Onaylı Deftere Yazılmayan Öneriler Işverene Bildirilmiş Sayılmıyor

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında sukru_ozgur tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi  bildirim icin bildirim yapilan kisinin bildirimi aldiginin kaniti malesef mail olamiyor.bu yuzden onayli defter onemli


   
 2. ali.erdeniz

  ali.erdeniz TÜİSAG Üyesi

  Herkese merhaba, öncelikle paylaşımlarınızdan ötürü çok teşekkür ederim. Hergün yeni bir şey öğrenmek bu mesleği daha ilginç bir hale getiriyor. Bizde noter onaylı defter tek suret ve defter de bende duruyor. İş sağlığı ve güvenliği kurulunda alınan kararları, önerileri ve sonuçları her ay bu deftere yazıyorum ve işveren de dahil tüm isg kuruluna imzalatıyorum. Toplantı dışı gelen önerileri de zaten tutanağa geçirdiğim için ayrıca bunları deftere aktarmıyorum. Bu uygulamada eksik olan bir şey var mı sizce?

   
  Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 3. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  Defterin 1 asıl 2 nüsha olması,nüshaların iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminde olması ,nüshaların güvenli ve ayrı bir yerde saklanması,örneğin taratılarak uzmanın devamlı yanında taşıdığı bir flaşh disk içinde olabilir,yararlı olacaktır.Uzman işyerinde ayrılabilir yada defterin başına bir kaza gelebilir.Bu durumda tek kanıt uzman ve iş hekimdeki nishalar olacaktır.Birde kurul aydan aya toplanıyor.Oysa işin olağan akışı içinde hayati tehlike bulunan ve hemen tebbir alınması gereken bir durum doğabilir.Böylesi durumda uzmanın onaylı deftere yazdığı öneriyi ,önerinin uygulanma tarihinide içerecek şekilde işverene imzalatması gerekebilir.Örnek 3 gün içinde yapılması gereken bir öneri olabilir.(yeni işe giren ve yüksekte çalışan bir işçinin eğitimsiz olması,emniyet kemeri olmaması,yada sağlık raporu olmaması gibi).Bu öneri yerine getirilmediğinde bakanlığa bildirimi gerekecektir.bu taktirde müfettişler onaylı defterde öneriyi görmediklerinde sertifika iptaline kadar gidebilecek bir sürci başlatabilirler.

     

   
 4. ekinkıran

  ekinkıran TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Ali Bey,

  Yazınızdan sadece İSG Kurulu Karar defteriniz olduğunu anlıyorum. Ancak onaylı defter ile kurul karar defteri ayrı özelliklere sahip iki ayrı defter.. Kurul karar defteri işletmede oluşturduğunuz iş sağlığı ve güvenliği kurulu'nun toplantısında alınan kararları içeren defterdir. Kurulda yer alan tüm üyeleri kararları uygulama konusunda anlaşıp imzalarlar. Onaylı defter ise işveren, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi arasında imzalanan 3 nüshalı bir defterdir ve işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının işletmede gördüğü tehlikeleri önleme konusundaki işverene yaptıkları önerileri içerir. Bu şekilde işveren tehlikeler konusunda yazılı olarak uyarılmış olur. Bu defter tehlikeye karşı önlem alınmasına dair bir karar içermemekle birlikte bu defterde yazılan ve alınmayan bir önlem sonucu yaşanabilecek kötü sonuçlardan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin hukuk önünde kendisini savunmasını sağlamaktadır. Tabii bu defterde yapılan öneriler daha sonra İSG kurulunda görüşülüp bir karara bağlanabilir.

  Bu arada her iki defteri de noter onaylı yaptırdım ben, ama sanırım çalışma bölge müdürlüğü'nden de yapılabiliyormuş bu işlem. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaş var mı?

   
 5. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  defter onayları bölge çalışmadan ve noterden yapılabiliyor. ama noter daha hızlı yapıyor(ücret aldığı için) bölge çalışmalarda 1-2 gün sürebilir.

     

   
 6. ali.erdeniz

  ali.erdeniz TÜİSAG Üyesi

  bu defteri nereden temin edebilirim?

   
 7. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi

  Şükrü Bey,
  İyi çalışmalar diyerek bir kaç soru yöneltmek istiyorum. Şu anda çalıştığım kurumda daha önce çalışan İGU tespit öneri defterini temin etmiş kapak kısmını kendisinin adını yazarak doldurmuş. Fakat defter onaylatılmamış. Ben bu defteri onaylatabilirmiyim. Daha da önemlisi benimde daha atamam yapılmadı. Onaylatabiliyorsam herhangi bir evrak gerekiyor mu onu sormak istedim. şimdiden teşekkürler...iyi çalışmalar....
   
 8. elifnuran

  elifnuran TÜİSAG Üyesi

  şükrü bey merhaba bir nakliye firmasında yeni işe girdim kısmi zamanlı daha onaylı defter almadık onaylı defteri doldurma hangi periyotlarda yapılıyor biraz tecrübesizim ilk işim nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler iyi günler   
 9. FATOL86

  FATOL86 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba işletmede bulunması gereken ''3 nüshalı noter onaylı defter '' in notere onaylatılmamış olması ve o işletmede ardı ardkasına çalışan 3 iş güvenliği uzmanınında bu deftere yazmış olması ve işvereninde bu defterde yazılanların altına imza atmış olması konusunda yorumunuz ne olur? Çünkü şu an böyle bir durumla karşı karşıyayım , bir kaza oldu ve benzer hususlar 3 nüshalı defterde mevcut, işverende imzalamış. Böyle bir durumda sorumluluk kimdedir?

     

   
 10. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  1- bundan evvelki iş güvenliği uzmanları bir kere yanlış yapmış. noter tasdiki olmadan deftere yazmamalıydılar.
  2- sizde bu hali ile alıp ve üzerine devam ettiyseniz bu da hata.
  3- her ne olursa olsun işverene yapılan her türlü yazılı bildirim altında imzası da var ise her halukarda işverene bildirim yapılmış kabul edilir.
  4- dolayısı ile de oluşan iş kazası sebebi siz ve önceki iş güvenliği uzmanları tarafından iş verene bildirilmiş işe 1. derece asli kusur iş verende dir.
  5- siz dahil uyarıların (aynı konuda) uyarıların sayısı 3 ve üstü ise ve ayrıca kazaya konu durum hayati önem arz ediyordu ise bu kadar bildirime rağmen işveren bu durumu dikkate almadıysa dediğim gibi zaten 1. derece asli kusurlu ama iş güvenliği uzmanı da bunu resmi şikayet olarak bildirmediği için oluşan kazada 2. derece asli kusurlu. iş güvenliği uzmanları görev yetki sorumluluk yönetmeliği Madde: 9-10-11 kapsamları gereğince.   
 11. selcuk2209

  selcuk2209 TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzmanı e-katip üzerinden tek taraflı olarak sözleşmeyi iptal edebilir mi*   
 12. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  bir OSGB ye bağlı olarak hizmet vermiyor ve o işletme ile direkt siz isg katip üstünden sözleşme yapmış iseniz sisteme girip istediğiniz an sözleşmeyi bitirebilirsiniz. ama tam zamanlı olarak OSGB de çalışıyor ve sözleşmeyi OSGB yapıp sizi atamış ise OSGB girip iptali yapabilir. siz müdahale edemiyorsunuz o zaman.

   
 13. FATOL86

  FATOL86 TÜİSAG Üyesi


  Cevabınız için teşekkür ederim, 2.derece asli kusurdan kast ettiğiniz acaba tali kusurmu ?
  Birde işverenin bildiğini kabul ettiği bir durumun bildiriminin, resmi şekilde yapılmamış olmasının bu kadar büyük bir önemi olabilirmi? Bu günah keçisi arayışı gibi geliyor bana. Ortada bir durum var ve bundan işverenin haberi var ve biliyor. Riski yaratan kendisi , parayı kazanan kendisi. Yönetmelikte söylediğiniz gibi geçiyor ancak kanun maddesine göre yazılı olarak bildirmek yeterli.
  Sonuçta Gözden kaçan bir durum bu , kimse farketmemiş noter onaylı olmadığını, ve bu defterin sorumluluğunun tamamen işverende olduğunu biliyorum, işverenin ben bilmiyordum söylemediler gibi bir savunmasınında kabul görmeyeceğini düşünüyorum, sonuçta her vatandaş TC kanunlarını bilmekle yükümlü.

  Ahmet bey Yorumunuzu yazarsanız sevinirim.
   
 14. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  şimdi işverene yazılı olarak noter onaylı defter ile, tutanak ile, veya şirket maili ile(eğer ki iç yönetmelikte bildirimlerin şirket mailleri ile olabileceği de yazılı ise) yapılmayan hiç bir bildirim işverene yapılmış sayılmaz. dolayısı ile işveren ben biliyordum diye zaten mahkemede şurada burada yazılı olmayan hiç bir şeyi kabul etmez.
  şunu asla unutmayın. her kime olursa olsun olayın yada durumun büyüklüğü küçüklüğü fark etmeksizin her durumu işverene yazılı bildirmediğiniz sürece işverene bildirim yapılmış sayılmıyor. bildirmediğimiz her şeyden de direkt olarak iş güvenliği uzamanı sorumludur. çünkü iş güvenliği uzmanı görev yetki sorumlulukları yönetmeliği madde 9 a bendi: REHBERLİK diye başlar ve devam eden açıklamayı iyi irdelerseniz bizim asıl işimiz işveren bilmediği bu konularda bilgi vermek doğru yolu göstermek. sonrasında işveren bu doğru yoldan gider yada gitmez. o işverenin bileceği kısım. ama bizim işimiz doğru yolu göstermek.
  defterin noter onaylı olup olmaması ilk etap da o kadar önemli değil. yukarıda da izah etmeye çalıştığım gibi asıl kusura götüren durum kazaya sebep olabilecek olan durumun önceki 3 iş güvenliği uzmanı tarafından fark edilmiş ve bildirilmiş olması.

  siz son görev yapan iş güvenliği uzmanı olduğunuz için savcı veya hakim şunu diyebilir:
  bak senden önceki 3 yazmış sende görüp yazmışsın. artık neden bu kazaya sebep olan durumu resmi olarak bildirmediniz? illa kaza mı olmalıydı? ucunu buraya bağlayabilirler.

  yani asıl kusur bu. sonrasında defter onayı varmış yokmuş vs ler gelir ki onlarda işin çerezi gibi bir şey olur.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica