Osgb Horror Story

batuhand

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba öncelikle,

Bir OSGB firmasıyla görüşmeye gittim özet geçecek olursak; 79 tane firmaya bakmam bekleniyor ayrıca sertifikasını kiralamış bir uzmanın sorumluluk aldığı çok tehlikeli işyerlerinede bakmam bekleniyor. tahsilat bende muhasabe ile de uğraşıcam. 1750 maaş. doktor zaten hak getire. firmalardan ilaç isteyen olursa yanıma reçete alıp doktorun kaşesi ile ilaç vesaire yazacakmışım. şoklar içerisindeyim. zaten riskleri olmayan firmalarmış bişey olmazmış vesaire vesaire... ne diyorsunuz bu fırsat kaçar mı? bu nasıl bir zihniyet?

IMBD 10/10

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yok artık....

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Toplumun her kesimine yayılmış fırsatçılık ve ahlaksızlığın sadece bir örneği. Her türlü saçmalığı kanıksadığımız için artık böyle olaylar ne yazık ki şaşırtmıyor. Ülkemiz için iş sağlığı ve güvenliğinin diğer herhangi bir iş kolundan farkı yok. Diğer işlerde çalışanlar ve işverenler ne kadar yaptıkları işin hakkını veriyorsa bu işte de aynı durum söz konusu.

Anlatılanlara göre OSGB sahibinin, bir tek "Boş zamanlarında gelip buraları da temizlersin." demediği kalmış. Esasında bu durumu daha iyi anlatan ifadeler var da forum bunu yazmaya uygun değil. Yapılan haksızlıklıklara karşı elimizde kalan tek araç ise maalesef hiçbir işe yaramadığı malum olan şikayet mekanizmaları. Sinirimizi boşaltmak, anlık rahatlama sağlamaktan öte sorunların çözümüne bir katkısı olmadığı görüldükçe daha çok sinirlendiren kara delikler...

mekabe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi

Bir OSGB firmasıyla görüşmeye gittim özet geçecek olursak; 79 tane firmaya bakmam bekleniyor ayrıca sertifikasını kiralamış bir uzmanın sorumluluk aldığı çok tehlikeli işyerlerinede bakmam bekleniyor. tahsilat bende muhasabe ile de uğraşıcam. 1750 maaş. doktor zaten hak getire. firmalardan ilaç isteyen olursa yanıma reçete alıp doktorun kaşesi ile ilaç vesaire yazacakmışım. şoklar içerisindeyim. zaten riskleri olmayan firmalarmış bişey olmazmış vesaire vesaire... ne diyorsunuz bu fırsat kaçar mı? bu nasıl bir zihniyet?

IMBD 10/10

"doktor zaten hak getire. firmalardan ilaç isteyen olursa yanıma reçete alıp doktorun kaşesi ile ilaç vesaire yazacakmışım.."
sondan başlayalım;
1. Hekim olmayan biri Türkiye Cumhuriyetinde ilaç yazamaz, tedavi üstlenemez.
2. Hekime ait kaşe de ıslak imza da kişiye özeldir, kaşe başkası tarafından kullanılamaz, imzayı taklid etmek adli bir suçtur.
3. "İlaç isteyen olursa" kavramı da flu bir kavram. İlaç istenemez, muayene eden hekim tedavi için uygun gördüğü ilacı yazıp yazmamakta özgürdür.
4. İşyeri hekiminin görevleri bellidir, görevleri arasında tedavi edici hekimlik, yani ilaç yazmak diye bir görevi kanunen zaten yoktur. (Ama SGK kabul etmekte?)
5. Bu gibi taleplerle karşılaşan kişilere önerim;
Oradan derhal uzaklaşın, suça alet ya da ortak olmayın. Sizin kendinize saygınız olmazsa kimseden saygı beklemeye de hakkınız olmaz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Murtaza Taş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Maalesef bu teklifi kabul edecek bir uzman(!) arkadaş çıkar.

zynp..

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Ben hiç OSGB'de uzmanlık yapmamış biri olarak; OSGB'ye bağlı olarak çalışsam daha kolay olurmuş gibi geliyordu her şey. Ama OSGB'de kimle konuşsam aynı dertlerden muzdarip. Bu adamlara birinin dur demesi gerekiyor.

Bir de 1750 TL veriyor. Allah bilir onu da taksit taksit öder. Kazanamıyorum diye ağlar.

Birkaç firmayı tenzih ederek söylüyorum onlar da yabancı ortaklıdır genellikle, bu ülkede iş güvenliği diye bir kavram yok. İşi yapmaya çalışanın da işi yaptıranın da işe bakışı belli. Mesleği geçtim kendimize saygımızı da yok ediyorlar.

Fevzi Sanımer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Yaşananlar gerçek, bu gerçekleri yaratan ise bu ülkede yaşayan bizleriz.

Ucuz et alan olmaz ise ucuz eti satan kime satsın.

Koltukları dolu minibüse binmezsek minibüsler ayakta yolcu alamaz. Ne yapalım ekmek parası , ne yapalım paramız bu kadar, ne yapalım acelemiz var gibi bahaneler arkasına saklanarak verdiğimiz ucuz kararların sonuçlarına da katlanmak zorundayız.

Bu sorunlar ancak bir arada olup dürüst olmak, hak gözetmek ve doğru karar vermek ile çözülür.

kaplanismail

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

IMBD 10/10

şaşırdım mı? hiç şaşırmadım bir çok osgb nin durumu böyle malesef.. osgb ler böyle yaptığı için de hakkıyla hizmet vermeye çalışan osgb lerde mağdur oluyor.. firmalar önceki osgb şunuda yapıyordu diyor, az para alıyordu diyor... sistemin neresinden tutsan elinde kalıyor.. osgb leri denetlemeye SGK dan geliyorlar, ellerinde bir çek list.. var yok şeklinde tik atıyorlar.. sonra her şey dört dörtlük.. çalışmaya devam..
nereyi eleştirsek, ne yapsak bilemiyorum artık.. sonra zamanla bizlerde bu çarka ayak uyduruyoruz.. maalesef..

Dysonfrost

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bende SIFIR RİSK osgbde zamanında çalışmıştım. Kesinlike önermiyorum. Hem çalışanı sömürüyorlar hemde işinizi yapmanıza engel oluyorlar. Sadece düşündükleri para. KESİNLİKLE MAAŞLARINIZ ALAMAZSINIZ

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bugünlerin güzel günler olduğunu tahmin ediyorum çünkü 2. üniversite olarak atatürk üniversitesi açıköğretim fakültesinde sınavsız is sağlığı ve güvenliği bölümü var ve her yıl mezun veriyor.....cok değil 2 yıl sonra tamamen ayağa düşecek bu meslek......

murat canik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Önemli olan mezun sayısı değil zaten iş uzmanlık yapmaya başladıktan sonra başlıyor. İdari Hukuki ve cezai boyutları olan bir meslek olduğundan Çevremdeki uzman arkadaşlarım çoğu bu mesleği yapmıyorlar. Bir mesleği sevip sevmediğiniz o meslek ile ilgili bir olumsuz bir durumla karşılaştığınız da devam edip etmememinize bağlı çoğu insan olumsuz bir durumda bu mesleği bırakıyor yapılacak iş değil diyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.