Tartışma - Onaylı Öneri Ve Tespit Defterinde En Sıkıntılı Durum? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Onaylı Öneri Ve Tespit Defterinde En Sıkıntılı Durum?

Konu, 'İSGfrm Forum Yönetimi, Kuralları ve Kullanımı' kısmında uzakkk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi  Değerli İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı arkadaşlar, İş sağlığı ve güvenliği hizmeti alan bazı şirket ve firmalarda İşveren, onaylı öneri ve tespit defterine yazdığımız (öneri ve tespitleri)her nedense imzalamak istememektedirler. Daha da ötesi ne yazarsan yaz ''umurumda değil ''mantığı hakim. Böyle sıkıntılı durumla karşılaşanlar görüş ve düşüncelerini paylaşıp yardımcı olabilirlerse çok faydalı olacağı kanaatindeyim...Tüm İSG 'ye gönül verenlere selamlarımı gönderiyorum....


   
 2. Shun

  Shun TÜİSAG Üyesi

  önerilerini imzalamıyorsa vede yapmıyorsa o zaman kendini ateşe atmanın hiç bir anlamı yok bence. böyle bir yerde çalışıp başına iş alma derim.

   
  smyrna, Neşe Yazıcı, uzakkk ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. biyolog ısg

  biyolog ısg TÜİSAG Üyesi

  bence de sizi ve sizin önerilerinizi takmıyorsa bu iştende hayır gelmez herhalde

     

   
  uzakkk bu yazıya teşekkür etti.
 4. fcaral

  fcaral TÜİSAG Üyesi

  Denetleme esnasında bu şekilde bir sıkıntılı durumu müfettiş ile paylaşmıştım. Kendisi şayet işveren imzalamıyor ise, işveren imzası kısmına "İşveren imzalamaktan imtina etmiştir/imzalamamıştır " yazarak siz kendi imzanızı atabilirsiniz demişti. Tabi en sağlıklısı bu şekilde mantık sahibi insanlarla çalışmamak, ama OSGB bünyesinde görev yapıyor iseniz, maalesef bu tarz insanlara katlanmak mecburiyetinde kalabiliyorsunuz..

   
 5. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  sn. uzakkk onaylı öneri ve tespit defterinin sorumluluğu işverene aittir. Mevzuata göre iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi bu deftere tespit ve önerilerini yazdıktan sonra beraber veya ayrı ayrı imzalar herkes kendi nüshasını alır işveren veya vekili de defteri alarak korur.

  İşverenin yazdıklarınıza katılmayarak imzalamaması durumunda imtina ettiğinden ( imza atmak istemediğinden ) onun yerine imtina edilmiş yazarak nüshanızı alır saklarsınız. Ancak bu sizi nereye kadar korur? Yine mevzuata göre öneri ve tespit defterinize yazdığınız yakın ve hayati konular için işverene makul bir tamamlama süresi vermeniz ve bu deftere bu süreyi de yazmanız gerekir.

  İşverenin bu süre içinde işi tamamlamaması durumunda yine mevzuat gereği bakanlığın ilgili birimlerine bu durumu bildirmeniz yani şikayet etmeniz gerekecek. Tabi işverenin bu durumun farkında olduğunu ve verilen süre içinde gereğini yapacağını aksi halde şikayet durumunda sözleşmenizin fesh olacağını düşünüyorum.

     

   
  uzakkk bu yazıya teşekkür etti.
 6. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Onaylı deftere yazmaya devam edin , işverenin her imzalamadığı öneriyi fotoğraflayın , kendiniz ''işveren imzalamaktan imtina etmiştir'' yazarak imzalayın , hedeflenen faaliyet süresini de ekleyerek kendinize aldığınız nüshanın kopyasını fotoğrafları da iliştirerek işverene iadeli taahhütlü gönderin. Bu yol sizin sorumluluğunuzu tam olarak yerine getirmenizi sağlar (ölüm veya sakatlık riski olan bir durum değil ise bakanlığa bildirimde bulunarak sözleşme feshinizi öne çekmeye gerek yok).

   
 7. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Kelimeyi yanlış yazmışım.... Tespit ettiğiniz her tehlikeyi fotoğraflayın şeklinde düzelteyim...
   
 8. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar herzaman söylüyorum biraz yönetmelik okuyun lütfen.
  İSG Hzmetleri Yönetmeliği
  MADDE 7 –
  (4) Onaylı defter yapılan tespitlere göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile işveren tarafından birlikte veya ayrı ayrı imzalanır. Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır.

  (5) Onaylı defterin asıl sureti işveren, diğer suretleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanır. Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur. Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.
  Evet; Buyrun yorumlayın şimdi..   
  nasibal35 ve emine g bu yazıya teşekkür etti.
 9. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Yukarda bende bunu ve daha fazlasını yazmıştım zaten ...

  Bakanlığın ilgili birimlerine bildirim ile ilgili olan yönetmelik maddesini de eklersen tam olacak...

     

   
 10. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Ben ekleyeyim ...

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  (29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.)

  İş güvenliği uzmanlarının yetkileri

  MADDE 10 – (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:

  a) İşverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz edenlerin, iş güvenliği uzmanı tarafından belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmek.

  b) İşyerinde belirlediği hayati tehlikenin ciddi ve önlenemez olması ve bu hususun acil müdahale gerektirmesi halinde işin durdurulması için işverene başvurmak.

  c) Görevi gereği işyerinin bütün bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda inceleme ve araştırma yapmak, gerekli bilgi ve belgelere ulaşmak ve çalışanlarla görüşmek.

  ç) Görevinin gerektirdiği konularda işverenin bilgisi dâhilinde ilgili kurum ve kuruluşlarla işyerinin iç düzenlemelerine uygun olarak işbirliği yapmak.

  (2) Tam süreli iş sözleşmesi ile görevlendirilen iş güvenliği uzmanları, çalıştıkları işyeri ile ilgili mesleki gelişmelerini sağlamaya yönelik eğitim, seminer ve panel gibi organizasyonlara katılma hakkına sahiptir. Bu gibi organizasyonlarda geçen sürelerden bir yıl içerisinde toplam beş iş günü kadarı çalışma süresinden sayılır ve bu süreler sebebiyle iş güvenliği uzmanının ücretinden herhangi bir kesinti yapılamaz   
 11. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanlarının yükümlülükleri

  MADDE 11 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yaparken, işin normal akışını mümkün olduğu kadar aksatmamak ve verimli bir çalışma ortamının sağlanmasına katkıda bulunmak, işverenin ve işyerinin meslek sırları, ekonomik ve ticari durumları ile ilgili bilgileri gizli tutmakla yükümlüdürler.

  (2) İş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.

  (3) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen iş güvenliği uzmanının yetki belgesinin geçerliliği altı ay süreyle askıya alınır. Bu konudaki ihmalin tespitinde kesinleşmiş yargı kararı, malullüğün belirlenmesinde ise 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 25 inci maddesindeki kriterler esas alınır.

  (4) İş güvenliği uzmanı, görevlendirildiği işyerinde yapılan çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyeleri ile 9 uncu maddede belirtilen hususlara ait faaliyetlerini, işyeri hekimi ile birlikte yapılan çalışmaları ve gerekli gördüğü diğer hususları onaylı deftere yazar.   
 12. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  20 Temmuz 2013 CUMARTESİ


  Resmî Gazete


  Sayı : 28713

  YÖNETMELİK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ,

  SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  İşyeri hekiminin yetkileri

  MADDE 10 – (1) İşyeri hekiminin yetkileri aşağıda belirtilmiştir:

  a) İşverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz edenlerin, işyeri hekimi tarafından belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmek.

  b) İşyerinde belirlediği hayati tehlikenin ciddi ve önlenemez olması ve bu hususun acil müdahale gerektirmesi halinde işin durdurulması için işverene başvurmak.

  c) Görevi gereği işyerinin bütün bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda inceleme ve araştırma yapmak, gerekli bilgi ve belgelere ulaşmak ve çalışanlarla görüşmek.

  ç) Görevinin gerektirdiği konularda işverenin bilgisi dâhilinde ilgili kurum ve kuruluşlarla işyerinin içdüzenlemelerine uygun olarak işbirliği yapmak.

  (2) Tam süreli iş sözleşmesi ile görevlendirilen işyeri hekimleri, çalıştıkları işyeri ile ilgili mesleki gelişmelerini sağlamaya yönelik eğitim, seminer ve panel gibi organizasyonlara katılma hakkına sahiptir. Bu gibi organizasyonlarda geçen sürelerden bir yıl içerisinde toplam beş iş günü kadarıçalışma süresinden sayılır ve bu süreler sebebiyle işyeri hekiminin ücretinden herhangi bir kesinti yapılamaz.

  İşyeri hekiminin yükümlülükleri

  MADDE 11 – (1) İşyeri hekimleri, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yaparken, işin normal akışını mümkün olduğu kadar aksatmamak ve verimli bir çalışma ortamının sağlanmasına katkıda bulunmak, işverenin ve işyerinin meslek sırları, ekonomik ve ticari durumları hakkındaki bilgiler ile çalışanın kişisel sağlık dosyasındaki bilgileri gizli tutmakla yükümlüdürler.

  (2) İşyeri hekimleri, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.

  (3) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan işkazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekiminin yetki belgesinin geçerliliği altıay süreyle askıya alınır. Bu konudaki ihmalin tespitinde kesinleşmiş yargı kararı, malullüğün belirlenmesinde ise31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 25 inci maddesindeki kriterler esas alınır.

  (4) İşyeri hekimi, görevlendirildiği işyerinde yapılan çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyeleri ile işyeri hekiminin görevleri başlıklı dokuzuncu maddede belirtilen hususlara ait çalışmalarını, iş güvenliği uzmanı ile birlikte yapılançalışmaları ve gerekli gördüğü diğer hususları onaylı deftere yazar.

  (5) İşyeri hekimi, meslek hastalığıön tanısı koyduğu vakaları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularına sevk eder.

   
  Seyit GÜVENÇ, refika karadayı ve uzakkk bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. tespit ve öneri defterine işveren yazmamak

  ,
 2. tespit ve öneri defterine yazmamak

Yandex.Metrica