Osgb Denetimleri

sümeyratan01

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
merhabalar arkadaşlar osgb denetimlerinin sıklaştığı duymunu aldık.bu denetimlerinde nelere bakılıyor bilen arkadaşlar var mı acaba?

cagatay060606

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yönetmelik standartlarına uyulup uyulmadığına bakılıyor. Bunun dışında İş Güvenliği Uzmanlarına ve İş Yeri Hekimlerine verilen ders saatlerine uyulup uyulmadıklarına devamsızlık çizelgesinde birbirinin yerine imza atan varmı diye bakıyorlar. Komik gelebilir ama Bakanlık yetkililerin Ankarada bir OSGB yapmış olduğu denetimde Hocanın kursiyerleri 10 dk erken çıkardığı tespit edilmiş ve ceza yediklerini biliyorum.

Seda Aslan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Peki yeni açılmakta olan bir osgb için denetim süreci nedir ? Bilgi verirseniz sevinirim.

A

ali türk 2013

Guest
açılış başvurusu için yapılan başvurudan em geç 2 hafta içinde geliyorlardı diye biliyorum.ama siz yinede yönetmeliğe bakın..bkz isg hizmetleri hakkında yönetmelik

Seda Aslan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ali bey teşekkür ederim cevabınız için evet 2 hafta içerisinde geliyorlar bizde tam o iki haftanın içerisindeyiz. Bugün gelmezlerse yarın gelecekler o durumdayız. Benim sormak istediğim neler sorarlar, bu süreci aşmış kişiler ne gibi zorluklar ve aksaklıklar ile karşılaştılar, nelere dikkat edelim, neyi atlamayalım gibi.... Zaten isg hizmetleri yönetmeliğinde yazan her şeyi ve fazlasını harfiyen yaptık ama genede endişeliyiz.

A

ali türk 2013

Guest
yönetmelikte yazan durumlara dikkat ettityseniz sıkıntı yaşamazsınız.bazıları biraz detaycı olabiliyor.mesela bizim doktor odası iş merkezinin mutfak tezgahı olan bölümünde idi.doğalgaz tesisatına set üstü ocak bağlıydı.onu kaldırttılar. bardakları felan görünür yerden kaldırttılar. gibi.

Seda Aslan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İşte bende o ayrıntıcılardan korkuyorum. Teşekkür ederim ali bey

hüseyinkaradeniz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar merhaba, osgb denetimleri ile ilgili bakanlıktan kesin talimat var ve direk kesilen faturalardan bakılarak iş yapılan yerler İSG katip sistemiyle karşılaştırılıyor. hatta tek bir seferde yapılan risk, acil, eğitim gibi, uzman ve hekim çalıştırma yükümlülüğü olmayan firmalara bile sistemden görevlendirme yapılması gerektiği bildiriliyor. yani osgbler sadece uzmanlık, hekimlik ve diğer sağlık personeli dışında fatura kesemez bildiriminde bulunuyorlar. denetlemeyi yapanlar sgk sosyal denetmenler.

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
OSGB ve Eğitim Kurumlarının Denetlenmeleri ile ilgili denetim rehberinde uygulanacak esaslar Çalışma Bakanlığı İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü tarafından 2015/3 sayılı genelge ile yayınlandı. Genelge ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile Eğitim Kurumları denetimlerini gerçekleştirecek Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin denetimlerde izleyecekleri yol tarif edilmektedir. Genelgede belirtilen birçok madde ile SGK Denetmenlerinin yönetmelik maddelerinin yorumlanmasında yaşayabilecekleri sıkıntılı maddeler açıklık getirilmiştir. Üyelerimizin bu esaslara çalışmalarını değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz.

ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMLERİ DENETİM TUTANAKLARININ İNCELENMESİNE DAİR İŞLEMLER;

1. Yetki alınan yer ve donanım hakkında:

· OSGB bölümlerine ait isimlikler mevzuata uygun değilse denetim başına ihtar puanı uygulanır.

· Isıtma, havalandırma, aydınlatma sistemleri yok veya çalışır dudumda değilse denetim başına ihtar puanı uygulanır.

· Ek-1 listesinde yer alan malzemelerden biri veya birkaçı Muayene odası, İlkyardım ve Acil Müdahale odasında değilse denetim başına ihtar puanı uygulanır.

· OSGB’de masa, koltuk, sandalye vb. ofis malzemeleri yoksa denetim başına ihtar puanı uygulanır.

· OSGB içerisinde birden fazla uzman veya hekim bulunuyor ise, bir muayene, bir uzman odası yeterlidir.

· Bakanlık logosunun veya unvanının Ek-8’de yer alan tabela haricinde kullanılması durumunda denetim başına ihtar puanı uygulanır. Görsel veya basılı materyalde OSGB yetki belgesinin suretinin olması uygun görülecektir.

2. Yerleşim planı hakkında:

· Yetki alınan planda bulunmayan ve denetim esnasında tespit edilen her türlü değişiklik için ilgili ihtar puanı uygulanır.

· Yetki aldığında kullanılmayan bölümler kullanıma açılmışsa ihtar puanı denetim başına uygulanır.

· Yönetmelikte zorunlu olan odalar mutfak, depo, toplantı veya eğitim salonu vb. olarak kullanılıyorsa ihtar puanı denetim başına uygulanır. Yönetmelikte zorunlu olan odaların yoksa, diğer zorunlu odalardan biri ile değiştirilmişse (iş güvenliği uzmanı odasının muayene odası olarak kullanılması gibi) veya zorunlu odalar dışında kalan bir odaya taşınmışsa ihtar puanı denetim başına uygulanır.

· Planda belirtilen alanlardan birinin büyüklüğü değiştirilmiş ve Genel Müdürlüğe plan değişikliği bildirilmemişse ihtar puanı denetim başına uygulanır.

3. Sözleşme bildirimleri hakkında:

· Denetmenin personel veya hizmet verilen işyeri ile ilgili tespitine yönelik herhangi bir belge olmasa dahi, tutanakta ilgili maddeye uygunsuzluk belirtilmişse ilgili ihtar puanı denetim başına uygulanır.

· İşyeri ile OSGB arasında İSG-KÂTİP üzerinden yapılan sözleşme 5 gün içerisinde karşılıklı olarak onaylanmamışsa ilgili ihtar puanı denetim başına uygulanır.

· OSGB personelinin SGK işe giriş bildirgesinde ve/veya iş akdinde “İş Güvenliği Uzmanı" veya “İşyeri Hekimi" olarak tanımlaması yapılmış ise işe giriş bildirgelerindeki tarihler dikkate alınır.

4. Her türlü yazılı ve görsel dokümanda yetki belgesinde belirtilen isim veya unvanın kullanımı hakkında:

· OSGB tabelasında yetki belgesinde yer alan unvanın tamamı aranır. Ancak diğer görsel ve yazılı dokümanlarda unvanda faaliyet alanlarını gösteren kısım aranmaz (Tabela ör: "X OSGB MÜH. MİM. DAN. TİC. LTD. ŞTİ.”, diğer dokümanlar ör: “X OSGB").

· OSGB’nin yetki aldığı unvanı dışında tescilli başka bir unvanı/markası da varsa Yönetmelik Ek-8'inde belirtilen tabela hariç diğer dokümanlarda yetki belgesinde yer alan unvanın yanı sıra diğer unvanın/markanın da bulunması uygundur. Ancak, bu dokümanlarda yetki belgesinde yer alan unvan bulunmuyor ve sadece diğer unvan/marka bulunuyorsa uygunsuzdur.

5. Sorumlu müdürün görevlendirilmesi hakkında:

· 30 gün içerisinde gerekli görevlendirmenin yapılmadığı durumlarda, uygulanacak ihtar puanının gün sayısına bakılmaksızın bir kere uygulanması ve her tespit için yapılan idari işlem sonrasında kuruma verilen sürenin yeniden başlatılması uygundur.

6. Onaylı Defter hakkında:

· Sözleşme yapılan işyerlerinin onaylı defter suretleri OSGB'de yoksa denetim başına ihtar puanı uygulanır.

· Onaylı defter suretlerinde işverene ait imza yoksa denetim başına ihtar puanı uygulanır. (Ancak, OSGB tarafından onaylı defteri ilgili işverenin imzalamaktan imtina ettiğine dair delil olabilecek bir belge sunulur ise durum uygunsuzluk olarak kabul edilmez.)

· Hizmet verilen işyerlerinde tespit edilmiş bir eksiklik olmadığından onaylı defter suretinin tutulmadığı beyan edilirse denetim başına ihtar puanı uygulanır.

· Onaylı defter suretlerinin OSGB arşivinde olmayıp hizmet verilen işyerlerinde bulunduğu beyan edildiğinde denetim başına ihtar puanı uygulanır

· OSGB hem işyeri hekimi hem de iş güvenliği uzmanı hizmeti veriyor ise onaylı defterde ilgili profesyonelin imzası yoksa denetim başına ihtar puanı uygulanır.

· OSGB'nin işyeri ile sözleşmeyi yaptığı tarihin üzerinden 30 gün geçmeden denetim yapılmış ise ihtar puanı uygulanmaz.

7. Ek-8’deki tabela hakkında:

· Tabelada yer alan logo, filigran, unvan ile birlikte yazılması gereken “ÖZEL” ve “ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ" ibareleri, Bakanlık ve Genel Müdürlük unvanları, bu hususlara ait renkler ve tabela en/boy oranının Yönetmelik Ek-8'inde yer alan örneğine tamamen uygun olması gerekir. Ek-8’de yer alan uygun tabela örneği bulunması halinde, OSGB’ye ait diğer tabelalar Bakanlık logosu veya unvanı bulunmadığı müddetçe uygun olarak kabul edilir.

· Ek-8’de örneği bulunan tabelanın OSGB dışında asılı olmaması durumunda ilgili ihtar puanı denetim başına uygulanır.

8. Yıllık çalışma planı veya yıllık değerlendirme raporu hakkında:

· Sözleşmelerin onaylandığı tarihten bir ay geçmemiş ise yıllık çalışma planı aranmaz.

· Sözleşmelerin onaylandığı tarihten bir yıl geçmemiş ise yıllık değerlendirme raporu aranmaz.

· Yıllık çalışma planında ilgili işverene ve görevlendirilen kişilere ait imzalar aranır.

· Yıllık değerlendirme raporunda görevlendirilen kişilere ait imzaların aranır.

· OSGB hem işyeri hekimi hem de iş güvenliği uzmanı hizmeti veriyor ise yıllık çalışma planı ve yıllık değerlendirme raporunda her iki kişinin de imzası yoksa ihtar puanı uygulanır.

· Söz konusu kayıtların imzalanmış hallerinin dijital kopyalarının sunulması yeterlidir. Dijital kopyalar sunulamadığında ihtar puanı uygulanır. Söz konusu aykırılıkların biri veya bir kaçının olması durumunda işyeri sayısına bakılmaksızın denetim başına ihtar puanı uygulanır.

9. Çalışanların İSG eğitimleri hakkında:

· İSG eğitim kayıtlarında tüm katılımcıların adı-soyadı ve imzası, eğitmenin adı-soyadı ve imzası, eğitim programı ve tarih bilgilerinden biri yoksa ihtar puanı denetim başına uygulanır.

· Kayıtlarda ilgili katılımcılara ve görevlendirilen kişilere ait imzalardan biri yoksa ihtar puanı denetim başına uygulanır.

· Söz konusu kayıtların imzalanmış hallerinin dijital kopyalarının sunulması yeterlidir. Dijital kopyaları da yoksa ihtar puanı denetim başına uygulanır.

10. Hizmet verilen işyerine zorunlu haller dışında, aynı işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin hizmet vermesi hakkında:

· Hizmet verilen işyerine zorunlu haller (cenaze, hastalık, doğum, yıllık izin, evlilik vb. belgelendirilmesi şartıyla) dışında, aynı işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin hizmet vermesi sağlanamamış ise ihtar puanı denetim başına uygulanır.

· Onaylı defter, risk değerlendirmesi, yıllık çalışma planı vb. gibi belgelerde OSGB tarafından ilgili işyerine İSG-KÂTİP üzerinden görevlendirilen kişi veya kişilerin imzalarının bulunması gerekir. Bu belgelerde görevlendirilen kişiler dışındaki kişilerin imzaları varsa ihtar puanı denetim başına uygulanır.

11. Çalışma saatleri içerisinde OSGB'nin kapalı olması hakkında:

· Tutanakta denetimin gerçekleştirildiği saat yazmıyor ise ihtar puanı uygulanmaz.

· Denetime gidildiği esnada kapalı olan OSGB denetmen tarafından kurum yetkilisi çağırılarak açılsa dahi söz konusu OSGB denetimin başladığı saatte kapalı olduğu için ilgili ihtar puanı denetim başına uygulanır.

12. İSG-KÂTİP üzerinden sözleşme yapılmadan hizmet verilmesi veya henüz onaylanmamış sözleşmelerle hizmet verilmesi hakkında:

· OSGB’nin bir işyerine hizmet verdiğine dair herhangi bir belge var ise (fatura, risk analizi, onaylı defter sureti, yıllık çalışma planı vb.) bu belgenin düzenlendiği tarih ile işyerinin İSG-KÂTİP’deki sözleşme kayıt tarihi ve göreve başlama tarihleri eşleştirilir. Belgenin düzenlendiği tarih; İSG-KÂTİP'deki kayıt tarihinden önce ise sözleşme yapılmadan hizmet verilmesi, İSG-KÂTİP’deki kayıt tarihinden sonra fakat göreve başlama tarihinden önce ise henüz onaylanmamış sözleşmelerle hizmet verilmesi olarak kabul edilir ve ilgili ihtar puanı uygulanır.

· Tutanak incelenirken İSG-KÂTİP’de sözleşmenin sonradan onaylandığı görülse dahi ihtar puanı uygulanır.

· İşyerine hizmet verildiğine dair alınmış olan belgelerde, hem iş güvenliği uzmanı hem de işyeri hekimliği hizmetlerinin verildiği tespit edilmiş, ancak İSG-KÂTİP'de işyerine atanan kişilerin kontrolü yapıldığında yalnızca birinin görevlendirildiği veya her ikisinin de görevlendirilmediği belirlenirse “sözleşme yapılmadan hizmet verilmesi uygunsuzluğu" olarak kabul edilir ve ilgili ihtar puanı denetim başına uygulanır.

· Söz konusu belgelerin açıklamalarında verilen hizmetin içeriğine dair kesin ayrım yapılmış ise (iş güvenliği uzmanı hizmet bedeli, işyeri hekimi hizmet bedeli vb.) verilen hizmet türüne göre inceleme yapılır. Ancak, bu belgelerde verilen hizmete dair genel ifadeler kullanılmış ise (İŞG hizmet bedeli, İSG danışmanlığı bedeli, OSGB hizmet bedeli vb.) iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi sözleşmelerinden birinin bildirimi uygun görülmüştür.

· Söz konusu belgelerde yapılan incelemelerde, hem sözleşme yapılmadan hizmet verilmesi hem de henüz onaylanmamış sözleşmeler ile hizmet verilmesi durumları bir arada tespit edilmiş ise tek bir ihtar puanı denetim başına uygulanır.

· OSGB tarafından sözleşmesi olan işyerlerinin çalışanları haricinde kişilere sağlık raporu verdiği veya sağlık muayenesi yaptığı tespit edilirse, bu durum yetki veya izin verilmemiş faaliyet olarak değil, sözleşme yapılmadan hizmet verilmesi olarak kabul edilir.

· Söz konusu belgenin düzenlendiği tarih haricinde belgenin açıklamasında hizmetin verildiği dönem veya tarih yazıyor ise kontrol edilecek tarih belge açıklamasında yazılan tarih olacaktır. Açıklamada yazılan tarih gün belirtmiyor ve sadece ay belirtiyor ise hizmete başlanan tarih o ayın son günü olarak kabul edilecektir ve kontrol edilecek tarih belirtilen ayın son günü olacaktır.

13. Yetki aldığı mekanda Bakanlıkça yetki veya izin verilmemiş faaliyette bulunma veya 19 uncu maddenin ikinci fıkrasına aykırılık hakkında:

· OSGB bünyesinde Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan cihazlar haricinde kişi üzerinde sağlık taraması için yapılacak fiziksel, kimyasal, biyolojik tetkiklerin gerçekleştirilmesinde kullanılacak her türlü ölçüm- analiz cihazının bulunması durumunda söz konusu cihazların Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlardan alınması gereken izinler veya kayıtlar ile işyerinde yapılacak ortam ölçümleri için gerekli izinler Genel Müdürlüğe bildirilmemiş ise bu durum 19 uncu maddenin ikinci fıkrasına aykırılık olarak kabul edilir ve ilgili ihtar puanı denetim başına uygulanır.

· OSGB'nin yetki aldığı mekanda hem Bakanlıkça yetki veya izin verilmemiş faaliyette bulunduğu hem de 19 uncu maddenin ikinci fıkrasına aykırılık işlediği tespit edilmiş ise tek bir ihtar puanı uygulanır.

14. Tam süreli iş sözleşmesiyle istihdam edilmesi gereken kişilerin ayrılmasına rağmen 30 gün içinde yenilerinin görevlendirilmemesi hakkında:

· İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin her biri için söz konusu ihlal ayrı ayrı işlenmiş ise, her bir aykırılık için ayrı ihtar puanı uygulanır.

· 30 gün içerisinde görevlendirme yapılmamışsa, uygulanacak ihtar puanı gün sayısına bakılmaksızın bir kere uygulanır ve her tespit için yapılan idari işlem sonrasında kuruma verilen süre yeniden başlatılır.

15. Kontrol ve denetimlerde istenen bilgi ve belgelerin verilmemesi veya görevin tamamlanmasına engel olunması hakkında:

· İlgili madde tutanakta uygun değil olarak işaretlenmiş, ancak açıklama kısmında ilgili belgelerin OSGB’nin elinde bulunmadığı için verilmediği beyan edilmiş ise ihtar puanı uygulanmaz.

· Söz konusu madde tutanakta uygun değil olarak işaretlenmiş ve konu ile ilgili hiçbir açıklama yapılmamış ise ihtar puanı denetim başına uygulanır.

· 2013 ve daha öncesi uzman ve hekim bildirimlerinin İSG-KÂTİP üzerinden yapılması hakkında:

· 15 Şubat 2013 tarihine kadarki geç bildirimler dikkate alınmaz, ancak 16 Şubat 2013 tarihi ve sonrasında yapılan geç bildirimlere ilgili ihtar puanı uygulanır.

16. Düzenlenen faturalar OSGB’nin hizmet verdiğine dair belge olarak kabul edilir.

OSGB Yetki Belgesinin Askıya Alınması ve Doğrudan İptal Edilmesinde:

1. OSGB’nin bir başka OSGB üzerinden hizmet verdiğinin tespiti halinde her iki OSGB de yetki devri yaptığından yetki belgeleri altı ay süreyle askıya alınır.

2. OSGB’nin hizmet faturasında hizmet verilen işyeri adresi, ilgili OSGB’nin yetkili olduğu il sınırları dışında ise OSGB ile firma arasında İSG-KÂTİP üzerinde sözleşmesi olsa dahi OSGB’nin bu hizmeti yetkili olduğu il sınırları dışında verdiği kabul edilir ve askıya alma işlemi uygulanır.

3. OSGB’nin kapalı olmayıp adresini tamamen terk ettiğine dair yapılan tespitlerde; (OSGB’nin yetki aldığı adreste başka bir firmanın hizmet verdiği tespiti vb.) henüz onaylanmamış adres değişikliği talebi var ise 1 yıl askıya alınır, adres değişikliği talebi bulunmadığı durumlarda OSGB’nin yetki belgesi doğrudan iptal edilir. Tebligatlar kurumun Ticaret Sicil Gazetesinde yer alan şirket merkezine ve Genel Müdürlüğümüzce yetkilendirildiği adrese gönderilir.

4. OSGB aynı ihlali aynı işyeri için işlediği durumlarda; söz konusu ihlale ilişkin birden fazla delil (fatura, belge vb.) mevcut ise 6 aylık askı süresi bir kez uygulanır. (Örneğin; OSGB’nin X firmasına Y ilinde verdiği il dışı hizmetin farklı tarihlerde kesilen birkaç fatura ile tespit edilmesi.)

5. Aynı ihlal birkaç farklı işyeri için gerçekleştiğinde (örneğin; bir OSGB farklı OSGB’lere yetki devri yapmış ise), yetkili olduğu il sınırlan dışında birden fazla işyerine hizmet vermiş ise veya yetki almadan birkaç şube açmış ise 6 aylık askı süresi bir kez uygulanır.

6. Askıya alma işlemine sebep olan fiillerin birden fazla işlenmesi durumunda askıya alma işlemi Yönetmeliğin ilgili maddesinin her bendi için denetim başına uygulanır.

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
OSGB’lerin Denetimine Dair Bilgilendirme Rehberi

OSGB’lerin iş ve işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususların açıklanması amacıyla hazırlanmıştır.

30.12.2016

İSGGM

Yetkilendirme Daire Başkanlığı

Amaç

Bu rehber ile 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği hükümlerince yetkilendirilen ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin denetimine dair iş ve işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususların açıklanması amaçlanmıştır.

Dayanak

Bu rehberin hazırlanmasında 29/12/2012 tarihli 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği esas alınmıştır.

Teşekkür

Rehberin hazırlanmasında emeği geçen Yetkilendirme Daire Başkanlığı personeline teşekkürlerimizi sunarız.

İçindekiler

Yetki Alınan Yer ve Donanım... 5

Yerleşim Planı. 5

Sözleşme Bildirimleri. 5

Hizmete Başlanması. 6

Tabela. 6

İsim ve Unvan Kullanılması. 7

Sorumlu Müdür ve Tam Süreli İstihdam Edilenlerin Görevden Ayrılması. 7

Arşiv. 7

İSG Profesyonelinin Hizmetinin Devamlılığı. 8

Hizmet Süresi Sonu.. 8

Uygun Sürelerde İSG Profesyonelinin Görevlendirilmesi. 8

Çalışma Saatleri. 9

Yetki Verilmemiş Faaliyetler. 9

Ölçüm ve Analizler. 9

Denetimin Kolaylaştırılması. 10

Şirket Ortakları. 11

İhtar Puanları ve Yetki Belgesine İlişkin İdari Yaptırımlar. 11

Hizmet Devri. 12

Denetim Sonrasına İlişkin Hususlar. 12

Yetki Alınan Yer ve Donanım

OSGB’ler OSGB Başvuru Rehberi içerisinde bulunan Yerinde İncelemede Dikkat Edilecek Hususlar bölümünde yer alan şartların devamını sağlamakla yükümlüdür.

Yetki alınan yer ve donanım ile ilgili belirtilen şartlara uygunluğun devamının sağlanmaması durumunda kuruma ihtar puanı uygulanır.

Yerleşim Planı

OSGB tarafından başvuru dosyasında beyan edilen yerleşim planı, bina ve donanımda Genel Müdürlük onayı alınmadan hiçbir şekilde değişiklik yapılamaz.

- Yetki aldığında kullanılmayan bölümler kullanıma açılmışsa,

- Yetki alınan plandaki odaların yerleri değiştirilmişse,

- Yetki alınan planda belirtilen alanlardan birinin büyüklüğü değiştirilmişse

söz konusu değişiklikler Genel Müdürlüğe bildirilmelidir.

Onaylanmış yerleşim planında belirtilen odalar amacı dışında kullanılmaz.

Yerleşim planında Bakanlıkça onay alınmadan değişiklik yapılması veya onaylanmış yerleşim planında belirtilen odaların amacı dışında kullanılması durumunda kuruma ihtar puanı uygulanır.

Sözleşme Bildirimleri

OSGB’ler ile işyerleri arasındaki ve OSGB’ler ile bünyelerinde çalışan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli arasındaki sözleşmeler ve bu sözleşmelerin onayları İSG-KÂTİP sistemi üzerinden elektronik ortamda yapılır.

OSGB’lerce istihdam edilen kişilere ilişkin sözleşmeler İSG-KÂTİP üzerinden beş işgünü içerisinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

OSGB ile işveren arasında İSG-KÂTİP sistemindeki örneğine uygun sözleşme düzenlenir ve karşılıklı olarak en geç beş gün içerisinde sistem üzerinden onaylanır. OSGB, sözleşme yaptığı işyerine hizmet verecek işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelini, bu konuda ayrıca bilgilendirir.

Hizmet verilen işyerlerine dair sözleşmeler ile personel sözleşmelerinin ve bunların feshinin zamanında bildirilmemesi durumunda kuruma ihtar puanı uygulanır.

Hizmete Başlanması

İşyerleri ile İSG-KÂTİP üzerinden sözleşme yapılmadan veya henüz onaylanmamış sözleşmelerle hizmet verilemez.

OSGB’lerce işyerlerine sunulan her türlü iş sağlığı ve güvenliği hizmeti için İSG-KÂTİP sistemi üzerinden sözleşme yapılması gerekmektedir.

OSGB tarafından sözleşme yapılan işyerlerinin çalışanları haricindeki kişilere sağlık raporu verilemez veya sağlık muayenesi yapılamaz.

İSG-KÂTİP üzerinden yapılan sözleşmeler taraflarca onaylanmadan hizmet verilmeye hiçbir suretle başlanamaz.

İSG—KÂTİP üzerinden sözleşme yapılmadan hizmet verilmesi veya henüz onaylanmamış sözleşmelerle hizmet verilmesi durumunda kuruma ihtar puanı uygulanır.

Tabela

OSGB yetki belgesi alan kurumların ilgili Yönetmeliğin Ek-8’deki örneğe uygun tabela yaptırması gerekmektedir.

Tabelada aranan şartlar:

- Yetki belgesinde yer alan unvanın tamamı bulunmalı,

- Boy/en oranı 2/3 olmalı,

- OSGB’nin bulunduğu binanın uygun bir kısmına veya girişine asılmalıdır.

- Tabelada yer alan logo, filigran, unvan ile birlikte yazılması gereken “ÖZEL” ve “ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ” ibareleri, Bakanlık ve Genel Müdürlük unvanları, bu hususlara ait renklerin Yönetmelik Ek-8’inde yer alan örneğine tamamen uygun olması gerekir.

Ek-8’deki örneğine uygun tabela düzenlemesinin yapılmaması durumunda kuruma ihtar puanı uygulanır.

Ek-8’de yer alan tabela haricinde Bakanlık logosunun veya unvanının kullanılması durumunda kuruma ihtar puanı uygulanır.

İsim ve Unvan Kullanılması

Tabela, basılı evrak, broşür, afiş ve diğer elektronik ortamlarda herhangi bir amaçla kullanılan her türlü yazılı ve görsel dokümanda; yetki belgesinde belirtilen isim veya unvandan farklı isim veya unvan kullanılamaz.

İlgili hükmün ihlali durumunda kuruma ihtar puanı uygulanır.

Sorumlu Müdür ve Tam Süreli İstihdam Edilenlerin Görevden Ayrılması

OSGB’lerde tam süreli iş sözleşmesiyle istihdam edilmesi gereken kişilerin ya da sorumlu müdürün ayrılması durumunda 30 gün içinde yenilerinin görevlendirilmesi gerekmektedir.

Sorumlu müdürün ya da tam süreli iş sözleşmesiyle istihdam edilmesi gereken kişilerin ayrılmasına rağmen 30 gün içinde yenilerinin görevlendirilmemesi durumunda kuruma ihtar puanı uygulanır.

Arşiv

OSGB’lerce hizmet verilen işyerlerine ilişkin OSGB arşivinde asgari olarak bulunması zorunlu olan belgeler:

- Onaylı defter suretleri,

- Yıllık çalışma planı suretleri,

- Yıllık değerlendirme raporu suretleri,

- Çalışanlara verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine dair kayıtlar.

Arşivde bulunması gereken belgelerde işyerinde görevli uzman, hekim ve işveren veya vekilinin imzası bulunmalıdır. Söz konusu kayıtların imzalanmış hallerinin dijital kopyaları saklanabilir.

Çalışanlara verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin kayıtlarda tüm katılımcıların adı-soyadı ve imzası, eğitmenin adı-soyadı ve imzası, eğitim programı ve tarih bilgileri bulunmalıdır.

OSGB arşivinde bulundurulması gereken belge ve bilgilerin hizmet verilen her işyeri için ayrı ayrı saklanması gerekmektedir. Verilen hizmetin göstergesi olan ilgili belgelerin arşivde bulunmaması durumunda kuruma bulunmayan unsura ilişkin ilgili ihtar puanı uygulanır.

İSG Profesyonelinin Hizmetinin Devamlılığı

Hizmet verilen işyerine zorunlu haller (doğum, hastalık ve yıllık izin vb. belgelendirmesi şartıyla) dışında, aynı işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin hizmet vermesinin sağlanması zorunludur.

Hizmet Süresi Sonu

Hizmet sözleşmesi süresi sonunda OSGB’nin elinde bulunan kayıt ve dosyaların ilgili işverene teslim edilmesi gerekmektedir.

Uygun Sürelerde İSG Profesyonelinin Görevlendirilmesi

Hizmet verilen işyerinin çalışan sayısına ve tehlike sınıfına uygun sürelerde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi veya diğer sağlık personeli çalışmasının sağlanması gerekmektedir.

Hizmet verilen işyerinin çalışan sayısı ve tehlike sınıfındaki olası değişikliklerin takip edilerek hizmet sözleşmesinin bu doğrultuda yenilenmesi gerekmektedir.

OSGB’ler İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri ile İlgili Yönetmelik ile İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik kapsamında hizmet verdikleri alanlarda belirtilen görevlerin yerine getirilip getirilmediğinin izlenmesinden sorumludur.

Çalışma Saatleri

OSGB’lerin, işyerlerine hizmet verdikleri sürece yetki aldıkları adreste, açık ve faaliyette bulunması esastır. Günlük çalışma süresi içinde verilen hizmet ve faaliyetler konusunda yetkili bir kişinin OSGB’de hazır bulunması sağlanır.

Yetki Verilmemiş Faaliyetler

OSGB’ler, yetki aldıkları adreste ve başvuru dosyasında yer alan planda belirtilen bölümlerde Genel Müdürlükçe yetkilendirilmedikleri konularda hizmet veremez ve faaliyette bulunamazlar.

Ölçüm ve Analizler

İlgili kurum ve kuruluşların izinlerini almak ve Genel Müdürlükten onay almak şartıyla, OSGB’ler hizmet verdikleri işyerlerindeki çalışanlar ve işyeri ile sınırlı kalmak şartı ile iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili her türlü ölçüm ve analiz için gerekli donanımı OSGB’nin faaliyet gösterdiği adreste bulundurabilir ve ilgili personeli bünyesinde çalıştırabilirler.

Bu amaçla kullanılacak bölümler İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinin 12 nci maddesinde belirtilen bölümler içerisinde olamaz ve görevlendirilecek personel mezkûr maddede belirtilen kişiler arasından atanamaz.

Mobil sağlık aracı kullanmak isteyen OSGB’lerin SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 2016/7 sayılı Genelgede yer alan hükümler uyarınca ilgili gereklilikleri yerine getirmeleri ve bu kapsamda aldıkları izinleri Genel Müdürlüğümüze göndermeleri gerekmektedir. (Genelge kapsamında alınan bu izin sadece mobil sağlık aracında gerçekleştirilen tetkikler için geçerlidir.) (Genelge için: http://www.shgm.saglik.gov.tr/Eklenti/4278,gezici-isg-hizmetleri2016-7pdf.pdf?0)

OSGB’ler yetki aldıkları adreste yapacakları sağlık tetkiklerinin (fiziksel, kimyasal, biyolojik) gerçekleştirilmesinde kullanılacak her türlü ölçüm-analiz cihazının bulunması durumunda söz konusu cihazların Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlardan alınması gereken izinleri Genel Müdürlüğe bildirmelidir.

OSGB’lerin hizmet verdikleri işyerlerine çalışma ortamına yönelik fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlere yönelik ölçüm, analiz ve değerlendirmelerini yapabilmeleri için 20.08.2013 tarih ve 28741 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analizi Yapan Laboratuvarlar Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca gerekli yeterlik belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Denetimin Kolaylaştırılması

OSGB’ler tarafından kontrol ve denetimlerde istenen bilgi ve belgelerin verilmesi veya görevin tamamlanmasına engel olunmaması gerekmektedir.

Denetime yetkili personelin isteyeceği ve OSGB arşivinde bulunması gereken tüm dosyaların ve yerleşim planındaki tüm odaların sürekli olarak ulaşılabilir olmasını sağlamak OSGB’lerin sorumluluğundadır.

Buna ilave olarak kuruma 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 26 ncı maddesi birinci fıkrasının (k) bendi uyarınca idari para cezası verilir.

Şirket Ortakları

Şirket ortaklarında değişiklik olması halinde, durum 30 gün içerisinde Genel Müdürlüğe bildirilir. Yeni şirket ortaklarının ilgili mevzuat hükümlerinde belirtilen şartlara uygun olmaması halinde durumun düzeltilmesi amacıyla Genel Müdürlükçe şirkete 30 gün süre verilir.

İhtar Puanları ve Yetki Belgesine İlişkin İdari Yaptırımlar

OSGB’lerin yetki belgeleri;

- İhtar puanları toplamının 300’e ulaşması durumunda,

- Bakanlıkça belirlenen esaslara aykırı şekilde şube veya irtibat bürosu açılması,

- Yetki aldığı il sınırları dışındaki işyerlerine hizmet verilmesi,

- İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tamamını veya bir kısmını başka bir kişi veya kuruma devretmeleri,

- İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği gereği düzenlenen evrakların gerçeğe aykırı olduğunun tespiti,

- Şirket ortaklarının uygunsuzluğunun ilgili OSGB’ye bildirilmesine rağmen durumun 30 gün içerisinde düzeltilmemesi,

- Genel Müdürlüğe adres değişikliği ile ilgili başvuru yapıldıktan sonra bu başvuru Genel Müdürlükçe onaylanmadan adres değişikliği yapılması,

- Unvan değişikliği ile ilgili bildirim yükümlülüğünün 30 gün içinde yerine getirilmemesi

durumlarında belli sürelerde askıya alınır.

Vize işlemini tamamlayan kurumların; uygulanmasının üzerinden en az bir yıl geçmiş olan ihtar puanları silinir.

OSGB yetki belgeleri;

- Bir vize döneminde 3 defa askıya alma işleminin uygulandığı,

- Yetki belgesinin askıya alındığı dönem içerisinde hizmet verdiğinin tespiti,

- Başvuru evraklarının gerçeğe aykırı olduğunun tespiti,

- Yetki alınan adresin Genel Müdürlüğümüze adres değişikliği başvurusu yapılmadan terk edilmesi

durumlarında doğrudan iptal edilir.

Yetki belgesi iptal edilen OSGB ve şubelerinin kurucu veya ortaklarının, iptal tarihinden itibaren iki yıl içerisinde yapacağı yeni başvurular iki yılın tamamlanmasına kadar askıya alınır.

Hizmet Devri

OSGB’ler, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tamamını veya bir kısmını başka bir kişi veya kuruma devredemezler. OSGB’nin bir başka OSGB üzerinden hizmet verdiğinin tespiti halinde her iki OSGB de yetki devri yaptığından yetki belgeleri altı ay süreyle askıya alınır.

OSGB’ler hizmetlerin sunumunda aracı kullanamazlar ve diğer OSGB’ler veya firmaların hizmet sunumuna aracılık edemezler.

İlgili hükmün ihlali durumunda kurumun yetki belgesi altı ay süreyle askıya alınır.

Denetim Sonrasına İlişkin Hususlar

Denetimleri sonrasında OSGB’ye ihtar puanı uygulanmasına gerekçe teşkil edecek herhangi bir unsur var ise, denetimi yapan merci tarafından ilgili ihtar puanı OSGB’ye tebliğ edilir. İhtar puanlarına itirazlar, ihtarın OSGB’ye tebliğ edilmesinden itibaren on(10) iş günü içerisinde ihtar puanını uygulayan mercie yapılmalıdır.

Denetimler sonrası OSGB’nin yetki belgesinin askıya alınması ya da yetki belgesinin doğrudan iptal edilmesini gerektiren hususlar bulunması durumunda bu durum OSGB’lere Genel Müdürlüğümüz tarafından tebliğ edilir. İtirazlar tebliğ tarihinden itibaren on(10) iş günü içerisinde Genel Müdürlüğümüze yapılmalıdır.

Yetki belgesinin askıya alınması ya da yetki belgesinin doğrudan iptal edilmesi hususlarına dair yapılan itirazlar Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan İtiraz Komisyonunca incelenir. Söz konusu komisyon inceleme sonucunda itiraza cevabı OSGB’ye tebliğ eder. İtiraz Komisyonu tarafından alınan kararlar kesindir.

Not: Bu rehber bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup OSGB’lerin iş ve işlemlerini yürütürken uymakla yükümlü oldukları tüm mevzuat hükümlerini içermemektedir. Bu itibarla, OSGB’ler bu rehberde geçen hususlar haricinde yükümlü oldukları diğer mevzuat hükümlerinden de sorumludurlar.

futboldans

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu hazırlanan rehperi genel müdürlük yada bakanlık sitesinde bulamadım. Rica etsem link verebilirmisiniz.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
OSGB yerleşim planında yapılan değişiklik bakanlığa nasıl bildiriliyor bilgisi olan var mı? İSG-Katip'ten yapılması mümkün müdür?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.