Onaylı Deftere Yazılacaklar Ve Bakanlığa Ihbar Süresi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Onaylı Deftere Yazılacaklar Ve Bakanlığa Ihbar Süresi

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında Inamorato tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Hayati tehlikesi olan durumda tedbir almayan işvereni bakanlığa bildirim süresi ne olmalı?

 1. 12 saat

  oy sayısı 15
  16,7%
 2. 1 Gün

  oy sayısı 21
  23,3%
 3. 3 Gün

  oy sayısı 31
  34,4%
 4. 1 Hafta

  oy sayısı 7
  7,8%
 5. 2 Hafta

  oy sayısı 4
  4,4%
 6. 1 Ay

  oy sayısı 9
  10,0%
 7. 1 Ay'dan çok

  oy sayısı 3
  3,3%
 1. Inamorato

  Inamorato TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar bir konuda açıklama yapma gereği hissediyorum. Bilenler vardır tabi ki ancak çoğu arkadaşımız onaylı deftere sadece tespit ve tavsiyelerin yazılacağını sanmakta.
  İş güvenliği uzmanlarının görev yetki sorumlulukları hak.Yönetmelik
  Madde 11 (4) :

  (4) İş güvenliği uzmanı, görevlendirildiği işyerinde yapılan çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyeleri ile 9 uncu maddede belirtilen hususlara ait faaliyetlerini, işyeri hekimi ile birlikte yapılan çalışmaları ve gerekli gördüğü diğer hususları onaylı deftere yazar.

  Yani yaptığımız çalışmaları da yazacağız kısacası.

  Ayrıca bakanlığa bildirim süresi ile ilgili pek bilinmeyen husus ,


  MADDE 10 (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:
  a) İşverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz edenlerin,iş güvenliği uzmanı tarafından belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmek.
  Yani diyelim ki hayati tehlike arzeden bir durum söz konusu. Bunu işverene bildirdik.Alınması gerekli önlemin hangi sürede alınması gerektiğini de bildirmemiz gerekiyor.Yani biz bir süre belirleyeceğiz ama bu süreyi kendimize saklamıyoruz.İşverene bir hafta vs içinde tedbirin alınması gerektiği yönünde bir bildirim yapmamız gerek yazılı olarak.Bu süreyi aşar aşmaz da bakanlığa ihbar etme zorunluluğu var. Bu süre uzmanın tehlike algısına bırakılmış ve bu da kişiden kişiye değişebilir.Kimisi 1 gün der kimisi 1 ay der. Netlik yok. Fakat diyelim ki 1 ay dedik,1 ay içinde belirtilen durumla ilgili bir kaza olursa biz de süre dolmadığı için bildirim yapmadıysak bu durumda müfettişler gelip sen süreyi fazla uzun tutmuşsun der ve kabahat arar mı onu bilemiyoruz.
  Tabi bu süre kişiye, duruma, tedbirin maliyetine göre isg uzmanını yanılta da bilir.


   
  Leyla BOZKURT, Ekrem KAYA ve livepinar bu yazıya teşekkür etti.
 2. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Bir olayın hayati tehlike yaratıp yaratmayacağına nasıl karar vereceğiz? Örneğin kompresör atölye içinde açıkta bulunuyor, bu hayati tehlike yaratır mı?

   
 3. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  bence evet.sonuçta yüksek basınçta hava depolama söz konusu.patlama durumunda etraftaki malzemeler şarapnel etkisi yapabilir.risk analizinde şiddet en yüksek olur.

     

   
  Ekrem KAYA bu yazıya teşekkür etti.
 4. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Yani şimdi bunu bakanlığa mı bildirmemiz gerekiyor? Ben OSGB de çalışıyorum ve böyle bir bildirime izin vermezler, ancak belli bir süre sonra firmayla anlaşmasını feshedebilir.

   
 5. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  konuyu işverene açtınız mı.önce söz sonra onaylı deftere yazarak.yada hemen onaylı deftere yazarak.önemli olan budur.kompresörün bakımları yapılır.gerekli güvenlik önlemleri alınır.ve kısa bir süre sonra farklı bir yere taşınması yönünde aksiyon alınırsa sorun yok.şu bi gerçek ki bazı şeyler hemen yapılamıyor.maddi durumlardan ötürü.bu önemli.

     

   
  Ekrem KAYA bu yazıya teşekkür etti.
 6. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  İşverene bildirdim, deftere de yazdım, evet ne yazıkki işletmelerde herşey çok yavaş ilerliyor...

   
  Ekrem KAYA bu yazıya teşekkür etti.
 7. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  benim kişisel hareket tarzım ykarıda anlatığım gibi olurdu. sonuçta bakımları yapılıyorsa.güvenli çalışıyorsa.emniyet tedbirlerinde sıkıntı yoksa.durduk yere patlamaz.deftere yazdım.3 defa yazdım hatta.hala değişmiyorsa.o zaman bakanlığa bildirebilir.ama ben bildirmezdim.sonuçta eminim daha öncelikli şeyler vardır.bence.tabi bunu ezbere söylüyorum.çünkü işletmeyi bilmiyorum.düşünce tarzımda şu var; tamam belki çok önemli.ancak daha öenmli tehlikeli durumlar varken onunla enerjimi kaybetmezdim.etrafınıza bakın kaç tane işletmede kompresör patlamaya dayanıklı bölme içinde.ben kompresörlerin patlamaya dayanıklı bölmede olmadığından yaşanan kazalardan çok elini makineye kaptıran veya elektrik akımına kapılan insanların çoğunlukta olduğunu düşünüyorum.bakış açım bu..o nedenle bence onlar daha önemli.
   
  uzman ve senel bu yazıya teşekkür etti.
 8. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  İsg tüzüğü iptal edildiğine göre, patlamaya dayanıklı bölme içinde olması gerekliliğini yasal olarak neye dayandıracağız? Gittiğim firmada işverenin ayrı bir bölme yapma çabası yok...   
 9. beyhan33

  beyhan33 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim kontrolümde olan bir firma 1 ay daha verdim eksiklikler için... sonrasında bölge müdürlüğüne kendi kendimi şikayet edeceğim:))

     

   
 10. dncr ulsy

  dncr ulsy TÜİSAG Üyesi

  Bakanlığa bildirim yapmadan önce yönetmeliğe uygun şekilde işverene hava kompresörlerinin betonerme bir alan içerisine tecrit edilmesi gerektiğini bunun yasal gerekçesini göstererek ikna yoluna gitmek daha mantıklı olur ,bulunduğum işyerinde bizimde sabit hava kompresörlerimizin yeri uygun değil ve metal korumaları vardı ve işverene betonerme olmasını ve tankın mevcut yüksekliğini geçecek kadar yükselttirdim ve uyarı ikaz levhalarını koyup tecrit etttirttim.Yani öncelikle kanunu gerekçesini belirterek olmadığı zaman dogabilecek cezaları belirterek ikna yoluna gitmek lazım.Ben yazdım oldu bitti değil:)   
  Leyla BOZKURT ve Ekrem KAYA bu yazıya teşekkür etti.
 11. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Sadece yazmıyoruz dncer, bunu anlatıyoruz ve şu an yasal dayanakta kalmadı...   
  dncr ulsy bu yazıya teşekkür etti.
 12. murat irem

  murat irem TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  Çalıştğım işyerinin bulunduğu binadan ayrı ' depo' olarak geçen bir binası daha mevcut. (Her iki tarafta aynı iş yapılıyor, forklift vs.mevcut) İki taraf için de ayrı onaylı defter bulunmalıdır??

   
 13. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  ayrı deftere ne gerek var kardesim
   
 14. fundasakal

  fundasakal TÜİSAG Üyesi

  bir fabrikada kompresör ve iki tane jenaratör fabrika binasının içinde en sonunda bi odada yanyana bırakılmış.sizce burda nasıl bir önlem almalıyım?

   
 15. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

  bence ,
  kompresör ve jeneratörlein arasına yangın duvarı yapılabilir.. jenaratör odasının sorumlularının belirlenmesi gerekir. birde gerekli levhalar alınabilir.(dikkat basınçlı hava vb)   
  fundasakal bu yazıya teşekkür etti.
 16. Şeyma KAYA

  Şeyma KAYA TÜİSAG Üyesi

  Peki ya devlet kurumlarında nasıl olacak ? Deftere yazdım kazan dairesinin kapısı dışarı açılmalı, kazan ve genleşme tanklarının periyodik kontrolleri yapılmalı, ysc temin edilmeli vs. Kurum müdürü ödenek yok yaptıramam diye benimle tartıştı. Şikayet mi edeyim? Ya da kimi kime şikayet edeyim? Devleti devlete mi? Bir de bimer saçmalığı var şikayetçi olduğun kuruma giden şikayetler...

   
  Leyla BOZKURT bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica