Osgb Devralmak Ve Ya Serbest Çalışmak

real_trew

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar benim bir kaç tane sorum olacak sizlere.
Birincisi serbest olarak ben osgb olmadan isg hizmetleri verebilirmiyim ? Risk analizi-Acil Eylem Planı-Eğitim Vb. Teknik ölçümler : Gürültü-Toz-Aydınlatma Vb.. Ve sağlık hizmetleri..
İkincisi Osgb devralmak yada osgb açmak için ne gerekir ? Ya da Osgb yi herkes devralabilir mi ? İlla osgb mi olmak gerekir ?

Remzi ELİKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Önemli olan yaptığınız ölçüm vs raporlamaları doğu yapmanız ve doğru yaptığınızı kanıtlayabilmeniz.
Ben iş yerinde gürültü ölçümünü dozimetre ile yapıyorum ve kayıt altına alıyorum. Herhangi bir osgb ye bağlı da değilim.
Osgb ler İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında hizmet veren firmalardır. Siz Osgb kurup ya da devralıp bu işi yapabilirsiniz. Yada benim gibi şahsi olarak, firmalar ile anlaşıp bu hizmeti verebilirsiniz. Yasa, Tüzük ve yönetmeliklere uyduğunuz ve elinizde sertifikanız olduğu sürece osgb olmanız şart değil.

Osgb açmak için gereken şartlar yönetmelikte yazmakta. yönetmeliği detaylıca okuyunuz. Ayrıntılar mevcut. Sizin yetkinliğiniz yeterli ise ve gerekli ekip ve ekipmanı sağlarsanız osgb kurabilirsiniz tabi. Devralmak konusunda ise Kanun çerçevesinde devralma işlemleri için hukuki danışmanlardan yardım alabilirsiniz.

real_trew

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Önemli olan yaptığınız ölçüm vs raporlamaları doğu yapmanız ve doğru yaptığınızı kanıtlayabilmeniz.
Ben iş yerinde gürültü ölçümünü dozimetre ile yapıyorum ve kayıt altına alıyorum. Herhangi bir osgb ye bağlı da değilim.
Osgb ler İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında hizmet veren firmalardır. Siz Osgb kurup ya da devralıp bu işi yapabilirsiniz. Yada benim gibi şahsi olarak, firmalar ile anlaşıp bu hizmeti verebilirsiniz. Yasa, Tüzük ve yönetmeliklere uyduğunuz ve elinizde sertifikanız olduğu sürece osgb olmanız şart değil.

Osgb açmak için gereken şartlar yönetmelikte yazmakta. yönetmeliği detaylıca okuyunuz. Ayrıntılar mevcut. Sizin yetkinliğiniz yeterli ise ve gerekli ekip ve ekipmanı sağlarsanız osgb kurabilirsiniz tabi. Devralmak konusunda ise Kanun çerçevesinde devralma işlemleri için hukuki danışmanlardan yardım alabilirsiniz.
Merhabalar öncelikle teşekkür ediyorum. Benim asıl sorum aslında şu . Ben üç yıldır osgb de çalışıyorum artık kendi işimi yapmak istiyorum. Çok sıkıldım patladım yoğunluktan ve başkasına para kazandırmaktan.. Şahsi olarak bu işi yapmaktan kastım saatim doğrultusunda firmalarla anlaşıp ölçüm kontrol uzmanlık gibi işleri yapmak için ne yapmam gerekir ? Ben zaten bu işi öğrenmek için önce 1 sene ölçüm yaptım işin uzmanlık kısmını son 2 senede öğrendim.

Remzi ELİKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ölçüm yapma konusunda bu kadar tecrübeliysen, bu işi sana yaptıracak firma bulmak kalıyor sadece. Doğru yaptığını raporlayabildiğin sürece önünde bir engel yok.
Düşün ki, senden bir firma İş Güvenliği Uzmanlığı yapmanı isteyebilir, aynı şekilde ölçüm yapmanı da. Uzman olduğunu sertifikanla ispatlarsın değil mi?
Ölçümlerinin doğru olduğunu ispatlamakta sana kalır.

Bu noktada sana kendinle muhakeme yapman için bir soru sormak istiyorum?

Herhangi bir firma İş Güvenliği Uzmanı ihtiyacını bir OSGB den sağlamakla, bireysel çalışan bir uzman ile sağlamak arasındaki tercih nedenleri nelerdir?
Aynı soruyu ölçüm konusunda da kendine sor bence. Ölçüm yapan bir firmadan mı yoksa senden mi bu hizmeti almak isterler?
Ama ilk önce firmalar sana fatura kesebiliyor musun diye sorarlar bilgin olsun. Biz öyle yapıyoruz çünkü. Cevabın hayır ise onunda çözümü var tabi. Burası Türkiye.

real_trew

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ölçüm yapma konusunda bu kadar tecrübeliysen, bu işi sana yaptıracak firma bulmak kalıyor sadece. Doğru yaptığını raporlayabildiğin sürece önünde bir engel yok.
Düşün ki, senden bir firma İş Güvenliği Uzmanlığı yapmanı isteyebilir, aynı şekilde ölçüm yapmanı da. Uzman olduğunu sertifikanla ispatlarsın değil mi?
Ölçümlerinin doğru olduğunu ispatlamakta sana kalır.

Bu noktada sana kendinle muhakeme yapman için bir soru sormak istiyorum?

Herhangi bir firma İş Güvenliği Uzmanı ihtiyacını bir OSGB den sağlamakla, bireysel çalışan bir uzman ile sağlamak arasındaki tercih nedenleri nelerdir?
Aynı soruyu ölçüm konusunda da kendine sor bence. Ölçüm yapan bir firmadan mı yoksa senden mi bu hizmeti almak isterler?
Ama ilk önce firmalar sana fatura kesebiliyor musun diye sorarlar bilgin olsun. Biz öyle yapıyoruz çünkü. Cevabın hayır ise onunda çözümü var tabi. Burası Türkiye.
Sondan başlayım ben o zaman fatura konusunda sıkıntım olmaz. İş bulma konusunda da sıkıntım yok en az 10 tane firmayı şu an çalıştığım yere bağlıyorum aylık olarak bunlardan %10 u uzmanlık hizmeti istiyor. Ama bildirim zorunlu hale geliyor ocak ayında .. C sınıfı uzmanım şu anda üzerimde 10 tane tehlikeli sınıfta firma var .. Tekli olarak yaptığım işleri saymıyorum bile. Benim öğrenmek istediğim şu net olarak : Ben herhangi bir danışmanlık firması açsam yada açık olan bir yere ortak olsam yine aynı işi yapabilecekmiyim ? ölçüm olsun uzmanlık hizmetleri olsun bunları yapmam için osgb olmam şart mı ?

real_trew

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu konuda sormak istediğim şey şu ; İlla osgb mi olmak zorunda bu şirket? Yani diyelim ki 5 tane firmanın uzmanı olarak görev yapacağım. 10 saatten 100 saatim böyle olacak ve sigortam o firmalardan yatacak .. Geri kalan sigortam bu danışman şirkette yatabilir mi ? Daha kısaca dışardan kısmi zamanlı uzmanlık yapacağım bir nevi. Fatura kısmında bizim danışmanlık firmamız o zaman firmaya fatura kesemeyecek osgb olmadığımız için değil mi ? Ya da herhangi bir osgb devralmak mantıklımıdır ? Bu konu da da hekim, uzman ve sağlık memuru olarak görevlendireceğimiz yeni görevliler mi olacak ? görevlendireceğimiz uzmanın A sınıfı olmasımı gerekir ? Yani kısaca danışmanlık şirketi açıp kısmi uzmanlık ölçüm ve sağlık hizmetlerini dışardan sağlayarak iş yapabilirmiyiz ? Ya da osgb yi devralmak mı mantıklıdır ?

imsiyat

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ben bilgilendirme yapayım . son yayınlanan isg hizmetleri yönetmelik taslağında tehlikeli ve çok tehlikeli 10 dan az olan kapsama giren işyerlerine OSGB yada TSM bakacak yazıyordu . bulabilrsem paylaşacağım . daha önce konu açmıştım ama kimse ilgilenmedi herkes sınav derdinde ama sonrasında bunlarla karşılaşınca neler yaşayacaklarını bilmiyorlar .

real_trew

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Şu anda ikilemdeyim benim anladığım kadarıyla serbest çalışarak çalıştığımız yerden sigortalı olacağız kalan günleri de kendi firmamızdan yapacağız. Osgb olursak firmanın sigorta yaptırmasına gerek yok.

imsiyat

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
aynen dediğiniz gibi osgb olursanız firma sigorta yatırmayacak bu yüzden osgbler daha çok tercih edilecek . Ancak osgb kurmakta imkansız gibi birşey çünkü işyeri hekimi bulmak gerçekten çok zor şu an ve osgb lerin kurulum maliyeti yüksek oluyor.

Bireysel olarak yapabilirseniz gerçekten iyi olur bence .

Remzi ELİKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Evet sizde demişsiniz zaten, başkasına para kazandırmaktan sıkıldım diye. Sizde osgb olunca çalışanlar sizin için böyle diyecekler.
O nedenle bireysel çalışmaya devam edelim. Ben öyle yapıyorum.

real_trew

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Evet bende karar kıldım şu anda bireysel olarak çalışmaya . Aslında hekimde bulunur ama aşırı para istiyorlar.. Sonuçta bu şekilde anlaşabileceğim firmalarım var ken aynı işi kendim için yapacağım.

BerkayGURCAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sn real_trew ;
Hangi ilde ikamet etmektesiniz ? Eğer özelden ulaşabilirseniz sizinle görüşmek isterim.

Remzi ELİKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Evet bende karar kıldım şu anda bireysel olarak çalışmaya . Aslında hekimde bulunur ama aşırı para istiyorlar.. Sonuçta bu şekilde anlaşabileceğim firmalarım var ken aynı işi kendim için yapacağım.

bunu bende çok duyuyorum. iş yeri hekimleri çok para istiyor diye. O nedenle bir osgb açıp, hekime haddinden fazla para vermek bence de mantıklı gelmiyor.
Herkes osgb açmak istiyor ve herkes doktor arıyor. Bu işte doktor kadar, isg uzmanı da değerli. osgb bünyesinde çalışan hekime 5 lira, isg uzmanına 2 lira veriyorsa bu büyük rant çatışması olur. o nedenle bireysel çalışmak en güzeli.

imsiyat

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bunu bende çok duyuyorum. iş yeri hekimleri çok para istiyor diye. O nedenle bir osgb açıp, hekime haddinden fazla para vermek bence de mantıklı gelmiyor.
Herkes osgb açmak istiyor ve herkes doktor arıyor. Bu işte doktor kadar, isg uzmanı da değerli. osgb bünyesinde çalışan hekime 5 lira, isg uzmanına 2 lira veriyorsa bu büyük rant çatışması olur. o nedenle bireysel çalışmak en güzeli.

öyle şey olur mu bu ülkede :) doktor = uzman kadar maaş alacak ? şöyle basit bir hesaplasanız mezun olan mühendisler (tüm mühendislikler ) + biyoloji, kimya, fizik, teknik mezunu ile doktor sayısını o zaman neden doktorun bu kadar maaş istediğini görürsünüz .

Ve dürüst olalım ne kadar iş bulamayan varsa uzmanlığa yöneldi yani doktor gene kendi işini yapacak ama uzman hayatında görmediği bir işi yapacak . bunun hakkı bu değil tabi ki bu kadar basit bir eğitim ile C ve ardından sınavlarla B ve A olmak saçmalıktan öte değil .

Bireyselin önünü tıkamazlarsa bu konuda haklısınız kesinlikle osgb kurmak çok zor.

Remzi ELİKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bende şöyle basit bir açıklama yapayım. genelde işyeri hekimliği yapan veya yapmak isteyen tıp mezunları, kendi tıp dallarında uzmanlık alamamış kişiler. zaten bir uzmanlığı varsa gelipde işyeri hekimliği yapmıyorlar. Eğer ki bir işyerinde isg uzmanı bulundurmama cezası ile işyeri hekimi bulundurmama cezası aynı ise, bence kazanılan ücret de aynı olmalı. hatta daha ileri gideyim isg uzmanı daha çok kazanmalı. çünkü işyeri hekimleri sadece ilaç yazarlar ve süresi dolunca hemen gider. isg uzmanları benim görüdüğüm tanıdığım daha özverili ve işin sorumluluğu bilincine sahip kişiler. hatta tüm evrak prosedür kaydını da tutan isg uzmanı.

ayrıca evet katılıyorum bu kadar bransa uzmanlık hakkı verilmesi cok yanlış ve hatta bi yerde durdurmaları gerekiyor, ki bu nedenle zaten ortalıkta 100 tl ye risk analizi yapanlar dolanıyor.

farklı başlıklarda da sürekli dile getirdim, isg uzmanı olarak kendimizi alçak görürsek kazanılan paralar az olması bir yana, verilen değerde az olur. osgb sahipleri bile işverenle sözleşme imzaladıktan sonra işi para olarak görüyor. nasıl olsa sözleşme imzalandı ay sonu parayı hesaba gececek diye bakıyorlar. esnaf gibi düşünmeye başlarsak başlarken kaybederiz.

Çağıl Yıldız

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar , beni bir konuda bilgilendirebilen olursa çok sevinirim.Diş hekimlerine İş Sağlığı Güvenliği ve İş yeri hekimliği hizmeti vermek istiyoruz,iş yeri hekimi arkadaşımla beraber.Ancak kafama takılan sorular var ve yanıtlarını bulamıyorum;
1- Biz OSGB olmadan beraberce bu hizmeti verip,fatura kesmeden , sigorta istemeden yapabiliyor muyuz?
2- İSG Katip üzerinden yaptığımız sözleşmeler yeterli midir?

mehmet helvacı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar benim sorum şu: hem osgb de çalışıp hem de kendi firmamızda çalışabilir miyiz? (mesela mühendislik firması). ben kendi mühendislik büromu açmayı düşünüyorum ancak ilk başta pek fazla bir sirkülasyon görünmüyor o nedenle geçici olarak osgb de çalışmayı düşünüyorum bu yasal mıdır?

BARIŞ KENDİRCİ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
AKADAŞLAR ; sertifikasyon sürecinde,çalışma izni ruhsat...vb konularda karşılaşacağımız maliyetler hakkında bilgi rica ediyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.