonları ile sınırlandırılmalıdır. Tıpkı İH olabilmek için olayın tıp fakültesi mezunu olmakla sınırlandırılmış olması gibi.

Uygar Avcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çözüm içimizde 2400'den aşağı edilen teklif kabul edilmez ve konu çözülür.
OSGB de çalışılacaksa 2400 net ücretten alt seviyeden teklif edilen miktar kabul edilmez.
Tam zamanlı bir işletmede çalışılacaksa tehlike sınıfına göre 2400 - 3500 - 4500 altında ne ücret kabul edilmez.
Part time çalışılacaksa da bir formül dizayn edilebilir.
Bilmiorum bu konuda Levent Bey ne düşünüyor. Ya da yasalar ne diyor.
Yönetmelikçe belirtilen tehlike sınıfına göre ücretler içinde 3 ayrı katsayı belirlenerek çalışma zamanı ile çarpılır ve buradanda ücret belirlenebilir. Bu kamuoyuna deklare edilebilir. Tabi deklare kısmı ne kadar yasal olur onu bilemiyorum. Tavsiye niteliğinde de olsa yapılabilir. Sonuçta Levent Bey bu platformda Uzman arkadaşlarıda OSGB'leri de mağdur etmeden bu tarz bir çalışma yapılabilir.

Tabi benim gibi fikir beyan eden çok kişi olduğunu düşünüyorum...

Saygılar.

ISGurusu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
OSGB de çalışılacaksa 2400 net ücretten alt seviyeden teklif edilen miktar kabul edilmez.
Tam zamanlı bir işletmede çalışılacaksa tehlike sınıfına göre 2400 - 3500 - 4500 altında ne ücret kabul edilmez.
Yönetmelikçe belirtilen tehlike sınıfına göre ücretler içinde 3 ayrı katsayı belirlenerek çalışma zamanı ile çarpılır ve buradanda ücret belirlenebilir. Bu kamuoyuna deklare edilebilir. Tabi deklare kısmı ne kadar yasal olur onu bilemiyorum. Tavsiye niteliğinde de olsa yapılabilir. Sonuçta Levent Bey bu platformda Uzman arkadaşlarıda OSGB'leri de mağdur etmeden bu tarz bir çalışma yapılabilir.

Saygılar.
Çok güzel konuşuyorsun Ancak UYGULANAMAZ. Yukarıda şantiye şefliğinden bahsettim. Hele İSGU da bir çok mesleğin toplandığı biryer uygulanması gerçekten çooook zor. Ama İSAG bizim İMO gibi olmaz işin üzerinde durur ve cezai yaptırım öngörürse belki.
Birde yapı denetim örn vereyim. Devlet fiyatları açıkladı. Müteahhit parayı devletin dediği fiyattan yatırıyor. Yapı denetim parayı bankadan çekip anlaşılan fiyatın fazlasını müteahhite geri veriyor. :) Ey milletim Lütfen aklını iyi ve faydalı şeylere çalıştır. Bu hep hile olmasın.

uzmannn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Saygılar.

Uygar bey,

Çok güzel söyluyorsunuz da kimse 2400 ün altını kabul etmesin diyorsunuz ama okadar çok işsiz mühendis, teknik öğretmen, kimya, fizik ve biyoloji mezunu varki insanlar mecburun uzmanlığa yönelip azda olsa para kazanmak peşine düşünüyor. Askerden geldiğimde 6 ay iş aradım. Gerçekten o dönemde çok bunalmıştım. İşsizliğin ne demek olduğunu tadanlardanım. Şu anda işim iyi maaşımda iyi, benim işsiz kaldığım dönemde sağolsunlar yardımcı olan ailem destek veren ailem vardı. Evim kira değildi. Yani hayatımı devam ettirebiliyordum. Ama evi kira olan ailesinden desteği olmayan yada durumu kötü olan emin birçok arkadaşımız var bu kişilere 1500 ü kabul etme 2400 ü bekle demek ne kadar doğru. Bu işi kişiler kendisi sağlayamaz. Buna devletin el atması gerekli. Yaptırım gücü olan bir mekanizmanın bu sınırı belirlemesi gerekli. İnsanlardan kendinize bu sınırı koyun demek, bunu beklemek bence mantıksız herkesin tuzu kuru olmayabilir.

ISGurusu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu oda işi gerçekçi değil . Hatta anlamsız. Çünkü zaten TMMBO var. Bence sorun, artık çok geç olmakla birlikte, tıpkı hekimlikte olduğu gibi İş güvenliği Uzmanlığı yapabilme kriterlerini temel mühendisliklerle ile sınırlandırmaktır. Bu alanlarda; inşaat mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, kimya mühendisliği ,maden mühendisliği ve makina mühendislikleri olmalıdır. Biliyorum bu önerim bir çok kişiyede söylediğim mühendisliklerin dışında oldukları için kızdıracaktır. Ama bu işe bir kalite gelmesi ve çalışanların aldıkları sorumluluklara orantılı kazançlar sağlaması için böyle olmalıdır. Aksi halde, " bu iş başlamadan bitti", " uzmanlık ayaklar altında", " önerilen ücretler çok komik, " , " elini sallasan uzmana çarpıyor", " doktorların sorumluluğu fazla olmamasına rağmen ücretleri uzmana göre çok yüksek" v.s gibi serzenişleri daha çok duyarız. Bu iş bu şekilde teknik bir mantık çerçevesinde sınırlandırılmazsa, hiç kimsenin yakında işletme, iktisat ve hukuk mezunlarına da bu hakkın verilmesi durumunda sesini çıkartmaya bir nedeni olamaz.
Bir kere daha söylüyorum, saygınlık isteniyorsa, işten kalite bekleniyorsa, ücretler tatminkar olmalı deniyorsa, İGU uzmanı olabilme kriterleri temel mühendislik formasyonları ile sınırlandırılmalıdır. Tıpkı İH olabilmek için olayın tıp fakültesi mezunu olmakla sınırlandırılmış olması gibi.
Tamamen katılıyorum İSGU da kalite için herkes kendi mesleğinde İSGU yapmalı. Kendi mesleğini icra ederken edindiği yılların tecrübesi, yaşanmışlığı, kazları, yapım tekniklerini, işin ilerleyişini, bir sonraki adımları, çalışanların davranış biçimlerini, umursamazlıklarını ............iyi bildiği için Riskler daha iyi öngörülür. Kimya Mühendisinin ne işi var şantiyede, İnşaat Mühendisinin ne işi var kimyasal madde üreten fabrikada.

Uygar Avcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Uygar bey,

Çok güzel söyluyorsunuz da kimse 2400 ün altını kabul etmesin diyorsunuz ama okadar çok işsiz mühendis, teknik öğretmen, kimya, fizik ve biyoloji mezunu varki insanlar mecburun uzmanlığa yönelip azda olsa para kazanmak peşine düşünüyor. Askerden geldiğimde 6 ay iş aradım. Gerçekten o dönemde çok bunalmıştım. İşsizliğin ne demek olduğunu tadanlardanım. Şu anda işim iyi maaşımda iyi, benim işsiz kaldığım dönemde sağolsunlar yardımcı olan ailem destek veren ailem vardı. Evim kira değildi. Yani hayatımı devam ettirebiliyordum. Ama evi kira olan ailesinden desteği olmayan yada durumu kötü olan emin birçok arkadaşımız var bu kişilere 1500 ü kabul etme 2400 ü bekle demek ne kadar doğru. Bu işi kişiler kendisi sağlayamaz. Buna devletin el atması gerekli. Yaptırım gücü olan bir mekanizmanın bu sınırı belirlemesi gerekli. İnsanlardan kendinize bu sınırı koyun demek, bunu beklemek bence mantıksız herkesin tuzu kuru olmayabilir.

Sonuçta riskli bir iş başınıza ölümlü bir iş kazası gelmeden işin risk derecesini kimse algılayamıyor. Elde edilen gelir ile üstümüze aldığımız risk doğru orantılıdır. Basit bir iş değil. Devlet bu işe asla el atmaz çünkü iş güvenliği uzmanlığı memleketin işsizlik oranını düşürüyor.

Şöyle düşünmek gerek. Gün gelir görmediğiniz bir tehlikeden dolayı iş kazası olur işveren sizi yalnız bırakır 1500 kazanmak için uzman olan arkadaşlar ceza mahkemelerinde yargılanır. Bide üstüne tazminat ödemek zorunda kalırsınız. Bu iş bu kadar ucuz olmamalı.

uzmannn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Sonuçta riskli bir iş başınıza ölümlü bir iş kazası gelmeden işin risk derecesini kimse algılayamıyor. Elde edilen gelir ile üstümüze aldığımız risk doğru orantılıdır. Basit bir iş değil. Devlet bu işe asla el atmaz çünkü iş güvenliği uzmanlığı memleketin işsizlik oranını düşürüyor.

Şöyle düşünmek gerek. Gün gelir görmediğiniz bir tehlikeden dolayı iş kazası olur işveren sizi yalnız bırakır 1500 kazanmak için uzman olan arkadaşlar ceza mahkemelerinde yargılanır. Bide üstüne tazminat ödemek zorunda kalırsınız. Bu iş bu kadar ucuz olmamalı.

hem fikiriz bencede ucuz olmamalı, benim savunduğum herkesin ben 2400 den aşşa çalışmam demesi imkansız keşke olabilse ama bence imkansız. Yoksa aynı taraftayız ama malesef Türkiye gerçekleri...

dogan7

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Hepinize Selamlar,

Yazılan yazıların, yorumların çoğunu okudum. Sizlerle ufak bir hesap yapalım.

C sınıfı 1 uzmanın saat ücreti genelde ortalama 30 TL dir.

180 x 30 = 5400 TL 1 uzmanın aylık maksimum mesai hariç kestirebileceği fatura bu

1 OSGB nin işletme masrafları vardır. yemek + yol + vergiler + yakıt + kırtasiye masrafları + ofis elemanları + kira gibi tüm bu masrafları hesaplarsan osgb nin tüm gelirlerinden ortalama aylık % 35 ila %38 arasında değişen işletme masrafı sabittir.

Şimdi %35 masraf %5 osgb nin kâr payı toplamda uzmanın kestirdiği faturanın % 40 ı kesilir

C sınıfı uzmana kestirdiği faturanın %60 ından fazlasını veren osgb ticari olarak batar ..

5400 TL fatura kestiren bir uzmanın eline geçecek brüt ücrette yaklaşık 3375 TL para geçer.

Bunun netide yaklaşık 2500- 2600 TL civarındadır.

Osgb nin para kazandığı dönem. Bir uzman tecrübesiz ise işi yeni başladığında ortalama 1500 TL ile işbaşı yapar ve 6 ay sabit ücretle çalışır. Bu arkadaşın ilk aydan itibaren 180 saatini doldurabilirseniz evet 1 uzmandan 1 osgb aylık 1000- 1200 TL para kazanır buda en fazla 6 ay sürer. Devamında mutlaka % usulüne geçilir yoksa çalışılan uzman tecrübeli olur ve başka osgb'lerce bünyelerine alınmaya çalışılır. Uzman zaten maksimum kazanacağı parayı almış olur bu da % 60 brüttür. Hizmet işlerinde % ile çalışmak esastır. İsmiyle tecrübesiyle para kazanan uzmanlarda hak ettiğini almalıdır.

OSGB açmak isteyenlere Duyurum olsun Bu iş para kazanmak açısından kârlı bir iş değil. Bu iş gönül işi, bu iş sevda işi, bu işi severseniz eziyetine katlanırsınız

OSGB sahibi (ortağı) ve İş güvenliği uzmanı olarak Aktif bir derneğimiz veya Odamız olmadığı sürece dürüst iş yapmaya çalışan arkadaşlarımız aldıkları sorumluluğun tam karşılığını ücret olarak hiçbir zaman alamayacaklardır.

İşletmeler her zaman en ucuzunu ister taban fiyat şart olmalı Uzmanlar Osgb lerde istihdam etmeli. Osgb lerde ticarethane mantığı ile yönetilmemeli diyorum Herkese Saygılarımı Sevgilerimi sunuyorum Selamlarımı yolluyorum.

Ümmet ERGÜL C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
osgb işi karlı bi iş olmayabilir bu konuda haklısınızda bu işi gönül işi sevda işi diye yapıyorum diyende yalancıdır kimse kar amacı gütmeden bu sorumluluğu almaz :)) bi dünya sosyal vakıf var orda çalışsın kafası rahat olur nasıl doktorluk kutlsa bi meslek ama kimse bedavaya doktorluk yapmıyorsa buda para için yapılan bi iştir

dogan7

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Uygar bey,

kesinlikle çok haklısınız kimine göre 1500 tl para değildir ama kimisi için iyi pardır bu göreceli bi olay hayattan beklentilerine yaşam standartlarına bağlı bi olay o yüzden bu işler düzelmez devletin istatistik kurumu va rkaç işçi kaç işyeri hepsi belli ona göre uzman sayısınıda ayarlamalısn yoksa arz talep dengesi bozulur piyasa çöker

AVŞARBEYİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Allah (cc) ın selamı üzerinize olsun. Ben işyeri hekimliği sertifikasını yeni aldım.Bu gün de TÜİSAG'a üye oldum ve mesajlara şöyle bir göz gezdirdim.Bu mesaja gelince durdum.Doğru söylemek gerekirse çok ta üzüldüm.Yine üzülerek Ayal isimli arkadaşımızın görüşlerine katılmadığımı belirtmek isterim. İH ile İGU lar bir işletmede takım arkadaşıdır. İSİG konularında ortak çalışacaklardır.Gerek İş Hukuku gerekse de Genel Hukuk karşısında bu ortaklıklarının faydalarını da göreceklerdir. Ancak mesajınızdan ve size destek verenlerden anladığım kadarıyla İH lerine karşı cephe alınıyor gibi geldi bana. Halbuki burada bahsettiğiniz ücretlerin azlığı, OSGB' lerin düşük ücretle çalıştırmaya çalıştığı, hatta çalıştırdığı, İş garantisinin olmadığı gibi durumlar aynen İH leri için de geçerli. Dolayısıyla bu konularda da İH ve İGU ları omuz omuza olmalıdırlar diye düşünüyorum. İleride bu konularla ilgili görüşlerimi de sizlerle paylaşmak isterim. Saygılarımla.

gevele

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bakanlık taban fiyat belirlemeli, yoksa yatar bu iş, çünkü kabak her daim uzmanın elinde patlayacak, bi süre sonra uzmanlar hadi len diyecek bu işi yapmayacak, sonra fiyatlar artacak yüklenme olacak, dalga dalga bi piyasa, fırtınalı deniz, fırtınalı denizde kaza azalmaz artar, olacağı bu

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.