Osgb Sahipleri Bu Yazımı Okuyun Lütfen

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında aliutku tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Haksımıyız?

 1. Hakkımız yeniyor

  94,9%
 2. Hakkımız yenmiyor

  5,1%
 1. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi  Bence en kötü durum Istanbul da, en fazla OSGB burada sanırım. Her geçen gün yeni bir OSGB ismi duyuyorum. Fiyat teklifine bakın lütfen : 250 çalışan , tehlikeli sınıf, iş güvenliği uzmanı için 800 TL.


   
  arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
 2. semih001

  semih001 TÜİSAG Üyesi

  bu daha iyi günlerimiz uzman sayısı artıkça bu rakam daha da düşecektir.

   
  mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 3. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  daha ne kadar düşer düşmez hocam aksine artabilir. ben yeni uzman olacağım ama kaç paraya çalışmam gerektiğinin bilincindeyim mesela.mantar gibi OSGB açılması kötü adamlar ölücülük yapıyolar

     

   
  arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
 4. semih001

  semih001 TÜİSAG Üyesi

  siz farkındasınız ama piyasa maalesef düşüyor.şuanda bakanlıktan onay bekleyen 400 OSGB var mantar gibiosgb türüyor

   
 5. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  aynen kapitalizm bir şekilde paranın kokusunu alıyor piyasadada ucuz uzman olunca çöküyolar hemen heryere

     

   
  arzu_91 ve Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
 6. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,

  TÜİSAG olarak yakın zamanda hayata geçireceğimiz projelerde siz değerli İş Güvenliği Uzmanlarının ve İş Yeri Hekimlerinin arzuladığı OSGB modellerini oluşturmaya çalışacağız.İş Güvenliği Uzmanlarına 1500 tl teklif eden OSGB yatırımcılarına dur demenin vakti geldi.

   
 7. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  İstanbul da C sınıfı İSG Uzmanına OSGB'lerin teklif ettiği ücret 1000-1500 arasıdır. Sıradaki sınavda serifika bekleyen 30.000 C sınıfı ve sayısını bilmediğim B sınıfı adayı var. Buna ilaven toplamda 400 üzerinde yeni OSGB başvurusu kabul edildi. Buna yeni başvuracak OSGB'ler dahil değil. OSGB'ler Uzmana fiyat teklif ederken Mayıs sınavını düşünerek ücret iste, balon fiyat isteme diye uyarıyorlar. Bu fiyat da 1000-1500 TL arası bir ücret. Artı prim diyorlar ancak prim alana rastlamadım.
  Geçen hafta br firmaya sözleşme yapmak için bir teklif verdim. İşinizi biliyorum, sizi İSG konusunda çok iyi yerlere getiririm dedim ve çok uygun bir fiyat verdim. Adam bu fiyata dalga geçti ve güldü. Pazartesi aradığımda tam zamanlı C sınıfı bulduklarını ve asgari ücret verdiklerini söyledi. Normalde bu tür girişimleri fiyat kırmak için blöf olarak görür ciddiye almam. Ancak bunun doğru olduğunu biliyorum.
  Ve buna benzer birçok örnek gördüm. OSGB 'ler, özellikle kurumsal olanları, mayıs sınavında 30.000 bin uzman daha piyasaya sürüleceğini, Ağustos ayında ise bu rakamın çok üstüne çıkacağını biliyorlar. Maaşları ona göre düşük veriyorlar
  Umarım durum daha kötüye gitmez.
   
 8. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  Ücretlerin bu kadar düşmesinin en büyük sebebi kalitenin çok düşmesidir. 90 saatlik uzmanlık eğitimi ile Güvenlik Kültürüne giriş dahi yapılamaz. 90 saat eğitim sonunda ne olduğunu buradan çok rahat görüyoruz. 90 saat eğitim verdiğin kişi "eczanede biyolojik risk yoktur" der. Eczanede o adama verdiği her kuruşu ziyan olarak görür haliyle.

  Yapılması gereken bir an önce eğitimlerin düzenlenmesi, en az 400 saatlik eğitim olmalı ve bu eğitim en az 6 ay sürmeli. . Böylece bu eğitime katılan kişi İSG Kültürünü öğrenir, piyasaya çıktığında tek başına iş yapacak seviyeye gelir. OSGB'lere muhtaç olmaz, ona göre maaş ister.
  Bir diğer faydasıda bu kadar uzun bir eğitime herkes katılmaz. Bu işe gönül vermiş ve meslek edinecek kişiler katılır. Ek iş olarak görülmez.

  Şuan ki eğitimlere bakıyorsun hukuk eğitimi 2 saat. Bu kabul edilemez. 2 saat hukuk eğitimi alan bir C sınıfı sorumluluklarını öğrenemez ki daha.
  risk değerlendirme eğitimi 2 ya da 4 saat. Piyasada Hazop eğitimine gitsen iki gün sürüyor. 2 saatle ne riski?

  Eğitim sürelerinin artması herkesin işine gelir. Güvenlik kültürü daha hızlı yeşerir. Eğitim süresi artıp, sınav yılda bir olunca, eğitim kurumu ona göre yüksek fiyat verecek. Yüksek fiyatı ve uzun ders süresine de sadece İşin Gönül Erbabları yani gerçek uzmanlar kabul edecek. Bu hepimiz için geçerli. Böylece uzmanlık ek iş olmaz, Kursu bitirenlerde işe başladığında "işe yeni başladım ilk ne yapayım" demez.   
 9. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  1000-1500 kabul edenlerin aklından, kalitesinden ve vereceği hizmetten şüphe ederim. Hele hele bir mühendis ise şaşarım. Bu sorumluluğun altına böyle bir bedelle girilir mi? Geleceginizi üç kuruşa satmayın. Yasal durumları alacağınız cezaları düşünmüyor musunuz. İşçiler bile bu rakamdan daha fazla alıyor. Diyeceksiniz ki aç mı kalsın limon satsın o işyerine işçi olarak girsin inanın maddi ve manevi getirisidaha fazla olacaktır. En azından kafanızı yastıga koydugunuzda içiniz rahat güzel bir uyku çekeceksiniz.

     

   
  arzu_91, mühendis85 ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 10. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  1500 ve altı teklif edenleri direk sitede teşhir edelim   
  arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
 11. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  Kimseyi teşhir etmek gibi bir hakkımız olduğunu sanmıyorum. Düşük ücretlerden şikayetçi isek olayın önce kök nedenini bulup, bu kök nedende önlem almak gerekir.

  Şuanda C sınıflarına 1000-1500 arası fiyat veriliyor. Bu rakam ilerde daha da düşer mi bilmem. Ancak ilerde C sınıfı olup iş bulmak çok daha zor olacak.

  Bana göre ücretlerin düşmesinin ve daha da düşecek olmasının en büyük sebebi kalitesizliktir. Mezun olan öğrencilerin hiçbirşey bilmemesi. Piyasada risk değerlendirmesi bile yapmayı bilmemeleri. Eğitimlere katılan kişilerin, mimar, mühendis veya teknik fakulte mezunu olduğunu düşünürsek, hepsi belirli bir kapasitede insanlar.

  o halde sorun eğitimin kalitesinde.

  Eğitimin içeriğine bakıyorsun, birkaç konu dışında %95 çok iyi konular var.

  o zaman sorun nerede?

  Sorun eğitim süresinde.
  2 saatlik hukuk eğitimi ile olmaz bu iş. 3 saatlik risk eğitimi ile olmaz.

  90 saatlik süreyi, 400-500 saate çıkarıp, belge alma süresi Gelişmiş ülkelerdeki gibi 2 yıla yayılırsa, tüm sorunlar çözülür. Hepimiz içinde en doğrusu bu olur   
 12. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, iş verenin iş yeri burada kapatılır ise gider çaycısının üzerine daha büyük bir iş yerini açarak faaliyetine devam eder,
  Fakat bir İSG profesyonelinin ceza alması durumunda sicili bozulur ve güveni kaybolur.
  Eğer, bir de büyük bir kazada kusurlu bulunur ise işte o zaman cezayı gör,
  Az önce de söylediğim gibi iş veren kendisine 100 tane avukat tutar ve kendini kurtarır,
  Ya uzman; o ise zavallı bir şekilde ortada kalır,
  Belki aldığı veya kabul ettiği asgari ücret kendisini kurtarmaya yeter ,
  Tabi ki kurtarmaz,
  Sadece bu arkadaşlarıma şunu düşünmelerini tavsiye ediyorum; iş güvenlik uzmanlarının nerede ise tamamı mühendis veya teknik eleman bu şekilde olduğu kesin, öyleyse maaşımız bu mu arkadaşlar,
  Size tavsiyem iyi düşünmeniz,
  1 800 000 iş yeri olan bir ülkede; bu şekilde bir ücret politikası kervanına katılmamız ne kadar doğru olacaktır?
  Takdirini siz değerli arkadaşlarıma bırakıyorum,
  Köstek olma zamanı değil , destek olma zamanıdır.
  Kazasız ve kazançlı günler dilerim.

   
  arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
 13. hasan Akyıldız

  hasan Akyıldız TÜİSAG Üyesi

  Bürüt 2700'den aşağı çalışan da, çalıştıran da mevzuatın dışına idülmüştür.
  Uzmanlar düşük ücrete anlaşsalar bile, OSGB'leri yani patronlarını şikayet etsinler.
  Nihayetinde uzman da bir çalışandır ve iş kanuna tabidir.
  OSGB ne kadar para verdiğini ispatlamak zorunda.
  OSGB paçayı kurtarmak için net 2700 bile teklif eder o zaman.:)
  Birkaç kapatma, birkaç oturaklı ceza OSGB lerin ihtiraslarını törpüleyecektir.
  Bence.
   
  Mehtap Akbaş bu yazıya teşekkür etti.
 14. seart

  seart TÜİSAG Üyesi

  evet tam sureli bir uzmanin anllaşmasi 2700 un altinda olamaz haklisiniz ben muhendisim bizim ankaşmamizda 2700 altinda olamiyor ama adam sozleşmeye 2700 yazip daha az para veriyor bunu da hiç bir şekilde ispat edemiyorsun yani şikayet ettiğinde devlete anlaşmayi gozteriyor sende kala kaliyorsun anlayacagin minareyi çalan kilifi hazirliyor

   
  arzu_91 ve Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
 15. Umut TEZCAN

  Umut TEZCAN TÜİSAG Üyesi

  Bakıyorum da, çeşitli eleman arama sitelerinde, vasıfsız eleman aranıyor der gibi, iş güvenliği uzmanı aranıyor deniliyor, tek cümle ile. İlgili firma sahiplerinin kafalarındaki ücretin asgari ucret veya az yukarısı olduğu belli. Ülkemizde iş güvenliği anlayışının oturması için sanırım daha yıllar gerekli. Ama sadece sözüm firma sahiplerine değil, iş güvenliği uzmanı olan veya olmaya çalışan arkadaşlarıma. Bu meslek yıllardır var yapılıyor, şimdi niye bu kadar ilgi, tabiki para. Bu meslek para için yapılacak bir meslek değildir. Ne az paraya personel çalıştıranları hoş karşılıyorum, ne de daha yeni uzman olmuş bedelimiz şundan bundan aşağı değil diyenleri. Hiçbir şey bilmeden A'ya B'ye vekalet edelim, her yere risk analizi yazalım, kendimize firma üstüne firma bağlayalım, gelsin paralar..

  Bu işin sorumluluğu, yükümlülüğü çok, bedeli ağır..!

  Unutmayın ki insan hayatını korumak emek ister..!

  Saygılarımla,   
  uzmancan, Emrah ERKEK ve Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
 16. hasan Akyıldız

  hasan Akyıldız TÜİSAG Üyesi

  Mevzuat dediğim 4857 İş kanunudur.
  Çalışma hayatı ile ilgili düzenlemeler kapsamında,
  OSGB sahibi veya besi, sözleşmede gösterttiği ve dahi bildirimde bulunduğu,
  çalışanına banka veya elden, bilemedin telden maaş olarak ödediği ücreti,
  kişinin ıslak imzası ile ispata mecburdur.
  Yoksam mevzuat hazretleri kelle başı hatırı sayılır bir ceza öngörmekte.

   
 17. Levent ACAR

  Levent ACAR TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar işyeri hekimleri için nasıl tabipler odasının bir ücret politikası var ise bizlerim de olmalı. . zaman yasal zeminde birleşme ve haklarımızı savunma zamanıdır.

   
  Ahmet B. DÖNMEZ bu yazıya teşekkür etti.
 18. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  Hocam güzel diyorsun ama Tabipler odasının beyni olmadan hazırlanmış ve hala geçerliliğinde ısrar etmeye çalıştığı abuk bir fiyat politikası var. ister 50 kişi olsun isterse 150 kişi aynı parayı istiyor doktoru için. doktor kısmı (işini iyi yapanları tabii ki tenzih ediyorum) zaten alışmış haftada 2-4 saat gidip ayda 2000TL gibi rakam almaya, arkasına da almış tabipler odasını, 3 tane işyeri bağlayıp haftada 10 saat bile işyeri hekimliği yapmadan para kazanıyorlar. Tabipler odası bu aptal rakamı dayatırken, yeni yayınlanan hekim süreleri ile ilgili tebliğ işi tam terse çekiyor. 50 kişilik yere 4 ile 7 saat veriyor, hekim ücreti Türkiye'nin heryerinde farklı da olsa 80 ila 110 TL arasında değişiyor, o zamanda hem yönetmelik gereği artık bu saatin tümünü gitmek zorunda kalan hem de 800TL'den fazla alamayan hekim kısmı da arızaya bağlıyor. En azından burada (Denizli) böyle.

  Dediğinize katılıyorum fakat bizler için asıl gerekli olan sabit aylık ücret değil sabit saat ücreti olmalıdır.
  Fakat ben şimdiden size şunu da garanti edeyim, siz, ben, bizim oğlan, teyze kızı vs... bu ücrete tabi olarak iş yapmaya çalışırken bir sürü aptal da devreye girip bu fiyatı kıracaktır, ve uğraştığımızla kalıp mevcut fiyatlara geri döneceğizdir.

  Kötümser olarak düşünmenizi istemem benim hakkımda, sadece gerçekçiyim, özellikle bulunduğum il olan Denizli'de iş güvenliği ve işyeri hekimliği konusunda o kadar ahlak ve akıl dışı çalışan insanlar var ki buraya "insan" sıfatını yazarken bile birkaç kez düşünmeme sebep oluyorlar.

  Ama en azından dediğiniz gibi bir fiyat belirleyip hiç olmazsa fiyatların gezeceği aralığı sabitlemiş olabiliriz. Bu da iyi bir adım olur bizler için.

  Saygılar...

   
  ayşegül d., PınarKaya ve Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
 19. mesut karakuş

  mesut karakuş TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Levent Bey,

  Bu mesajı yazdığınız andan bugüne oldukça fazla zaman geçmiş. OSGB' lerle ilgili ne gibi çalışmalar yürüttünüz?
  İGU'na ön görülen düşük ücretler konusunda Bakanlık yetkilileri ile çalışmalarınız oluyor mu?

   
  Uygar Avcı ve Serdarsan bu yazıya teşekkür etti.
 20. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  İG uzmanlarının İH'ler gibi ücret almaları mümkün değildir. Dediğiniz gibi onlar bir iş yerine 2 saat gider 2000 Tl alır. Bu tamamen serbest piyasada fiyat oluşumu ile ilgilidir. Serbest piyasada bir mal, ürün veya hizmetin arzı o mala, ürüne veya hizmete olan talepten daha düşükse; bu mal, ürün veya hizmetin fiyatı artar. Kısaca hekim sayısı bu işte azdır bu nedenle kıymetlidir. Ama elini sallasan uzmana çarpar. Bu nedenle İG uzmanlarının İH'lerin ücretlerini kıstas alması piyasa ekonomisinin kuralları dikkate alındığında anlamsızdır. 1 Ocak 2014'den sonra İH ücretleri katlayacaktır. Çünkü İH üretme şansı sistemin yoktur ( sıkıysa veterinerler veya diyetisyenler veya eczacılar veya diş doktorları veya biyologlar veya sağlık meslek yüksek okulu mezunları da İH olabilir desinler ). İH olmak için tıp fakültesini bitirmeniz gereklidir. Bu nedenle sayılarını bu kalıpla isteseniz de arttıramazsınız. Sayılarını hızla çoğaltmak istiyorsanız, bence İH tanımı ve adlandırması değiştirilmeli ve tıp fakültesi harici yakın branşlara da bu hak verilmelidir. Diğer yandan İG uzmanı olabilmek için sadece neredeyse ( şu an kapsam dışı olan diğer bölümlere de bu hakkı verirlerse şaşırmayın ) 4 yıllık bir okulu bitirmeniz yeterlidir. Az olan, nadir bulunan değerlidir. 3 yıl içinde İH ler bir kaç saat için 3-4000 tl olabilyor olacak iken İG ler için bu bir kaç yüz ( belki daha az ) TL'ye inecektir. Çünkü her geçen yıl her sınıftan İGU sayısı geometrik olarak artarken, İH sayısı aritmetik olarak bile artmayacaktır. Zaten uzman hekimlerin çoğu bu işle uğraşmıyor. Geriye kalan hekim sayısı doğal olarak daha da azalıyor. Bence genç arkadaşlar İG uzman olmaya çalışacaklarına biraz daha zaman ve para harcayıp hekim olsunlar. Daha karlı olurlar. Zira yakında tezsiz doktora !!! programları da özel üniversitelerde açılır. Doğrudan A için hak kazanırlar.

   
  bademco ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica