Tartışma Osgb Gerçekleri Raporu!!!

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında fatihergin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Çalışma şekliniz nedir?

 1. OSGB Bünyesinde

  29,0%
 2. İşyeri / Şirket / Kurum bünyesinde

  33,9%
 3. Bireysel

  40,3%
Birden fazla oy kullanılabilir.
 1. fatihergin

  fatihergin TÜİSAG Üyesi  İzmir Tabip Odası, İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu'nun hazırlamış olduğu "OSGB Gerçekleri Raporu" ekte yer almaktadır.

  Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği alanında, ilk yılında OSGB gerçeklerinden bahsedilmiştir.
  Herhangi bir OSGB adı geçmeyen, günümüz OSGB.lerinin durumunu değerlendiren bir çalışmadır.

  İçeriği;
  Osgblerin Hakimiyeti
  Osgbler ve İşyerleri
  Osgbler ve İSG Hizmetleri
  Osgblerde Emek Sömürüsü
  Devletin Osgbleri
  Osgblerin geleceği
  Osgblerin sınıflandırılması


   
  fatih mehmet cansız, Tütü, uzmancan ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. fatihergin

  fatihergin TÜİSAG Üyesi

  Dokumanı ektedir.

   

  Ekli Dosyalar:

  fatih mehmet cansız, Tütü, unalakin ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. Arzu Çağlayan

  Arzu Çağlayan TÜİSAG Üyesi

  Tespitleri oldukça isabetli bir çalışma olmuş...
  Özellikle işverenlerle paylaşmak gerekli...
  Emeği geçenlere teşekkürler...

     

   
 4. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Piyasadaki mevcut durum ve olabilecekler çok güzel raporlanmış. Temennimiz bakanlığın OSGBlerde olduğu gibi bireysel çalışmaları da özendirmesi. Çözümlerden biri uzmanlar/hekimler fatura ve serbest meslek makbuzu kesebilmelidir. Bu durumda eşit fiyatta işveren bağımsız çalışanı tercih edecektir.

   
 5. h&s

  h&s TÜİSAG Üyesi

  Tamam güzel hoş da ben bir adet kaynak bile göremedim yazıda.

     

   
 6. fatihergin

  fatihergin TÜİSAG Üyesi

  Sayın h&s,

  İzmir Tabib Odası, İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyon Başkanı, Dr. Hakan Toksöz bizzat tarafıma paylaşmam için göndermiştir.

  Dokümantasyon ve içerik komisyon tarafından hazırlandığı için kaynak ile ilgili yorum yapamıyorum.

  Biz iş güveliği uzmanlarının tabiblerinki gibi bir odamız olmadığı için, iş güvenliği uzmanlarınında konu ile ilgili bilgi sahibi olması düşüncesi ile paylaşılması adına bana iletildi.
  İşimizin gereği her konunun mevzuatla bağlayıcı olması, kaynağının belli olması konusunda bende sizinle aynı yaklaşım içerisindeyim. Ancak birinci elden tarafıma iletildiği için kendim kaynağından gelen raporu forum üyeleri ile paylaştım.

  Saygılarımla,
  F. E

   
 7. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Kaynak yok gerçekten.. Bizim için kaynağa gerekte yok zaten bildiğimiz, gördüğümüz şeyler..
   
  Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 8. Adalı54

  Adalı54 TÜİSAG Üyesi

  Bu iş böyle gider kim ne derse desin. kaymağını yiyen yiyor. etraf uzman dolu biri gider gelir diğeri OSGB mantığı bu .   
 9. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Ülkemizde İş sağlığı ve Güvenliği Alanında İlk yılında OSGB gerçekleri

  Ülkemizde büyük umutlarla çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının birçok maddesi 2013 başında yürürlüğe girdi ve 2014 e girdiğimiz bu günlerde bu yasanın en önemli unsurlarından biri olan OSGB’lerin 1 yıllık deneyimlerini tüm çıplaklığı ile kamuoyu ile paylaşmaya başlıyoruz. / İZMİR TABİP ODASI

  www.izmirtabip.org.tr/L/TR/mid/396/hcid/16/hid/971/Ulkemizde_Is_sagligi_ve_Guvenligi_Alaninda_Ilk_yilinda_OSGB_gercekleri.htm#HaberDetay

  www.izmirtabip.org.tr/userfiles/OSGB_rap.pdf


     

   
 10. İsmail Şengül

  İsmail Şengül TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ederiz paylaşımlarınız için. Rapor bazı eksik ve yanlışlıkları olsa da bazı sorulara cevap verici nitelikte. Herhangi bir kaynak olmaması da zaten hazırlayan kişilerin veya kişinin sadece kendi görüşlerini belirttiğini gösteriyor. Bu görüşlerde hepimizin şikayetçi olduğu konuların ortak yansıması şeklinde.
  Daha yeni bir yasadan hemen sonuç beklemekte biraz zor. OSGB kurlumu ve yasanın yeni yürürlüğe girmesi dolayısıyla hemen meslek hastalıkları tanılarında artış beklemek ve iş kazalarının azalmasını beklemek çok ütopik. Bunun için uzun zamanın geçmesi gerektiğini herkes görmeli.
  Çalışan başına dakikaları belirterek bundan şikayetçi olmak çok mantıksız. Bu birçok ülkede uygulanan ve böyle olması gereken bir süre zaten. Bundan daha fazla süre verilmesi hem işvereni rahatsız eder hem işgüvenliği uzmanı ve doktoru. Bu raporu yazan kişinin hiç işyerinde böyle bir görev yapmadığını düşünüyorum. Yasa da işçinin mesai saatlerinde bu hizmet verilir demesine rağmen işverenler mesai dışı hizmet almak için yırtınıyorlar. Böyle bir durumda dakika artırmak kimin işine gelir.
  Ben ve arkadaşımda Ankara da bir OSGB ye bağlı olmadan hizmet veriyoruz. Herkesin standartı vardır. Bizim de var. 15 kişi çalışan bir işyerine metal vinç sektörü 168 lira teklif veren yer var. Bu işyeri bize benim için işçi değil para önemlidir ucuza bu hizmeti almak istedi. Hiç ısrar etmedik kendi bilir. Ama doktor ve uzmanın değerini bilip ucuza değil de hak edene değer veren de var. Bence zamanla taşlar yerine oturur. Ucuza verilen tüm hizmetlerin hüsranla sonuçlandığını gören firmalar cezaları da yedikten sonra uygun firmalara dönecektir.
  Ayrıca çalışma bakanlığının OSGB leri denetleyip üzerlerine bineceklerini belirterek , bakanlık nezdinde böyle yapılmasını istemek ve bir lobi oluşturmaya çabalamak için de çok erken olduğunu düşünüyorum. bunun aynısı mantar gibi çoğalan tıp merkezleri için yapıldı. Onlarca düzenleme getirilmek istendi. Ama çoğu tıp merkezi müşteri değil para odaklı olduğu için bu düzenlemeler için verilen tarih daha dolmadan kapandı. Bu düzenlemelerde mecburen gevşetildi.
  Kırmızı ve yeşil OSGB tanımı için de teşekkürler. Bu belki zamanla herkesin hoşlanacağı bir tanım olacak.
  Herkesin hem kanunlar hem de etik kurallar çerçevesinde çalışma yapmaları dileğiyle...   
 11. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba, süreleri yeterli bulan ilk İSG profesyonelisiniz sanırım. 8 çalışanı olan çok tehlikeli bir yere iş güvenliği uzmanı nasıl 16 saat eğitim/yıl, risk değerlendirmesi, acil durum planı, saha denetimleri, raporlar vb. hizmetleri verecek çok merak ettim. Ben bu sorunun cevabını bulamıyorum. Görüştüğüm faal çalışan hiç kimse de bulamıyor. Zira bu işletme için Bakanlığın belirlediği süre 8*12/60=1,6 saat/ay, yılda da 19,6 saat.
  Nasıl çalışıyorlar derseniz. Selam verip yerlerine oturana kadar zaten süre doluyor. Kalkıp gidiyorlar. Netice İSG adına sıfır iyileşme. Bunun da tek sorumlusu mevzuatı belirleyenlerdir.
  Ben artık şuna %100 eminim, Türkiye Cumhuriyeti' nde bu yasanın çıkaartılma sebepleri arasında kesinlikle işçi sağlığı, iş kazalarının azaltılması vb. herhangi bir bilimsel yaklaşım yok. Tamamen dostlar alışverişte görsün mantığıyla AB' ye yaranmaktan başka bir niyet ben göremedim.   
  fcaral bu yazıya teşekkür etti.
 12. MNG

  MNG Guest

  Raporun yaygınlaştırılması ve bu yönde yapılacak yeni çalışmalara destek verilmesi her İSG çalışanının öncelikli görevi olmalıdır.

   
 13. İsmail Şengül

  İsmail Şengül TÜİSAG Üyesi

  Trapezuslu arkadaşım yazdıkların için teşekkürler. Kendi açından tabi ki haklısın. İşçi açısından da haklı olduğun durumlar var. Ama: 1- İşçilerin çoğu çalıştığı işyerinde uzun süreli çalışmaktadırlar. Özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olanlar. Bunlara verilecek eğitim süreleri ilk başlarda yetersiz gibi gözükse de ve haklı olduğun gibi yetmese de eğitim verildikçe ki, bu eğitimlerin çoğu değişmeyen ve tekrar eden eğitimlerdir, işçi ve uzman için süre yetecektir. 2- Bu eğitimler toplu verildiğinden 1 ayda 8 işçi çalıştıran bir işyerine 2 saatlik bir eğitim bence yeter. 3- Siz dakikaların artırılmasından yanasınız ama işveren değil. Hatta bu eğitimlerin mesai harici verilmesini istiyorlar. 8 işçi için ayda 2 saat harcanırken sürenin yetmediğini ve 3 katına çıkartıldığını düşündüğümüzde ayda 6 saat o işyerine hizmet vermeniz gerekir. Bunu hangi işveren kabul eder. Bir mesai gününün bitmesi demektir bu. 8 işçi yerine 24 işçi çalışırsa ayda 3 işgünü işveren için heba olur. Hiçbir işveren bunu kabul etmez. Bu açılardan olayı değerlendirmek gerek sanırım.
   
 14. fcaral

  fcaral TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle katılıyorum... Sanayi bölgelerinde 5-10 çalışanı bulunan ve tehlikeli sınıfta bulunan yüzlerce işyeri mevcut. Örneğin 7 çalışanı bulunan tehlikeli grupta bulunan bir firma düşünün.7*8= Ayda yalnızca 56 dakika...İş güvenliği uzmanı olarak OSGB bünyesinde görev yapıyorsanız, bu şekilde onlarca firma sizin sorumluluğunuzda demektir. OSGB yetkiliniz sizden işinizi layığı ile yapmanızı beklemiyor,yalnızca kanunen belirtilen süre kadar işyerinde görünün, yeterli...Bu şekilde mi azalacak iş kazaları, meslek hastalıkları....1 saat içerisinde mi eğitilecek çalışanlar...

   
 15. mehmet ali aslan

  mehmet ali aslan TÜİSAG Üyesi

  Bu ülkede şuan iş güvenliği bu rezil haldeyse bunun sorumlusu işveren lehıne kanun cıkarma mantıgı ıcerısınde olanlar yuzundendır. Sağolsunlar uygulanamayacak bır yasa duruyor önumuzde suan bir saatlik tehlikeli sınıfta bulunan ısyerıne kısı bası yılda 12 saat egıtım verılecek degılmı (tabı tum calısanları aynı anda egıtıme aldıgımızı dusunuyoruz) bu ıs yerıne yılda zaten 12 saatlık hızmet surem var ben yıl boyunca sadece egıtımmı verecegım. Nerde dıger calısmalar. OSGBler tum calısma suremızı dolduruyorlar 50-100 fırma arasında ısg-katıp uzerınden gorevlendırme yapılıyor uzmanlara kımsede demıyor bu uzman bu kadar cok ısyerıne nasıl gıdecek gelecek hızmet verecek egıtım,risk değerlendırmesi, acıl durum vs. vs. yazık yazık   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica