Soru : Ortam Ölçümleri Hakkında

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kolay gelsin arkadaşlar. Ortam ölçümleri yaptırmak istiyorum. Fakat bu her yıl yapılacak tekrarlanacak hastane sürekli buna ücret vermektense piyasada satılan (100-200 tl) arası cihazlardan alınsa bunlarla birlikte belirli bir grup ortam ölçümlerini yapsa olur mu ?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kolay gelsin arkadaşlar. Ortam ölçümleri yaptırmak istiyorum. Fakat bu her yıl yapılacak tekrarlanacak hastane sürekli buna ücret vermektense piyasada satılan (100-200 tl) arası cihazlardan alınsa bunlarla birlikte belirli bir grup ortam ölçümlerini yapsa olur mu ?

20.Ağustos 2013 Tarih ve 28741 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan

İŞ HİJYENİÖLÇÜM, TEST VE ANALİZİ YAPAN LABORATUVARLAR HAKKINDA YÖNETMELİK' ortam ölçümü yapan kurum ve kuruluşlar hakkındaki detayları belirlemiştir. Alt kısımdaki maddeyi dikkatlice yorumlamanızı isterim.

Kapsam

MADDE 2 –
(2) Aşağıda belirtilen faaliyet ve kuruluşlar hakkında bu Yönetmeliğin yetkilendirme hükümleri uygulanmaz:
a) Kendi işyeri ve çalışanlarına yönelik, iç kontrol amacıyla iş hijyeni ölçüm, test ve analizi yapan laboratuvarlarda.

Demektedir.

SGK kaydına tabi tüm işyerleri, ortam ölçümleri yapmak veya yaptırmak zorundadır. Burada soru şu. Bu ölçümü kimler yapabilir. 2 alternatif olabilir.
  1. TURKAK tarafından akreditasyon belgesi almış bir kuruluştan hizmet alınmasıdır. Bu sayede işyeri hiç bir sorumluluğa tabi olmaz. yapılacak tüm tespitleri gidermesi kurumu rahatlatacaktır. Unutulmaması gereken, yapılan olumsuz tespitlerin giderilmesidir. Giderilmeyen her eylem, kuruluşu gelecek dönemde sıkıntıya sokacaktır.
  2. Firmalar kendi personelini TSE gibi yeterliliği kabul edilen kurumlarda eğitim aldırarak, ve de her türlü ölçüm cihazını temin etmesi koşulu ile bu hizmeti kendileri de yapabilir. Ancak bu iş biraz sıkıntıda yaratabilir. Bu işe karar veren firmalar, öncelikle bu konuda kendilerine ait iç tetkik mekanizmasını oluşturmalıdır. Bu sayede ölçüm prosesleri, standartları belirlenerek, ölçüm yapmaya yetkin kişilerinde belgelendirilmesi sureti ayrıca cihazların yönetmeliklerle belirtilen aralıklarla akredite edilmesi de şarttır.
Özetle mevcut yönetmelikler, firmaların kendi ölçümlerini yapamaz diye kural veya sınır koymamaktadır. Ancak firma bunu kendi yapacaksa, astarı yüzünden pahalıya kaçacaktır. Bu sebeple başta ekonomik görünen yöntem hiçte ekonomik olmayacaktır.

Sorumlulukları da cabası..

Saygılar..

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Artık bakanlık sadece ortam ölçümleri değil, kişisel maruziyet ölçümleri de istiyor. Bunu sizin yapma şansınız da yok. Belirli standartlarda ölçümler yapılıyor. Raporlanıyor ve raporlarda ölçüm yapılan cihazların kalibrasyon raporları v.s oluyor. Siz alacağınız o cihazla ancak şunu tayin edebilirsiniz. Yeni bir makine ekipman kurulduğunda, atıyorum gürültü konusunda eskiye nazaran çok fark var mı? Bu belirlenebilir.

ex ortam

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Her yıl tekrarlanacak diye bir şey yok. Örn: Ortamdaki gürültü çıkaran cihazlar değişmedi ise, artma olmamışsa gürültüyü tekrar ölçtürmeye gerek yoktur.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
20.Ağustos 2013 Tarih ve 28741 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan

İŞ HİJYENİÖLÇÜM, TEST VE ANALİZİ YAPAN LABORATUVARLAR HAKKINDA YÖNETMELİK' ortam ölçümü yapan kurum ve kuruluşlar hakkındaki detayları belirlemiştir. Alt kısımdaki maddeyi dikkatlice yorumlamanızı isterim.

Kapsam

MADDE 2 –
(2) Aşağıda belirtilen faaliyet ve kuruluşlar hakkında bu Yönetmeliğin yetkilendirme hükümleri uygulanmaz:
a) Kendi işyeri ve çalışanlarına yönelik, iç kontrol amacıyla iş hijyeni ölçüm, test ve analizi yapan laboratuvarlarda.

Demektedir.

SGK kaydına tabi tüm işyerleri, ortam ölçümleri yapmak veya yaptırmak zorundadır. Burada soru şu. Bu ölçümü kimler yapabilir. 2 alternatif olabilir.
  1. TURKAK tarafından akreditasyon belgesi almış bir kuruluştan hizmet alınmasıdır. Bu sayede işyeri hiç bir sorumluluğa tabi olmaz. yapılacak tüm tespitleri gidermesi kurumu rahatlatacaktır. Unutulmaması gereken, yapılan olumsuz tespitlerin giderilmesidir. Giderilmeyen her eylem, kuruluşu gelecek dönemde sıkıntıya sokacaktır.
  2. Firmalar kendi personelini TSE gibi yeterliliği kabul edilen kurumlarda eğitim aldırarak, ve de her türlü ölçüm cihazını temin etmesi koşulu ile bu hizmeti kendileri de yapabilir. Ancak bu iş biraz sıkıntıda yaratabilir. Bu işe karar veren firmalar, öncelikle bu konuda kendilerine ait iç tetkik mekanizmasını oluşturmalıdır. Bu sayede ölçüm prosesleri, standartları belirlenerek, ölçüm yapmaya yetkin kişilerinde belgelendirilmesi sureti ayrıca cihazların yönetmeliklerle belirtilen aralıklarla akredite edilmesi de şarttır.
Özetle mevcut yönetmelikler, firmaların kendi ölçümlerini yapamaz diye kural veya sınır koymamaktadır. Ancak firma bunu kendi yapacaksa, astarı yüzünden pahalıya kaçacaktır. Bu sebeple başta ekonomik görünen yöntem hiçte ekonomik olmayacaktır.

Sorumlulukları da cabası..

Saygılar..

Merhabalar, maalesef yazdıklarınıza katılamayacağım. Şöyle açıkmam gerekirse,

1- a) Kendi işyeri ve çalışanlarına yönelik, iç kontrol amacıyla iş hijyeni ölçüm, test ve analizi yapan laboratuvarlarda.

maddesini yönetmelikte incelediğimizde yönelik kısmından sonra virgül ibaresi yok. Bu madde direkt olarak laboratuvarların kendi iç ölçümlerini yapan laboratuvarlar ile alakalı, işyerlerinin kendi kendi ölçmesi ile değil.

2- Firmalar kendi personeline eğitim aldırıp yeterlilik kazandırması ile yapabilir demişsiniz. O kurduğunuz laboratuvarında resmi bir ölçüm raporu hazırlaması için yine de akredite olması gerekmektedir.

Son cümlenize katılıyorum. firma bunu kendi yapacaksa, astarı yüzünden pahalıya kaçacaktır. Bu sebeple başta ekonomik görünen yöntem hiçte ekonomik olmayacaktır.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Görüşlere saygı elbette vardır. Ancak ölçümlerin ille de laboratuvar kanalı ile yapılacağına ilişkin kesin hükümde yoktur. Bu sebeple % 100 laboratuvardan hizmet alınmalıdır, şeklinde hükümde % 100 yanlıştır.
Benim de size saygım sonsuz Hocam, sizin görüşlerinizi sürekli takip ederim. Amacım tartışarak doğruyu bulmak. Yönetmeliği incelediğimizde,

MADDE 5 – (1) İşveren, işyerinde bulunan, kullanılan veya herhangi bir şekilde işlem gören maddelerin ve çalışma ortam koşullarının tehlikelerinden, zararlı etkilerinden çalışanları korumak zorundadır. Güvenli bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla çalışma ortamındaki kişisel maruziyetlere veya çalışma ortamına yönelik fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlere yönelik ölçüm, test, analiz ve değerlendirmeleri, ön yeterlik veya yeterlik belgesini haiz laboratuvarlara yaptırmakla yükümlüdür.

denmiş.

Yine aynı yönetmelikte tanımlar kısmında

j) Yeterlik belgesi: Bu Yönetmelik hükümlerini yerine getiren laboratuvara Genel Müdürlük tarafından verilen “İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analiz Yeterlik Belgesi’ni”

ı) Ön yeterlik belgesi: İş hijyeni ölçüm, test ve analizi kapsamına giren metotlardan henüz akreditasyonu bulunmayan ve Yönetmeliğin öngördüğü ilgili diğer şartları yerine getiren laboratuvara Genel Müdürlük tarafından verilen “İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analiz Ön Yeterlik Belgesi’ni”,

denmektedir.

Evet işveren kendi laboratuvarını kendi bünyesinde kurabilir ancak sadece genel müdürlük tarafından yetkilendirildiği zaman resmi olarak ölçüm yapabilir.

TSE gibi kuruluşlardan eğitim almış personel ve cihazlar ile ölçüm yaptırmanın geçerli bir yanı bulunmamaktadır.

Saygılarımla

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar, maalesef yazdıklarınıza katılamayacağım. Şöyle açıkmam gerekirse,

1- a) Kendi işyeri ve çalışanlarına yönelik, iç kontrol amacıyla iş hijyeni ölçüm, test ve analizi yapan laboratuvarlarda.

maddesini yönetmelikte incelediğimizde yönelik kısmından sonra virgül ibaresi yok. Bu madde direkt olarak laboratuvarların kendi iç ölçümlerini yapan laboratuvarlar ile alakalı, işyerlerinin kendi kendi ölçmesi ile değil.

2- Firmalar kendi personeline eğitim aldırıp yeterlilik kazandırması ile yapabilir demişsiniz. O kurduğunuz laboratuvarında resmi bir ölçüm raporu hazırlaması için yine de akredite olması gerekmektedir.

Son cümlenize katılıyorum. firma bunu kendi yapacaksa, astarı yüzünden pahalıya kaçacaktır. Bu sebeple başta ekonomik görünen yöntem hiçte ekonomik olmayacaktır.
yürürlülük...JPG
Yönetmeliği detaylı incelediğimde, bir hata yaptığımı fark ettim. 20.08.2015 tarihi itibari ile tüm işyerleri AKREDİTE edilmiş kuruluşlardan hizmet alması zorunluluğunun başladığı tarihmiş,
Ne demişler doğru bir tanedir :)

Turhankök

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yukarıda yazılan her şeyin dısında artık ölçüm sonuçları yetkili laboratuvarlar tarafından isg katibe giriliyor.. tüm bu veriler ışığında kendi ölçümünüzü kendiniz yapamazsınız, yaparsanız ancak fikir edinmiş olursunuz. oda doğru standartlarda ölçebilirseniz

Turhankök

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yetkilendirilmiş laboratuvarların listesine isgüm.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kolay gelsin kamu kurumlarında iş ekipmanları yönetmeliğine göre ölçüm yaptırırken kendi teknik personelimiz ölçebiliyor mu?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.