Osgb Çalişma Süresi B Sinifi Geçişi2

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında mineral61 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mineral61

  mineral61 TÜİSAG Üyesi  ARKADAŞLAR OSGB İLE YAPMIŞ OLDUĞUMUZ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SÖZLEŞMESİ ) C SINIFI İÇİN KONUŞUYORUM ) B SINIFI İÇİN GEREKEN 3 YILLIK SÜREDEN SAYILIYORMU SORUM BU BENİM KANAATİM EĞER OSGB NİN FİRMALARLA YAPMIŞ OLDUĞU SÖZLEŞMEDE ŞUAN İTİBARI İLE AZ TEHLİKELİ İŞLER KAPSAMINDA BİR SÖZLEŞME VARSA BİZİM ÇALIŞMA SÜREMİZ GEÇERLİ OLUYOR FAKAT TEHLİKELİ BİR İŞTE BİZİ OSGB GÖREVLENDİRSE BİLE RESMİYETTE GÖREV ALAMAYACAĞIMIZ İÇİN SÖZLEŞMEMİZİN SÜRESİ GEÇERLİ OLMUYOR KANAATİNDEYİM BU KONUDA ACİLL FİKİRLERİNİZİ BEKLİYORUM SAYGILAR

  SERDAR AYAZHAN MADEN MÜHENDİSİ
  ESKİ MAĞDUR YENİ UZMAN :)))
  0.533.4108450 mineral61@hotmail.com


   
  mus.esen bu yazıya teşekkür etti.
 2. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  OSGB lerle yapılan sözleşme C sınıfı için geçerli oluyor.illaki bir A veya B sınıfı altında çalışacaksınız zaten.dolayısıyla sözleşmeniz geçerli oluyor.

   
 3. mineral61

  mineral61 TÜİSAG Üyesi

  HANGİ OSGB HEM A SINIGI HEMDE C SINIFI AYNI ANDA CALIŞTIRYOR BİDE GEÇERLİ A VE B KAÇ TEN OSGB BÜNYESİNDE VAR ŞUAN Kİ BİZİMKİLER GEÇERLİ OLSUN BİR ÇOK OSGB C SINIFI UZMANLA ÇALIŞIYOR :))..... UMARIM SADECE OSGB İLE YAPILMIŞ C SINIFI SÖZLEŞMELERİMİZ GEÇERLİ OLUR.

     

   
 4. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  göstermelik te olsa A sınıfı uzmanları var bir çoğunun.sadece C sınıfını neredeyse bedava kullanıyorlar malesef.eğitimlerde vs vs..
  o zaman ben de size şunu sorarım;C sınıfı belgenizle sanayiden sayılan hangi işletmelerde uzmanlık yaparsınız?
  bana bunları listelermisiniz lütfen serdar bey...
  yazıları küçük harfle yazmanızı rica ederim...

   
 5. mineral61

  mineral61 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba benim alnatmak istediğimle sizin söylediğiniz farklı şeyler ok sizde bende biliyorumki az thlikeli işlerde bir çok firma bulabilirsiniz ama bunların ne kadarı uzman çalıştırmak isteyecek oda sizin bu işle olan ilginiz ikna kabiliyetiiz gibi konular ...bu uzar gider bu konu benim anlamak istediğim sorum gayet net ona cvp arıyorum arkdaslar :))

     

   
 6. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  kolay gelsin size...:)

   
 7. dj_shark

  dj_shark TÜİSAG Üyesi

  OSGB nin kendi bünyesinde yaptığımız tam süreli sözleşme bu süreden sayılıyor mu sayılmıyor mu ?
   
 8. nesim

  nesim TÜİSAG Üyesi

  Bildiğmi kadarıyla tehlikeli sınıfta çalışma yapıyorsanız o üç yıllık süreden sayılmıyor.   
 9. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  cem bey OSGB de kuruluş organizasyonunda yeralan bir c sınıfı uzmanın sözleşmesi b ye geçiş için kabul görür değilmi.kurucu ortak işyeri hekimi

     

   
 10. şükrü karaca

  şükrü karaca TÜİSAG Üyesi

  c sınıfından B ye geçiş yapabilmeniz için herhengi bir OSGB bünyesinde sigortalı görünmeniz yeterli değil ne yazıkki. yönetmelikte belirtilen 3 yıl için, en az bir işletme ile sözleşmenizin bakanlıkta görünmesi gerekir. bu arada zaten bakanlık c sertifikası için az tehlikeli işler dışındaki tehlike sınıflarını da onaylamıyor.   
 11. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  sükrü bey ben bir firmada boyahane müdürü olarak çalışıyorum.aynı zamanda OSGB kuruluşunda görev almayı düşünüyorum.sigorta durumları sıkıntı olur mu   
 12. dj_shark

  dj_shark TÜİSAG Üyesi

  Ben şimdi bakkal dükkanında belgemi çalıştırsam o süre işler mi ?

   
 13. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  ticaretten değil de sanayiden sayılan işler lazım:)
   
  dj_shark bu yazıya teşekkür etti.
 14. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi


  sayın cemak budak bunu espiri olarak yazmışsınız belki ancak; ayrı bir tartışma konusu.

  gerçekten sanayiden sayılması şart mı?

  ticaret olamaz mı.

  benim görüşüm 4857'ye tabi işyeri olması ve az tehlikeli listesinde olması yeterli, bakkal değil ancak market bu tanıma uyuyor ve buradaki uzmanın belgesi geçerli olur.

  sonuçta 50 ve üzeri sanayiden sayılan 6 ay sürekli işlerin yapıldıpı işlerde isg uzmanı bulunması ZORUNLU, diğer yerler için örneğin ticaret işleri için ise bulunamaz diye bir kural yok. ticaret ve tarımda da ve 50 kişi altında da isg uzmanı bulunabilir. ancak sadece zorunluluk yok.

  bu tür yerler için yapılan sözleşme geçerli olur. zaten az tehlikeli sınıf listesine bakın oradaki işlerin birçoğu ticaret ve 50 kişi altı çalışılan yerler.

  yani sertifikayı alırsak geçerli olması için market, terzi, pastane, toptancı gibi yerlerde çalışmak gerekecek.

   
  dj_shark bu yazıya teşekkür etti.
 15. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  valla esatçım,ben markette,toptancıda uzmanlık yapmak için eğitim almadım.
  bu dediğin konuyu tam olarak araştırmadım ancak,eğer uzman adayıysak veya uzmansak,bizim asıl ilgilenmemiz gereken işlere yönelmemiz gerekir mesleki etik açısından..yoksa diplomasını kiralayan eczacılardan bir farkımız kalırmı?   
 16. şükrü karaca

  şükrü karaca TÜİSAG Üyesi

  tam zamanlı değilde kısmi zamanlı olarak 2 yerde de çalışabilirsin yalnız dikkat etmen gereken, aylık çalışman toplamda 217 saati aşmaması.

   
 17. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar yukarda biraz karışık yazdım sanırım, özetleyim;

  c sınıfı belgesi ile sözleşme yapılabilecek işler listesi "tehlike sınıfları" listesinden bakılır. burada az tehlikeli işlere bakarsak da %95'i en fazla 5-6 kişinin çalıştığı, birçoğu ise ticaretten sayılan işler, yani market, depo, pastene gibi işler

  bu işler sanayiden sayılmasa da, 50'den az kişi çalışsada, sözleşme yapılabilir.

  ikinci olarak şükrü bey; aylık çalışma olarak neden 217 saat dediniz? çünkü benim bildiğim aylık çalışma saati 225 saat (7.5*30=225saat, tabi bu resmi değil ama muhasebecilerin kullandığı pratik hesap)

   
 18. şükrü karaca

  şükrü karaca TÜİSAG Üyesi

  esat bey;
  bir çalışanın haftalık çalışması maksimum 45 saatır.
  yıllık 270 saatlik de mesai hakkı vardır.
  bir ayıda 30 gün olarak hesaplarsan.
  hafdada bir gün çalışanın dinlenme hakkı vardır bunun için 7.5*30 bence uygun değil.
  7.5*26=195+22=217

   
 19. dj_shark

  dj_shark TÜİSAG Üyesi

  yani ben OSGB de tam süreli sözleşmeliyim ve bir işyeri ile ki bu iş yeri az tehlikeli vs.. herhangi bir yer diyelim ki 5 çalışanı var sanayiden de sayılmıyor sözleşme yaptım bu benim süreme işler. Anladığım kadarıyla durum bu. Ama 5 kişi için bulunmam gereken süre ayda bikaç saat olur herhalde.

   
 20. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bir isg uzmanı ya bir OSGB bünyesinde yada bir iş yerinde isgb oluşturarak sigortalı daimi olarak hizmet vermelimidir?
  Bunun haricinde hiç bir yere bağlı olmadan sebest uzmanlık hizmeti Mesela;İş yerlerine personele ücret karşılığı isg eğitimi verebilir diye düşünüyorum.Sonucta bakanlık belgeli isg uzmanıyız.Ve eğitim verme yetkimiz var.
  Ben c sertifika ile gerekli süreyi doldurupta B sınıfına geçen biri görmedim tanımıyorum.Piyasadaki uzman arkadaşlar çoğu c sertifikalı az sayıda da A sınıfı uzman var(ki çoğunun belgeside geçersiz)...C sınıfı sertifika ile çok tehlikeli işlerde uzmanlık yapan bir çok arkadaş oldugunu düşünüyorum.Tamam Bakanlığa sözleşme göndermez belki B ye geçiş için süresini dolduramaz ama görev alabilir, bu tür iş yerlerinde.Ben sadece bu iş yerinde isg adına bir şeyler yapmak için görevliyim ve personele eğitim veriyorum der ise kim ne diyebilirki.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica