Ortam Ölçüm Ve Analiz Cihazları | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Ortam Ölçüm Ve Analiz Cihazları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Ölçüm Cihazları' kısmında leyla tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ysmnkcby

  ysmnkcby TÜİSAG Üyesi  Bize hep bu basamak soruldu önce. Türkak ı aradık ve bize ilk önce cihazı almamızı söylediler bende onun üzerine bu şekilde bir araştırmaya başladım.


   
 2. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar akreditasyon iki şekilde olur,ilgili bakanlık yada TÜRKAK, bakanlık akreditasyonu ulusal ölçekte ,TÜRKAK tüm dünyada geçerlidir.Yargıtay kararlarına göre herhangibir kaza durumunda ilk bakılacak kriter faliyeti yapan kişinin ve/veya kurumun yetkinliği yani akreditasyındur.TCK ya göre bilirkişilerde kusur oranlarını dağıtırken akreditasyona bakarlar.Türkak www.türkak.com.tr adresinde her kapsamda akredite olan firmalara ulaşır,en yakınızdakilerle fiyat pazarlığı yapabilirsiniz.Örnek asansör kontrolunu A tipi muayene kuruluşu adına makine mühendisi yapar,Makine mühendisi olarak işletmede yada uzman olarak siz yaparsanız ,halat koptuğunda sorarlar siz asansör muayenesi konusunda yetkiyi hangi kurumdan aldınız diye,cevap veremezsiniz,filimin sonu kötü biter anlayacağınız.
  Kazasız günler dilerim.

   
  metalurjist55, yeneresen, mustafa kaya ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. ysmnkcby

  ysmnkcby TÜİSAG Üyesi

  Şükrü bey,
  Biz Türkakdan akredite olmak istiyoruz. İşyeri ortamında ölçülmesi gereken kişisel maruziyet, gürültü, aydınlanma gibi ölçümleri yapacağız. Şu an için sadece metodu belirlemiş durumdayız bize söylenene göre bu aşamada cihaz alıp ardından 17025 eğitimlerine başlayarak türkaka başvuru yapmak. Bu konularla ilgili cihazı seçemiyoruz. Bu konular hakkında pek bilgim yok yeni yeni bu işin içine giriyorum o yüzden bilgilerinizden yararlanmak isterim. Cihaz hakkında yardımcı olabilir misiniz, akreditasyon süreci ne kadar sürer bizi ne gibi zorluklar bekler?

     

   
  ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
 4. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar selam, burda herkes cihaza takmış durumda, akredite olmak için cihaz lazım değil yeterlilik lazım. Onun şartları da türkak'ın sitesinde mevcut. Cihaz içinde bir çok marka var reklam yapmak gibi olmasın ama biz draeger marka kullanıyoruz özellikle gaz ölçümü için ve çok memnunuz. Ama bu cihazlar biraz pahalı , piyasada çok sayıda farklı marka ve farklı ölçümler için farklı cihazlar var. Araştırılması halinde internetten rahatlıkla bulunabilir.

   
 5. seramikci

  seramikci TÜİSAG Üyesi

  Peki bu ölçümler ne sıklıkla yaptırılmalı?

     

   
 6. ma_den_ci

  ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

  İşyeri ortamında bir değişiklik yapılmamış ise gürültü ve toz ölçümlerini 1 yıl dolunca yenilemek gerekiyor mu?

   
 7. cankut gönenç

  cankut gönenç TÜİSAG Üyesi

  Az Tehlikeli sınıfa bu ölçümleri yaptırmak zorunlu mu ? isg tüzüğü kaldırıldı , başka yerde geçiyor mu ölçümlerle ilgili birşey ?
   
 8. shakan2351

  shakan2351 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ortam ölçüm ve analiz laboratuvarı kurmanın şartları var mı? mesela OSGB kurmak gibi bu şartlar da bir yerde yazıyor mu? gerekli olan personel ve şartlar var mı? bu şartları nerden bulabilirim?   
 9. ysmnkcby

  ysmnkcby TÜİSAG Üyesi


  Tabi ki bunun şartları var. İş hijyeni ölçüm, test ve analiz laboratuvarları yeterlilik yönetmelik taslağı var şu anda. Bu taslakta belirli kriterler yazıyor, inceleyebilirsiniz.

     

   
  shakan2351 bu yazıya teşekkür etti.
 10. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Az tehlikeli, 60 çalışanlı, ofis tipi, bahçeli mekana sahip bir şirkette bu analizleri yaptırmak istesem hangilerini yaptırmam gerekir? Hadi termal konfor, ışık ölçümlerini yaptırdık diyelim. Buna dayanır diyebileceğim bir yönetmelik var mı bu analizleri zorunlu kılan. Hangilerini yaptıracağımıza genel ortama bakarak mı karar veriyoruz öyleyse..?   
 11. ebt88

  ebt88 TÜİSAG Üyesi

  inşaatlarda bunların hangilerine gerek var acaba ?   
 12. efecan09

  efecan09 TÜİSAG Üyesi

  İlgili yönetmelik taslağında Türkak'tan akredite olma zorunluluğu yoktur. Uluslararası İlac-Mra anlaşmasını imzalamış diğer kuruluşlardan da akredite olunabilir. Bilgilerinizeee

   
 13. ysmnkcby

  ysmnkcby TÜİSAG Üyesi


  Hangi ortamlara maruz kalınıyorsa onunla ilgili ölçümler yapılmalı. Örneğin ses gürültü varsa gürültü ölçümü gibi. Dediğiniz gibi genel ortama bakılarak buna karar veriliyor.
   
 14. serrddar

  serrddar TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar, Elektrik Mühendisiyim ve İş güvenliği uzmanıyım. Kalibrasyon belgesi bulunan bir lüxmetre ve desibelmetre almam durumunda bu iki ölçümü kendim yapabilir miyim iş yerinde?

   
 15. ysmnkcby

  ysmnkcby TÜİSAG Üyesi


  Ölçümü tabi ki yapabilirsiniz ancak geçerliliği olmaz. Sadece o ortam hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.   
  serrddar bu yazıya teşekkür etti.
 16. AYLİN AYYILDIZ

  AYLİN AYYILDIZ TÜİSAG Üyesi

  merhabalar... ölçüm cihazı aldınız mı bu konuda bilgi alabilir miyim acaba

   
 17. Soran Adam Hasan

  Soran Adam Hasan TÜİSAG Üyesi

  firmalara yapılacak kendiniz değilde akreditasyon almış kurumlara yapma zorunluluğu getirecekler gibi duruyor. Tabi bu benim görüşüm belki kendi bünyelerinde bunları bulundurup ölçümlerini kendi yapan ve denetimden geçen firmadaki uzmanlarımız bu konuya daha hakimdir diye düşünüyorum.

   
 18. steanley

  steanley TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar, firma olarak isg ölçümlerinde akretide olmak istiyoruz, çünkü 2015 de akreditasyon zorunluluğu getirilecek diye biliyorum. Cihazlarımız var. türkak in sitesinden yeterlilik kısmınıda inceledim, acaba şimdi yapmam gereken ilk aşama ne olmalı ? Akretidasyon eğitimlerine mi gitmeliyim? yardımlarınız için teşekkürler.

   
 19. karabel

  karabel TÜİSAG Üyesi

  Türkak akreditasyonun da ve cihaz kullanımı ( toz, gürültü, aydınlatma, termal konfor, titreşim ve maruziyetler) hakkında yardımcı olacak arkadaşlar arıyoruz. Acil veya yönlendirebilecek birisi varmı ?

   
 20. okan dasdemir

  okan dasdemir TÜİSAG Üyesi

  Akreditasyon işlemi konusunda yardımcı olamam ancak hangi cihazları kullandığınızı söylerseniz kullanım konusunda yardımım dokunabilir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica