Osgb Sahipleri Bu Yazımı Okuyun Lütfen

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında aliutku tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Haksımıyız?

 1. Hakkımız yeniyor

  94,9%
 2. Hakkımız yenmiyor

  5,1%
 1. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi  bu paralara gidip millet OSGB de çalışmasa noolcak fiyatlar yukarı çekilecek isg uzmanına gelecekte çok fazla ihtiyaç olacak 900-1200 e çalışmak mesleğin ahlakına yakışmayacak bir tutumdur bence git MARKETTE KASİYERLİK YAP 900 tl maaş veriyolar :) vasıfsız adam 1000 lira alıyo ben ne anladım 4 yıllık okuldan ne anladım eğitime döktüğüm paraya zamana strese haksızsam söyleyin haklıysamda örgütlenip birlik kuralım burda mesleki dayanışmadan bahsedip ucuza çalışmak kendinden çok diğer meslektaşlarına zarar verir


   
  arzu_91, FUALME, Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Elif BEĞEN

  Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi

  Aynen öyle sayın volkancoskun!Geçenlerde duydum, eski çalıştığım fabrikanın işçisi işi bırakıp başka bir yere başlamış ve 1500 alıyormuş. Yine aynı şekilde, geçtiğimiz hafta içinde, ben bir ustabaşına referans oldum, anlaşmışlar 1500 e başlamış...yani artık işçilerin de(hepsini kapsamasa da) kendilerince belirlediği bi taban ücret var.onlar kadar olamadık!!!
  okuduğumuz okulun, aldığımız belgenin bi anlamı olmalı...
  düşük ücrete başlayan arkadaşlar!sizlere günah değil mi-yazık değil mi? umarım şartlar biran önce düzelir ve herkes layığını bulur...

   
  arzu_91, FUALME ve Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 3. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bide bu ücretler konusunda çok karamsarlığa düşmeyin forumda kimin ne olduğunu açıkçası bilmiyoruz OSGB sahibi girer 1000 tl ye çalışıyorum der piyasayı düşürmek için diğer illeri bilmem ama OSGB si olan birisiyle konuştum 2000tl nin altında alan isg uzmanı istanbulda yoktur dedi 2000-2500 arası değişiyomuş istanbulda fiyatlar zaten isg teknikeri 1500tl alıyomuş

     

   
  arzu_91 ve erhancak bu yazıya teşekkür etti.
 4. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  İstanbulda da durum aynı. OSGB ler tecrübesiz uzmanları 1500 liraya başlatıyor, ve bu şekilde çalışmayı kabul eden bir çok uzman gördüm. Tecrübeli uzmanları 2000 e başlatıyorlar. Hatta şu cümleyi bir çok OSGB den duymuşumdur "Biz 1500 e başlatıyoruz ama siz tecrübelisiniz 2000 lirayla başlatalım sizi " Dikkat! ilk 2 ay 1700 lira şartı var :) OSGB lerin 2500 lira başlangıç ücreti verdiğini hiç duymadım. Bunu C sınıfı uzman için söylüyorum.

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 5. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  peki sizce bu haksız durum hazirandan sonra değişirmi?

     

   
 6. doktornext

  doktornext TÜİSAG Üyesi

  bence sahibi işyeri hekimi veya işgüvenliği uzmanı olmayan OSGB lere iş başvurusu yapmayın.

   
  Levent ACAR ve Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 7. Elif BEĞEN

  Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi

  ben aralık ayının başında bir OSGB ile 2500 e anlaşmıştım (3000 istemiştim-2500 e anlaştık), şu anda orada çalışmıyorum ama,var yani arkadaşlar! mutlaka pazarlığınızı yapın.
   
  gencay3959 bu yazıya teşekkür etti.
 8. mahirerkan

  mahirerkan TÜİSAG Üyesi

  Ben Erzincan' da C sınıf olarak iş bile bulamıyorumm....
  Bu belge elimizde patladıııı sanırım...   
 9. Fevzi Sanımer

  Fevzi Sanımer TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, C sınıfı İGU olarak serbest çalışmak istiyorum, ancak firmalar fatura düzenlediği için OSGB'leri tercih ediyor. Bizler ancak çalışacağımız iş yeri tarafından İstihdam edilebiliyoruz. (SSK'lı olarak) bu durumda işveren daha fazla para vermeyi göze alarak OSGB ile anlaşma yapmayı tercih ediyor.
  Şu günlerde yaptığım araştırmalarda OSGB'lerin 100 kişilik tehlikeli sınıfta bir fabrikaya 1 İGU görevlendirmek için 1.800 TL/Ay fiyat verdiğini öğrendim. Bu şartlarda en az 7-8 fabrikayı bir İGU'na vererek toplamda 12.000-13.000 TL kazanç sağlayacaklar. Buralarda görevlendirecekleri İGU'ya da teklif ettikleri para en fazla 2.000 TL'dir. (Masrafı ile 3.000 TL olsun)
  Eğer C sınıfı uzman olarak serbest çalışamayacaksak, yapılacak en mantıklı şey bir araya gelerek OSGB'ler kurmaktır.

     

   
 10. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Haksız bir durum olduğu kesin. Herkes el birliği ile düşük maaşları reddetseydi haziran ayını beklemeye gerek kalmazdı. Fakat kimseye kızamayız maaş konusunda. Çünkü herkesin kendi emeğine biçtiği bir fiyat var. Kimisi 1500 kimisi 3000 lira. Konuya bir örnek verelim İstanbul (Avrp.) Mecidiyeköyde 1800 lira maaşla tam zamanlı uzman aradığını söyledi telefondaki ses. Kabul etmedim. İlgilenen arkadaşlar varsa özelden numarayı gönderebilirim.
  Bu koşullarda hazirandan sonra durum daha da kötüleşirse şaşırmam... Uzman sayısı da artacak onuda hesaba katmak lazım.

  Elif hanım , pazarlık işinin ehli olan kişilerle yapılırsa mantıklı, haklısınız ama sektörü öldürmeye çalışan 1500 liraya uzman çalıştıran Ali beyin de dediği gibi OSGB adı altındaki yamyamlarla :) pazarlık yapmak çok mantıklı gelmiyor bana. 1500 liranın pazarlığını yapsanız 1700 olur en çok . 2000 - 3000 arası pazarlık mantıklı fakat tecrübe istiyorlar, kaç yıllık tecrübeniz olduğunu belirtirseniz daha iyi açıklamış olursunuz.

  OSGB saçmalarından seçmeler : Uzmanız diye geliyorlar hiçbir şey bilmiyorlar her şeyi biz öğretiyoruz!

  Madem gelen uzman hiçbirşey bilmiyor, neye dayanarak aynı gün sözleşme yapıp bakanlığa bildirip hiçbir şey bilmeyen uzmanı sahaya gönderiyorsun. İş öğretecek kadar iyiysen sözleşmeyi bakanlığa bildirmeden 1-2 ay yanında çalıştırıp öğret. Bu söylediklerim ancak iş güvenliği kanununda belirtilirse Türkiye de sağlanabilir. Oda çok zor gibi görünüyor.   
  arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
 11. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  yok mahir bey patlamaz niye patlasın hazirandan sonra işinizin açılacağını ümit ediyorum iş sağlığı ve güvenliği bilinci büyük şehirlerde yavaş yavaş oturuyo siz yeterki mesleğinizi iyi yapın birazda bilinçliyseniz bazı konularda mesleğin önü çok açık   
  Kemal Erdal Çelen ve erhancak bu yazıya teşekkür etti.
 12. mahirerkan

  mahirerkan TÜİSAG Üyesi

  umarım öyle olur volkan bey...

   
 13. behran nural

  behran nural TÜİSAG Üyesi

   
  Elif BEĞEN bu yazıya teşekkür etti.
 14. furkany

  furkany TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşlar, forumdaki tüm yazıları tek tek okudum. tüm arkadaşların çekincelerine hak veriyorum. çok güzel tespitlerde de bulunulmuş. ben şu an 4 farklı firmada sigortalı olarak isg uzmanlığı yapıyorum. belki küçük bir ilde olmanın ve de çevre edinmenin getirdiği avantajları kullanıyorum. ben endüstri mühendisiyim. 12 yılı aşkın süredir piyasada çalışıyorum. uzman yardımcılığından yöneticiliğe kadar farklı pozisyonlarda bulundum. tüm arkadaşlar hep tek bir pencereden bakıyorlar olaya o da kendi pencereleri. bu hizmeti alması gereken kobiler açısından bu olaya hiç bakmıyorlar. insanlar gerçekten çok zor şartlarda üretim yapıp, personel çalıştırıyorlar. 500 TL'lik fark bazıları için önemli olabiliyor. özellikle son dönemlerde gelen yönetmelikler gereği, avukat ile anlaşma, elektrik mühendisi ile anlaşma, çevre danışmanlık firmaları ile anlaşma ve de isg uzmanları ile anlaşma, firmaları hem maddi açıdan hem de faaliyetlerini yürütme açısından zora sokabiliyor.
  şunu samimiyetle söylüyorum, eğer benim işletmem olsa idi, iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı iş yeri hemşiresi vs.. ayrı ayrı uğraşmaktansa, işini hakkı ile yapan ve daha düşük maliyette hizmet veren OSGB'leri tercih ederdim. OSGB'lerin kurulması için, illa bakkal, kuyumcu vs.. lerin bu işi yapmasına gerek yok. bu işi bizler yapalım. bölgemizde bulunan 3-4 uzman birleşip, bu işi yapabilir. başlangıçta sıkıntı çekilecektir ama illaki dnetimler arttığında bu işi ticarete dökenler, teker teker elenecek ve bu işi hakkıyla yapanlar su üstüne çıkacaktır.
  ama kimse emek olmadan yemek olmayacağını bilmeli ve sıkıntılı zamanlar sonrasında başarılı olacağına inanmalıdır. ben de bölgemde OSGB'nin kurulmasını isterim. bunun için de fizibilite çalışmalarına başladım. emin olun OSGB kurulduğunda ilk 1 yada 2 yıl, şimdi kazandığımdan daha az kazanacağım ama daha sonraki yıllarda işin şekli çok daha güzel olacağını düşünüyorum.

   
  Levent ACAR, volkancoskun ve doktornext bu yazıya teşekkür etti.
 15. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  burda kilit nokta herhalde DENETİMLER olsa gerek ben bunun kanaatindeyim sizce bu ülkede siyasi iradenin baskısı olmadan objektif bi şekilde olcakmı bu denetimler?   
  Tokat ve erhancak bu yazıya teşekkür etti.
 16. Dr.Hakan Duman

  Dr.Hakan Duman TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhabalar, bugün mesul müdürlük ve şirket ortaklığı (OSGB) için teklif aldım. Mayıs ayında iş yeri hekimliği sertifikamı alacağımı düşünüyorum eğer bir sıkıntı olmazsa. Yazılarınızı tek tek okudum ve diğer başlıktaki yazılara da baya göz attım. Bugün bu teklif geldiğinde iş çok basit görünüyordu ama okudukça anladım ki sorumlulukları yüksek ve gerçekten deneyimli işi bilen kişilerle çalışmak gerekiyor. Sağlık Bakanlığının hekimlere yaptığı uygulamaları şimdi OSGB ler iş sağlığı güvenliği uzmanı arkadaşlarımıza yapıyorlar. yani bu hesaba göre şirkete 12.000-13.000 TL kazanç getiren arkadaşın bu paranın 5000 TL sini almasıdır. Çünkü emeğin karşılığı verilmezse kazanılan paranın da pek bir anlamı olmuyor. ya da şöyle düşünülürse 7-8 fabrika yerine iki uzman arkadaşın çalıştığı 4 er fabrika ve onlara 2500 TL maaş verilmesidir. Hem işler layıkıyla yerine getirilmiş olur hem de herkes evine mutlu gider umarım biz hekimlerin olulturamadığı birlikleri siz uzman arkadaşlar oluşturursunuz ve karşınızada iş veren olarak duran OSGB lere hakkınızı yedirmeyip insani şartlar altında paranızı kazanırsınız... Saygılarımla...

   
 17. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Kardeşim internete gir. Göreceksin ki İSG uzmanı arayan yüzlerce firma bulacaksın. Hemen araştırmaya başla.

   
 18. Ümmet ERGÜL

  Ümmet ERGÜL TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Hepinize Selamlar,

  Yazılan yazıların, yorumların çoğunu okudum. Sizlerle ufak bir hesap yapalım.

  C sınıfı 1 uzmanın saat ücreti genelde ortalama 30 TL dir.

  180 x 30 = 5400 TL 1 uzmanın aylık maksimum mesai hariç kestirebileceği fatura bu

  1 OSGB nin işletme masrafları vardır. yemek + yol + vergiler + yakıt + kırtasiye masrafları + ofis elemanları + kira gibi tüm bu masrafları hesaplarsan OSGB nin tüm gelirlerinden ortalama aylık % 35 ila %38 arasında değişen işletme masrafı sabittir.

  Şimdi %35 masraf %5 OSGB nin kâr payı toplamda uzmanın kestirdiği faturanın % 40 ı kesilir

  C sınıfı uzmana kestirdiği faturanın %60 ından fazlasını veren OSGB ticari olarak batar ..

  5400 TL fatura kestiren bir uzmanın eline geçecek brüt ücrette yaklaşık 3375 TL para geçer.

  Bunun netide yaklaşık 2500- 2600 TL civarındadır.

  OSGB nin para kazandığı dönem. Bir uzman tecrübesiz ise işi yeni başladığında ortalama 1500 TL ile işbaşı yapar ve 6 ay sabit ücretle çalışır. Bu arkadaşın ilk aydan itibaren 180 saatini doldurabilirseniz evet 1 uzmandan 1 OSGB aylık 1000- 1200 TL para kazanır buda en fazla 6 ay sürer. Devamında mutlaka % usulüne geçilir yoksa çalışılan uzman tecrübeli olur ve başka OSGB'lerce bünyelerine alınmaya çalışılır. Uzman zaten maksimum kazanacağı parayı almış olur bu da % 60 brüttür. Hizmet işlerinde % ile çalışmak esastır. İsmiyle tecrübesiyle para kazanan uzmanlarda hak ettiğini almalıdır.

  OSGB açmak isteyenlere Duyurum olsun Bu iş para kazanmak açısından kârlı bir iş değil. Bu iş gönül işi, bu iş sevda işi, bu işi severseniz eziyetine katlanırsınız

  OSGB sahibi (ortağı) ve İş güvenliği uzmanı olarak Aktif bir derneğimiz veya Odamız olmadığı sürece dürüst iş yapmaya çalışan arkadaşlarımız aldıkları sorumluluğun tam karşılığını ücret olarak hiçbir zaman alamayacaklardır.

  İşletmeler her zaman en ucuzunu ister taban fiyat şart olmalı Uzmanlar OSGB lerde istihdam etmeli. OSGB lerde ticarethane mantığı ile yönetilmemeli diyorum Herkese Saygılarımı Sevgilerimi sunuyorum Selamlarımı yolluyorum.

  Ümmet ERGÜL C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
  arzu_91, Murat BERK, G.Hakan CAN ve 11 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  OSGB'lerin uzman ve tehlike sınıflarına göre iş yerleri ile gelirleri yönünden de aldıkları ücretleri de yukarıdaki yazınıza yerleştirirseniz konuyu daha iyi anlayabiliriz.
  Kolay gelsin

   
  arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
 20. senemaltun

  senemaltun TÜİSAG Üyesi

  İzmitte bir OSGB bana 850 tl maaş teklif etti ve haftasonuda çalışacakmışım. Gel de çıldırma! O iş görüşmesinden sonra izmiti terkettim o kadar nefret ettim OSGB firmalarından!

   
  arzu_91, mustafademir2002, doktornext ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica