Haber Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri Kapanıyor - Osman Özbolat

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Ortak sağlık güvenlik birimleri kapanıyor315313_osaman-ozbolat.jpg

  İş sağlığı ve güvenliği konusunda işyerlerinin zorunlu olarak uzman ve hekim çalıştırması zorunluluğu doğduktan sonra yeni bir iş alanı ortaya çıktı: Ortak sağlık ve güvenlik birimleri.

  Ortak sağlık ve güvenlik birimleri (OSGB), çıkarılan yönetmelikleri gereğince belirli şartları sağlamaları halinde herkes tarafından kurulmakta ve işyerlerine istihdam ettikleri iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve yardımcı sağlık personelleri aracılığı ile hizmet vereceklerdi.

  Tabii ki her yeni iş alanı doğunca pazarlama stratejisinde “piyasanın kaymağını” alma adına, adeta yarışırcasına ülke çapında OSGB’ler kuruldu. Çünkü bir iş güvenliği uzmanı, hekim ve yardımcı sağlık personeli bularak başvuran herkese sertifikaları teslim edildi. Böylelikle 2014 yılı nisan ayı itibariyle iki binin üzerinde OSGB’ye yetki belgesi verildi.

  Hal böyle olunca söz konusu OSGB’lerin yasal görevlerini yeterince yerine getirip getirmedikleri hususunun denetlenmesi lüzumu da doğdu. Çalışma Bakanlığı tarafından OSGB’leri denetleyecek yeterli uzman sayısı olmadığından, kendilerine “iş güvenliği uzmanlığı” bile verilemeyen Sosyal Güvenlik Denetmenleri uzman yetiştiren eğitim kurumları ve OSGB’lerin denetimi ile görevlendirildi.

  Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından ülke genelinde söz konusu sektörlere yönelik yapılan nitelikli ve titiz incelemeler neticesinden, kurulan OSGB ve eğitim kurumlarının neredeyse tamamının yasal hükümlere uygun olmadığı tespit edildi. Hatta 50’den fazla OSGB bu denetimler neticesinde kapatıldı.

  Bu durumda acı da olsa iş kazası ve meslek hastalıklarının yüksek olduğu ülkemizde, iş güvenliği yönünden işyerlerine hizmet veren, danışmanlık yapan birimlerin ne kadar yeterli olduğunu açıkça ortaya koymuştur.
  Ayrıca baştan beri savunduğumuz her sektöre o konuda eğitimli uzman görevlendirilmesi gereksiniminin haklılığı da yapılan denetimlerde ortaya çıkmıştır. Örneğin:

  - Bir fizik, biyoloji mezunu kişinin iş güvenliği uzmanlığı belgesi aldı diye gidip inşaatta denetim yapması ne kadar niteliklidir?

  - Çocuk gelişimi ve ev yönetimi mezunu bir kişinin iş güvenliği uzmanlığı belgesi aldı diye teknik bir makinenin niteliği hakkında aldıracağı önlemler ne kadar niteliklidir?

  - Çiçek örgü dokuma bölümü mezunu birinin kimyasal tehlike arz eden bir işyerinde yapacağı analiz ve aldıracağı tedbirlerin yeterliliği nasıl olacaktır?

  Lütfen meslek mensupları bize kızmasınlar, yukarıda sadece birkaç örnek verdim. Burada anlatmaya çalıştığımız husus; fizik, kimya, biyoloji ve diğer teknik öğretmenlik mezunlarının sadece kendi alanlarında denetim yapmaları gerektiğidir. Çünkü bir alanda uzmanlaşmak bazen uzun yılları alacak eğitimler ve mesleki çalışmalarla mümkün olmaktadır. Dolayısıyla verilen 3 aylık bir eğitim ve girilen bir sınavda başarılı olmak, dünyanın hiçbir yerinde hiçbir uzmanlık için yeterli veri değildir.

  Şayet geniş kapsamlı bir yetki verilecekse, yıllarını işyeri denetimlerinde harcayan ve çalışma hayatına ilişkin her konuda inceleme yapan Bakanlık uzmanları, müfettişleri ve Sosyal Güvenlik Denetmenleri bu yetkiye sahip olmalıdır. Yine Çalışma Bakanlığı tarafından OSGB ve eğitim kurumlarına ilişkin geniş çaplı bilgilendirme ve rehberlik niteliğinde düzenli eğitimler verilmelidir. Aksi takdirde kendi haline bırakılan ve denetimlerle “hata puanı sistemi” uygulanarak yaptırım uygulanan bu sektörde hali hazırda faaliyet gösteren birçok firma kapanmakla karşı karşıya gelecektir.

  Kaynak: http://www.samanyoluhaber.com/yazar/osman-ozbolat/Ortak-saglik-guvenlik-birimleri-kapaniyor/1048246/


   
  sencer erşen, Hasan TUFAN, münza ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. ilhan Atlı

  ilhan Atlı TÜİSAG Üyesi

  şunu söylemek gerekirse haklı olduğunuz gibi haksız olduğunuz konular mevcut sürekli fizik kimya ve biyolojiye dem vurarak konuşuyorsunuz işaatalrda makina mühendisi denetlemesin den bahsetmiyor makinaları inşaat mühendisinin denetlemesinden bahsetmiyorsunuz bu yanlış değilmi. herkes kendi alanında olaya bakması gerekir deseniz anlarız ama bir fizikçi makina ve inşaata bakmasında ben bir beis görmem bizim ülkemizde şunu iyi tahlil etmek gerekir fizik bölümleri yeterli değeri görmediği ve ülkede bir müendislik namının yürümesi sanki herşeyi mühedisler bulmuş gibi lanse edilmesi devlet politikalarının fizik bölümlerini itibarsızlaştırılması sizide etkilemiş anlaşılan herhalde bi bizim ülkemizde vardır fizik mühendisliği farkı ne fizikçi ile iyi eğitim almış bir fizikçiyi hiç bir mühendise değişmem iyi eğitim almiş bir fizikçi hem makina hem inşaat hemde elektrikte kendini gösterir yanlış anlamayın ben kendimden bahsetmiyorum dünyada bu böyle cernde bu böyle.

   
  uzmancan, niles ve Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
 3. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

  şu anda 32 yıllık deneyimli kimya mühendisi, iş müfettişi, bilirkişi olan A sınıfı uzmanla çalışıyorum... Bu ülkede, ehliyeti olan herkes (altını çiziyorum) arabayı sürmesini bir şekilde biliyorsa, bu işi de gayet rahat yapar...

     

   
  uzmancan, Serçin YAPRAK ve Vedat Kısa bu yazıya teşekkür etti.
 4. münza

  münza TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bence yazıya alınmamak lazım. Bir inşaat müh. makine olan bir yere bakması da normal değil zaten. Ben inşaat mühendisiyim. Bu işi yapmaya çalışan birisi olarak kendi sektörümün dışındaki işlerde zorlanıyorum. Ama inşaatta her kalemden anlarım. Herkesin kendi sektöründe iş güvenliğini yapması daha doğru olan bence.

   
  uzmancan, Serçin YAPRAK, Hasan TUFAN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. gaktuylu

  gaktuylu TÜİSAG Üyesi

  Fizik,kimya,biyoloji denince neden bu kadar insan rahatsız oluyor anlamadım.Bu yazıyı kaleme alan şahsın sektörede bu ülke yede ne kadar uzak olduğu ortada.Sahada gidip araştırın Türkiye genelinde iş sağlığı noktasında en iyi performansı fen-edebiyat mezunları gösteriyor.Çünkü canla başla çalışıyorlar her sektörde.Neden canla başla çalışıyorlar biliyormusunuz yukarıdaki yazıyı kaleme alan zihniyetler yüzünden.Fizik,kimya biyoloji bilimin temelidir.Bu 3 bölüm bu ülkede yok sayıldığı gibi horlanıyor.Toplum olarak alıştık artık işimize,cebimize uymuyorsa insanları,kuruluşları,bilimi,ilimi dışlamaya.Bu işin tüm detayları mevzuatta var.Siz eğer işinizi severek ve ciddiye alarak yapıyorsanız okuduğunuz bölüm 4 yıllık bir anıdan ibaret.Buarada uzman olmak için diğer olmazsa olmaz özellikleri görmezden gelmeyelim.Eğer siz iyi bir eğitimci değilseniz çalışanların anlattınız şeyin önemini kavraması mümkün değil.Eğer sizin yönetsel anlamda vasfınız yoksa kurul toplantısını yönetebilmeniz ve işverenin söylediklerinizi ciddiye alıp aksiyon almasının mümkünü yok.Bunlar mühendisliklerde okutulmaz.Ne demek istediğimi anlayın lütfen.Bu işte branşlaşmaya değil bu işe gönül verip kendini geliştirenlere ihtiyaç var.Kaldıki iş güvenliğinin bundan da öte büyük sorunları var.Yazıyı yazan çok geriden takip ediyor anlaşılan.

     

   
 6. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

  bir umutsuzluk furyası almış başını gidiyo..

   
 7. Mehmet Fatih Doğanay

  Mehmet Fatih Doğanay TÜİSAG Üyesi

  Yapmayın Allah Aşkına, herkes taraf olmuş o şekilde konuşuyor. Ben bir Metal ve Plastik öğretmeni olarak metal sektöründe İş Güvenliği Uzmanı olarak çalıştığım halde fabrikanın bir çok noktasına hakim değilim (atık- arıtma v.s.), sürekli araştırıp ne gibi riskler doğabileceğini bulup bunu işverene kabul ettirmek zorundayım. Sonuç olarak ne kadar uzman olursak olalım, kendi alanında bile işveren veya bölüm sorumlusu alınması gerekli olan tedbire bir teknik cevap verdiği zaman devreleri sekteye uğrayan iş güvenliği uzmanı varsa, bir şeyler ters gidiyor demektir. Kimse bölüm olarak alınmasın, uzmanlık evrak işi değil, eğer böyle görüyorsa bazıları, yazık...
   
  münza, Serçin YAPRAK ve Hasan TUFAN bu yazıya teşekkür etti.
 8. Vedat Kısa

  Vedat Kısa TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşım;Yazınızı hayretle okudum.Her Uzmanın kendi branşında uzmanlık yapması gerektiğini ve üç aylık eğitim ve sınavın yetersiz olacağını yazmışsınız.İş güvenliği Uzmanlığı 'nın yeterlilikleri kanun ve yönetmelikle tanımlanmıştır.Yeterlilik tespitinde siz otorite olamazsınız.Sizin küçümsediğiniz eğitim ve en az 70 Puan alınarak yapılan zorlu sınavlarla alınan belge, yetki belgesidir.Görüşleriniz,İş güvenliği uzmanlığı misyonu ve etiğine uygun değildir.Bu görüş ,sektörde çalışan ve geçimini sağlayan kişilere zarar verir.Lütfen geçimini bu meslekten sağlayan insanları birbirine düşerecek söylemlerden kaçının.Size tavsiyem;Ya bu mesleğin hakettiği yere gelmesine ve akademik bir sivil toplum örgütü(Meslek Odası) oluşumuna katkı ve projeler sunun.Yada bu alandan çekilin   
 9. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Ölü doğmuş bir kanunun figüranlarıyız aslında...

  Herkes kendine bir rol biçmiş, sonu olmayan bir oyunun içinde kendine biçtiği rolü sonuna kadar oynamaya kararlı.

  Kapanmış gözleri açmak, uyuyan vicdanları uyandırmak kapmak istediğim bir rol değil benimki. Çünkü bu oyunun bir parçası olmak istemiyorum aslında.

  Bir kişinin vicdanı varsa bir dirhem bile; durur etrafına bir bakar: İş kazasında yaşamını kaybeden, sakat kalan benim yurdumun insanı ve ben engelleyemiyorum...

  Avrupa Birliği Sevdasıydı aslında bizimkisi en başlarda, kararlıydık, sonuna kadar çalışacaktık...

  Sonra iş Avrupa Birliğini sonuna kadar sağma projesi oluverdi: Fasıllar açılacak, projeler geliştirilecek, hibeler alınacak...

  Adamlara yeni dank etti... Paralarının peşindeler şimdi.

  Gelelim bizim konumuza: İş Sağlığı ve Güvenliği. (Fasıl 19 "Sosyal Politika ve İstihdam" içinde)

  İlgili kurum bakın ne diyor:

  19 No.lu Sosyal Politika ve İstihdam Faslı

  19 nolu Sosyal Politika ve İstihdam Faslı ile birlikte iş hukuku, iş sağlığı ve güvenliği, sosyal diyalog, istihdam, sosyal içerme, ayrımcılıkla mücadele, fırsat eşitliği ve kayıtdışı istihdam öncelikleri ekseninde çalışma hayatına yönelik faaliyetler yürütülmektedir. Bu alanlardaki Avrupa Birliği mevzuatının iç hukuka aktarılması ve etkili bir şekilde uygulanıp denetlenmesi ile bu esnada ilgili kurumların kurumsal kapasitesinin daha ileriye taşınması için gerekli çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

  Bu çerçevede söz konusu faslın tarama sürecine ilişkin çalışmalar Bakanlığımız ve o dönemdeki adıyla Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı (Kalkınma Bakanlığı) işbirliği ve koordinasyonunda yürütülmüştür. Faslın tarama süreci, 8-10 Şubat 2006 tarihlerinde yapılan tanıtıcı tarama toplantısı, 20-22 Mart 2006 tarihlerinde yapılan ayrıntılı tarama toplantısı ve sonrasında Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan “Tarama Sonu Raporu” ile tamamlanmıştır.

  Tarama çalışmaları sonrasında fasılda müzakerelere başlanılması için 2 açılış kriteri getirilmiştir. Sendikal hakların Avrupa Birliği ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) mevzuatı ile uyum sağlaması ve müktesebatın üstlenilmesine ilişkin eylem planının sunulmasından ibaret bu açılış kriterlerinin sağlanmasıyla birlikte 19. Fasılda müzakere sürecine geçilecektir. Bu hususa ilişkin çalışmalar Başkanlığımız tarafından halen yürütülmektedir.

  Detaylı bilgi için http://www.ab.gov.tr/index.php?p=84&l=1


     

   
  Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
 10. turker011

  turker011 TÜİSAG Üyesi

  Hocam yazınız gayet güzel öncelikle teşekkür ederim.İş güvenliği neden şimdi kıymete bindi Osman ÖZBOLAT samanyolu haber eklentisinde böyle bir yazı yazma gereksinimi neden duydu çok garip.Ülkemizde daha önceleri de kazalar kayıplar ölümler oluyordu.Devletimiz çok güzel bir adım attı 6331 İş kanunu çıkardı İş güvenliği uzmanı istihdamı sağladı.Kimse kusura bakmasın yasa ile birlikte İş güvenliği uzmanı olabilme şartını devlet koydu, iyi ve güzel şeyler yapmak için ilk adımlarını attı.Madem aklın o kadar çok çalışıyor yorum yapmak için şimdi mi aklın başına geldi Hangi bölümlerin İş güvenliği yapacağı konusunda.Her ülkenin belli gelişme stratejisi vardır.Diyelim ki yasa değişti sadece İş güvenliği uzmanı makine müh yapacak ülkemizin bunu karşılayacak mezunu var mı?Hiç düşünmüyorlar mı yasa ile neden bu kadar çok bölüm eklediler İş güvenliği Uzmanı olma şartlarına.Lütfen kimse tek taraflı düşünmesin...Saygılarımla   
  Vedat Kısa ve Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
 11. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Peki onca yıldır ne yapılmış:

  Avrupa Birliği Bakanlığı Bünyesinde İlgili Başkanlık Sosyal, Bölgesel ve Yenilikçi Politikalar Başkanlığı
  Başkan: A. Deren DOĞAN YAVUZ
  Telefon: (312) 218 15 68
  Faks: (312) 218 15 81
  E-posta: dyavuz@ab.gov.tr

  Fasıl Koordinatör Kurum Bilgileri: ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
  Müsteşar : Fatih ACAR
  Telefon: (312) 212 19 27
  Faks: (312) 2213 62 95

  Müst.Yrd.: Erhan BATUR
  Telefon: (312) 212 59 86
  Faks: (312) 212 24 03

  İlgili Alt Komite Toplantıları:7 no'lu Bölgesel Gelişme, İstihdam ve Sosyal Politikalar Alt Komitesi Toplantı Tarihleri:
  28 Kasım 2000 - Brüksel
  7-8 Haziran 2001 - Ankara
  27-28 Haziran 2002- Brüksel
  6 Temmuz 2004 - Ankara
  5 Temmuz 2005- Brüksel
  15 Şubat 2007- Ankara
  28 Şubat 2008- Brüksel

  3 Mart 2009- Ankara

  10 Mart 2010- Brüksel

  3 Mart 2011- Ankara

  6 Mart 2012- Brüksel


  İlgili Çalışma Grubu Toplantıları:


  İstihdam ve Sosyal Politika Alt Komite Hazırlık Toplantısı -12 Aralık 2003
  İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışma Grubu Toplantısı - 5 Temmuz 2004
  Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Toplantısı - 7 Temmuz 2004

  Raporlar: Avrupa 2020 Stratejisi
  Avrupa Birliği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Stratejisi

  Avrupa İşgücü Piyasalarının Geleceği Konulu Konferans (10 Mart 2011)
  Avrupa Komisyonunun düzenlediği Düzgün İş Forumu (11-12 Ekim 2010)

  Avrupa Aktif Yaşlanma Yılı Bilgi Notu

  Tarama Toplantıları:
  Tanıtıcı Tarama Toplantısı Sunuşları (8-10 Şubat 2006)
  Ayrıntılı Tarama Toplantısı Sunuşları (20-22 Mart 2006)
  Tarama Toplantılarında Avrupa Komisyonunun Sorularına Verilen Cevaplar (PDF Format - 731 KB)
  Tarama Sonu Raporu (PDF Format - 117 KB)
   
  RagIp Gökhan Ergür ve Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
 12. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Projeler de yapmışız:

  İlgili Projeler:  Proje Adı

  Uygulama Yılları

  Faydalanıcı Kurum  Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesine Destek Sağlanması Projesi (2002 Yılı Mali İşbirliği Programlaması)  2004-2006

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı -

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü  Aktif İşgücü Piyasası Stratejisine Destek Sağlanması Projesi (2002 Yılı Mali İşbirliği Programlaması)  2003-2005

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - Türkiye İş Kurumu  Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Ortadan Kaldırılması Projesi (2004 Yılı Mali İşbirliği Programlaması)  2005-2007

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - Çalışma Genel Müdürlüğü  Yenilik ve Değişim için Sosyal Diyalogun Güçlendirilmesi Projesi (2004 Yılı Mali İşbirliği Programlaması)  2005-2007

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı -

  AB Koordinasyon Dairesi  İş Sağlığı ve Güvenliğinin Güçlendirilmesi Projesi- 2. Safha (2005 Yılı Mali İşbirliği Programlaması)  2006-2008

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı -

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü  Cinsiyet Eşitliğinin Güçlendirilmesi Projesi (2005 Yılı Mali İşbirliği Programlaması)  2006-2008

  Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü  İş Teftiş Sisteminin Geliştirilmesi Projesi (2006 Yılı Mali İşbirliği Programlaması)  2007-2009

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı -

  İş Teftiş Kurulu Başkanlığı  Aktif İstihdam Tedbirleri ve Türkiye İş Kurumuna Yerel Düzeyde Destek Sağlanması Projesi (2006 Yılı Mali İşbirliği Programlaması)  2007-2009

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı -Türkiye İş Kurumu  İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliğinin İyileştirilmesi Projesi (2007 Yılı IPA I Mali İşbirliği Programlaması)

  2010-2012

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı-

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü  İş Sağlığı ve Güvenliği Bölgesel Laboratuvarlarının Geliştirilmesi Projesi (2007 Yılı IPA I Mali İşbirliği Programlaması)  2010-2012

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı- İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü- İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi  Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Güçlendirilmesi Twinning Projesi (2008 Yılı IPA I Mali İşbirliği Programlaması)  2010-2012

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı- Çalışma Genel Müdürlüğü  Türkiye'de Esnek Çalışma İle İlgili Ulusal Mevzuatın ve AB Müktesebatının Uygulanması Projesi (2003 MATRA)

  (Proje Raporu- Türkçe-PDF Format- 3 MB)  2004-2005

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - Çalışma Genel Müdürlüğü  Türkiye'de İş Teftiş Sisteminin ve Kalitesinin AB Gerekleri Doğrultusunda Güçlendirilmesi Projesi (2005 MATRA)  2006-2007

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı -

  İş Teftiş Kurulu Başkanlığı  Türkiye İş Kurumunun Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi, Engelliler için İstihdam Stratejisinin ve Mesleki Rehabilitasyonun Geliştirilmesi Projesi (2006 MATRA)  2007-2008

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - Türkiye İş Kurumu  Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu-1

  (Proje İnternet Sitesi)  2010-2011

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - Türkiye İş Kurumu  Genç İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu-1

  (Proje İnternet Sitesi)  2011-2013

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - Türkiye İş Kurumu  Kayıtlı İstihdamın Yenilikçi Yollarla Teşviki Operasyonu – 1

  (Proje İnternet Sitesi)  2010-2011

  Sosyal Güvenlik Kurumu  Kamu İstihdam Hizmetlerinin Kalitesinin Artırılması

  Operasyonu - 1

  (Proje İnternet Sitesi)  2011-2013

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - Türkiye İş Kurumu  İşveren ve Çalışanların Küresel Ekonomideki Değişikliklere Uyum Yeteneğinin Artırılması Operasyonu  2013-devam

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  Turizm Sektöründe Çalışan ve İşverenlerin Uyum Yeteneğinin Artırılması Operasyonu  2013-devam

  Kültür ve Turizm Bakanlığı

   
 13. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  İnsan gurur duyuyor değil mi? Ne çok iş yapmışız...

  Hibeleri ve bu projelere akıtılan paraları ne yaptık...? (Ben gördüm ve duydum)

  Proje sonuçlarını güncel hayatımız içine nasıl yansıttık...? (Ben görmedim, hissetmedim)

  Sonuç: Ya bu oyunu oynayın... ya da gözlerinizi açın.
   
  Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
 14. Vedat Kısa

  Vedat Kısa TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Uzmanlığı branşların güdümde olamaz.Bu ünvan kanun ve yönetmelikler gereği, Eğitim ve sınav gibi zorlu süreçlerle verilerek,tecrübeyle taçlandırılacak bir kültürdür.Hareket alanınızı daraltarak bindiğiniz dalı kesmeyin.Branş boyutunda savunulan mantığa göre; Fakülteden mezun olan Mühendis veya Teknik Elemanlara diplomalarının yanında birde İş Güvenliği Uzmanı (Hemde Yaldızlı, şal desenli)
  belgesi versinler.Bu saçma sapan tartışmada sona ersin.Yapmayın Kardeşim.İşinizin gereğini yapın. İş sağlığı güvenliği profesyonellerine yakışan görüşleri paylaşın.Ünvanın içeriği üzerinde değil işinizde otorite olun.

   
 15. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  yazıya katılmıyorum ben kimyacıyım ama fizikçiler adına katılmıyorum adamların hiç iş sahası yok neresini denetleyecek bu adamlar? ve bu işi fen edebiyatçılar dahaiyi yapıyor sebebide mühendislerin zaten iş alternatifleri var.fen edebiyat mezunları ya işsiz ya alakasız işlerde çalışmaktalar.bence İSG doğru düzgün yapılırsa altın bilezik.nasıl doktor tedavi ediyorsa bizde insanların o duruma düşmemelerini sağlıyoruz.   
  Vedat Kısa bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica