Osgb Acil Çıkış Kapısı Hakkında

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında sevgay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi  Merhabalar,
  OSGB kurma işine merak saldım. Bu bağlamda çok güzel ve uygun bir yer ile de görüştüm. Tek sıkıntım var oda şu, işyerinin uzunluğu 18 m ve genişliği 6,5 m...yanı ve arkası da başka işyeri. Şimdi bu işyerinin bir adet çıkış kapısı mevcut, ikinci bir acil çıkış kapısı yangın çıkış kapısı...gibi bir kapı daha isteniyor mu? Şöyleki, İş Sağlığı ve güvenliği Hizmetleri yönetmeliğinde OSGB çıkış kapıları ile ilgili hiçbir bilgi yok, İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmeliğe baktığımda, en uzak nokta ile kapı arası 25 m az ve çalışan sayısı 50 az olan az tehlikeli işyerlerinde 1 adet çıkış kapısı acil çıkış kapısı olarak kabul edilir diyo...

  Bazı sitelerde ve hatta bu sitede de bir kaç yerde 2. kapı olmazsa olmaz deniyor ama bunun yasal dayanağını ben bulamadım.

  Konu ile ilgili bilgisi olan var ise yardımcı olabilir mi? Pazartesi bakanlığı arıcam ama ulaşabileceğimden pek emin diilim. Bulduğum işyerini kaçırmak hiiç istemiyorum çok içime sindi. Şayet şart derlerse de 6 m ön cepheye 2 yanyana kapı açıcam, böle bi saçmalık yok aslında ama istemekte direnirlerse buda bence çok saçma olur.


   
 2. egem

  egem TÜİSAG Üyesi

  Bence saçma olmaz. Yapılabilir.

   
 3. ottoserkan

  ottoserkan TÜİSAG Üyesi

  Benim bildiğim iş yeri açmak için aranan şartlardan biri de güvenlik konusu ; iş yeri açmak için başvuruda bulunan bir arkadaşıma, acil çıkış kapısını sormuşlar lakin iş yerinin 1 tane çıkışı var. Duvarda delik açıp 2. bir kapı yapacaklar. Sanırım itfaiyeden izin veya belge alma durumu var.

     

   
 4. MEHMET ALİ YILMAZ

  MEHMET ALİ YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar benimde bir sorum var. osgb için tavan yüksekliği en az ne kadar olmalı 2,20 m gibi bir yükseklik uygun olurmu? birde kapı genişlikleri 110 cm şartı tüm kapılar için varmı? teşekkürler

   
 5. Atika

  Atika TÜİSAG Üyesi

  Önce, Binaların yangından korunması hakkında yönetmeliğe bakmanızı öneririm. Bu konular orada detaylı şekilde yazar. Sorunuza gelince OSGB de diğer işyerleri gibi bir işyeridir. Büro sınıfına girer. Acil çıkış 15 m den uzaksa ikinci bir acil çıkış gerekir. 2. acil çıkışın uzaklığı ise birinciye 12 m den daha yakın olamaz.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica