Osgb De Çalışan Uzmanlar Yaşanan Iş Güvenliği Kazasından Sorumlu Mudur ?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Engin Halıcıoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi  C sınıfı uzmanım.Bir danışmanlık şirketinde çalışmaya başladım.Risk analizleri yapıp eğitim veriyorum.Dikkat etmem gereken hususlar nelerdir.Bir de risk değerlendirme yaparken gözden kaçan bir risk yüzünden oluşan kaza yüzünden sorumluluk bize mi aittir.


   
 2. Beka Kavgaoglu

  Beka Kavgaoglu TÜİSAG Üyesi

  Evet , size ait.

   
  EEK bu yazıya teşekkür etti.
 3. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  PEKİ bireysel uzmanlardan ne farkı var bu durumun OSGB lere para kazandırmaktan başka anlamıyorum yok böyle saçmalık

     

   
 4. Beka Kavgaoglu

  Beka Kavgaoglu TÜİSAG Üyesi

  OSGB lerin gorevi uzman , doktor tedarik etmek. Onları kontrol etmek . İşlerinin aksamamasi için destek olmak. Bir nevi taşeron , arabulucu. Sorumluluk sonuçta uzmanda. Eğer OSGB iyi organize olmuşsa , iş yapma konusunda metod konusunda uzmana destek olur. Bünyesindeki uzmanlar birbirine destek olur. Onun dışında fazla bir işlevi yok. Birde OSGB devlete vergi verir. Sonuçta her iş uzmanda biter.

   
 5. s.aksu

  s.aksu TÜİSAG Üyesi

  Bu firmada şu riskler vardır diyerek bir risk analizi yaptınız mı ? Tabi ki yaptınız... Altına imza attınız mı ? Tabi ki attınız... Bundan sonra gemide tek başınasınız, imzayı attığınız anda OSGB gemiden atlar ve yüzerek kaçar, bilmem anlatabildim mi ?
  Saygılarımla

     

   
 6. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  Ben elimden geldiğince dikkatli olmaya çalışıyorum risk analizi yaparken.Kendimi sağlama almak için her yaptığımı işverene de imzalatmam yeterli olur mu.Bir de iş güvenliğini ilgilendiren yönetmelikleri işverene imza karşılığı tebliğ etmek gibi bir zorunluluk var mıdır.

   
 7. s.aksu

  s.aksu TÜİSAG Üyesi

  Öyle bir zorunluluk yok. Fakat risk analizi maddelerine dayanak olarak yönetmelik maddelerini eklerseniz iş verenin risk analiziyle dalga geçmesine engel olabilirsiniz. Çünkü genelde "bu ne ya,nasıl iş bu kardeşim, saçma saçma şeyler ya" tarzı tepkilerle karşılaşıyoruz.
   
  EEK bu yazıya teşekkür etti.
 8. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  OSGB ile danışmanlık şirketi arasındaki farklar neler.Attığım imza her ikisinde de aynı sorumluluğu mu getiriyor.İşvererenler işgüvenliği uzmanı bulundurmak zorunda yada bir OSGB'den yardım almak zorunda.Fakat danışmanlık şirketleri aynı kategoriye giriyor mu.Çalıştığım yer takribi 110 yer ile sözleşme imzalamış.Bana şu yerler senin,şu saatlerde şuraya gideceksin filan demedi.Şimdilik sadece risk analizi yapıp parasını alıyoruz.İşyeri hekimi ile beraber gidip eğitim veriyoruz ama yeterince eleman yok.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica