Soru Osgb Kurulum Aşamasında Neler Yapılmalı, Gerekli Sözleşmeler Belgeler Nelerdir?

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında ikeremk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Volkan ERDEM

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi  Sayın Levkav, umarım bu yazınızdan sonra, 1200 TL'ye çalışan İş Güvenliği Uzmanı arkadaşlarımız, kendilerinden çok daha az, hatta risksiz olarak çalışan iş yeri hekimleri ile kendilerini kıyaslarlar da, bu işi ele ayağa düşürmekten artık vazgeçerler. İşyeri hekimi dediğiniz meslek mensubu, özel olarak Nasa'da yetiştirilipte ülkemize gönderilmiyor. Onlarda aynı üniversiteyi okuyor sizde, onlar sizden iki yıl fazla okuyor, mesleğinde uzmanlık sınavını kazanamayınca, gidip İşyeri Hekimi belgesi alıp, bu rakamlara çalışıyor. Diğer İş Güvenliği Uzmanı arkadaşlarda, mezun oluyor, İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini alıyor, Alese giriyor, yüksek lisans yapıyor, hergün çıkan yönetmelikleri, malzemeleri, uygulamaları takip ediyor, 1200 TL alıyor. Şaka gibisiniz yaa, benim gözümde kimse kusura bakmasın, 2500 TL'nin altına çalışan İş Güvenliği Uzmanı değil, elinde İş Güvenliği Uzmanlığı belgesi olan kendi mesleğinde bir işe yaramayan adamdır.


   
  psychotan, AKIN ÇOBN, Murat KOÇAK ve 15 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. ejder0645

  ejder0645 TÜİSAG Üyesi

  aynen katılıyorum

   
 3. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bizi bu duruma düşüren kendimiz değiliz.Bize sahip çıkmayan devlet baba.İşyeri hekimleri biliyorki biryerlerde mutlaka 5000 tl üstü maaş verecek bir yer var.isg uzmanına varmı iş garantisi tabiiki yok.O yüzdendirki biçare isg uzmanları 1200 tl kabul etmek zorunda kalıyor.Yani anlayacağınız eğer siz işverenle muhattap olursanız olacağıda budur.

     

   
  mjora ve omerr bu yazıya teşekkür etti.
 4. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  bu işin çözümü belli arkadaşlar.Devlet bir fon oluşturacak ve bu fon üzerinden isg uzmanlarına tehlike sınıfına ve işçi sayısına göre bir fiyat cetveli oluşturacak.İşverenlerin kaderine bırakırsanız bedava bile çalıştırabilir.devlet yeni bir uygulama getiriyor psikoloji mezunları için sorunlu ailelere danışmanlık sistemi .Maaşı kim verecek aileden sorumlu bakanlık.Peki bizim girdiğimiz iş nedir ,ortada can var mal var,peki devlet neden psikolojisi bozulan aileleri düşünüyorda ,ölüm tehlikesi olan bu aile bireylerinin canından olması muhtemel olayları es geçiyor.siz sonuca bakmayın sonuca getiren nedenlere bakın.1200 tl bir sonuç ,biz sonucu göre konuşmayalım lütfen.Bu yıl süt fiyatları nedne düşmedi çünkü devlet okullara süt dağıttı ve sütçülüleri süspanse etti.Yani süt çok üretildi diye düşömedi fiyatlar.Yani anlayacağınız herşeyimizi nasıl kanun yönetmelik çerçevesinde ele alıyorlarsa bizim maaşlarımızı ve hayat standartlarımızıda garanti altına alsınlarli 1200 tl rakamları hiç kimse telaffuz edemesin

   
  haticeSRTKL, Tütü, mjora ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. volkans

  volkans TÜİSAG Üyesi

  gerçekten 1200 tl maaşı kabul edenleri bulup dövmek lazım karaktersizlik başka birşey değil. Git LCW de çalış kasanın başında otur barı daha iyi.

     

   
  haticeSRTKL, berna61, Semra Topçu ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. kaizenx

  kaizenx TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar yakın zamanda bizde OSGB acacagız hatta yerimizi tuttuk .tadialatımızı yapıyoruz ama çok önemli bir konuda kafam takıldı .. lütfen yanlış anlamayın ama kurulacak OSGB de bay bayan iki ayrı tuvalet isteniyormu yoksa bir tanede yeterlimi ..

   
 7. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  OSGB de öyle bir zorunluluk olduğunu sanmıyorum ama bay - bayan tuvaleti olması hijyen açısından önemli! burayı 2 bey yada 2 bayan açacaksanız tek tuvalet sorun olmaz ;)
   
 8. isgdemc2216

  isgdemc2216 TÜİSAG Üyesi

  kaizen siz şirketi kurup açıp iş yapana kdr , ben sertifkayı almş olurm , baştn söliym uzmn lazımsa beni alablrsn :) ....   
 9. kaizenx

  kaizenx TÜİSAG Üyesi

  isgdemc2216 şu an iki C sınıfı uzman iki de çözüm ortaklığı yaptığımız A sınıfı uzmanımız mevcut ...ama ilerde lazım olursa irtibata gecebiliriz :)

     

   
 10. kaizenx

  kaizenx TÜİSAG Üyesi

  cevabınız için çok teşekkür ederim bende yönetmelikte böyle bir şeye rastlamadım ..ama şu an ki OSGB açacagımız yerin tek tuvaleti var ve tadilattan sonra bakanlık yetkilileri denetime geldiğinde sırf bu yüzden eksiklik görürlerse diye araştırma gereği duydum ..ama bazı arkadaşlarda zorunlu olduğunu söylüyorlar   
 11. Serhat Ay

  Serhat Ay TÜİSAG Üyesi

  OSGB kurmak isyeten arkadaşlar ;
  1. Öncelikle kurulacak OSGB nin ismini iyi seçin çünkü ticari gazetede nasıl yayınlanırsa yetki belgeniz de de o isim yazılaca. Ticari gazetede yazılacak isim ne ise yapacağınız reklamlarda kullanacağınız isim aynen OSGB nin yetki belgesindeki isim olacakatır. Lütfen dikkat edin
  2. OSGB nin planını çok dikkatli yapın profesyonel mimarlarla çalışın özellikle metrekarelere dikkat edin.
  3. Tutacağınız binanın "yapı kullanım İzni" muhakkak olsun Belediyelerden araştırın
  4. Çizilecek planda kapılar muhakkak dışa açılsın
  5. OSGB yönetmeliğinde bulunan "OSGB de Bulunması Gereken Asgari Sağlık Malzemeleri" iyice araştırıp alın çünkü piyasada sürekli bi fiyat değişimleri söz konusu birisi 2000 tl derken diğeri 750 ye bırakıyor :)
  6. İtfaiye gidip "Yangın Yeterlilik Belgesi" için başvuru yaptığınızda kurulacak OSGB nin ne iş olduğunu bilmeyecekler ve size 3000 tl gibi bir fiyat verecekler. Sakın Kanmayın !!! OSGB nin yeterlilik fiyatı 540 tl dir.
  Daha önce sevgili Uzman arkadaşlarımın yorumlarını okurken ortak karar olan işyeri hekimi nin fiyatları. Evet doğru fiyatları anormal değerlerde ve biz Uzmanların o rakamlara ulaşması söz konusu olamaz çünkü tabibler odası diye bir kurum var ve bu kurum fiyatlandırmalrından tutun da işyeri hekimlerinin haklarının savunmasına kadar her yerde var olmaları yani haklarını ezdirmemeleri işyeri hekimlerini bulunmaz hint kumaşı yapıyor. Uzmanların o değerde paraları almaları için öncelikle İSG Kültürünün topluma yerleşmesi ve uzmanların haklarını savunacak bir kurumun var olması gerekir   
  hasankorkmaz, Onur Gül, Ulukan ULUSOY ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. Serhat Ay

  Serhat Ay TÜİSAG Üyesi

  birde unutmadan söyliyeyim o tuvalet mevzusuna da okadar takılmayın :)

   
  kaizenx bu yazıya teşekkür etti.
 13. Volkan ERDEM

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  Bir daha dünyaya gelirsem ya doktor olacağım ya da avukat :) Mühendis mi, hele makina mühendisi mi, birde İş Güvenliği Uzmanı mı aslaaa :)
   
  tolgatanyel, haticeSRTKL ve korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
 14. yasin123

  yasin123 TÜİSAG Üyesi

  Hibe programı derken ? biraz konuyu açabilir misiniz mustafa bey..

   
  osmancanalbayrak bu yazıya teşekkür etti.
 15. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  evet hibe derken kosgeb , kalkınma ajansları ,avrupa fonlarından mı ?   
 16. mstfünal

  mstfünal TÜİSAG Üyesi

  yardımcı olursanız sevinirim bende firma kurmayı düşünüyorum.

   
  mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 17. Öner KOÇ

  Öner KOÇ TÜİSAG Üyesi

  Bence firma kurmayı düşünenler hangi ilde kurmayı düşündüklerini de paylaşırlarsa daha kolay çözüm yolu bulunur..

   
 18. tirink

  tirink TÜİSAG Üyesi

  Ordu Fatsa Diye Düşünüyorum Ben Şahsen Kendi Adıma.

   
 19. Volkan ERDEM

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  İzmir'de ya da Ege Bölgesi'nde firma kurmayı düşünen arkadaşlar benimle irtibata geçerlerse sevinirim. Bizlerde böyle bir oluşum içindeyiz, güçlerimizi birleştirmekte fayda olur diye düşünüyorum. Dr. arkadaşlarda katılmak isterlerse bana ulaşırlarsa sevinirim. Özelden mesaj atabilirsiniz.

   
 20. ejder0645

  ejder0645 TÜİSAG Üyesi

  hibe derken nasıl nereler alınabilir. biraz açıklayıcı bir bilgilendirme iyi olurdu şimdiden teşekkür ederiz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica