Osgb Fiyat Teklifi Örnekleri

yavuz erozmen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aslında olması gereken Uzman ve Hekimlerin biraraya gelerek bireysel çalışmaya yönelmesi ve sırtlarından para kazanan OSGB lerin kazancını işverene yansıtmasıdır.

Arzu Çağlayan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Değerli meslektaşlarım ve çalışma arkadaşlarım,
Çeşitli konu başlıkları altında da tartışıldığı üzere, sınıf yükseltme sınavı öncesinde ve sonrasında, prim günü sayısına istinaden verilen sınıf yükseltme hakkının tartışılması, OSGB lerin, sayıca fazla olmasından dolayı İş Güvenliği Uzmanlarını sömürmeleri, saat ücretleri vs vs ler ne yazık ki İş Güvenliği konusunun ülkemizde ölü doğan bir çocuk olması gerçeğini perçinlemektedir.
Hep lafta kalıyor ama "İş Güvenliği bir kültürdür" cümlesi üzerinde durup uzun uzun düşünmek gerekiyor bence. Bu forumda ve diğer mecralarda, eğiticisinden uzmanına kadar henüz işverene gelmeden iş güvenliğini sömüren acaba kimlerdir?
Bir konu üzerinde verilecek yetkinin, verilecek kişi liyakatına göre olması gerekliliğini tartışmak abesle iştigal etmekten öteye gitmez. Kıdemli ve tecrübeli A sınıfı meslektaşlarımız, prim gününe göre sınıf yükseltecek uzmanları sınav öncesinde ve sonrasında yerden yere vurdular. Prim günü yetmeyen C ler veya B ler çeşitli argümanlarla haksızlığı (!) vurguladılar. Hiç kimseyi haksızlamıyorum, ve dahi ben de üniversitede ders veren akademisyenlerin pek çoğunun eğitmen olmasını içime sindiremediğimi bir de burada vurgulamak istiyorum. Zira özel kurslarda veya üniversitelerin açmış olduğu eğitim programlarında (yüksek lisans programlarını hariç tutuyorum içeriklerini bilemediğim için) kendileri C uzman dahi olmaksızın, sırf bakanlık yetki verdi diye eğiticilik yapıp para kazanıyorlar bu işten. Elbetteki kimsenin kazancında gözümüz yok ancak ben hiç dışarıda iş tecrübesi bulunmayan akademisyenin iş güvenliğinin herhangi bir teknik konusunda eğiticilik yapabileceğini düşünmüyorum, bilakis bunu yanlış buluyorum.
Sınıf atlayan uzmanlara bakıldığında, eminim her biri iş hayatında türlü sıkıntılarla baş etmiş, insan ilişkilerini kurup yönetmeyi beceren, belli olgunluğa erişmiş, öğrenmeyi öğrenme sistemini içselleştirmiş arkadaşlarımdır. Onları her türlü simitçi, işportacı, vb. gibi diğer başka meslek profesyoneli (!) olarak niteleyen (!) cümlelerden tenzih ederim. Hepsine hayırlı uğurlu olsun.
Gelelim OSGB lere. Ben Sivas şehrinde ikamet etmekteyim. Yaklaşık 300 bin nüfusu olan bu şehrin pek katma değer üreten sanayisi maalesef bulunmamakta olup, görevim icabı sanayiyi yakından tanımaktayım. Örnekleme yapmak istenirse buradaki organize sanayi Ankara İvedik ile kıyaslandığında 5 cadde kadar bulunmaktadır. Yani oldukça kısıtlı bir iş güvenliği pazarı (!) olup mevcutta 7 OSGB si bulunmaktadır. Benim gibi sınıf yükseltip A olan ismi lazım değil bir arkadaşım da yakın zamanda bunlardan bir tanesi ile sözleşme yapmış bulunmaktadır. Yaptığımız görüşmelerde kendisine OSGB nin risklerini taşımamasını, sanayinin tipolojisini ve genel eğitim durumlarını da gözeterek, genel bir risk değerlendirmesi çerçevesinde kendi risklerini minimize etmesini ve lütfen ama lütfen çok çok primitif bir maaşa imza atmamasını öğütlemiştim bir dost olarak. Maalesef çok çok ama çok az bir A tarifesi ile sözleşme imzalamış ve buraların rayici budur, bakanlığın da yapmak istediği buydu, imzayı ben atmasam atacak birileri vardı dedi. Ev geçindirmekte olan arkadaşa bir şey diyemedim, kazasız günler dilemekten başka...
Umutsuz muyum evet!!!
Umutsuzluğum yurdumun genel hallerinin ötesinde, içi boş, balon gibi şişirilmiş saçma gazete haberleri
(Bu uzmanların aylık gelirleri 15.000 TL) türünde haberlerle, zaten her ile üniversite açıp mühendis yetiştiren okullardan mezun olup, neredeyse asgari ücrete mühendislik yapan meslektaşlarıma umut (!) kapısı olan bu ölü doğmuş çocukla ilgili... Umutsuzum evet, zira ölü doğdu... Yurdumda pek çok şey gibi dile pelesenk olup gerçekte hiçbir şey olmayan, bir yere varamayan, belli gruplara (çoğunun liyakati de olmayan) kaymak olan bomboş bir umut oldu iş güvenliği.
Silikozis olan, sigortasız çalışmak durumunda kalan, solvent maruziyeti sebebi ile düşük yapan (ben şahit oldum bunlardan onlarcasına), sakat kalan, çocukları öksüz kalan işçi kardeşlerimin yine güvenliği Allah'a emanettir.
Kıymetli meslektaşlarım,
Amacım işini iyi yapanları ayırıp diğerlerini kötülemek değil. Burada 65 kişi tehlikeli sınıf İGU+İYH+DSP = 1000 TL sözleşme gördüm ben dün, ucuna risk değerlendirmesi eklenmiş...
İş güvenliği bir kültürdür.
İğneyi önce kendimize batıralım.
Hepinize kazasız günler dilerim.
Arzu Çağlayan
Kimya Mühendisi
A Sınıfı İGU

uzakkk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Sevgili İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyoneli Meslektaşlarım,

Bu forumu aylardır okuyor ve kendimce küçük katkılar yapıyorum. Çalıştığım yerlerde İSG kültürünü oluşturmak birincil hedefimdir hep.

Ama her şeyde olduğu gibi bizim alanımızda da bilgi ve ahlak çok önemli. Bilgi ve Ahlak olmadan kültürden bahsetmek imkansız.

Hekim arkadaşlarım iyi bilirler: Şu anda var mı bilmiyorum ama eskiden mahalle arası polikliniklerde doktorlar ek gelir olsun diye gece nöbet tutardı. Gelen hastadan, yapılan tahlilden, çekilen rontgenden aldıkları fix ücrete ek komisyon alırlardı. Hatta serum taktırmayan, tahlil istemeyen doktora pek iyi gözle bakılmazdı poliklinik sahiplerince.

Meslekte 25 yılını devirmiş bir abiniz olarak mevcut durumu, hiç bir şeyin değişmediğini görünce yüreğim burkuluyor, isyan edesim geliyor.

İSG Kültüründen bahseden yok. Odak noktasında "PARA" var. Ahlak ise paspas.

Ama hala umudumu kaybetmedim. Bir şeyleri değiştirmek mümkün.

Biraz sabır gerekiyor, yılmamak gerekiyor, öğrenmek ve öğretmek gerekiyor.

Bütün bunları yazmamdaki ana neden son zamanlardaki tespitlerim ve kısa vadeli öngörülerim:

ÇOK YAKINDA İSG HİZMETLERİNİ PROMOSYON OLARAK VERECEK OSGBLER DE GÖRECEKSİNİZ!

HİÇ ŞAŞIRMAYIN!

uzakkk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Değerli Meslektaşlarım ve Değerli İG Uzmanı Çalışanları; OSGB 'lerde iş etiği bir yana; geçenlerde OSGB kurulumu için hem sertifika hem de tam gün işyeri hekimliği için bana 25 lira/saat teklif edildi.Siz bir işyeri hekimi olsanız bu ücrete işyerlerine hizmet götürürmüsünüz????(tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf) ...Araç ve yakıt masrafı maalesef yok.. Yıllarını Tıp mesleğine vermiş bir büyüğünüz olarak bu teklifte bir sıkıntı görebiliyormusunuz??? Profesyonel İş sağlığı ve Güvenliği Kültürü böylemi olmalı....Amacımız çalışanların ve işyerlerinin sağlık ve de güvenliğini korumak değilmi?? Benim vereceğim emeğimin karşılığı bu kadar mı?? Bu etikmidir??

mujganasya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
osgb ler sömürüyor... nefret ettim hepsinden... bir şey bildikleri de yok...en en iyisi kısmi süreli 5-6 yer ile anlaşıp çalışmak.ben saat olarak 50 ye anlaştım bir kaç firma ile...sigortamı kaç gün himet eriyorsam ona göre yatıracaklar...

mujganasya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
osgb ler sömürüyor... nefret ettim hepsinden... bir şey bildikleri de yok...en en iyisi kısmi süreli 5-6 yer ile anlaşıp çalışmak.ben saat olarak 50 tl ye anlaştım.bir kaç firma ile...sigortamı da kaç gün hizmet veriyorsam ona göre yatıracaklar...

safety captan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Daha dün bir yeni A sınıfı belge almış 42-43 yaşındaki bir hanımefendi 2000 lira maaşla Bursa da bir Osgb de iş başı yaptı. Şiddetle ve esefle kendisini kınıyorum.

safety captan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Daha dün bir yeni A sınıfı belge almış 42-43 yaşındaki bir hanımefendi 2000 lira maaşla Bursa da bir Osgb de iş başı yaptı. Şiddetle ve esefle kendisini kınıyorum.

Arzu Çağlayan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben de 3000 ile başlayan biliyorum...
Diyecek bir şey yok maalesef...

M

MNG

Guest
Değerli Meslektaşlarım ve Değerli İG Uzmanı Çalışanları; OSGB 'lerde iş etiği bir yana; geçenlerde OSGB kurulumu için hem sertifika hem de tam gün işyeri hekimliği için bana 25 lira/saat teklif edildi.Siz bir işyeri hekimi olsanız bu ücrete işyerlerine hizmet götürürmüsünüz????(tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf) ...Araç ve yakıt masrafı maalesef yok.. Yıllarını Tıp mesleğine vermiş bir büyüğünüz olarak bu teklifte bir sıkıntı görebiliyormusunuz??? Profesyonel İş sağlığı ve Güvenliği Kültürü böylemi olmalı....Amacımız çalışanların ve işyerlerinin sağlık ve de güvenliğini korumak değilmi?? Benim vereceğim emeğimin karşılığı bu kadar mı?? Bu etikmidir??
Sıkıntı olduğu muhakkak,
Bir kez daha söylemekte fayda var.
Bu OSGB kavramı tekrar sorgulanmalı.
OSGB ler giderek Köle tacirlerine dönüşmeye başladı.
Bizim işimiz; adı üstünde "Uzmanlık"
O zaman Uzman gibi davranmak gerek.
Bir örnek;
Belirli dönemlerde bahce işleri için çağırdığımız personel yaklaşık iki saat çalışması karşılığında bir günlük yevmiye fatura ediyor.
Yevmiyesi : 125.-TL
Hesabınızı yapın.

Cenk Ersöz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
OSGB Denen müessese ler tamamen köle pazarları mantığı ile çalışan yerler haline gelmişlerdir.

Uzmanlarda branslasma gelmesi lazim..ve uzmanlarinda mesleki değerlerinin farkında olmalari lazim!..

Ali Osman ZENGİN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ARKADAŞLAR ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM BİR HUSUS VAR, HERHANGİ BİR İŞYERİNE SADECE İSG HİZMETİ NASIL VERİLİR. (OSGB OLMAKSIZIN). PROSEDÜR NEDİR

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Ben anlayamadım fiyatta ne gibi bi anormallik var?

Fiyatın çok düşük olduğunu sanırım fark etmedin bu şartlarda bireysel çalışanşar nasıl rekabet edebilir. Bu parayı uzmanmı alsın , hekimmi alsın , yardımcı sağlık personilimi alsın birde bu 3 kişinin sgk sı cabası değilmi arkadaşım. Kırın bakalım fiyatları nereye kadar gidecek bunun sonu.

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
OSGB Denen müessese ler tamamen köle pazarları mantığı ile çalışan yerler haline gelmişlerdir.

Uzmanlarda branslasma gelmesi lazim..ve uzmanlarinda mesleki değerlerinin farkında olmalari lazim!..

Cenk kardeşim size sonuna kadar katılıyorum haklısınız resmen köle pazarı olmuş. O zaman tek çare kalıyor birleşmek oda Derneğimiz İSAG altında .

uzmAn33

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Aslında olması gereken Uzman ve Hekimlerin biraraya gelerek bireysel çalışmaya yönelmesi ve sırtlarından para kazanan OSGB lerin kazancını işverene yansıtmasıdır.
ssk bildirimi ve fatura yazma gibi sıkıntıları var bu sıkıntılar çözülmeden o şekilde çalışmak ilerde başka sorunlar yaratır.

uzmAn33

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
OSGB lerde tam zamanlı dr. şartı kaldırılırsa uzmanların fiyatları artar. tam zamanlı dr çalıştıracak olan osgb dr un dışarda aldığı maaşı vermek zorunda kalıyor ve tüm sorumluluk uzmanda olmasına rağmen uzmanın maaşını kısıyor. OSGB lerde doktorlar part time çalışmalıdır.

Başar KOYUNCU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ya arkadaşlar açıkça söylüyoruz defalarca osgb lerin ilanlarına başvurmayın kendinizi ayaklar altına almayın diye yırtınıyoruz ben aç kalsamda gitmıyorum eskıden bu işmı vardı osgb mı vardıda bazıları osgb kapısında beni işe alın diye yalvarıyor adeta 3 kuruşa

yilmazgok62

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sevgili İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyoneli Meslektaşlarım,

Bu forumu aylardır okuyor ve kendimce küçük katkılar yapıyorum. Çalıştığım yerlerde İSG kültürünü oluşturmak birincil hedefimdir hep.

Ama her şeyde olduğu gibi bizim alanımızda da bilgi ve ahlak çok önemli. Bilgi ve Ahlak olmadan kültürden bahsetmek imkansız.

Hekim arkadaşlarım iyi bilirler: Şu anda var mı bilmiyorum ama eskiden mahalle arası polikliniklerde doktorlar ek gelir olsun diye gece nöbet tutardı. Gelen hastadan, yapılan tahlilden, çekilen rontgenden aldıkları fix ücrete ek komisyon alırlardı. Hatta serum taktırmayan, tahlil istemeyen doktora pek iyi gözle bakılmazdı poliklinik sahiplerince.

Meslekte 25 yılını devirmiş bir abiniz olarak mevcut durumu, hiç bir şeyin değişmediğini görünce yüreğim burkuluyor, isyan edesim geliyor.

İSG Kültüründen bahseden yok. Odak noktasında "PARA" var. Ahlak ise paspas.

Ama hala umudumu kaybetmedim. Bir şeyleri değiştirmek mümkün.

Biraz sabır gerekiyor, yılmamak gerekiyor, öğrenmek ve öğretmek gerekiyor.

Bütün bunları yazmamdaki ana neden son zamanlardaki tespitlerim ve kısa vadeli öngörülerim:

ÇOK YAKINDA İSG HİZMETLERİNİ PROMOSYON OLARAK VERECEK OSGBLER DE GÖRECEKSİNİZ!

HİÇ ŞAŞIRMAYIN!
Haklısınız. Sürece bu açıdan bakılması gerekiyor.

Ahmet Orhan ÖZDURAL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşım o sayın hamfendi sadece belgesini çalıştıracağı, kendisi evde yatacağını düşünmüştür sanırım. yarın öbür gün başına bir iş kazası gelince görürüm ben o sayın hamfendiyi.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.