Soru - Osgb Kurulum Aşamasında Neler Yapılmalı, Gerekli Sözleşmeler Belgeler Nelerdir? | Sayfa 9 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Osgb Kurulum Aşamasında Neler Yapılmalı, Gerekli Sözleşmeler Belgeler Nelerdir?

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında ikeremk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. DRHK

  DRHK TÜİSAG Üyesi  Samsun daki kazanın cezai sorumluluğu..
  Sayın ATURAN dan alıntıdır.

  TÜRK CEZA KANUNU
  Kanun Numarası: 5237

  Kabul Tarihi: 26/09/2004

  Yayımladığı resmi gazete Tarih: 12/10/2004

  Yayımladığı resmi gazete Sayısı: 25611

  TAKSİR

  Madde 22 - (1) Taksirle işlenen fiiller, kanunun açıkça belirttiği hâllerde cezalandırılır.

  (2) Taksir, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla, bir davranışın suçun kanunî tanımında belirtilen neticesi öngörülmeyerek gerçekleştirilmesidir.

  (3) Kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesi hâlinde bilinçli taksir vardır; bu hâlde taksirli suça ilişkin ceza üçte birden yarısına kadar artırılır.

  (4) Taksirle işlenen suçtan dolayı verilecek olan ceza failin kusuruna göre belirlenir.

  (5) Birden fazla kişinin taksirle işlediği suçlarda, herkes kendi kusurundan dolayı sorumlu olur. Her failin cezası kusuruna göre ayrı ayrı belirlenir.

  (6) Taksirli hareket sonucu neden olunan netice, münhasıran failin kişisel ve ailevî durumu bakımından, artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açmışsa ceza verilmez; bilinçli taksir hâlinde verilecek ceza yarıdan altıda bire kadar indirilebilir.
  KISA SÜRELİ HAPİS CEZASINA SEÇENEK YAPTIRIMLAR

  Madde 50 - (1) Kısa süreli hapis cezası, suçlunun kişiliğine, sosyal ve ekonomik durumuna, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığa ve suçun işlenmesindeki özelliklere göre;
  (4) Taksirli suçlardan dolayı hükmolunan hapis cezası uzun süreli de olsa; bu ceza, diğer koşulların varlığı hâlinde, birinci fıkranın (a) bendine göre adlî para cezasına çevrilebilir. Ancak, bu hüküm, bilinçli taksir hâlinde uygulanmaz.

  Madde 85 - (1) Taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi, iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. *1*

  (2) Fiil, birden fazla insanın ölümüne ya da bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmuş ise, kişi iki yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. *1*

  TAKSİRLE YARALAMA

  Madde 89 - (1) Taksirle başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

  (2) Taksirle yaralama fiili, mağdurun;

  a) Duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına,

  b) Vücudunda kemik kırılmasına,

  c) Konuşmasında sürekli zorluğa,

  d) Yüzünde sabit ize,

  e) Yaşamını tehlikeye sokan bir duruma,

  f) Gebe bir kadının çocuğunun vaktinden önce doğmasına,

  Neden olmuşsa, birinci fıkraya göre belirlenen ceza, yarısı oranında artırılır.

  (3) Taksirle yaralama fiili, mağdurun;

  a) İyileşmesi olanağı bulunmayan bir hastalığa veya bitkisel hayata girmesine,

  b) Duyularından veya organlarından birinin işlevinin yitirilmesine,

  c) Konuşma ya da çocuk yapma yeteneklerinin kaybolmasına,

  d) Yüzünün sürekli değişikliğine,

  e) Gebe bir kadının çocuğunun düşmesine,

  Neden olmuşsa, birinci fıkraya göre belirlenen ceza, bir kat artırılır.

  (4) Fiilin birden fazla kişinin yaralanmasına neden olması hâlinde, altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

  (5) (Değişik fıkra: 06/12/2006 - 5560 S.K.5.md) Taksirle yaralama suçunun soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlıdır. Ancak, birinci fıkra kapsamına giren yaralama hariç, suçun bilinçli taksirle işlenmesi halinde şikâyet aranmaz.


   
  osman açıksöz bu yazıya teşekkür etti.
 2. alperenözdemir

  alperenözdemir TÜİSAG Üyesi

  yani bireysel çalışmanın,OSGB ye bağlı çalışmanın,OSGB sahibi olmanın bizim için cezai anlamda bir fakı yok,her türlü sorumluluğumuz aynı öylei?söyledikleriniz bu kapıya çıkıyo gibi geldi bana .Ayrıca o noter onaylı deftere yazıp işverene bildirmenin yeterli olmadığı artık SGK ya da işveren uyarılarımıza uygun önlem almadığında bildirmek zorunda olduğumuzu duymuştum.durum böylemi?

   
 3. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Altına imza attığınız her sözleşmenin karşılığı olarak bundan sorumlusunuz, ama sadece siz değil müteselsilen yani zincirleme olarak bu zincirde bulunan bütün halkalar ihmalleri derecesinde ceza alır...:)

  Bölge çalışmaya veya notere onaylattığınız deftere tespit ettiğiniz bütün yakın ve hayati tehlikeleri yazmanız sizi kurtarır. Ancak yasal mevzuatta maalesef geçmeyen bir süre içinde tespitleriniz ile ilgili bir çalışma yapılmamış ise bu durumu bakanlığa bildirmeniz gerekiyor...:evet:

     

   
  Hüseyin Kurt ve alperenözdemir bu yazıya teşekkür etti.
 4. DRHK

  DRHK TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanının tespit edemediği riskin sorumlusu kendisi olacaktır. Ancak tespit edilmiş fakat gereği yapılmamışsa zincirleme olarak herkes ihmali boyutunda ceza alır. Hayati riskler tespit edildikten sonra gereği yapılmamışsa en geç 2 ay içersinde çalışma bakanlığına bildirilmelidir. Ben risk analizinin usta çırak ilişkisiyle pekişeceğine inanıyorum. Bu nedenle OSGB kurmak yerine kurulmuş OSGB lerin deneyimlerinden faydalanmanın ve yeterli olgunluğa eriştikten sonra OSGB kurmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum. Lakin tespit edilemeyen hayati veya kalıcı organ hasarıyla sonuçlanabilecek risklerin bedeli oldukça ağır.

   
 5. psychotan

  psychotan TÜİSAG Üyesi

  C sınıfından B sınıfına geçebilmek için bakanlığa 3 yıl çalıştığımızı ispat etmemiz gerekiyor mevzuatımıza göre.Peki OSGB ' de çalışan arkadaşlara soruyorum özellikle.Bu süreyi ispatlamamız için elimizde hangi belge ya da belgelerin olması yeterlidir ? OSGB ile belirsiz süreli iş sözleşmesi var.Başka ne sözleşmesi yapılacak ? Atama falan birşeyler yapıyor bunlar kafalarına göre sormadan.Her atadığı fabrika için benden onay alması gerekmiyor mu ? her atama için ayrı bir sözleşme gerekmiyor mu ? Nedir bu anlamadım.Bilen arkadaşlar açıklasın lütfen :)

     

   
 6. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  atı alan üsküdarı geçtikten sonra kurmak çok mantıklı değil ayrıca ileride osgblere kota getirilmesi gibi bir düşünce var.

   
 7. deryayran

  deryayran TÜİSAG Üyesi

  Tabi ki, her atama için senden onay alması gerekiyor. Yeni bir iş alımında, sözleşmede görevli olarak, seninde imzan olması gerekiyor. Bu noktaya, dikkat et!.
   
  muratkoçak64 ve efe3411 bu yazıya teşekkür etti.
 8. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  OSGB de çalışan uzman için firmalarla yapılan sözleşmenin sınıf atlaması açısından önemi yok. OSGB de 3 yıl ofiste otursanız da B ye geçebilirsiniz.   
 9. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  OSGB'lerde çalışıp belgelerinizi bir üst sınıfa geçirme fikirlerinize saygı duyuyorum. Fakat inanın bu OSGB Kuran çalışanlar feleğin çemberinden geçmiş işin kurdu olmuş A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı abilerimiz, ablalarımız. Bunlar bir firma ile anlaşır sizide alırlar yanlarına kendileri tüm sorumluluklarını kağıt üzerinde atar. Sizide sorumluluğu yıkmak için işe alırlar üç kuruşa sonra bir kazada savcı karşısına siz çıkarsınız. Size tavsiyem kendinizi yem ettirmeyin. İnanın ne olduğunu anlamadan kendinizi savcı karşısında sonrada içerde kendinizi gün sayıyor bulursunuz.

     

   
  enes aslan bu yazıya teşekkür etti.
 10. Mine isg

  Mine isg TÜİSAG Üyesi

  OSGB de çalışıyorum ve bu konuyu çok araştırdım, "B ye geçebilmem için gerekli sürenin başlamasında OSGB de çalışıyor olmak yeterli midir?" diye bakanlığa sordum. Aldığım cevap " yeterli değil kendi tehlike sınıfınıza uygun (kanunun izin verdiği C lerin B ye bakabiliyor olması da dahil tabi) bir firmayla sözleşme yapmanız gerekli, tek başına OSGB de çalışıyor olmak yetmez".OSGB de çalışan deneyimli bir abimize sordum, sırf süresi başlasın diye ücretsiz olarak az tehlikeli bir yerle anlaşmış sözleşmeyi bakanlığa göndermiş.   
  psychotan ve degiray bu yazıya teşekkür etti.
 11. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Aynı konuda bakanlık yetkilisinin verdiği örnek çalışmadan ofiste otursa bile şeklindeydi. Neyse onlarda bazen çelişebiliyor. Neticede kimse kimseye ofiste otursun diye para vermeyeceğinden hareketle , OSGB de çalışan zaten en kötü ihtimalle 1 yer bile olsa çalışacağı için osgbden çalışıp sınıf atlamak daha kolay diyebiliriz.   
 12. psychotan

  psychotan TÜİSAG Üyesi

  OSGB ile aramızda iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi imzalamış olmamız bu sürenin işlemesi anlamına gelmiyor mu ? Atamadan sonramı işliyor bu süreç.

   
 13. psychotan

  psychotan TÜİSAG Üyesi

  kendimizi yem etmeyelim eyvallah ama bireysel çalışma imkanı herkesin olmuyor malesef.Çoğu kişi OSGB de çalışmak zorunda kalıyor.
   
  deryayran ve muratkoçak64 bu yazıya teşekkür etti.
 14. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu sitedeki çoğu arkadaşımız almış olduğu sorumluluğun farkında değil. Türkiyedeki iş kazaları Avrupaya göre 20 kat fazladır. 2004-2009 yılında olan ölümlü iş kazası sayısı 5778'tir. Böyle bir tabloda OSGB lerin vereceği 3 kuruşa çalışmaktansa çalışmamak daha iyi. Savcının karşısında ölümlü bir iş kazası sonucu çıktığınızda ben bireysel çalışamıyorum imkanım yokmu diceksiniz. Tek kelime ettirmeden sizi içeri atarlar,içerde gökyüzüne hasret çıkacağınız günü beklersiniz.

  Bu kanun ne kadar bizim için şans ise aynı zamanda iki taraflı keskin bıçak. Bu kanunu bu hükümet mühendislere yeni bir iş olanağı olsun diye çıkarmadı. Türkiyede SGK verilerine göre iş kazasından kaynaklanan zararları yılda 5 milyar TL yaklaştı. Bu kanunla hem bunu indirmeyi hedeflemekte hem de sıcak para akışı sağlanıyor. Kaç kişiler kurslara gitti, sınavlara girdi ne paralar ödendi, OSGB'ler açıldı, sıcak para akışı devamda ediyor. Yani devlet bir taşla iki kuş vuruyor hem kendine yeni bir kaynak yarattı , hemde İş kazalarından oluşan ekonomik kaybı kendi lehine çeviriyor. Gece yastığa başınızı koyduğunuzda rahat bir uyku çekmek istiyorsanız çok dikkatli olmanız gerekli.

   
 15. deryayran

  deryayran TÜİSAG Üyesi

  evet.. OSGB de çalışıyor olduğun, İş Güvenliği Uzmanı olarak çalıştığın anlamına gelmiyor. Yönetmelik gereği, en az bi firma ile sorumlu olarak çalışman gerekiyor. Tabii, taslakta da bu gözüküyor. ( İş Güvenliği Uzm Görev ve Sorumlulukları Yönetmeliği ) Belki, eğitim ve risk analizi için, gidilen firmalar olduğu için.. Taslak kesinleşmeden, bir öneri sunulabilir.   
 16. deryayran

  deryayran TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız, Çağatay Bey. Ama, bunu OSGB de çalışarak da sağlarız. İşyeri Hekimi ile çalışmak daha mantıklı bence.. İlerleyen zamanda, bir de sağlık personeli gelicek biliyorsunuz. OSGB ise bu üçünü de bulundurmak zorunda. Danışmanlık firmaları, pozisyonu değiştirmek zorunda. Bence, işi çok iyi bilmiyorsan. Yalnız çalışmak, daha büyük risk!. Tarım ve Çevre Görevlilerinde, ne bir kurul ne de OSGB kavramı var. Ama, İş Güvenliği nde OSGB diye bir kurum oluşturulması. Bunu daha iyi, gösteriyor bence.. Rahat uyumak adına, aldığınız kararlarda danışabilceğiniz biri olmalı..

   
 17. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  Derya Hanım,

  Danışabilceğiniz birisi muhakkak olmalı ama bu işler inanın danışarak öğrenilmiyor. Bir sınav kazanmakla İş Güvenliği olunan ülkemizde kaç arkadaşımız bir İSG kuruluna girdi o toplantı havasını biliyor. Kaçımız bir iş kazası yaşadı yaşanan iş kazası sonra yapılacak prosedür biliniyor, bunları gerçekten hakkıyla yapan OSGB lerden tabiki yardım alabiliriz ama bu kanunla inanın çoğu OSGB'ler kağıt üzerinde sorumlulukları işi bilmeyen ağır sanayi tecrübesi olmayan bir sınavla uzman olan arkadaşların üzerine yıkıcaklar.

   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 18. chemistanbul

  chemistanbul Banned


  şimdi ben mi yanlış düşünüyorum arkadaşlar ama Allah göstermesin bir aralanmalı veya ölümlü bir kaza olduğunda bunu gerekli şekilde bildiririz.müfettişler gelir bakar inceleme yapar ve raporlarını yazarlar.bizim elimizde sihirli değenek yok.biz tehlikeyi tespit ederiz raporlarız ve takibini yaparız.şimdi
  tehlikeyi görememişsek,
  tehlikeyi görüp raporlamamışsak
  çok hayati bir tehlike unsurunu gerekli şekilde üst yetkililere bildrmemişsek,
  tehlikeli bir durumu yetkililere bildirdik ama termin tarihi geçtiği halde iyileştirme yapılmadığını gördük ve buna rağmen gerekli uygulama yapmamışsak
  zaten sorumlu oluruz.bundan kaçış yok.para veya hapis cezası olur burada.

  ama

  yukarıdaki maddelerin tersine,
  tehlikeyi tespit ettik,yetkililere bildirdik
  tespit ettiğimiz tehlike için termin tarihi geldi ve baktık düzeltici faaliet yok.bunu tekrar uygun şekilde raporladık
  hayati tehlike olan bir durumu üst yetkililere bildirdik
  ...biz gerekli işlemi yaptık ve 5 dakika sonra kaza oldu.bunda sorumluyuz ama işşimizi bu şekilde doğru yaptıysak birşey olmaz.

  şimdi samsunda görevli arkadaş (5 kişinin öldüğü kapak kazasında) eğer uygulamaya dahil olmamışsa, gerekli önlemleri aldırmamışsa, o zaman cezaı sorumluluğu kesin vardır.aksi durumda sorun çıkmaz.çünkü biz uygulama yaptırma yetkimiz yok.biz öneri ve tavsiye yapabiliriz.unutmayın.

   
  alperenözdemir bu yazıya teşekkür etti.
 19. aydınlı

  aydınlı TÜİSAG Üyesi

 20. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi


  Nurcan merhaba. OSGB kuruluşuyla ilgili yönetmelik var o yönetmeliği okursan neler lazım anlarsın. biz c olarak tek başımıza kuramayız. sadece yasal ortak olabilir. çünkü A sınıfı uzman istiyor, hekim istiyor diğersağlık personelleri de olacak. ayrıca OSGB de bulunması gereken techizatlarda yönetmelikte var. okursan çok rahat çözersin olayı.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica