Önemli....! Yönetmelikten Önceki Risk Analizleri

chemistanbul

Banned
geçen hafta bir firmada risk analizi için bulunuyordu.fabrikada birden ortaya 2011 yılında yaptırılan bir risk analizi çıktı.tehlikeli sınıfta olduğu için 4 yıl süresi vardı normalde bu risk analizinin.işverenle arada kaldık.170 i aradık ve yönetmelikten önce yapılan risk analizlerinin artık çöp olduğunu.geçerliliğinin olmadığını ve tekrar yapılması gerektiğini söylediler.

konu hakkında hem bilgilendireyim.hemde bilgisi olan arkadaşlardan bilgi edineyim istedim.

sonuçta malum para cezası ve iş kazası durumunda direkt sorumluuk var.

bilginize.

ıtır98

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
geçen hafta bir firmada risk analizi için bulunuyordu.fabrikada birden ortaya 2011 yılında yaptırılan bir risk analizi çıktı.tehlikeli sınıfta olduğu için 4 yıl süresi vardı normalde bu risk analizinin.işverenle arada kaldık.170 i aradık ve yönetmelikten önce yapılan risk analizlerinin artık çöp olduğunu.geçerliliğinin olmadığını ve tekrar yapılması gerektiğini söylediler.

konu hakkında hem bilgilendireyim.hemde bilgisi olan arkadaşlardan bilgi edineyim istedim.

sonuçta malum para cezası ve iş kazası durumunda direkt sorumluuk var.

bilginize.
pekiiii aynı durum, çalışanın daha önce almış olduğu eğitimler için de geçerli midir? yani çalışan 2 yıl önce eğitim almış( iş sağlığı ve güvenliği genel kültür eğitimi), sonra çalıştığı yeri değiştirmiş, diğer çalışanlar alırken bu çalışanın da tekrar eğitime katılması zorunlu mudur? ( ben eğitim almış olsa bile eğitime alıyorum bu tarz arkadaşları, çünkü yeni kanunu ve getirilerini de anlatıyorum, sonuçta yeni bir kanun var ortada.) sizlerin bu konuda fikri nedir merak ettim?

ıtır98

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merak ettiğim bir soru daha var eğitimlerle ilgili.Vermiş olduğumuz eğitimlerin geçerliliği ne kadar? örneğin temel iş sağlığı ve güvenliği-iş kazaları-meslek hastalıklarını konu alan bir eğitim verdiniz, bu eğitim ne kadar süre sonra tekrar edilmelidir? ya da eğitim yönetmeliği madde 11'e göre alınacak eğitimlerin geçerliliği nedir?

ikarateke

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merak ettiğim bir soru daha var eğitimlerle ilgili.Vermiş olduğumuz eğitimlerin geçerliliği ne kadar? örneğin temel iş sağlığı ve güvenliği-iş kazaları-meslek hastalıklarını konu alan bir eğitim verdiniz, bu eğitim ne kadar süre sonra tekrar edilmelidir? ya da eğitim yönetmeliği madde 11'e göre alınacak eğitimlerin geçerliliği nedir?

bildiğim kadarıyla cevap vereyim.
eğer işçinin yapacağı iş değişmemişse veya kullandığı ekipmanlarda bi farklılık olmadıysa eğitimi yenilemek gerekmez.çalışanların her girdikleri işletmede eğitim almaları gerekiyor bu durumda da çalışanın eğitimi çalıştığı firma veya yaptığı iş değişmediği sürece gecerlidir

chemistanbul

Banned
yasal dayanağını hatırlamıyorum ama eğitimler 1 yıl geçerlidir.çalıma ortamı (firma) değişikliği olursa riskler değişeceğinden eğitimlerin tekrarlanması gerekmektedir.

belirttiğim gibi eğitimlerin süresi 1 yıl dır. ancak eğitimle alakalı bir yönetmelik taslağı mevcut. bu yönetmelik çıkarsa o zaman eğitimlerde yenilenebilir.

Ender Bozbura

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ madde 12'de; "YAPILMIŞ OLAN....." ifadesi var. Yönetmelik yürürlüğe girmeden önce yapılanların da geçerli olduğuna işaret eder bu ifade. Yönetmelikten önce yapılmış olan risk değerlendirmelerinin geçersiz kaldığını söylemek için daha net, daha somut bir ibare bulunmalı. Neticede 170 hattındaki bireylerin yetkinliğini az çok biliyoruz.

chemistanbul

Banned
arkadaşlar konu aklıma takıldı ve tekrar 170 i aradım.yenilemeye gerek yok dediler.
sonra kafam karıştı.tekrar aradım yenilenmesi gerekir dediler. kafam iyice karıştı.bende Ankara yı aradım.mevzuat daire başkanlığını.YETKİLİ BİR BAYAN İLE GÖRÜŞTÜM.bana köklü değişiklikler (ekiple yapılması gerekmesi, ekibe eğitim verilmesi) olduğu için YENİLEMEK GEREKİR DEDİ.KESİN SONUÇ BUDUR ARKADAŞLAR. ÇÜNKÜ DİREK OLARAK BAKANLIKTAN ALINAN BİR NETİCEDİR.

BİLGİNİZE.

mücahit kablan

Üye
TÜİSAG Üyesi
bildiğim kadarıyla cevap vereyim.
eğer işçinin yapacağı iş değişmemişse veya kullandığı ekipmanlarda bi farklılık olmadıysa eğitimi yenilemek gerekmez.çalışanların her girdikleri işletmede eğitim almaları gerekiyor bu durumda da çalışanın eğitimi çalıştığı firma veya yaptığı iş değişmediği sürece gecerlidir
Yönetmelikte iş güv.uzm.eğitim verir.Anamur sahil yolunda geçerli saymadılar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.