Tartışma : Order Picker İstif Makinesi

Hkn_Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Avukat
Günaydın Arkadaşlar,

Order picker istif makinesine sahibiz, ambar bölgesinden üretime ürün taşımakta kullanılıyor, belirli bir yüksekliğe kadar çıkmaktadır. Sizce bu makine için ehliyet gerekli midir? 170 bu konuya cevap veremedi ve sürücü kursları da daha önce böyle bir makine için ehliyet vermediğini söyledi, teşekkürler, iyi çalışmalar.

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Forklift (istif makinesi), bir yükü çatallı kolları vasıtasıyla alıp kaldırıp, belirli bir mesafeye taşımaya, yüklemeye veya taşıyıp istif etmeye yarayan, elektrik motoru ve/veya içten yanmalı motor ile hareket edebilen hareketli kaldırma makineleridir.

Order picker- alçak,orta ve yüksek seviyeli sipariş toplayıcılarda; kullanıcı çatallara
takılan paletle aynı hizaya yükselir ve kontrolü kendi yapar. Raflardan seçtiği malları
paletlere yükler.[1]

Söz konusu iş makinesi de bir çeşit forklift olup kullanacak kişi için operatör belgesi alınması gerekmektedir. Ayrıca araç trafiğe çıkıyorsa karayollarında iş makinesi türünden araç kullananlar için G sınıfı ehliyet de gerekecektir. (Yapısı gereği trafikte hareket etmeye uygun olmadığı görülüyor.)

Sorunuzda ehliyetten kastınızın operatör belgesi olduğunu, sürücü ehliyeti olmadığını düşünürüm.

Kişisel kanaatim;

http://ookgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2015_03/30121221_forklift.pdf adresinden de ulaşılabilecek eğitim programı sonrasında bir iş makineleri sürücü eğitim kursundan alınacak forklift operatör belgesinin şu aşamada bulunabilecek çözüm olduğudur. İş makinesi trafikte seyre uygun olmadığı için sürücü ehliyetine ihtiyaç olmayacaktır.

Sözlü ifadeler yeterli olmayacağı için T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne[2] bir dilekçe ile başvurup söz konusu iş makinesi için bir eğitim programı olup olmadığı, varsa hangi kursların bu iş makinesi için operatör belgesi verdiği sorulabilir. Böyle bir eğitim olmadığını biliniyor, fakat elinizde yetkili merci tarafından verilmiş yazılı bir kaynak bulunması ve muhtemel denetimlerde veya iş kazalarında gerektiğinde ilgili yetkililere gösterilmek üzere saklanması faydalı olacaktır.

[1]T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ ÜRÜN TAŞIMA ARAÇLARI 524KI0344
Ankara, 2012
http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Ürün Taşıma Araçları.pdf (Erişim Tarihi 03 Şubat 2017)

[2]T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü
MEB Beşevler Kampüsü E Blok Beşevler ANKARA /Çankaya - Öğretim Programları 413 34 24
http://ookgm.meb.gov.tr/ (Erişim Tarihi 03 Şubat 2017)

Hkn_Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Avukat
Hocam çok teşekkür ederim bilgiler için.

NEGATOSKOP

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
EXU-SF_448px_71.jpg
merhaba arkadaşlar,
bu ekipman için operatör belgesi gerekli mi?

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
@NEGATOSKOP
Selam
Sormuş olduğunuz araç, Still firmasının EXU-SF / EXU-SF Li-Ion tipi alçak kaldırma transpaleti. Ben kullanım kılavuzunu indirdim okudum. Çok güzel bir kullanım kılavuzu hazırlamış üreticisi :) Merak eden arkadaşlar olur ise linkten indirebilirler.

1. Kullanım kılavuzunu incelediğimizde dikkat edilmesi gereken bir iki husus var. Bunlar :

A.) "If the truck is to be operated on public roads, it must conform to the existing national regulations for the country in which it is being used. The driving permit must be obtained from the appropriate office."
B.) "Declaration : Machinery Directive 2006/42/EC."
C.) Sayfa -35 "Driver
This truck may only be driven by suitable persons who are at least 18 years of age, have been trained in driving, have demonstrated their skills in driving and handling loads to the operating company or an authorised representative, and have been specifically instructed to drive the truck. Specific knowledge of the truck to be operated is also required."

Sanırım, bu aracı kullanmak için gerekli olan üretici bilgilendirmesi anlaşılıyor.

2. Her ne kadar yasal mevzuat içinde operatör belgesi gerekmiyor gibi görünüyor ise de:

A) TS EN ISO 12100:2010 Makinalarda güvenlik - Tasarım için genel prensipler - Risk değerlendirilmesi ve risk azaltılması,
B) TS 3840 : 2015, Makinelerde iş kazalarına karşı genel güvenlik kuralları
C) İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği
D) Makina Emniyeti Yönetmeliği (2006/42/AT),

çerçevesinde bu bir iş ekipmanı olduğunu görebiliriz. Bir iş ekipmanını kullanan kişinin "operatör" olarak kabul edildiğini de biliyoruz.

3. Sonuç olarak, her ne kadar Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu "İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları ile ilgili yönerge" (Tanımlar- Md. 18) kapsamında operatörlük belgesinin gerekli olmadığını aşikar ise de, yukarıda belirtilen mevzuata göre operatörün kullandığı iş ekipmanına dair eğitim alması ve bu eğitimin de belgelendirilmiş olması gereklidir.

Bu tip ucu açık konularda benim kişisel tavsiyem, kimden satınalınıyor ise ya da kiralanıyor ise o firmadan eğitim alınması (sadece operatör değil, aynı zamanda sizin firmanızın bakım ekibi var ise onlardan bir veya ikisinin de bakım yönünden) ve ilgili firma tarafından eğitim katılım belgesi dahi olsa kullanıcıların yetkilendirilmesi çok daha uygun olup, biz iş güvenliği uzmanlarını biraz olsun rahatlatacağı yönünde.

Bu konuda ilave bilgi için lütfen aşağıdaki linke bir bakın, son iki mesajı lütfen inceleyin.
https://isgfrm.com/threads/elektrikli-transpalet-kullaniminda-is-guvenligi.7071/

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.