Osgb Açıcam Ancak Önemli 3 Sorunum Var

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında drangelman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. drangelman

  drangelman TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar herkese kolay gelsin.
  kısa bir süre içinde büyük bir OSGB açıcam kısmetse.400+150(teras alanı) metrekarelik bir ofis kiralamak üzereyim.
  ancak yeni yapılan bir plaza olduğu için içinin mimari projesini biz kendimiz yapıcaz.
  şöyle bir sıkıntımız var sizlereden bir akıl almak istiyorum.

  1-binanın en altındaki kapalı otoparktan bütün ofislere çıkan yani ofisin içine açılan yük asansörü var.ancak asansör henüz yapılmamış.dolayısıyla ofisin içinde asansörün olduğu yer komple bomboş duruyor.mal sahibi derki diğer ofislerde kiralandıktan sonra biz bu asansörü yapıcaz.bina projesine baktık evet asansör yeri olarak gözüküyor.lakin biz OSGB için ruhsat başvurusunda bulunduktan sonra bu alanı (3metre yükseklik 3metrede eni var bu alanın) komple duvar olarak ördürüp kapattırmam gerekiyormu yada o şekilde projedeki gibi bomboşmu bırakmam gerekiyor.eğer boş bırakırsam düşme için çok tehlikeli bir alan oluşturuyor.duvar ile örüp kapatırsam bu seferde kardeşim projede bu alan asansör alanı niye duvar örüp kapattınız demesinler?

  2-ofisin içinde 40-50 metrekarelik bir sınıf yapmak istiyorum.ileride işyeri hekimi-isguzmanı ve işyeri hemşireliği kurslarınıda vermek istiyorum.ancak OSGB ruhsat başvurusunu yaparken ayrıca eğitim vermek için yetkilendirilmiş kurum olmak için ne yapmam gerekiyor?yada önce OSGB ruhsatı aldıktan bir süre sonramı eğitim yetkili kurumu ruhsatı için ayrıcamı başvurmam gerekiyor?

  3-OSGB ruhsatı için başvuru yaparken mesul müdür olacak işyeri hekimi dışında ayrıca başka bir işyeri hekimi sözleşmesi yapmam gerekiyormu yoksa sadece bir mesul müdür dr,isg uzmanı ve sağlıkçı hemşire olması yeterli olacakmı?sanki okuduğum metinlerde mesul müdür zaten olacak ancak birde firmalarda çalısacak bir iş yeri hekimi sözleşmesi gerekiyor gibi anladım.

  4-ofisi mimar ile odalara ayırırken, şirket müdürü,mesul müdür,isg uzmanı,acil müdahale ve bekleme koridoru yapılacak.ancak bunların yanında ilave olarak bir tane daha isg uzmanı ve işyeri hekimi odası yapabilirmiyim?bu konuda sıkıntı olurmu?

  cevap yazma zahmetinde bulunan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.


   
 2. drangelman

  drangelman TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar konu başlığında 3 sorum var yazdım ama kusura bakmayın 4 sorum oldu sizlere :)

   
 3. asiye

  asiye TÜİSAG Üyesi

  merhabalar, öncelikle şimdiden hayırlı olsun...
  bir OSGB kurmak için, dr, uzman ve yardımca sağlık personeli bulundurmak şart,
  dr odası, uzman odası, bekleme salonu ve acil müdahale odası yönetmelikte belirtilen metrekarede olmak zorunda.
  benim fikrim muhtemelen boşluğu kapattırmanız gerekecek çünkü odaların belli ölçüleri var,
  mesul müdür olarak orada görevli bir arkadaş bu işi yapabilir, dr, uzman yada sağlık personeli ama onunda şartları var sanırım.
  eğitim verilecek alanlar ve dersliklerin alan ölçüleri başka,
  kolay gelsin, umarım yardımca olabilmişimdir.

     

   
  drangelman bu yazıya teşekkür etti.
 4. duysal yurdakul

  duysal yurdakul TÜİSAG Üyesi

  Şimdiden hayırlı olsun,

  Asansör projede gözüken bir alan,ancak boşluk olması OSGB için teftişe gelen müfettişler tarafından muhtemelen problem edilecektir.Yalnız duvar örmek yerine makul bir şekilde geçici olarak kapatmanız daha uygun olur diye düşünüyorum.Asansörler tamamlandığında ÇSGB ye durum bildirirseniz tamamlanması gereken eksiklik olarak yazsalar bile sonradan düzeltebilirsiniz,bazı insiyatifleri oluyor.

  Eğitim kurumu prosedürleri OSGB den çok daha farklı aynı ruhsatla alabilceğiniz bir şey değil

  OSGB lerde mesul müdürün iş yeri hekimi olma şartı yok,eger mesul müdür işyeri hekimiyse bir daha ayrı bir iş yeri hekimi bulundurmanıza gerek yok,mesul müdür iş yeri hekiminin tam zamanlı olması yeterlidir.

  Odalar konusunda Bakanlıgın istediği prosedürleri karşıladıktan sonra ekstra durumlar için sıkıntı oluşturacağını düşünmüyorum,böyle bir durumu yaşadık ve sıkıntı olmadı..

  fikirlerimi karşılaşmış olduğum durumlara kıyasen belirttim,yine de en sağlam bilgiyi bakanlıktan edinebilirsiniz..

   
  drangelman bu yazıya teşekkür etti.
 5. drangelman

  drangelman TÜİSAG Üyesi

  asiye hanım ve duysal hanım teşekkür ederim cevaplarınız için.

  asansör boşluğunu paravan benzeri bir şeyle geçici olarak kapatın diyorsanız anladığım kadarıyla.

  ben yinede 2 tane isg uzmanı 2 tanede iş yeri hekimi odası yapmayı düşünüyorum.

  sonuçta bu insanların boş kaldıklarında illaki araştırma yapmaları gereken yada kafa dinlemesi gereken bir mekan olması gerekiyor.

  ayrıca tüm iş güvenliği uzmanı olacak alacağım arkadaşlara A-B-C grubu olsun Mesleki Sorumluluk Sigortası yaptırmayı düşünüyorum.bununla ilgili 3 firmadan fiyat teklifi bekliyorum.
  C grubu için 200 milyar,B grubu için 250 milyar ve A grubu için 300 milyarlık tazminatlar belirledim.
  iş yeri hekimleri içinse 375 milyarlık tazminat limitleri olacak.
  bunların primleri bakalım yıllık ne kadar tutacak?

  peki isg eğitimi veren kurumu olmak için yönetmeliği nerden bulabilirim.
  bu konuda beni yönlendirebilirmisiniz?

     

   
  meliz oral bu yazıya teşekkür etti.
 6. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
  resmi gazete Tarihi: 29.12.2012 resmi gazete Sayısı: 28512

  Madde 14'ten Madde 24'e kadar olan kısımda yani Dördüncü Bölüm'de aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.

  DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
  Eğitim Kurumlarına İlişkin Hükümler
  Eğitim kurumu başvuru işlemleri
  MADDE 14 – (1) Eğitim kurumu yetki belgesi almak amacıyla, Genel Müdürlüğe bir dilekçe ve aşağıda belirtilen ekleri ile başvurulur:
  a) Ticari şirketler için tescil edildiğini gösteren Ticaret Sicil Gazetesi.
  b) Şirket adına imza yetkisi olanları gösteren imza sirküleri.
  c) Eğitim kurumunun sorumlu müdürünün eğitici belgesi ile;
  ..

   
 7. aliihsanov

  aliihsanov TÜİSAG Üyesi

  size bir özel mesaj attım olumlu veya olumsuz dönüş yaparmısınız iyi akşamlar dilerim
   
 8. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi


  herkese merhaba,

  öncelikle asansör boşluğunu kesinlikle duvar ile kapattırmalısın paravan veya başka bir şekilde olmaz kesinlikle olumsuz görüş bildirirler bina projesine bakmıyorlar senin çizip yetkili bir mimara imzalattığın 1/50 projen inceleniyor oda metrekarelerini 1-2 metrekare büyük tut kolon alanı kapatacağın asansör alanını metrekarelerden düş lazermetreler ile ölçü alıyorlar

  daha önemli detaylar var kesinlikle binanın iskanı olmalı ve iskanda yer alsa bile terasa hiç bir şey yapamazsın dikkat
  OSGB nin içinde kendine özel tuvaletin olmalı ve hiçbir şekilde kattaki başka ofisler için kullanılmamalı olumsuz rapor alarak tekrar tadilat yaptık ofis içine tuvalet yaptırdık

  fazla oda yaptırman isabet olur bu konu arkadaşlar tarafından karıştırılıyor yönetmelik zaten en az birer oda diyor özellikle ankara da görüştüm birden fazla mühendis ve doktor sözleşmesi ankara ya gönderilmesi akabinde ara denetimlerde bu kadar insanı nerede çalıştırıyorsunuz diye sorarız dediler

  arşiv odan en az 10 metrekare olsun yönetmelikte yeterli metrekare diyor ancak gelen müfettişler üzerinde duruyor

  mesul müdür ya uzman yada doktor olmalı sağlık personeli olmaz mesul müdür olarak atanan arkadaş dışarıda uzman veya hekim olarak çalışabilir ancak yönetmelik şöyle diyor OSGB ler sabah 8.30 ve 17.30 saatlerinde açık olmak ve bu saatlerde yetkili biri OSGB de bulunmalıdır diyor yani mesul müdürün sürekli içeride olma şartı yok ancak ara denetlemeye geldiklerinde içeride sağlık personeli uzman yada doktoru görmek isterler

  eğitim işi bambaşka ve daha çetrefilli bir iş bir kere kesinlikle OSGB içerisinde eğitim kurumu açamazsın ayrı katlarda yada binalarda olmak zorunda eğitim salonu en az 90-100 metrekare olmalı şartı ise kişi başına 10 metreküp hava hacmi diyor buda 25 kişide 90-100 metrekare civarına denk geliyor diğer birimleri ile 200 metrekare civarı minumum olmalı ayrıca hekimlik kursu için en az 2 eğitici sertifikalı işyeri hekimi uzmanlık içinde en az 2 eğitici belgeli A uzman gerekiyor maliyetlerini duysan şaşırırsın ayrıca bunlar kuruluş için okey ders verme sırasında bazı dersleri uzmanlık alanı değişen eğiticiler istiyorlar ki bu da ayrı bir maliyet

  işin zor şimdiden kolay gelsin yola çıktıktan sonra 1-1,5 aya kadar ruhsatımızı alır başlarız diyorduk 4 ay sonra faliyete geçebildik   
  drangelman bu yazıya teşekkür etti.
 9. MEHMET ALİ YILMAZ

  MEHMET ALİ YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar benimde bir sorum var. OSGB için tavan yüksekliği en az ne kadar olmalı 2,2 gibi bir yükseklik olurmu? birde kapı genişlikleri 110 cm şartı tüm kapılar için varmı? teşekkürler

     

   
 10. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Henüz tavan yükseklikleri hakkında bir fikrin yokken OSGB açmayı düşünmen oldukça cesur bir hareket. Başarılar diliyorum.   
 11. MEHMET ALİ YILMAZ

  MEHMET ALİ YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  Denetime gelenlerin insafına bırakmak istemediğim için bu soruyu sordum çünkü bu şekilde olur alanlarıda duydum alamayanlarıda. baya bi masrafa gircez sonuçta. sizin biliyormusunuz sorumun cevabını ve hangi mevzuatta yazıyor bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. kapı konusunda da 90 cm kapılar için onay alanda var 110 cm şartının arandığıda var tüm kapılar böylemi olucak.   
 12. Burçakyiğit

  Burçakyiğit TÜİSAG Üyesi

  Selam biz Ocak'ta açtık. 1 metre kare bile önemli

   
 13. oezguel

  oezguel TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica