Haber - Organize Sanayi'de Korkutan Patlama - Bursa | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Organize Sanayi'de Korkutan Patlama - Bursa

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

BURSA+KENT_20190510_1.jpeg

6666 ve ygtr hoca bu yazıya teşekkür etti.
  2. Tolga_34

Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

Yine Bursa, yine OSGB. Sanırım Bursa OSGB'nin ciddi anlamda İSG uzmanlarına ihtiyacı var anlaşılan.
    Geçen haftalar içinde yine burada bir iş yerinde patlama olmuştu, hatta "dinamit imalatı yapılan yer" gibi garip bir ifade kullanılmıştı. Eski bir "87/12028,
    TEKEL DIŞI BIRAKILAN PATLAYICI MADDELERLE AV MALZEMESİ VE BENZERLERİNİN ÜRETİMİ, İTHALİ,TAŞINMASI, SAKLANMASI, DEPOLANMASI, SATIŞI, KULLANILMASI, YOK EDİLMESİ, DENETLENMESİUSUL VE ESASLARINA İLİŞKİN TÜZÜK" çalışanı olarak!, "dinamit imalatının" hangi güvenlik şartları altında yapıldığını bildiğimden bu bana garip gelmişti.
    Bu olayda da yine kimyasallar, yine GAS FREE eksikliği. Alt tarafı bir FAN konusu. Ama işverenler malesef mevcut ekonomik ortamda, iş güvenliğini bıraktım bir kenarı, işletme güvenliğini bile göz ardı ediyorlar.
    Size sahadan bir örnek vereyim. Kasım 2018 gibi bir böyle bir KOBİ'lerin oluşturduğu yer bir ziyaret gerçekleştirildi. Nezaket gösterip beni de davet etmişlerdi. Hayatımda ilk defa susmanın ne kadar zor olduğunu hissettiğim bir gün olduğunu çok iyi hatırlıyorum. Nereden nereyi tutsanız elinizde kalıyor KOBİ tipi işletmeler. Yok böyle bir ortam.
    Yazık oradaki işletmelerde iş güvenliği hizmeti verme sorumluluğunu üzerine almış İGU arkadaşlara.
    Ha ne var? Biri ölünceye kadar. Fakat, TCK Md.176'ının başlığı ve kapsamı değişmediği sürece işveren üzerindeki ceza yargısı baskısının hissetirilemeyeceği de bir gerçek.
    "İnşaat veya yıkımla ilgili emniyet kurallarına uymama
    Madde 176- (1) İnşaat veya yıkım faaliyeti sırasında, insan hayatı veya beden bütünlüğü açısından gerekli olan tedbirleri almayan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır."

remfiziko86 ve ygtr hoca bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica