Soru : Osgb Kurulum Aşamasında Neler Yapılmalı, Gerekli Sözleşmeler Belgeler Nelerdir?

emreatesoglu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Osgb, kurmaya niyetli arkadaşlar, benimle temasa geçerlerse sevinirim. Bizlerde açmayı planlıyoruz. Ortak olarak yapabiliriz. Birlikten kuvvet doğar.

Siz uzman mısınız,hekim mi? Biz hekim arıyoruz..

Selim KOMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
".... kendilerinden çok daha az, hatta risksiz olarak çalışan iş yeri hekimleri ile kendilerini kıyaslarlar da,
.... İşyeri hekimi dediğiniz meslek mensubu, özel olarak Nasa'da yetiştirilipte ülkemize gönderilmiyor. Onlarda aynı üniversiteyi okuyor sizde, onlar sizden iki yıl fazla okuyor, mesleğinde uzmanlık sınavını kazanamayınca, gidip İşyeri Hekimi belgesi alıp, bu rakamlara çalışıyor....."

Deveye boynun neden eğri demişler, nerem doğru ki demiş?
Bu ifadenin neresini düzelteyim ki, baştan sona yanlış... Ama bir yerden de başlamak lazım sanırım;
1. Hijyen kurallarına tamamen uysa bile hastasından virüs kapıp hasta olan, hatta ölen kişiler uzman değil hekimlerdir,
2. İlaca bağlı Anaflaktik Şok reaksiyonu sonucu hastasını kaybeden ve mahkemelerde savcının uygunsuz tavırlarıyla katil muamelesi görenler uzman değil, hekimlerdir,
3. İki yıl fazla okuyan avukat Hakim - Savcı olurken, iki yıl fazla okuyan elbette dört yıl okuyandan fazla bir şey olacaktır,
4. Uzmanlık sınavını kazanamayan her hekim işyeri hekimi olmuyor, Aile hekimi de olabilir, Acil hekimi de, TSM hekimi de...
Üniversite bitirmiş birinden bu sözleri duymak, ülkemizdeki eğitimin düzeyini belgelemesi açısından çok ilginç? Oysa bilgi birikiminizi analitik bir zekayla kullansaydınız daha isabetli tespitlere varabilirdiniz. Saygılarımla,

Yazdıklarınızın çoğuna katılmakla birlikte, herkesin kendi mesleğiyle ilgili zorlukları ortaya koymasındaki örneklerinizde 3. madde biraz megaloman ve küçük düşürücü olmuş. 2 yıl fazla okuyan elbette 4 yıl okuyandan fazla birşey olacaktır demek ne demek??? Eğer bu hitabınız yüzünden özür dilemezseniz okuduğunuz o 2 yıl fazlalığın sadece sizde kendini beğenmişliğe sebep olduğunu düşüneceğim. 4 yıl okumak ya da 6 yıl okumak kişilerin tercihi değil, sistemin gerekliliğidir. 2 yıl fazla okuyanın fazla bir şey olduğu da tamamen sizin görüşünüzdür. ne benden ne de 4 yıl okuyarak herhangi bir başka mesleğe mensup kişilerden bir fazlalığınız yoktur. Herkesin mesleğinin zorlukları vardır. seninki daha zor benimki daha kolay mantığı tamamen saçmadır. Lütfen yazarken düşüncelerinizi tartarak yazıya dökün.

Saygılarımla...

mekabe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Yazdıklarınızın çoğuna katılmakla birlikte, herkesin kendi mesleğiyle ilgili zorlukları ortaya koymasındaki örneklerinizde 3. madde biraz megaloman ve küçük düşürücü olmuş. 2 yıl fazla okuyan elbette 4 yıl okuyandan fazla birşey olacaktır demek ne demek??? Eğer bu hitabınız yüzünden özür dilemezseniz okuduğunuz o 2 yıl fazlalığın sadece sizde kendini beğenmişliğe sebep olduğunu düşüneceğim. 4 yıl okumak ya da 6 yıl okumak kişilerin tercihi değil, sistemin gerekliliğidir. 2 yıl fazla okuyanın fazla bir şey olduğu da tamamen sizin görüşünüzdür. ne benden ne de 4 yıl okuyarak herhangi bir başka mesleğe mensup kişilerden bir fazlalığınız yoktur. Herkesin mesleğinin zorlukları vardır. seninki daha zor benimki daha kolay mantığı tamamen saçmadır. Lütfen yazarken düşüncelerinizi tartarak yazıya dökün.

Saygılarımla...
Selim bey, uyarınız üzerine 4 yıl-6 yıl sözcüklerimi bir keç kez okudum. Biraz sert olduğu konusunda haklısınız ama alınganlık gösterilecek bir cümle olduğunu düşünmüyorum. Amacım polemik yapmak değil ayrıca. Alınmanıza şaşırdım, hatta üzüldüm. O sözcükler bir arkadaşın yazdıklarına cevaptı sadece. Eğitimin önemini, değerini vurgulayan, eğitime dikkat çeken, iki yıl daha fazla okununca bazı üvanların değişebileceğine gerçek hayattan örnekler vererek kanıtlayan sözcüklerdi. Evet, biraz sert.
Ama bu mantık doğruysa sizin; "küçük düşürücü, kendini beğenmiş, fazlalığınız yok, megaloman" ifadelerinizi ne olarak niteleyeceğiz şimdi? Bu sözcükleri ben sizin için söylemedim, siz benim için söylediniz? Eğer iddia ettiğiniz gibi biri olsaydım alınmam, kırılmam, darılmam, gücenmem gerekirdi sanırım değil mi? Ama öyle olmadı... O yaşları çoktan geride bıraktık artık. Megalo olsam, hiç size cevap yazar mıydım, yazmaya değer bulur muydum?
Uzun, ciddi ve ağır yazınızda katıldığım iki cümle var: "Herkesin mesleğinin zorlukları vardır. Seninki daha zor benimki daha kolay mantığı tamamen saçmadır." Buna ekleyeceğim tek şey; İş Güveniği Uzmanlarıyla İş Yeri Hekimlerinin bir "ekip"olduğu, aynı gemide bulundukları ve gereksiz çatışmalarla enerjilerini boş yere harcamamaları gerekiğidir. Saygılarımla,

Selim KOMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Balıkesirde OSGB açmayı planlıyorum. Fakat iş yeri Hekimi bulmak gerçekten çok zor şu aşamada. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı acaba?

İbrahim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ben de bolu' da osgb açmayı düşünüyorum. işyeri hekimi arıyorum. yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

hasankorkmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
gaziantep te osgb acmayı planlıyorum , tecrubelı uzman arkadaslar arıyoru(cok yakın zamanda basvuru yapılacaktır.)

serdoqan38

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
selamlar arkadaslar bende kayseride bi osgb kurmayi planliyorum 11. ay da ama is sagligi hekimi ariyorum . dusunen varsa cewwap yazarsa sevinirim

serdoqan38

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
selamlar arkadaslar bende kayseride bi osgb kurmayi planliyorum 11. ay da ama is sagligi hekimi ariyorum . dusunen varsa cewwap yazarsa sevinirim

g.cetin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar bir soru sormak istiyorum şimdi c sınıfi bi isg uzman ile tam süreli sözleşme imzalanıp osgb kurulduğunda tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerine hizmet verebiliyormuyuz.

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Arkadaşlar,

1-İtfaiyeden alınan yangın yeterlilik belgesi ücreti ne kadar oluyor ?
2-Kiralanan yerin iç dizaynı tam olarak nasıl olmalı hakkında; bir bilgi var mı? (yerler fayans vb. duvar vs.. )
3- 1/50 ölçekli çizim için mimar zorunlu mu? (imzası vs. gerekli mi? )
4-Alet ve cihazların sıfır olması gıbı bır zorunluluk var mı? (ikinci el düşünüyorum)
5-Kiralanan yeri uygun metre ye bölmek için duvar örmek şart mı? (en temiz, zahmetsiz ve EKONOMİK nasıl halledebiliriz? )

Osgb açan arkadaşlar veya bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.

itfaiyeden alınan yangın yeterlilik belgesi yanlış hatırlamıyorsan 450 tl
iç dizayn için yönetmeliğe bakmalısınız önemli olan istenilen metrekarelerde bölmek bunun dışında bina ve eklentileri yönetmeliğine atıf yapılıyor ancak daha yerleri ve duvar şekillerini incelediklerini duymadık
1/50 ölçekli plan için mimar yada içmimar imzası olmalı zaten yetkili kişi imzasından yönetmelik bahsediyor
alet ve cihazlar çalışıyor olduktan sonra ikinci el olabilir diye düşünüyorum
en uygun bölme yöntemi alçıpan ile ancak bölmelerin tavana kadar olmasına dikkat edin

E

Emre YİĞİTARSLAN

Guest
Mrb. Arkadaşlar.

120 m2 yola sıfır bir işyeri, yola bakan kısım yaklaşık 40 cm yüksekliğinde tuğla örülü üzerinde demir çerçeveli camekan, diğer duvarlarda ise pencereler normal pencere değil tavana yakın havalandırma pencereleri mevcut. duvarları kırıp yeni pencere açmak gerekir i? tavan yüksekliği 4 m. burası osgb için uygunmudur. gerekli bölmeler prosedüre göre yapılacak.

kadir serkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar osgb'de işe başlarken 1 sene taahhüt imzalamak sizce ne kadar doğru?

sema_44

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hocam kosgebdemi çalışıyorsunuz?

mustafademir2002 ; osgb kuran ve osgbde çalışan yöneticilik yapan arkadaşlarla görüşmek bilgi almak istiyorum.bizde yakın zamanda osgb kurmak için çalışmalara başladık.bilgili arkadaşların acilen dönmesini rica ederim

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mrb. Arkadaşlar.

120 m2 yola sıfır bir işyeri, yola bakan kısım yaklaşık 40 cm yüksekliğinde tuğla örülü üzerinde demir çerçeveli camekan, diğer duvarlarda ise pencereler normal pencere değil tavana yakın havalandırma pencereleri mevcut. duvarları kırıp yeni pencere açmak gerekir i? tavan yüksekliği 4 m. burası osgb için uygunmudur. gerekli bölmeler prosedüre göre yapılacak.

zemin kat veya giriş dükkan konusunda iskanı baz alıyorlar iskanda bodrum kat yazıyorsa kesinlikle red alıyor bunun dışında iskanda zemin veya üstü olarak belirtiliyor ise yerden alçaklığı veya yüksekliği önemli değil
pencereler ile ilgili ise bina ve eklentileri yönetmeliğine atıf yapılıyor
yeterli aydınlanma ve havalandırma yapılırsa sorun çıkacağını zannetmiyorum
ancak yinede bina ve eklentileri yönetmeliğini okumanı tavsiye ederim

sema_44

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
osgb açan arkadaşlardan bilgi almak istiyorum neler gerekli.... maddi olarak giderde çok önemli... bunları paylaşacak arkadaşlarımın benimle irtibata geçerse çook sevinirimm :)

ORHAN YARDIMCI

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Merhaba,

OSGB kurma gibi bir düşüncem var.Bu konu hakkında nerden bilgi alabilirim?
Şartları nelerdir ? Kimler çalıştırılmalı,hangi belgeler hazırlanmalı,ofis nasıl olmalı vs gibi bilgilere ulaşabileceğim bir yönetmelik mevcut mu ?

Şimdiden teşekkürler.

29.12.2012 Tarih 28512 saylı resmi gazetede İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetler Yönetmeliğini incelerseniz bütün sorularınıza cevap alırsınız. Hayırlı işler.

sema_44

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
öncelikle saolun... 29.12.2012 Tarih 28512 saylı resmi gazetede İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetler Yönetmeliğini okudum .. ama kuran arkadaşlardan bilgi almak önceliğide...tüm aşamalarını merak ediyorum..kurma aşamasında maliyet nedir? siz osgb açtınız mı? tabi maliyet her ile göre değişir ama en azındn kaba taslak sizin hazırladığınız maliyet analizi varsa paylaşırsanız sevinirim

denizim

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Osgb kurarken işyeri hekimi dışında c sınıfı belgeli birisi oluyormu yoksa A sınıfı belgeli birisi mi olmalı

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.