Bilgilendirme Ormancılık Sektöründe Kazalar, Hastalıklar Ve Tehlikeler

Konu, 'Tarım, Hayvan ve Ormancılık Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  ORMANCILIK SEKTÖRÜNDE KAZALAR, HASTALIKLAR VE TEHLİKELER
  II.1. Kazalar
  Bununla birlikte kullanılan testereler gerçekten çok kesicidir. Çünkü insan bedeninden bile kat kat kalın ağaçların gövdelerini kesebilecek güçte tasarlanmışlardır. Kesme işlemi sırasında, bir anlık dalgınlık, kayma, çarpma ve makinanın geri tepmesi vücudun herhangi bir yerinde ağır yaralanmalara, kesilmelere, kopmalara ve çoğu zamanölümlere neden olabilmektedir.
  Kesilen ağaçların nereye düşeceklerinin ayarlanması ve özellikle birçok kişi çalışırken bunun haber verilmesi oldukça önemlidir. Tersi durumda, bazen ağırlığı tonlarla ölçülen büyük ağaçlar işçilerin üstüne düşmekte ve çok ciddi kazalara, yaralanmalara ve ölümlere neden olmaktadir.
  II.1.1 Ormancılık Sektöründe Meydana Gelen Kazaların Vücüttaki Dağılımı
  [​IMG]

  II.2. Hastalıklar
  II.2.1. Fiziksel Tehlikelerden Kaynaklanan Hastalıklar
  İklim en önemli faktörlerden biridir. Sıcak havalarda çalışırken, insan vücudu duruma adapte olmak için kalp atış hızını arttırır ve kendini soğutmaya çalışır. Ayrıca terleme nedeniyle sürekli su kaybedildiğinden çok sıcak havalarda çalışabilmek için her saate bir litre su içmek gereklidir. Çok soğuk havalarda ise vücut kendini ısıtmak için çok enerji kullanır. Soğuk havalarda kaslar tutulabilir ve bu da kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir.
  Ormancılıkta ağaçları kesmek ve bunları daha standart boylara sahip kütükler haline getirmek için makinalarkullanılır. En eski yöntem elbette balta ve elle kullanılan büyük testerelerin kullanılmasıdır. Bugün ne var ki bu yöntemler artık hemen hiç kullanılmamaktadır.
  Elle kullanılan testereler, oldukça çok gürültü çıkartır onun için kulaklarda duyma bozukluklarına hatta sağırlığaneden olabilir. Testerelerin kullanımı sırasında sürekli bir sarsıntı vardır. Bu Raynaud Sendromu* ve Karpal Tünel Sendromu* gibi meslek hastalıklarının görülmesine neden olur.
  II.2.2. Kimyasal Tehlikelerden Kaynaklanan Hastalıklar
  Testereleri çalıştırmak için gereken enerji ,gaz yağlarıyla sağlanır. Bu makinalardan çıkan egzoz dumanı’nın önemli bir kısmı yanmamış gaz yağıdır. Egzoz emisyonunun en önemli bileşenleri gaz yağını oluşturan hidrokarbonlardır.Aromatik hidrokarbonlar, olan toluen ve benzen bunların en sık rastlananıdır. Egzoz gazlarının önemli bir bölümü yanma sırasında oluşur ki bunların içinde en tehlikeli olan karbon monoksittir. Yanma sonucunda ayrıca aldehit, formaldehit ve azot oksitler de oluşur. Bu gazlara sunuk kalan işçiler, mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik ve en çok da solunum yollarının tahriş olmasından yakınırlar. Ancak açık havada çalışılıyor olması, bu gazların çabucak dağılmasını sağladığından riskleri azaltır. Çok az da olsa bazen karbon monoksit zehirlenmesi* görülebilir.
  Pestisitler ve herbisitler ise ormanın çalışılan ve yaşanan bölümünde mantarların, kemirgenlerin ve böceklerin kontrol edilmesi için kullanılır. Ormancılıkta kullanılan pestisit ve herbisitler, tarım sektörü ile karşılaştırıldığında genellikle hem miktar hem de zehirleyicilik açısından daha az tehlikelidir. Bunlara yoğun olarak sunuk kalınması nedeniyle akut zehirlenme, Parkinson hastalığı*, periferal nörit*, Alzheimer hastalığı*, akut ve kronik ensefalopati*, Hodgkin lenfoma*, Non-Hodgkin lenfoma, multipl miyeloma* ve lösemi* görülebilir.
  II.2.3. Biyolojik Tehlikelerden Kaynaklanan Hastalıklar
  Enfeksiyonlar ve hayvanlardan bulaşan hastalıklar, en önemli biyolojik tehlikelerdir. Bazı mikroplar, virüsler ve neden oldukları hastalıklar aşağıdaki tabloda verilmiştir.
  Enfeksiyonun adı
  Bulaşma Yöntemi
  Etkileri
  Amebiyazis
  İnsandan insana, meyve
  ve sebzeden, sudan
  Sindirim sistemi rahatsızlıkları
  Dengue Humması
  Aedes sinekleri
  Yüksek ateş, halsizlik, döküntü,
  bitkinlik
  Meningo-ensefalit
  Flavivirüs
  Komplikasyonlar
  Filariyazis
  Hayvanlardan, sineklerden
  Baş ağrısı, döküntü, mide bulantısı,
  üreme organlarında ödem
  Tilki Şeridi
  Ölü tilkiler, vahşi hayvanlar
  Karaciğeri etkiler
  Lyme hastalığı*
  Keneler
  Yüksek ateş, ani ağrılar
  Leptospirosiz*
  Hayvanların idrarından
  Sarılık, böbrek yetmezliği ve
  menenjit ile karakterizedir.
  Sıtma*
  Sivrisinekler
  Yüksek ateş, kas ağrısı, halsizlik
  Tatarcık Humması
  Sivrisinekler
  Yüksek ateş, halsizlik, döküntü, bitkinlik
  Kuduz*
  Hayvanların salyası
  Şuur kaybı, huzursuzluk, felç ve ölüm
  Tetanoz*
  Mikrop; topraktan, tozdan,
  nemli ortamlardan
  Omur ilik ve sinir sisteminin tahribatı
  Tüberküloz*
  Koch basili mikrobundan
  Akciğerin, omurganın, kalça kemiklerin,
  lenflerin tahribatı
  Sarı Humma
  Aedes sinekleri
  Ateş, baş ağrısı, titreme, bulantı


  Kaynak : http://www.isguvenligi.net


   
  türkay09 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica